Отиди на
Форум "Наука"

Прави ли са сърбите?


Iskam da znam

Recommended Posts

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

а Стефане в Прокуплийско диалектът същият ли е като вашият? Там има много села, чиито жители са преселени от селата по българо-сръбската граница и от България. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същият, освен що има малко разлики между двата, примерно в Враня,В.Хан и Топличкия край има малко странни глаголи - правея, живея, бегая.... при нас не се ползват. (при нас викат правил, живел, бегал)

И там падежи не се ползват.

И на мен ми е странно когато ми некой каже : Що си радея ? (радим/радиш е на сърбски, при нас викат работим/работиш, а там е некакав микс )

Верно е да са преселени, али от всичките Южни крайща на денешна Сърбия, в Топлица беха най-големи как да кажам анти-българи, и през 1-ва и 2-ра световна война.

Там също така има много доселени от черна гора.

Редактирано от StefanSur
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Феноменално нещо - като се махне политическата, българо-сръбска граница практически няма! В езиково отношение има плавен преход към сръбския с много български "острови" :))



Стефане, привет :)

Имам следния въпрос - има ли в народната памет в Сурдулишкия край негативен спомен за българите, в частност за някакви сериозни техни престъпления срещу МЕСТНОТО население?

Питам за народната памет, от уста на уста, от дядо на внук, а не за официалната доктрина, образованието и т.н.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Stefane В Топлица сърбите са в Куршумлийска околия. По-голямата част от населението на Прокуплийско е като вас, в някои села даже има староседалци :). Сърбите са в Куршумлийско. Чел ли си книгите на Гаврил Занетов? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Срещу местното население нема ни в книгите нито в училища.

Там се говори да ,,Българските окупатори'' събраха всички хора от Сурдулица и ги нагониха да напишат да са българи.

Аз не съм чул никакви стории от хората за тва, и не мога да кажа да ли е верно.

За престъпления съм чул, али не срещу местното население, според някой хора (1 местен Българин също) който ми разказваха тва Българска армия не е правила никакви злоделства, злоделства беха правени от страната на некви комити от Македония.

Е сега, не знам тачно да ли всичко тва е истина, смятам да тук има много пропаганда, али ясно е да имаше злоделства срещу хората от другите краища който требваха да бъдат депортирани в България през Сурдулица и Власина, и за тва има спомени.

@Не съм, аз изобщо не съм читал никакви книги от България, щото тук ги нема, а когато бях в България винаги бех или с приятелка или с другари на пиянки и не стигнах.

Ако има некъде на интернет казвайте :)

Редактирано от StefanSur
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Питах дали обикновените хора пазят някакъв спомен за злодеяния срещу тях? Дали си чул нещо от конкретен човек?

Или е само официално. Депортирани в България вероятно са били сръбски военнопленници или представители на властта - имало е лагер в Сливен, където са стояли около 1 г., след което срещу декларация, че няма да се занимават с подривна дейност срещу България, са връщани обратно по домовете си. Трябва да се каже, че голяма част от тях са удържали думата си. Сведението е от книгата "19 години в сръбски затвор" от Коста Ципушев. Някои от сръбските съдии, които са го съдили, са били интернирани в Сливен по време на ПСВ и са се върнали с такава декларация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За безбедността во Пиротско, вранско и в Македония през Първата световна война отговаря ВМРО. А според сръбската националисти ВМРО са етнички македонци. Има потушаване на сръбско въстание. Въстанието е вдигнато от сръбски войници, които са освободени от България, защото са местни хора. Въстаниците нападат Босилеград, там има българска военна болница, убиват и хора от града, включително и деца. ВМРО се намесва и потушава бунта, въстаниците са се отеглили в Сурдулица. Повечето загинали са въстаници има и невинни хора от Сурдулица загинали!

Сръбските националисти трябва да решът това българи ли са или македонци. Неможе веднъж едното, веднъж другото.

Южна Сърбия - вранско, пиротско дават много мигранти към Северна и Централна Сърбия след Втората световна война, с процесите на урбанизация. Планинските региони се изпразват, докато преди това са пълни със села повечето с по хиляди души.

Редактирано от stinka (Rom)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой от моето семейство, а ни от другите където съм одил не ми е говорил за никакви злоделства срещу местното население в Сурдулица.

Говореха само да са убити много хора от В.Хан,Лесковац и Враня и другите краища.

В Сурдулица немаше такова въстание, въстанието беше в Топличкия край. Аз не съм чул тук да е имало въстаници.

