Отиди на
Форум "Наука"

Съвременно стрелково оръжие


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Не знам дали си струва да споменаваме за РПГ 7, защото има доста из нета и на БГ включително, но след като темата е такава е допустимо. Към РПГ има и един оптически мерник (ПГО) който е отделен аксесоар и се носи рядко на упражненията по тактика. При нас поне беше така, явно не сме били надеждни. В мерника трябва да има работеща батерия (за осветление на скалата вътре), ние разбира се нямахме. Както и да е може да се стреля и без него. 

Уики - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%9F%D0%93-7

Най-много ме впечатли някога, че се взривява с пиезогенератор. Ако не се взриви така, по-някое време пак се взривява, когато двигателя изгори до края.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 111
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

В добавка - абревиатурата е ръчен противотанков гранатомет, англоезичната (ако сте забелязали тенденцията западняците държат на абревиатурите) е същата, но значи рокет пропелед гренейт. РПГ няма откат, очевидно е защо

По-долу принципа, сега ще видя и за мерника какво мога да намеря из мрежата.

И това по-долното, като много други не съм го гледал, но подозирам, че ще е интересно.

През ПГО (оптиката). Както казах, е е постоянно монтирана, аксесоар е, в отделна чанта се носи и поставя на една скоба отстрани на гранатмета.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

РПГ-то не е класическо реактивно оръжие, то е активно-реактивно. Използва принципите на безоткатното оръдие за начално задвижване на гранатата и реактивен двигател за втория етап на полета. Не съм проверявал дали има други подобни образци. Например американската базука е чисто реактивно оръжие, докато германските панцерфаусти и съветския РПГ 2 са активни (безоткатни оръдия с движение на гранатата по инерция). 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ъ-ъ как го каза? Не, изцяло си е реактивно, в смисъл отръдието е тръба. Няма гилза. От нулева скорост, ракетата си тръгва с двигателя. Име някакво СПГ, ако не се лъжа (не съм го виждал), то май се изстрелва в началото.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

СПГ-9 станочен противотанков гранатомет.Изтрелването става с токов импулс чрез пиезо кристал, който възпламенява стартов барутен заряд.След излитането се разтварят перките и се задейства маршовия заряд.Снарядите са комулативни,сместа се възпламенява чрез взривател и пробива дупка с диаметър на молив в броня до 40 см.Това вещество е супер секретна тайна.Ръководството чрез което става изучаването на оръдието и зарядите се съхранява в секретна секция.От там се взема и връща срещу подпис.Не знам дали без да искам не издадох някоя тайна, но се надявам на дискретност от страна на колегите от форума.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Я па ти.. Суперсекретно. Като на РПГ е най-вероятно. Смес от алуминиева пудра за гориво и някакъв окислител. Сместа вдига температура. За по-голя ефект се нанася по върешната повърхност на конус. Така ударната вълна се насочва "във фокуса". За да се запази тази форма (да не се смачка) предната част на гранатата също се оформя като конус. Тоест главата има формата на два конуса с обща основа. Задачата на предния конус е да се смачка и да опази задния за времето на  действие на заряда.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, vvarbanov said:

СПГ-9 станочен противотанков гранатомет.Изтрелването става с токов импулс чрез пиезо кристал, който възпламенява стартов барутен заряд.

Новост е, но СПГ-то не го познавам като оръжие. Искаш да кажеш, че спусъкът е като на пиезозапалка или газова печка ли? Ами ако се намокри СПГто или изстрела?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 часа, angelmr said:

РПГ-то не е класическо реактивно оръжие, то е активно-реактивно. Използва принципите на безоткатното оръдие за начално задвижване на гранатата и реактивен двигател за втория етап на полета. Не съм проверявал дали има други подобни образци. Например американската базука е чисто реактивно оръжие, докато германските панцерфаусти и съветския РПГ 2 са активни (безоткатни оръдия с движение на гранатата по инерция). 

Да, Ангеле, точно! Прав си.

 Реших да проверя (то е трябвало само да изгледам втория от клиповете дето пуснах. Грешката е моя, не бях обърнал внимание на стеснението и оширението/соплото.

