Отиди на
Форум "Наука"

Прави ли са сърбите?


Iskam da znam

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

И на мен така ми се струва. Защото е факт, че в България либералите, толерастите и нихилистите са най-много спрямо която и да било друга балканска страна, това не е от вчера, отразявало се е и ще продължи да ни се отразява негативно.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Иском да знам, без заяждане, не ти знам годините, явно си по 17 ...

Знаеш ли изобщо какъв форум си чел?

Това е сръбски ЧЕТНИЧЕСКИ форум...или най-малкото дериват на четнически форум.....

Това са хора, не просто шовиняги, а с откровено нео-национал-социалистическо-расистки възгледи...

Хубаво е, че за разлика от твоите връстници / повечето /, явно искаш да знаеш истината, обаче не си трови главата с тая агресивна сръбска шовинистична пропаганда....

Лошото на такива форуми е че тиражират неверни или силно изкривени като представяне исторически факти....

налице е претенция за ,,научност" и ,,историзъм"...по този начин, сред непредубедените читатели от други страни, които НЕ СА запознати в детайли с историята на Балканските нации и особено през ХХ век, се насаждат нагласи и представи, според сръбските цели......Да им се съчувства, да се ,,обосноват" исторически и културни претенции, върху владяни от тях чужди територии или просто да се прикрива историческата истина....

В това отношение, най-болезнен и жив е примерът за сръбския подход, спрямо Вардарска Македония!

поздрави!

единствените по-фанатизирани от сръбските четници са българските пушачи.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте.

Аз съм от Сурдулица, и видях да се тук говори от някакви ,,20.000 загинали от фашистичкиот окупатор''.

Навистина, след Топличко въстание (1917) е имало няколко убити хора в Поморавието, и повече са били депортовани ( не зная как е дума на български) в България през Сурдулица и Власина.

Смятам дека е ясно, че 20.000 е фантазия и мистификация, али от целия край може да се каже да са били околу 1-2-3.000 (от Ниш до Прешево), и между тях също така много Албанци.

Аз познавам тази история, щото и татко ми се е занимавал и ме е учил да казувам вистината. Смятам също така дека българите са най-близкиот народ за нас в поморавието, и никога не съм чувствал никаква омраза според вас.

Не слушайте какво говорат глупаци и идиоти от Белград, който изобщо не знаят къде се намира Сурдулица, нито да ли там живеят Сърби,Българи,Албанци или Индиянци.

Извинувам се ако съм малко неграмотен, не съм учил български никъде :)

Приятно

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте.

Аз съм от Сурдулица, и видях да се тук говори от някакви ,,20.000 загинали от фашистичкиот окупатор''.

Навистина, след Топличко въстание (1917) е имало няколко убити хора в Поморавието, и повече са били депортовани ( не зная как е дума на български) в България през Сурдулица и Власина.

Смятам дека е ясно, че 20.000 е фантазия и мистификация, али от целия край може да се каже да са били околу 1-2-3.000 (от Ниш до Прешево), и между тях също така много Албанци.

Аз познавам тази история, щото и татко ми се е занимавал и ме е учил да казувам вистината. Смятам също така дека българите са най-близкиот народ за нас в поморавието, и никога не съм чувствал никаква омраза според вас.

Не слушайте какво говорат глупаци и идиоти от Белград, който изобщо не знаят къде се намира Сурдулица, нито да ли там живеят Сърби,Българи,Албанци или Индиянци.

Извинувам се ако съм малко неграмотен, не съм учил български никъде :)

Приятно

Привет :)

Всичко се разбира, пиши си спокойно! /и без това сърбите ми казват, че българския звучи като източен сръбски; или па сръбския звучи като западен български..... /

Тази пропаганда е от времето на Първата световна война, особено много повторена след 1944 година. Днес е останала в сръбската история "по инерция".

На Балканите по-близки народи няма, ама ето какво е направила политиката.....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няколко леки корекции:

- депортовани -> депортИРАНИ

- Не изпитвам омраза КЪМ нас/вас/тях. (Тоест ти не мразиш някакви хора, не изпитваш омраза към тях. )

- Изпитвам омраза срещу тях, СПОРЕД вас. (Тоест ние мислим, че ти изпитваш омраза към някого, мразиш някаква група хора или някакъв народ.)

- говорат -> говорЯт

- да ли -> дали (Пише се слято.)

