Отиди на
Форум "Наука"

Защо прабългарите не говорят прабългарски?


Recommended Posts

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 840
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On ‎16‎.‎7‎.‎2012‎ г. at 10:17, nik1 said:

Не мога да разбера откъде произлиза виждането, че прабългарския речник е съставен от 500-1000 думи?

Алтайският/празлтайският езиков речник е богат. Etymological dictionary of the Altaic languages С. А. Старостин, А. В. Дыбо и О. А. Мудрак.

 

Тюркските езици са обогатени с китайска политическа, административна , и промишлена лексика (К ПРОБЛЕМЕ КИТАЙСКИХ ЗАИМСТВОВАНИЙ В ТЮРКСКИХ ЯЗЫКАХ Н. Баскаков)

и с иранска лексика..

/Интересната дума "шарджия" (бояджия) мисля е с китайски корени

"шар" - "боя"

"джия" - занаят(чия), майстор/

 

 

 

Защо българите прогововарят на славянски?

Отговарям:

защото славянкият е линга франка за Югоизточна Европа

защото българите не са моноезични

+защото славянският става писмен език

----

За гръцкия език: Езикът е писмен, разпространен е, и има културна "тежест".

 

/Лексикалната му "тежест" и многообразие, не са кой знане колко по-голями от тези на другите палеобалкански езици (вероятно е обогатен с субтрат, както и другите палеобалкански езици, и в него присъстват семитстки, египтески и други заемки), но те са изместени от него/

 

Отоманаците говорят на огузки език, с новоперсийски заемки., а арабските заемки са навлезнали свързано с религията..

 

Народният речник/език е обогатен с арабски и гръцки думи, мисля че голяма част от тези думи нямат съответивя в тюркския

/Магданоз, ракия, мусака, таратор (персийска) и др. нямат съответстия в тюрските езици, поради разбираеми причини/

"Примерами последних могут служить например аффикс -džy ~ -či ~ -šy /с вариантами/, образующий словообразовательные модели в тюркских языках со значением профессии, ср. например: temir 'железо', temir-či 'кузнец', в котором аффикс -čy/-či происходит либо из кит. чжи-е /1/ [1] 'профессия', либо из кит. žen' /2/ 'мужчина, человек, лицо, персона' (Чень Чан-Хао, 1953, 655, 899; Рамстедт, 1957, 209) или аффикс -čaŋ ~ -šaŋ /ср. казахск. söz-šeŋ 'словоохотливый/ < кит. čjan /3/ 'мастер' (Рамстедт, 1957, 210; Чэнь Чан-Хао, 1953, 326)."

Link to comment
Share on other sites

Когато базата е скалъпена от безпочвени предположения, то и следствията ще бъдат безумни.

Въпросът на Южняка по начало е безсмислен. "Пра"българите са говорили български език и в това няма никаво съмнение.

За по-неразбиращите- български език, все един и същ в 7, 8 и 9 век

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ilianm said:

 Когато базата е скалъпена от безпочвени предположения, то и следствията ще бъдат безумни.

Въпросът на Южняка по начало е безсмислен. "Пра"българите са говорили български език и в това няма никаво съмнение.

За по-неразбиращите- български език, все един и същ в 7, 8 и 9 век

Все пак трябва да се прецизира за езика на ''пра"-българите:

Кои са българите? /алцекови, аспарухови, баянови или он(100)-о-гур(з)и, курт-о-гур(з)и  и т.н.)

Кои, как и къде са го говорили? /всички или част, писмено или разговорно, само в домашна обстановка, на пазара или "официално" и т.н./

Към кое езиково семейство е спадал, бил ли е "креолски", имало ли е "койне"?

Питам, защото съм по-неразбиращ... Например не разбирам как може да е "все един и същ в 7, 8 и 9 век", при положение, че в по-развитите 17, 18 и 19 век не остава един и същ.