@Тролбот Въстаниците не се отеглиха към Сурдулица, а към Косово.(ако се работи за Коста Пекянец).

И в книгата на Йован Хаджи-Василевич, която говори за злоделства на Българите (с много пропаганда) не е запишан нито 1 убит от местното население в Сурдулица, вече се говори за хора убити в Сурдулица (на Калифер, в Долина).

На край писател казва : и между Сурдуличани може би има убити, али аз нямам време да пиша за тва.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, нормални процеси... И да, точно така е станало - това е въстание на сръбски войници, някои местни.



И в книгата на Йован Хаджи-Василевич, която говори за злоделства на Българите (с много пропаганда) не е запишан нито 1 убит от местното население в Сурдулица, вече се говори за хора убити в Сурдулица (на Калифер, в Долина).

На край писател казва : и между Сурдуличани може би има убити, али аз нямам време да пиша за тва.

:):):):) Сигурно има, нали бугарите са били там :)))) :guitar2:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, ако намерите некой от нашия край, и той започне да говори да са Българите окупатори, злочинци...итд. всепак требва да го разберете.

Ние в училищтата за България и Българите никога не чухме нищо хубаво,а постояно ни казваха различни приказки (Българите винаги нападат с нож в гърба, клаха малки деца, караха хора да пишат да са Българи....)

Особено
тук в нашия край,в Враня,В.Хан,Лесковац дълго време има такава
пропаганда, (може би и в България има такава срещу нас - преди слушах 1
от Босилеград който говореше да му от Сурдулица крадат вода ), и прости хора
вярват в такива приказки.

Тук всепак има много хора който не познават нито история нито култура, и винаги такива са най-гласни в пропаганда.

Аз когато бех в Белград на факултет ни казваха ,,внимавайте от Българите, те искат да ви ,,по-бугаре'', да ви направят Българи''

Искам да напомня да при нас в Сурдулица довагят много хора от България, и никога не съм чул за никакви фантазии, да се бият или псуват околу нация, история или такова нещо.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E, за какво да се бият и псуват... Но сръбската пропаганда е уникална - приписва на българите всичко това, което самите сърбски власти са превили в 20-тте години и от 1913/15-та година.. (с изключение на това, че все пак никой не е клал деца, ей богу... ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде малко слезте на земята - жертвите на това въстание са 3000 души. Било си е истинска касапница. съвсем не всички в сурдулица са се чувствали българи както и в голяма част от Санстефанска България.

Редактирано от svetogor
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същият, освен що има малко разлики между двата, примерно в Враня,В.Хан и Топличкия край има малко странни глаголи - правея, живея, бегая.... при нас не се ползват. (при нас викат правил, живел, бегал)

И там падежи не се ползват.

И на мен ми е странно когато ми некой каже : Що си радея ? (радим/радиш е на сърбски, при нас викат работим/работиш, а там е некакав микс )

Верно е да са преселени, али от всичките Южни крайща на денешна Сърбия, в Топлица беха най-големи как да кажам анти-българи, и през 1-ва и 2-ра световна война.

Там също така има много доселени от черна гора.

Виж тази книга братко :)

G_Zanetov_Zapadnite_kraista_na_BG_zemja.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде малко слезте на земята - жертвите на това въстание са 3000 души. Било си е истинска касапница. съвсем не всички в сурдулица са се чувствали българи както и в голяма част от Санстефанска България.

Нима? По сръбски данни са над 20 000 души, нищо, че не е имало толкова. Жертви има, това е военен конфликт, има убити българи във военната болница, но това чудо, дето се тръбеше, а и още се тръби из сърбия, няма.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде малко слезте на земята - жертвите на това въстание са 3000 души. Било си е истинска касапница. съвсем не всички в сурдулица са се чувствали българи както и в голяма част от Санстефанска България.

3 000 са загинали общо, демек въстаници и невинни жертви. Повечето от тези хора преди това са запалили Босилеград и оше две села в босилеградско, има живи изгорели деца. Четите на ВМРО отиват да прочистят Поморавието от тези хора. Принципно ВМРО по това време не се церемони изобщо и със сърбоманите в Македония. Никой нищо неомаловажава. Това е потушаване на бунт с невинни жертви. Това не е никакво преднамерено клане, етническо прочистване или каквото и да е подобна пропагандна глупост. Българското управление и чиновници в Поморавието по време на Първата световна война са МЕСТНИ БЪЛГАРИ или техни потомци, които са избягали в България след 1878. Всички ясно са си давали сметка, че сред значителна част от населението има изградено сръбско самосъзнание. Именно затова се правят компромиси един, от които е например когато се пленяват сръбски войници, тези които са от Поморавието се освобождават. Още повече България настоява и Австроунгария да освободи сръбски пленници от Поморавието.