Ето безоткатно оръдие

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Joro-01 said:

Новост е, но СПГ-то не го познавам като оръжие. Искаш да кажеш, че спусъкът е като на пиезозапалка или газова печка ли? Ами ако се намокри СПГто или изстрела?

Механизмът с пиезокристала на който се намира и спусъка е капсулован. Гранатите са защитени от влагата в сандъците.Случи ми се на стрелби да не се изстреля някоя граната, но по каква причина не зная.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Joro-01 said:

Я па ти.. Суперсекретно. Като на РПГ е най-вероятно. Смес от алуминиева пудра за гориво и някакъв окислител. Сместа вдига температура. За по-голя ефект се нанася по върешната повърхност на конус. Така ударната вълна се насочва "във фокуса". За да се запази тази форма (да не се смачка) предната част на гранатата също се оформя като конус. Тоест главата има формата на два конуса с обща основа. Задачата на предния конус е да се смачка и да опази задния за времето на  действие на заряда.

Точно това винаги ми е било много интересно, но няма достатъчно достъпна информация. До колкото знам по начало кумулативния ефект си се постига с обикновен експлозив. За повишаване на ефекта вътрешната страна на конуса се облицова с мед. Но защо точно с мед не знам. Обаче от доста време се питам дали няма някакви бинарни разработки основани на класически експлозив създаващ основната кумулативна струя и някакъв бърз термит който допълнително да усилва енергията на струята течен метал, който всъщност пробива бронята(или реже стоманата в комерсиалните кумулативни заряди). В статията за термитите бях чел че точно медните термити са толкова бързи че реакцията е със скорост от порядъка на тази в барутите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 часа, angelmr said:

Точно това винаги ми е било много интересно, но няма достатъчно достъпна информация. До колкото знам по начало кумулативния ефект си се постига с обикновен експлозив. За повишаване на ефекта вътрешната страна на конуса се облицова с мед. Но защо точно с мед не знам. Обаче от доста време се питам дали няма някакви бинарни разработки основани на класически експлозив създаващ основната кумулативна струя и някакъв бърз термит който допълнително да усилва енергията на струята течен метал, който всъщност пробива бронята(или реже стоманата в комерсиалните кумулативни заряди). В статията за термитите бях чел че точно медните термити са толкова бързи че реакцията е със скорост от порядъка на тази в барутите.

Има видео в тюбето дето показа процеса (при мачкане и запалване на гранатата), мисля че с търсене на руски се намираше. И как пробива желязо. Ако не го намираш, аз като се прибера пробвам. Ако вече съм го постнал, sorry. Ще си продължа поста довечера като се прибера. Какво пречи да използва и двата ефекта.

 Сещам се че четох за мина или граната дето пробива танк като взрив оформя танталов диск като.. Човка да кажем. Самото нещо е като миномет, (не знам залага ли се или войник го задейства, май първото), танка минава, нещото гърми - изстрелва мината. Мината (или гранатата) дето гърми има електроника въртре. Не му знам името на това оръжие.

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минъти, Joro-01 said:

Има видео в тюбето дето показа процеса (при мачкане и запалване на гранатата), мисля че с търсене на руски се намираше. И как пробива желязо. Ако не го намираш, аз като се прибера пробвам. Ако вече съм го постнал, sorry. Ще си продължа поста довечера като се прибера. Какво пречи да използва и двата ефекта.

 Сещам се че четох за мина или граната дето пробива танк като взрив оформя танталов диск като.. Човка да кажем. Самото нещо е като миномет, (не знам залага ли се или войник го задейства, май първото), танка минава, нещото гърми - изстрелва мината. Мината (или гранатата) дето гърми има електроника въртре. Не му знам името на това оръжие.