Редактирано от pliska
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за някои хора прериод от 2-3 века, че и две-ти хилядолетия не значат нищо, а определени народи са неизменни, говорят един и същ език и са дали началото на всичко живо по света :animatedwink:

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Last roman said:

за някои хора прериод от 2-3 века, че и две-ти хилядолетия не значат нищо, а определени народи са неизменни, говорят един и същ език и са дали началото на всичко живо по света :animatedwink:

 

За някои хора 2-3 хилядолетия и 2-3 века са едно и също. Но това не е такъв проблем

Проблемът е в базата, както казах.  Там е обърквацията

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, pliska said:

Все пак трябва да се прецизира за езика на 'пра"-българите:

Кои са българите? /алцекови, аспарухови, баянови или он(100)-о-г(з)ури, курт-о-гури  и т.н.)

Кои, как и къде са го говорили? /всички или част, писмено или разговорно, само в домашна обстановка, на пазара или "официално" и т.н./

Към кое езиково семейство е спадал, бил ли е "креолски", имало ли е "койне"?

Питам, защото съм по-неразбиращ... Например не разбирам как може да е "все един и същ в 7, 8 и 9 век", при положение, че в по-развитите 17, 18 и 19 век не остава един и същ.

Ами просто разграничи понятието "развитие на езика" от понятието "смяна на езика" и всичко си идва на мястото

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, ilianm said:

Ами просто разграничи понятието "развитие на езика" от понятието "смяна на езика" и всичко си идва на мястото

Не,  аз се разграничавам от тоталитаризма и хомогеннизма на средновековните българи и езика им. А разлики в развитието на писмения и говоримия славянски български се проследяват от 10 век, та до днес.

Иначе чакам с нетърпение отговорите на същинските въпроси, за да се насочим по-конкретно.

Редактирано от pliska
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, pliska said:

 Не,  аз се разграничавам от тоталитаризма и хомогеннизма на средновековните българи и езика им. А разлики в развитието на писмения и говоримия славянски български се проследяват от 10 век, та до днес.

Е, и?

п/с  Може ли аудиозаписите на говоримия славянски български от 10 ти век :ag:

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, pliska said:

Питах за преди 10 век, какво ви е известно за езика на българите? Явно имате нови или "секретни" познания.

Не, казахте че говоримия български от 10ти век се е бил променил до днес. Затов ами стана интересно да го чуя, че да преценя колко се е променил :) 

Иначе и аз мечтая за конкретна и смислена дискусия, но тя няма да се състои :)

 

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, pliska said:

Все пак трябва да се прецизира за езика на ''пра"-българите:

Кои са българите? /алцекови, аспарухови, баянови или он(100)-о-гур(з)и, курт-о-гур(з)и  и т.н.)

Кои, как и къде са го говорили? /всички или част, писмено или разговорно, само в домашна обстановка, на пазара или "официално" и т.н./

Към кое езиково семейство е спадал, бил ли е "креолски", имало ли е "койне"?

Питам, защото съм по-неразбиращ... Например не разбирам как може да е "все един и същ в 7, 8 и 9 век", при положение, че в по-развитите 17, 18 и 19 век не остава един и същ.

Последното е констатация, въпросите ми са по средата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ilianm said:

Затов ами стана интересно да го чуя, че да преценя колко се е променил

Ето един пример да се поупражняваш, наред с многото професори. Помогни им та да не се мъчат...

canasubigi1.bmp

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Пандора said:

Ето един пример да се поупражняваш, наред с многото професори. Помогни им та да не се мъчат...

canasubigi1.bmp

Благодаря, ще се въздържа. Има един професор дето търси извънземни със същия успех

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ilianm said:

Благодаря, ще се въздържа. Има един професор дето търси извънземни със същия успех

А, защо така даде на заден :ab: Има още...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, ilianm said:

Моят отговор на тези въпроси е още в първия ми пост :) 

 

 

Преди 3 часа, ilianm said:

"Пра"българите са говорили български език и в това няма никаво съмнение.

За по-неразбиращите- български език, все един и същ в 7, 8 и 9 век

Много тоталитарен и императивен отговор или по-скоро твърдение. А доказателствената част?

Редактирано от pliska
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Пандора said:

А, защо така даде на заден :ab: Има още...