На война, когато въоражени мъже убиват други въоражени мъже не се смята за клане или каквото и да е, а е просто война. Повечето от загиналите, участващи в бунта са стари сръбски четници дето са клали в Македония преди 1912г. и са налагали сърбомания, затова и ВМРО не ги жали толкова много.

Втората глупост голяма част от хората не са се чувствали българи????????? И коя е тази голяма част? И гъркоманите и сърбоманите 1878г. са известни, както е известно че голяма част от тях ясно си дават сметка че са едни и същи с тези които се самопределят като българи. Някой хора трябва ясно да си дават сметка за разликата между национално самосъзнание (гради се от институции, училища, държава) и етническа принадлежност (общ език, култура, традиции).

Та коя е тази огромна част, която не се чувства българи?

Ти си идеалното доказателство колко е вреден панславизма. Ако търсиш престъпления на българи спрямо сърби, виж Втората световна война. Там има много зулуми от наша страна направени при прочистването на партизани. Само че Сърбия не го изпозва това за пропаганда защото няма нужда! Тези неща са се случвали в Западна и Централна Сърбия, там не и трябва антибългаризъм на Сърбия. На Сърбия и трябва антибългаризъм в Източна и Южна Сърбия, както и в Македония. Да не стане някоя бела и някой хора да вземат да се питат нашите диалекти що са като бугарския език, и да почнат да търсят по историята какво е било населението преди 1878г. Защото както сърбите в нач. на 20 век пишат за Македония нищо друго освен българи, така и в сръбските вестници от началото на 19 век пишат и за хората в Нишко, Пиротско, Вранско и Лесковашко - пишат бугари.

Затова се изкарват евтини глупости и се пропагандират като невъобразими кланета. Както казах национално самосъзнание се гради с възпитание!

Накрая случая е разследван от комисия на страните победители, демек сръбски съюзници, след войната и не намират нищо особено. Повечето загинали са сръбски четници.

Редактирано от КГ125
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти си се назобил с клишета и освен това вече неколкократно говориш глупости за някакъв панславизъм което си въобразяваш, че звучи едва ли не като фашизъм. Просто така го изпраска все едно са загинали 4-5 човека, а то имало костница с кокалите на 3000. Ма то били ВМРО-йци ма то нам кво си сръбските националисти. Избити ли са? Избити са. Кой носи отговорност? Българските власти.Ама некви такива витиевати въпросчета "мразите ли ни, обичате ли ни". Ми то е много ясно ако прадядо ти е убит колко ще ни обичаш.Аз за това казвам, че е имало зверства и от двете страни, но докато продължават пропагандните клишета разбирателство няма да има.Колкото до Екзархията това е нашата национална мегапрограма. Гръцката е била Гърция до Стара планина, сръбската сърбия до Янтра, румънската и тя няма да е била по-малко хищна.Така, че да го даваме малко по-спокойно и предимно с факти, а не с глупави клишета и празни лозунги.Станало е квото е станало. който е намерил съюзници и е бил победител в световните войни особенно в първата е намазал най-много.Който е загубил да си се чувства прецакан колкото си ще и да иде да се оплаче на Меркел, че заради капутизма на дедите и ни се прецака националната идея.Ако бяхме победители ние сега там щеше да е България, победила е Сърбия и за това е Сърбия. И така си е от време оно, така, че за сълзи и сополи няма място.

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. Да не стане някоя бела и някой хора да вземат да се питат нашите диалекти що са като бугарския език, и да почнат да търсят по историята какво е било населението преди 1878г.

Щат, щат почти ги виждам как се юркат да учат търновско-русенски диалект демек книжовен български който им е по-далечен и от сръбския и по лексика и по звукоизвличане ако и да няма падежи. Те и македонците като гледам са се залетели. Та трай коньо за зелена трева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сърбогоре, крайно време е да спреш да оси*аш всяка тема със панславистките ти глупости. То има разлика даже между панславизъм и панславистки глупости! Ти си от вторите.

Сега конкретно. Всички са еднакви не върви. И масовия убиец е човек и жертвата му е човек, но не са еднакви в действията си.

