Отиди на
Форум "Наука"

Прави ли са сърбите?


Iskam da znam

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Дано е така, защото в историческото съзнание на Сърбия е залегнала такава пропаганда срещу нас, че...... то не бяха татари, не бяха фашисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ние със Сърбия като политика и интереси няма как да се "обичаме".Защото сме подобни славянски страни (най-големите в югоизтока) и още отначало сме претендирали за хегемони и спорни територии. Отначало ние доминираме понеже първи имаме държава и сме в разцвет. След това сърбите преди падането под турско и след това.Не можем да не им признаем и сръбската империя наречена Югославия.Като цяло имат повече завзети територии с българско население, но поради близостта на езиците и религиите асимилационните процеси протичат бързо.Има малко останали торлаци щото са твърдоглави и книжовния сръбски и български са им еднакво далечни и българите от западните покрайнини. Другите басни просто не ми се четат и се пише Парачин, а не ПараКин, то е ясно колко е в час автора след такава груба грешка.Македония също ще е една доста голяма причина за политическо неприятелство. Сега сърбия се е снишила зарад ЕС.Иначе обикновенните хора без националистите естествено, че не таят никаква омраза и неприязън.

П.С. Общо взето и с тях като с гърците - каквото е могло да загубим всичкото сме загубили и то безвъзвратно така, че няма какво да делим вече.В България сърби практически няма, ние имаме няколкохилядно топящо се малцинство там.

Редактирано от svetogor
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На някой хора им е много къса паметта май. През 1833 г. сърбите присъединяват от България не само Тимошко, а и Паракинска, Крушевецка и Ръжанска нахии. До тогава градът се казва Паракин, а не Парачин. Аман от псевдоучени и псевдокапацитети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво, взаимно сме се самоубили?

Ми не сме се самоубили, само сме се взаимно обезкървили, всеки когато е бил по-силен е целял да прецака и заграби колкото може повече от 'другарчето" и в резултат сме треторазредни европейски държавици. Аз не оспорвам или оправдавам сръбската агресивна политика но и ние не сме били тази овчица за която някои се изкарват.Първо синът на Борис I не е бил пленен от сърби по време на лов, после имаме хегемонията на Симеон и т.н. и да завършим с окупацията по време на ВСВ когато не окупираме само Тимошко населено и от тук и оттам границата предимно с власи или Поморавието. Мисълта ми беше, че каквото е направено е направено и "вендетите" е безсмислено да продължават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми не сме се самоубили, само сме се взаимно обезкървили, всеки когато е бил по-силен е целял да прецака и заграби колкото може повече от 'другарчето" и в резултат сме треторазредни европейски държавици. Аз не оспорвам или оправдавам сръбската агресивна политика но и ние не сме били тази овчица за която някои се изкарват.Първо синът на Борис I не е бил пленен от сърби по време на лов, после имаме хегемонията на Симеон и т.н. и да завършим с окупацията по време на ВСВ когато не окупираме само Тимошко населено и от тук и оттам границата предимно с власи или Поморавието. Мисълта ми беше, че каквото е направено е направено и "вендетите" е безсмислено да продължават.

Вашият панславизъм ме отвръщава! Точно заради сърбите панслависти лежали по затворите и изгонени от страната, примерно Вазов, плюха на панславизма.

Та много така розово-червеникаво ни приравнихте, изпивали сме си си кръвчицата взаимно?! Та ние какво тяхно сме поискали... НЯКОГА!

В 19 и 20 век случвало се 1000 години преди това е ултра ирелевантно.

Дори да са сърбизирани хората от Южна и Източна Сърбия. НИЕ ОТ ИСТОРИЯТА СИ ТАМ НЕМОЖЕ ДА СЕ ОТКАЗВАМЕ. Вашите "братя" не само дебългаризират НАСИЛСТВЕНО и с терор и фалшификации всичко до което се докопат, те примерно са създателите на ОМО илинден в днешни времена. Повдигнаха въпроса за македонско и помашко малцинство у нас пред европарламента 2007г. Тая държава ни е отнела най-много от всички съседи, още повече да се ЗАЩИТАВАМЕ от тях губим и пред Гърция и Турция.

Айде моля, поне малко уважение към стотиците хиляди избити българи от тях.

Ако искате приятелство с тях, не ОПРАВДАВАЙТЕ всичкото зло, което са ни стори ли, камо ли да твърдите, че е реципрочно! По-добре замълчете и изкарвайте аргументи от сорта, че за в бъдеще няма какво да делим (не е вярно заради Р. Македония, те са крепител на сърбоманския македонизъм), но поне не е пряко. И някак все пак трябва да живеем заедно.

Ето защо панславизма е отвратителен!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то и мен ме отвращава това мрънкане на прелъстена невинна девойка като вашето. Само, че ако Германия беше победила през ПСВ и ВСВ съвсем друга песен щяхте да пеете.Панславизъм непанславизъм вярна е оная приписана и на хан Кубрат история с пръчките.Сами по себе си който не ни е подхванал не ни е опукал и двете "велики" сили докато една Русия която обедини повечето източни славяни е от доста отдавна Велика сила. Колкото до македонизма -крепи си го сформираният там от 50 години елит и прихваналото корени ново самозъзнание което се възпроизвежда. И гърците по-благородна политика ли провеждаха като директно гърцизираха? ама с тях може да сме приятели но със сърбите не можем. Щото нали са славяни пък ние се изживяваме като турски циганин който турците го мислят за циганин ама той се пъчи за турчин, иранец или трак:)

Редактирано от svetogor
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то и мен ме отвращава това мрънкане на прелъстена невинна девойка като вашето. Само, че ако Германия беше победила през ПСВ и ВСВ съвсем друга песен щяхте да пеете.Панславизъм непанславизъм вярна е оная приписана и на хан Кубрат история с пръчките.Сами по себе си който не ни е подхванал не ни е опукал и двете "велики" сили докато една Русия която обедини повечето източни славяни е от доста отдавна Велика сила. Колкото до македонизма -крепи си го сформираният там от 50 години елит и прихваналото корени ново самозъзнание което се възпроизвежда.