А ти как мислиш? Защо ли :)  Нали съм казал по-горе моето мнение - базата е сбъркана. Защо да правя и аз упражнения за луди. 150 години упражнения  и накрая  "най-компетентни" излязоха счетоводители и зъболекари :ag:

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ilianm said:

базата е сбъркана.

Тоест ? Какво се разбира под "база". Текстовете реално съществуват, иначе никой нямаше да се трепе да се упражнява. Или ти просто зачеркваш неудобните факти?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, ilianm said:

А ти как мисилиш? Защо ли :)  Нали съм казал по-горе моето мнение - базата е сбъркана. Защо да правя и аз упражнения за луди. 150 години упражнения  и накрая  "най-компетентни" излязоха счетоводители и зъболекари :ag:

Дайте ни правилната база, лостове ще намерим :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Пандора said:

Тоест ? Какво се разбира под "база". Текстовете реално съществуват, иначе никой нямаше да се трепе да се упражнява. Или ти просто зачеркваш неудобните факти?

Под база се разбира формулировката на проблема, чието решение се търси.

Проблемът е формулиран грешно, без никакви основания и факти. Така че е безумно да му се търси задължително решение.

Пояснявам, че май пак не е ясно :)  :

Къде и какво ни дава основание да смятаме че българите ( "пра", "прото" или не знам си какви) са сменили езика си?

Няма такива основания и затова 150 години упражнения за луди не са дали никакъв резултат.

Сега по-ясна ли е моята теза ?

Не е намерено решение (валидация на хипотезата че българите са сменили езика  си), следователно допускането за смяна на езика е невалидно. Елементарен процес на валидация на хипотеза

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ilianm said:

Къде и какво ни дава основание да смятаме че българите ( "пра", "прото" или не знам си какви) са сменили езика си?

Не , ставаше въпрос какъв е бил езикът на българите преди 10 век и аз ти дадох пример с какви букви на какъв език са писали, защото такива реални факти съществуват. Няма как да ги игнорираш. Друг е въпросът кой е говорил на този език - само малък елит или по-голямо мнозинство. Твоята база е различна и по друга причина. Ти смяташ, че българите не идват от никъде, но източниците говорят друго. В този случай на територията на държавата на Кубрат би следвало да намерят някакви надписи на езика на българите от това място в съответната епоха / по твоята версия славянски/. Там има само надписи с руни, които не са славянски.

http://murfatlar.blogspot.bg/2013/04/blog-post.html

И ти също, за да докажеш твоята теза би следвало да покажеш надпис или текст на славянски преди 7 ми век или дори преди 3 век.

И ред други неща.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Пандора said:

Не , ставаше въпрос какъв е бил езикът на българите преди 10 век и аз ти дадох пример с какви букви на какъв език са писали, защото такива реални факти съществуват. Няма как да ги игнорираш. Друг е въпросът кой е говорил на този език - само малък елит или по-голямо мнозинство. Твоята база е различна и по друга причина. Ти смяташ, че българите не идват от никъде, но източниците говорят друго. В този случай на територията на държавата на Кубрат би следвало да намерят някакви надписи на езика на българите от това място в съответната епоха / по твоята версия славянски/. Там има само надписи с руни, които не са славянски.

http://murfatlar.blogspot.bg/2013/04/blog-post.html

И ти също, за да докажеш твоята теза би следвало да покажеш надпис или текст на славянски преди 7 ми век или дори преди 3 век.

И ред други неща.

Не, това не е доказателство.

Цялата ИРИ пише надписи с тези букви и на този език. Да припомням ли думите на другаря Димитров за латинския, германския и конете :) 

За да ми цитираш руни от "държавата на Кубрат" би трябвало първо да я намериш. А че българите идват от други места, не там където ще се втурнеш да търсиш Кубрат, го знаят всички стари автори, включително и самите средновековни българи :) 

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, ilianm said:

Цялата ИРИ пише надписи с тези букви и на този език

Без надпис на друг език и с други букви обаче, как може да се докаже каквото и да било ? Само пожелателно твърдение не стига, иска се и наука. Пак стигнахме до "оня" учебник, изучаващ славянските езици и родината на възникване :564da112d749c_wink(1): Общо взето въртим се в кръг. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...