Незнам как да го кажа с по-прости думи. На война въоражени мъже убиват въоражени мъже. То за това си има точен и ясен термин ВОЙНА. Сръбската шовинистична пропаганда го изкарва случилото се в Сурдулица като етническо прочистване, геноцид със фантастични размери. Всичко това е лъжа и манипулация построена върху полуистина. То не е едно и също с направеното от сърбите в Македония близо 70години терор, изтребление на част от населението, изселване на част от населението, тотална подмяна на историческите факти с цел денационализация.

За какво е воювала България в ПСВ ли????????? Ами виж колко от генералите в нашата армия са от Охрид. Виж в коя държава е Охрид преди войната - ето затова воюваха българите за домовете си, за семействата си, по време на ПСВ вече един от три македонци живее в България, а в Вардарска Македония всички имат братя и сестри и майки. Какво право има България в Поморавието ПСВ там все още старото поколение ясно си помни как се е наричало преди 1878, България също е пълна и с бежанци от Пиротско. Най-важното никой не е клал, бил или затварял население от Поморавието, което не се е чувствало българско. По време на ВСВ населението в пиротско и вранско се самоопределя като сърби и така са включени в статистиките - сърби.

Сега за мегаломанията ех...

На територията на Екзархията правослвното население говори един и същ език, има едни и същи традиции и живее като една единна общност такава над 1000 години. Вървят едни и същи промени във всички краища и големи вътрешни миграции помежду им. Огромното мнозинство се самонарича българи - включително в Ниш, Лесковац, Одрин и Солун. Всичките му съседи го наричат българи и всичко това с контюнюитет от хиляда години. Същото е в 12,14, 17, 18 век. Това всичко го прави един единен народ. И огромна част от хората ясно си дават сметка за това, че има разлика между българин и грък, колкото и да се чувстват единни в православието. Щото като застане един грък и почне да говори нещо на един тракиец примерно от Мала Азия, българинът не разбира нищо, ако му говори някой от Ниш разбира почти всичко. Както и помаците тогава ясно си дават сметка за разликата им с турци и албанци. Въпреки че през цялото време се чувстват единни с едноверците си.Това че една част започва да се самонарича с други имена вече под влияние на пропаганди е съвсем отделен въпрос. Затова казах да се прави разлика между национално самосъзнание и етническа принадлежност.

Та така Екзархията обединява това население. Да се сравнява това с гръцката мегалидея, всичко що е православно в Осм. империя е елинско - от коптите в Египет, през арабите християни в Багдад до българите в Охрид?????

Това според чии болен мозък е еднакво и сравнимо??????????????????????

Сръбската претенция до Янтра се базира на това, че са седнали двама сърбошовинисти и са начертали една карта, на която до Янтра са сърби. Само да кажа, че това включва 90% от етническите българи до това време. Източна България, която остава "българска" според тях е в пъти по-рядко населена от централна и западна и е с турско мнозинство. Като капак на всичко значителна част са мигранти 100-200 години по-рано от "сръбската" част. Същите тея хора, които ги правят тея карти сърби до Янтра, на същите карти пишат че в Тирана живеят албано говорящи сърби. Един от тях измисли и прословутия израз бугари су туркотатари.

Да се сравнява това с нашата претенция към Ниш през 19 век, който говорят български, който в исторически и географски план е неразривно свързан с българските земи, в който над хиляда години населението се нарича българи и околните народи барабар със сърбите до нач. на 19 век го наричат българи. Където сърбоман ията нараства едва след средата на 19 век, оказал се на няколко километра от сръбската граница.

Това на вас може да Ви се струва еднакво мегаломанско, но едва ли на който и да е неутрален човек.

Защо загубихме войните ли? Защото никой от нас не искаше да дели собствения си народ. Те спечелиха защото нямаха сантимент към нищо, щото беше чуждо и малко да вземат и много се са на печалба.

И пак повтарям никой не мрънка и не се оплаква. Това е историческаъта реалност, неможе да я променяш, защото си се замечтал за велики сърбистан!



Това че насе лението в Поморавието днес се чувства сърби е факт. Но това няма как да заличи българската му история. Дори с вълшебни думички на сръбски историци - в средновековието е имало славяни, които са се наричали българи, но не са били българи?!

Колкото до Македония там е насилствено и насилието продължава днес, няма как да се отрича историческа истина освен с насилие.

