Отиди на
Форум "Наука"

Съвременно стрелково оръжие


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

На български не е ли "Шомпол"?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 111
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Би могло, аз ги казвам както съм ги чул и ги изговаряхме, не сме ги видяли в литература. Диктуваха ни само.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо се сваля пълнителя, после се зарежда и се прави контролен изстрел, след това продължаваме с Joro-01  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, Джими, точно, мерси че описа нареченото от мен проверка за патрон в цевта. На границата не го правехме много, помнехне, че няма патрон в цевта :)

Аз умишлено пропуснах това описание, че другото го сметнах за по-интересно, а и нямах време. Затова приоритизирах. Там в 95% съм употребил правилните термини.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нека довърша заигравката докрай. Но мисля да не пиша по картинката, не ми се играе с Пейнт, мисля че всеки ще се досети кое какво е,а ги има и на руски.

32472_900.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добавих рисунката защото това е най-близко до това дето имах. Аз съм сменил 2 де - за службата. С 7,62 бяхме, че в гората по-малките са по-опасни.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

 Едно показно, със забележката че при нас шомпола и ЗИПа се сваляха последни.....всъщност има и версия без отвор в приклада за ЗИПа - носеше се в сумката 

 

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

При автоматите със сгъваеми приклади или с пластмасови например, зип-ът е в сумката . 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При автоматите със сгъваеми приклади или с пластмасови например, зип-ът е в сумката . 

За тях е ясно, в моето отделение имаше поне 3-4 калашника  без отвор в приклада, някой от оръжейниците твърдеше че били Арсеналски

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Туй пушкало ми изглежда малко по-различно, що ли :)

ak_47_oryjie_terorizym_.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не схванах ако се майтепиш..

Този точно е с отвор за зип. Точно с такива бяхме в масовия случай, АК 47 е това, калибър 7.62. Мисля точно арсеналски са (бяха по мое време) на въоръжение у нас.

Сумките ни бяха същите, на наряд обикновено се ходеше с два пълнителя по 25 патрона в пълнител (има марка - за да вкараш точно 25 патрона), от настоящата година.. , 

Никой не си играеше да лентова разлентова преди и след наряд, така си седяха. Оръжейната беше отключена...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дам, тва щях да добавя - щом шомпола се води част от автомата не трябва ли и щика да се води.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, относно картинката - не се майтапя, разгледай я хубаво :)

Нашите АК-47 си бяха с дървени "дръжки" и някои от тях се различаваха само по това че нямаха в приклада отвор за ЗИП-а. Пълнителите ни бяха като тези на снимката и събираха по 30 патрона. По устав, наряд застъпвахме с 4 пълнителя като пълнихме с патрони 2, естествено , като се "олаби" службата даже карахме нарядите с постоянни пушки ,пълнители, противогази, които си стояха в караулното .....а иначе бях в нарядаджийско поделение и съм бичил доста  наряди, дори и "верига".  После като отидох да обучаваме новобранците в Атия на тях им раздадоха чисто нови АК със сгъваем приклад и пластмасови "дръжки", че заради това трябваше и ние да учим наново хватките с тези пушки :) .... а имахме и складове с Шпагини и Манлихери и с тях си поиграхме малко :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Слушал съм и оплаквания от сгъваемия приклад, че много "играел" на рамото. И съответно повече предпочитания към дървения. Но това от наборници де, за стрелби може и да е така, но в реални бойни действия като трябва да го мъкнеш постоянно със себе си ше почне да ти пречи в някакъв момент и ще ти се прииска да е по-компактен ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Като се замисля виждам, че рамата - мястот откъдето се зарежда първоначално и се изхвърля гилзата май трябва да е от другата страна. Познах ли :) Ахaa...

По принцип наблюдателността не ми е силна страна, но една гилза ме шибна в окото от около педя веднъж, при моя грешка, та знам. Освен това съм и левичар, а светът е за десняци и в моя случай гилзите хвърчат покрай лицето, което принципно не е проблем, но за някои...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не знам, Лорде, аз дори не съм и стрелял с такъв, играл съм си само. При нас кльониста и кучкаря само имаха такива. Факт е, че е компактен, със сгъна приклад под шлифер или дъждобран не личи че си въоръжен, когато ти е на рамо. При нормалните стърчи цевта нагоре, ако го носиш по устав, иначе ги носехме и тях с цевите надолу, за което можеш да бъдеш и наказан.

Със сгънат приклад се и стреля (не и на стрелби!), а ако стреляш (прикладваш) както трябва не би трябвало да е проблем. Кусурът на тези двата автомата бе, че бяха стари и нарезите им бяха износени на 10 см от края на цевта. Това личеше  по стрелбите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. Познах ли :) Ахaa...

 

 

Аха я, позна  - тая пушка явно е за обратни, пардон - за левичари :)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ето го другото ми оръжие от армията:

pk.htm24.jpg

На края на военната ми книжка има поле "Гражданска специалност". Срещу него е записано... "Мерач на ПК"

Пулемет Калашникова както казах по-горе.

http://www.opoccuu.com/pk.htm

http://gunrf.ru/rg_pulemet_pkm_ru.html

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За малко - 3 месеца в школата бях и РПГ-ист, ама не знам за темата ли е. Актуално напоследък, явно се търсят и такива специалисти. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. Актуално напоследък, явно се търсят и такива специалисти. :)

Ами така е,като отмениха казармата няма кой да гръмне качествено с едно РПГ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Слушал съм и оплаквания от сгъваемия приклад, че много "играел" на рамото. И съответно повече предпочитания към дървения. Но това от наборници де, за стрелби може и да е така, но в реални бойни действия като трябва да го мъкнеш постоянно със себе си ше почне да ти пречи в някакъв момент и ще ти се прииска да е по-компактен ;)

В танк с приклад определно пречи. Иначе за пехотата е по-добре с цял приклад. В краен случай може и да шибнеш врага с него ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Танкистите и противотанкистите имахме калашници със сгъваем приклад.Носенето при марш на скок и  в строя е по трудно защото се клатушка.С приклада има опора за стрелба и в строя е по добър, стои по стабилно на рамо, а и по добре се дава за почест с него защото е по добре балансиран.Сгъваемия приклад ще е ефикасен за близък бой в градски условия.Иначе надалеч за точност е ташак работа.То не можеш и да се научиш да стреляш, на година имаше два пъти срелби с 5 и 10 патрона.Наблягаше се на строевата подготовка с автомата.Можехме много хубаво да маршируваме сигурно са разчитали всеки да се научи да стреля по време на война.Те толкоз бяха и стрелбите с оръдието за две години 10 снаряда.Не зная някои що я харесват тая казарма.Сигурно не са служили както трябва, за две години една отпуска, на 23 месец.Армията ни беше без никакви бойни умения, само марш на скок, строева подготовка, тактика и най вече политическа подготовка.Голяма простотия беше и загуба на време.Кат' се сетя по време на марш на скок трябваше да мъкна :автомата, сумка с два пълнителя, сухарката с канчока и манерката,противогаза,мерника на оръдието, бусолата,триногата за бусолата, ножа-щик и той виси на кръста.Значи като коледна елха си накичен и това всичко подскача и дрънчи като бягаш.:)

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...