- Извинувам се. -> ИзвинЯвам се. (ИзвинУвам се, поминувам и други подобни глаголни форми се считат за диалектизми и архаизми.)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, а и определено позитивно е, че хората от Сурдулица знаят истината и не се връзват на шовинистите от Белград. Но за съжаление дори и най-либералните сръбски професори по история и дори някои от тях, които са открити българофили твърдят, че сме били зъл репресивен окупатор и сме избивали хиляди невинни. За Моравска и Косовска операция не са и чували и твърдят, че са наша измислица, такива битки въобще нямало! Сръбската войска през 1915 просто се била изтеглила през Албания и морето на Солунския фронт и от там веднага ни ступали при Добро поле ;)

Така, че тия измишльотини толкова дълго, системно и агресивно са насаждани, че са все още неизкореними. А може така и да си останат.

Редактирано от Warlord
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на корекции.

Така е, аз съм одил много пъти в България, в Перник,София и на морето, и никога не съм имал проблеми в комуникация.

Нашият диялект тук не е толкова различен от Шопските диялекти от друга страна на границата.

И при нас в Сурдулица никога не съм чувал за някаква омраза към България, особено щото тук има много хора от български произход (майка ми също така е от Босилеград ).

Също така искам да напомня, че много българи от Босилеград и Власинските села работят в Сурдулица, щото ние сме единствената община тук където има някаква работа, бедноста на целия край е навистна голема и страхотна.

И сегашният кмет ни е Българин от Власина.

Ако и има някакви националисти, тия са доселени в последните 10-20 години от Косово или Босна.

Редактирано от StefanSur
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От тази страна на границата също е беден район. Така става с всеки планински (неплодороден) район попаднал в периферията на държавата.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Смятам дека нашият район не е неплоден.

Тук е Власинското езеро, направо една голема красота, ако искате ще ви покажа снимките :) (а и не е далеко от София, ако някой иска може и да дойде при нас, не е скъпо ). Планините тук (от двете страни на границата) имат много потенциял за туризъм, също ако не и повече от по-развитите райони в Сърбия (Копаоник,Златибор) и в България (Банско).

Също така имаме позната фабрика за вода (Власинска Роса), няколко рудници (Мачкатица в Сурдулица и Крива Фея в ), 4 електроцентрали околу река Врла, тва не е малко.

Само трябва да се има отговорно правителство, което може да направи нещо за овой народ, а не измамници и арамии :)

Единственото което се прави за сега са кърчмите и рулетките, кърчми имаме повече от Враня,Лесковац и Търн, затова нищо освен чалга и простотия не се развива.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво бе Стефане! Жив и здрав да си! Направи повече за сближаването на България и Сърбия от колкото трима политици.

Близки сме разбира се. На целия балкански полуостров сме си близки. Ама пуста ме политика - трябва да се направим на по-юнаци от комшията..

Американци ли са ми по-близки, французи ли, немци ли? Ние си ядем и манджите, играем си хорАта, псуваме се, може и да се сбием и пак сме си наши.

Редактирано от sirius
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Сириус не така, със сърбите не сме близки... въпреки че езиците ни се разбират. Стефан си е българин един от последните Моравски българи.

Стефане, има ли българи в Пирот, Лесковац, Враня, ногоре към Свърлиг, Алексинац, по Велика Морава? Има ли остатък от българско население или всичко е асимилирано и сърбизирано! През 1916-18 бълг. съзнание, макар и силно разклатено е било все още живо, от Пожаревац до Призрен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей Стефане!

Аз съм на 29 години от Варна. Интересувам се от Поморавието много. Напоследък ми попаднаха няколко книги за вашият край и все повече се убедих, че в южното Поморавие от Паракин до Прешево населението е хомогенно и почти няма заселени сърби или власи. Направи ми впечатление, че имената на хората не са сръбски, а български - Пешинци, Йорданови, Иванови, Коцинци, Миличевци, Динкини, Соколовци и т.н.

От български произход е и по-голямата част от населението на Смедеревско, източната част на Крагуевачко (около Лапово и Баточина), Ягодинско и Крушевачко до Тръстеник. Там има много родове преселени от Лесковачко, Вранско, Македония, Нишко, Косово (всички косовци без тези от Митровица и Печко са от българско потекло), Соколбаня, Алексиначако, Прокуплийско и т.н. Особено силно е българското присъствие в Ягодинско и Крушевачко. В Последната околия има много староседелци.

В Сурдулишка околия населението си е шопско (българско). Ако искаш ще ти пратя една книга, в която пише всеки род откъде произхожда.