Кой накъде се е юрнал ли? Ами и българите и македонците и сърбите са се юрнали на Запад към Германия, Австри и САЩ. И ако това значи произход ех... Що ли пък никой не се е юрнал към Русия?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.Едните го изкарват геноцид, другите все едно,че нищо не е станало, не си били поплювали тинтири-минтири.Политиката е изкуство на реалностите, на възможното, а не мегаломански неосъществими брътвежи. Както виждаш нито Охрид, нито сиурдулица са в България и няма и да бъдат никога, нито пък сърбите или македонците по тия места ще станат българи. Ние пък денационализирахме доста турци, власи и гърци, кой каквото можал-направил. Тая епоха вече е отминала и ни чака общо европейско бъдеще със свобода на самоопределението, а не балканска диващина.През еди коя си година еди как си било -ми преди 681-а тука беше Византия,ай сега да зема да рева за денационализираните гърци или пък да убеждавам варненци и бургазлии, че са турци или гърци щото през началото на 19 век там имало 5 българи накръст. Световен факт е, че никой с нова националност не се е върнал към предишната нито пък някой с нова религия.Така, че гледам напред и най-вече към нас да си оправим държавицата и най-после малко цивилизация да дойде и на това балканско буре с фъшкии от което всеки гледа да се махне та да живее нормално.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъпите ти тиради не ме интересуват щото са ред сополи ред сълзи.Едните го изкарват геноцид, другите все едно,че нищо не е станало, не си били поплювали тинтири-минтири.Политиката е изкуство на реалностите, на възможното, а не мегаломански неосъществими брътвежи. Както виждаш нито Охрид, нито сиурдулица са в България и няма и да бъдат никога, нито пък сърбите или македонците по тия места ще станат българи. Ние пък денационализирахме доста турци, власи и гърци, кой каквото можал-направил. Тая епоха вече е отминала и ни чака общо европейско бъдеще със свобода на самоопределението, а не балканска диващина.През еди коя си година еди как си било -ми преди 681-а тука беше Византия,ай сега да зема да рева за денационализираните гърци. Световен факт е, че никой с нова националност не се е върнал към предишната нито пък някой с нова религия.Така, че гледам напред и най-вече към нас да си оправим държавицата и най-после малко цивилизация да дойде и на това балканско буре с фъшкии от което всеки гледа да се махне та да живее нормално.

Църногоре, така и комунистите по македонския въпрос. Когато се чудиха какво да правят с Македония. Ако вземеха българската страна, губят сърбите и гърците, съответно ако вземат сръбската губят българите и гърците и така с гръцката страна. И какво да правят ке праят нова нация - македонска. И няма да има проблеми на Балканите и ще цъфнем. Само че ето след 70г. и направена македонска нация, нито Балканите, нито Македония, нито България, нито Сърбия е цъфнала. Напротив един терор бе заменен с друг.

Нормализирането на отношенията между балканските страни, и създаването на приятелски такива не става с промяна на историята или с оеднаквяване на добрата и лошата история. А с ясното осъзнаване на ползата от това, и с възпитанието на уважение към другите. Като замажеш с белия киреч всичко и го уеднаквиш, по-късно отдоло избиват петната на старата мрасотия.

Е що целите Балкани да са фашкия? Нали Югославия е супер по-добре от нас! Нищо че след 50 години що годе мир баш те се изсраха на Балканите.

Незнам какви масово турци, гърци сме асимилирали (баш пък турци). Естествената асимилация не е проблем, насилствената е проблем. Има разлика, ти неможеш да я осъзнаеш, а си тръгнал да чистиш Балканите от фъшкиите...

Когато прабългарите идват на Балканите заварват един микс от население славяни, ромеи. Ромеи са хора с ромейско (разбирай римско) самосъзнание, православна вяра. В нашите части на Балканите в мнозинството са латинско говорящи, по-малката част гръцкоговорящи, пък по забутаните планини може и някой друг език да се е запазил. Като етнически произход микс от готи, траки, хуни, илири и всякакви племена довлекли се тук от степите на североизток, от малазия, кавказ и близкия изток. Баш елини по нашите земи почти е нямало никога, еленизма е по крайбрежията и островите, и след хилядолетни напъни там си остана. Романия (по модерно му Византия) е една многонародностна империя. Да наричаш всичко това гърци е все едно да наричаш всички жители на Осм. империя турци. Та тя съвременна Гърция все още не е успяла да ги асимилира някой от тези народи, пък още 681 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Светогоре - костницата е фалшива!

Като не са асимилирани българските ромеи, де са? ?