 

Процеса като принципи ми е известен. Интересно ми беше дали има време да се задейства и вторичен химически процес като окислението на термита, или след детонацията всичко е въпрос на физика и оформяне на струята течен метал. Имаше даже разработки за ударно ядро при което въпросната струя се оформя на около два метра над танка, като по този начин ефективно се справя с идеята за решетките смачкващи главата на гранатата, така че да не може да се оформи струя, или дори отчасти с реактивната броня. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не съм си и помислял противното :)

Може да видиш нещо повече като го гледаш.. Аз всъщност доколкото помня нямаше мед вътре (приемам че пак не съм забелязал), а само алуминий,зарядът не е както казвам "нанесен", а се запълнена празнината между стените на външния и вътрешен кух конус. Спирам да говоря без да гледам, че ще изтърся някоя глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина ще ми е интересно да гледам клипа. Така като чета написаното от теб оставам с впечатлението че има няколко различни типа кумулативни заряди, като не ми е известно нищо за типа който описваш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 12/9/2015 at 10:19, angelmr said:

Точно това винаги ми е било много интересно, но няма достатъчно достъпна информация. До колкото знам по начало кумулативния ефект си се постига с обикновен експлозив. За повишаване на ефекта вътрешната страна на конуса се облицова с мед. Но защо точно с мед не знам. Обаче от доста време се питам дали няма някакви бинарни разработки основани на класически експлозив създаващ основната кумулативна струя и някакъв бърз термит който допълнително да усилва енергията на струята течен метал, който всъщност пробива бронята(или реже стоманата в комерсиалните кумулативни заряди). В статията за термитите бях чел че точно медните термити са толкова бързи че реакцията е със скорост от порядъка на тази в барутите. 

Аз мога да ти отговоря на този въпрос. 

Използва се мед защото този метал има голяма топлопроводимост. Разтопява се почти моментално. При почти светкавичното загряване на медта до около 4000 С се образува медна струя, която пробива стоманена броня като топъл нож масло . Доколкото занам може да се полза злато със същия ефект, но цената не е подходяща..

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Яко, това въобще не го съобразих.

Онова обаче, което ме "притеснява" e, че въобще не помня да имаше мед вътре. Не говоря за интернет, виждал съм разфасовани и (не)гръмнали.. Кухият конус (тялото е от два конуса, виждат се на скицата) бе от алуминий.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би са били учебни, без бойната глава. За този тип стрели не съм сигурен имат ли медната част или не. По-скоро не. Отново заради цената.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм на сто процента убеден в това което си написал за "разтопяването", Боги ; тук има и друго виждане за процесите:

Давление продуктов взрыва, достигающее порядка 1010 Па (105 кгс/см²), значительно превосходит предел текучестиметалла, поэтому движение металлической облицовки под действием продуктов взрыва подобно течению жидкости, однако обусловлено не плавлением, а пластической деформацией.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%8D%D1%84%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82

Защо точно мед, тогава можем да си отговорим и сами (тези които имаме някаква обща култура в материалознанието):

1. Тя е относително лесно деформируема т.е. тя е пластична (сравнено с много метали)

2 . Материалът има сравнително висока плътност (по-висока от тази на желязото)

 а проникващата способност е право пропорционална на плътността на проникващия метал

т.е. комбинацията от тези свойства прави медта най-често предпочитаният материал (но не е единствено изполваният такъв)

https://en.wikipedia.org/wiki/Shaped_charge#Munroe_effect

 

Иначе,  тук пише и това:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B1%D0%BE%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%8B

Состояние сверхпластичности характерно для металлов и керамик с мелким размером зерна, обычно меньше 20 микрон. Кроме достаточно мелкого зерна, от материала для достижения состояния сверхпластичности требуется высокая однородность распределения по объёму термопластичныхкомпонентов, которые связывают между собой границы зерен в процессе пластического течения, позволяя материалу сохранять свою кристаллическую структуру. Сверхпластичность обычно наступает при температурах, превышающих половину температуры плавления по абсолютной шкале.

 

Демек не се търси/цели разтопяване,.. а "разпластелиняване"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 33 минъти, Б.Богданов said:

Може би са били учебни, без бойната глава. За този тип стрели не съм сигурен имат ли медната част или не. По-скоро не. Отново заради цената.

Не, не мисля. Аз говоря за тези от вида с който гърмяхме само нашия взвод. Такива каквито ги виждате в тюбето. Инертните (без боен заряд, така им казваха) бяха други, с черни глави дори не съм сигурен дали бяха метални. Инертен разчастен не ми е попадал.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 25 минъти, nik1 said:

Демек не се търси/цели разтопяване,.. а "разпластелиняване"

Има логика. Същевременно имаме загряване на целта и ударна вълна фокусирана в една точка...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...