Бъди жив и здрав!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е вярно, че няма сърби в Поморавието! Има сръбски колонисти. В Поморавието преди 1878г. живеят много албанци мюсюлмани, които след присъединяването на областа към Сърбия са изгонени и на техните места са настанени сърби от Босна, Шумадия, Черна Гора и Косово. Също в Тимошко има сърби преселници, както и в Пожаревашко. Има и власи и то доста също преселници предвид топонимията в региона, но те са асимилирани рано, това далеч не важи за Тимошко и Пожаревашко. Разбира се в Южното Поморавие и особенно в Шоплука (сръбската част) преобладава населението от български произход. В северната част вече наистина е бая омешано, както и в Тимошко - от български, сръбски и влашки произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждам, че си "запознат" с етнографията на Поморавието. И ти ли си от академичните ни "Учени", които си въобразяват, че са последна инстанция по някои въпроси. Сърби в Поморавието има, но те са малцинство ис а главно в района на Браничевската област. В Косово сърби е имало единствено в Печка околи и района на Косовска Митровица, но от Косовска Митровица има македоно-одрински опълченци с българско самосъзнание, така че и там явно е имало българи. Сърби може и да са тези преселени от района на Вучитрън. Всички останали косовци са от български произход мой човек. Говорят на тимошко-призренско наречие, което не е сръбски, а български диалект. Албанците живеят във Вранско, Прокуплийско и Лесковачко. В медведжа все още ги има, има и заселени черногорци, но мнозинството са местни българи. На мястото на изселените албанци идват главно българи от пограничните с България територии, от Македония, от България и други български земи. В Покуплийско е пълно с такива села. Тимошко се дели на няколко подобласти:Ключ, районът на Кладово и Бърза паланка, където преоблдават власите; Неготинска Крайна - тук има само две села с българи староседелци - Сиколе и Търняне. Останалите жители са преселени. По сръбски източници преоблдават в Неготинска Крайна преселниците от Косово и Метохия. Но дали е така? Пътешествениците пишат, че в Неготинско живеят българи. В самият град Неготин има доста семейства преселени от Видинско. В Неготинско има и сръбски колонисти, но не са много; Църна река с районите на Бор и Зайчар. В Борско почти цялото население е влашко. Около Зайчар има преселници от Кулско, тететвенско, както и местни българи торлаци, има и няколко влашки села, както и косовски такива, жителите на които съществено се отличават от истинските сърби - селата Рготина, Вражогърнац и др.; Заглавак - районът на град Княжевац по долината на Бели и Търговишки Тимок. Цялото население тук е българско. Няма нито един преселен сърбин. Повечето жители са староседелци. от преселенците преоблдават тези от България и Пиротско; Свърлиг - районът по долината на Свърлижки Тимок с град Свърлиг. И тук цялото население е българско. Преобладават староседелците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Град
Паракин е заселен изключително от доселници из разни български предели,
преимуществено от Пиротско, Нишко, Горни Тимок, Видинско и Македония. Подобна е
картината в околните села. Село Бошняне е създадено от Бошняк паша, който имал
тук чифлик и заселил селяни от околните паракински села, от Пиротско и Южното
По-моравие. Населението на с. Поповац е староседелско и доселено през XVIII и
XIX в. от Косово и Метохия, Тимошко и Черна гора. Село
Забрега представлява смес от западни и източни доселници. В него има сърби от
Ужице, Студеница – Рашка, Крагуевачко. Освен тях има други от Южното Поморавие
и Източна Сърбия. В с. Давидовац има староседелци, косовци и преселници от
Свърлижко, Сокол – банско. Населението на с. Главица били изселници от Нишко,
Църноречко, Сокол-банско и Гургосовачко (Кня-жевачко), в с. Текия били почти
изцяло от Кумановско, от Македония, с. Лебина – бъл-гаро – влашко село,
българите са били от Лесковац, в с. Стрижа – от Лесковац, Враня, Трънско, в с.
Ратаре - изселници от Велико Търново, Ниш,
Плана, имало и черногорска махала. В с. Чепуре населението било от Косово и
Метохия, Черна гора, Сокол-банско, Свърлижко, Вранско, Лесковачко. В с. Шавац
се говорил диалектен български, вкл. Га-врил Занетов е записал женското име
Хубавка, непознато за сърбите, населението е дошло от Ягодинско и Тимошко.
Селата Долно и Горно Видово минават за стари, в тях има староседелци и
преселници из разни краища: Косово, Южното Поморавие, Маке-дония и Топлица.
Жителите на с. Сикирица са староседелци и потомци на преселници от Южното
Поморавие, Източна Сърбия и Косово и Метохия. В него е роден Милосав Обрадович,
княз на Смедеревска нахия и участник в Първото и Второто сръбско въста-ние. От
български произход е изцяло и населението на с. Дреновац. Тук също има ста-ринци.
Обитатателите на с. Крежбинац са староседелци и потомци на преселеници от
Косово, Пиротско и Прокуплийско. Жителите на с. Бусиловац произхождат от Южното
Поморавие, Косово и Метохия. Има и староседелци. Обитателите на с. Голубец били
от Рътан (Хъртен, Тимошко), но и от Софийско. Тук Занетов чул местните селяни
да каз-ват, че някога крал Михаил Български (Михаил Шишман) държал земите до
Морава, а оттак било Сърбия. Съседното село Плана е създадено в началото на XVII в.
от косовци и българи от Македония и Сокол-банско. Населението на с. Мириловац
произлизало от Скопско, Вранско, Прищинско, Църна река, но имало и „ери“ или
„хери“ – сърби от Херциговина. В с. Леше и Извор населението произлиза главно
от Косово. Село Кличе-вец главно е от доселници от Църна река – Зайчарско. Тук
е дошъл най-първо и е засе-лил селото някой си Еремия, вероятно от Църна река.
Тук имало и косовски семейства, както и ерковичи – ужичани – златиборци (от
планината Златибор). Жителите на с. Горна Мутница са староседелци и потомци на
преселеници главно от XIX в. от Източ-на Сърбия. В
Долна Мутница има старинци, косовци, ужичани. Село Шалудовац е ново село като
населението му произхожда от Косово и Метохия, Кумановско, Македония и
България. В с. Буляне населението е най-разнообразно по произхождение: има
косовци, черногорци, морачани, от Крагуевац, Църна река, от околните села и от