Стинка - и през ВСВ няма такива престъпления на българи срещу сърби, каквито се описват. Всичко е пропаганда. Има конфликт, и двете страни са дали жертви. В никой случай не е това, което го представя победилата страна. Ако се задълбаем ще видим чудеса..

До двамата - спорете, без да се обиждате! Изтрих две лични нападки, не ги повтаряйте!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Църногоре, така и комунистите по македонския въпрос. Когато се чудиха какво да правят с Македония. Ако вземеха българската страна, губят сърбите и гърците, съответно ако вземат сръбската губят българите и гърците и така с гръцката страна. И какво да правят ке праят нова нация - македонска. И няма да има проблеми на Балканите и ще цъфнем. Само че ето след 70г. и направена македонска нация, нито Балканите, нито Македония, нито България, нито Сърбия е цъфнала. Напротив един терор бе заменен с друг.

Нормализирането на отношенията между балканските страни, и създаването на приятелски такива не става с промяна на историята или с оеднаквяване на добрата и лошата история. А с ясното осъзнаване на ползата от това, и с възпитанието на уважение към другите. Като замажеш с белия киреч всичко и го уеднаквиш, по-късно отдоло избиват петната на старата мрасотия.

Е що целите Балкани да са фашкия? Нали Югославия е супер по-добре от нас! Нищо че след 50 години що годе мир баш те се изсраха на Балканите.

Незнам какви масово турци, гърци сме асимилирали (баш пък турци). Естествената асимилация не е проблем, насилствената е проблем. Има разлика, ти неможеш да я осъзнаеш, а си тръгнал да чистиш Балканите от фъшкиите...

Когато прабългарите идват на Балканите заварват един микс от население славяни, ромеи. Ромеи са хора с ромейско (разбирай римско) самосъзнание, православна вяра. В нашите части на Балканите в мнозинството са латинско говорящи, по-малката част гръцкоговорящи, пък по забутаните планини може и някой друг език да се е запазил. Като етнически произход микс от готи, траки, хуни, илири и всякакви племена довлекли се тук от степите на североизток, от малазия, кавказ и близкия изток. Баш елини по нашите земи почти е нямало никога, еленизма е по крайбрежията и островите, и след хилядолетни напъни там си остана. Романия (по модерно му Византия) е една многонародностна империя. Да наричаш всичко това гърци е все едно да наричаш всички жители на Осм. империя турци. Та тя съвременна Гърция все още не е успяла да ги асимилира някой от тези народи, пък още 681 година.

Виж бе никой не го интересуват твоите голи разсъждения това предупреждение е последно относно народообразуването. Тука са вплетени емоции и възпитание, най-съкровенни като национално чувство и т.н. и ти с тия постни манджи най-много да си изядеш боя и в Поморавието и в Македония.Факт е, че всеки дърпа чергата към себе си и иска да се изкара по-чист и от ангел, а другия е самият дявол. Така няма да стане е можем да видим от други по-цивилизовани народи дето и по-качествено са се избивали един друг като французи и германци как става тая работа.Когато прабългарите идват заварват славяни и гърци, те са си го и написали кво заварват добре, че не си бил ти да им ги разшифроваш кой къв микс е.Никой не ти е говорил за елини от островите, просто е имало доста гърци т.е. гръцкоговорящи ромеи и по черноморието и в Тракия и т.н.Така, че не ги наричам аз гърци - така са ги наричали дедите ни и те по-добре са знаели кой какъв е.

Относно новата нация - писах го вече когато е в контактна зона на две други нито е прецедент, нито ще се затрие, а най-малко да се върне към компонентите си.Това както и насилствената или доброволна ислямизация става со кротце со благо и со малко кьотек и връщане назад няма. Най-малкото щото един вид да признаеш, че дядо ти е бил все едно изнасилен в най-съкровенното си и лично чувство.Освен това никой не се ражда с националност физически- тя се възпитава.И колкото и да ти е странно да го приемеш съвременните сърби от поморавието и македонците в Македония точно като тебе ако не и една две идеи по-силно вярват, че са сърби и македонци и те това е положението. Най-много кярат от това македонците - и по времето на Югославия можеха да поработват на Запад и сега с български паспорт така, че не ги жали толкова щото те няма изобщо да се церемонят с тебе. Тръгнал той Перко Наумов да им обяснява кой какъв е и защо такъв е.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми естествено,че не са българи ти от Марс ли падаш? По горе ти казах нещо, не давай повод за нежелани санкции.

Всъщност ако не ми вярваш питай ги сам дали се чувстват българи, не е трудно езиците са близки:-)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...