  1. неизвестно произхождение.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стинка (тази гнусна дума "ром" не мога да я произнеса) че има сръбски колонисти е ясно, Сърбия се е стремяла да усвои тези новозавладени и чужди нея в етническо отношение територии, но българското население е било мнозинство. Окончателното налагане на сърбизма става едва след І Св.в-на, когато вече се сменят две поколения израснали и възпитани в сръбските училища, минали през сръбските казарми и надъхани с примитивен сръбски шовинизъм. До 1878 г. сърбизмът се е бил установил твърдо единствено в Прокоп и долината на р.Топлица, Ниш и Призрен. Дори Гиляне е било българско, в Янево населението е било от българи-католици, които се представяли за хървати след 1912 г. да не ги трепят сърбите (щото особено след Балканските войни кажеш ли че си българин, си подписваш смъртната присъда). От Дяково (по-югозападно от Призрен) е Димитър Общи - български революционер.

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Омразата към България и българите в Сърбия никога не е преставала, няма и да престане, независимо от формите и мимикрията които придобива.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що бе, ромът е много приятно питие. И сериозно, без ксенофобия в този форум, моля. Писна ми да те предупреждавам.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мисля, че има "омраза между българи и сърби" но има наслоена твърде много пропагандна пляка за последните 100 години, най-вече в сръбската страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сърбите може да не са прави, но ми прави впечатление фолклорът им. Гледам една тяхна телевизия с автентична тяхна народна музика. Няма певачки, нито Лепа Брена, нито Цеца. Само народни песни и хора. И всичките са живи и жизнерадостни. Няма значение дали са от Шумадия или от Войводина.

Докато вижте нашия фолклор - 90% жални жетварки пеят жални песни под бича на поробителя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И това го има. Ами те са в периферията и едва сега, през 90-тте изживяха нещо като национална трагедия. Докато при нас това се случва преди те още да са се осъзнали като държава.

Ако са скъсали с чалгата си, значи вървят на прав път!

После "народното' при тях никога не е мачкано така, както у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Римлянино, ромът е хубаво питие, обожавах на времето "Златната котва" Що се отнася до сърбите, 150 години антибългарска пропаганда е създала съобразен национален манталитет и тях.

:mad:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това си е техен проблем. А като цяло те си имат доста по-важни проблеми за оправяне в момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По преки наблюдения - обикновените хора в Сърбия днес не таят абсолютно никаква омраза към българите, до колкото я има тя е насочена най-вече към шиптарите или хърватите (в по-малка степен). Но отношението на нормалните хора към чужденците си е нормално. И там е пълно с пишман-националисти и ултраси разбира се, които мразят всичко и всички, пълно е и у нас и на много други места.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...