Това не е мрънкане, а исторически факт...

И какво щяхме Босна ли да я показваме като исконно вечна българска?! Евентуално случило се никога не е аргумент. Щото може да е евентуално случило се в обратна посока...

Ако искат източните славяни искат да са в една държава... тяхна си работа ако е пожелание. Втора Велика славянска държава е антивеликоруска позиция...

Македония неможе да се самоизолира от света, колкото и на някой да му се иска или не. Трябва да се съобразява със света. Драги, за елита е най-лесно да се обърне, в която и да е посока, главно по вятъра...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое е факт, че ако Германия беше победила щяхме с хърватите да ликвидираме сърбите въобще като държава ли? Ми факт е.

Кво ме интересува мене дали една силна южнославянска държава ще е антивеликоруска или неантивеликоруска позиция? Факт е, че много слаби държавици пак Русия ни освободи по милост, а не отидохме ние да я освобождаваме нея.

Те и белорусите и украинците не са се самоизолирали от света и кво -върнали са се към руските си и полски корени? Или помаците се връщат към изконното си християнство?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При немска победа България щеше да си вземе Македония, Пиротско и Вранско. Последните сърбизирани българи, но никой не им забранява и те се самоопределят като сърби по време на нашето управление. Какво им готвят хърватите на сърбите... е точно сръбски проблем, хърватите им връщаха за братската любов от живота в общата им държава!...

По милост. Тук идва разликата между нормалният човек и панслависта (русофила). Ако гледаш на света, че си нисш и живееш по нечия милост... прав ти път към Сибир, Сев. Корея или Босна. Но да го налагаш този светоглед на целият народ, както русофилите, айде моля.

Не са се самоизолирали украинците и белорусите. Има държави, които значително подкрепят отвън и проруската и антируската политика. Да точно така има държава отвън, която подкрепя антибългаризма и сърбомакедонизма в Р. Македония. Любимата Ви братска Сърбия :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И докога щеше да ги задържи? Да не забравяме, че славяните са 'непълноценна раса' за нацитата:)

И като цяло такива елементарни разсъждения не подхождат за форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добро утро :)

Аз наистина мислим, ние от Поморавието (от Ниш до Прешево) да сме сигурно много близки с България, и по език, и по култура.

Може би хората от Войводина или Белград не са, али мен винаги ми е по-хубаво да говорим с некой от Враня,Перник,София,Куманово,Скопие отколкото на Белградски език.

Може би е така и щото нашия диялект в Белград го смятат за селски, и се опитват успешно да го изтрият (правят ,,смешни'' серияли, песни и други приказки).

В Ниш примерно преди 50-100 диялекта беше същт като и тук, а сега в Ниш хората говорят едва ли малко различно от некой в Белград.

@черен петър

За района околу Велика Морава немам информации, али ако се гледа по пописи и документи нема.

В Враня,Лесковац и Ниш и днес има остатъци, има много хора със Български презимена и имена (пр.Панайотов,Георгиев,Стоименов,Милтенов - ясно е да не са Сърби), али мнозинство от тях немат Българско самозвание.Викат да са Сърби,Шопи,Торлаци или изобщо не искат да говорят за националноста.

Аз имам 1 много близка приятелка от Враня, за която съм сигурен да е Българка, и когато бехме в България на морето тя говореше с хората там на Английски. (тва за мен беше невероятно).

В Босилеград,Цариброд и при нас не е така. В първите 2 общини мнозинство и сега са Българи, а при нас също така има много, и свободно си говорят да са Българи, никога не съм чувал хората да се бият кой е Сърбин кой Българин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@kanalcek

Здравей :)

Аз мислим да има доселени, знам при нас да има околу 15 семейства доселени в времето на комунизма от черна гора. Също така и след последните войни 1990-1999, има много доселени от Босна,Косово и Хърватска.

При нас в Сурдулица мисля да е околу 30% със Български,50% със Сърбски имена, 20% нека са цигани.

Е сега също така има много хора който порано имаха Българско презиме, и го смениха в Сърбско.

Така е, много хора от нашия край заминаха (и сега за жалост е така) в Ниш,Белград,Крагуевац,кой знае къде не заради безработица, а и порано заради различните причини.

За жалост е, щото вече 2-ра генерация от нашите в Белград или по-северните градови на Сърбия (аз сам имам неколко такива приятели) не знаят диялекта си, и срамуват се да говорят от къде са ( викат аз съм от Белград пр.) Трета генерация вече нема ни да имат информации за тва.

Благодаря за книгата, дали е на интернет или как :) И мен ме интересуват такива въпроси :) Поздрави :)

Редактирано от StefanSur
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@тролбот

Относно македонския въпрос, аз мисля а също така и много хора при нас, да са днешните македонци българи. Тва което там днес вярват според мен е измислено от страната на комунизъм и Тито.

Аз наистина не мисля да в Сърбия днес има анти-български чувства, разбира се различни индиянци има, аз в мой град не съм виждал много такива.

(Освен 10км от нас в Владичин Хан, където хората и днес за нас от Сурд. говорят да сме Татари,Шиптари и кой знае какви простотии.)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@kanalcek

Здравей :)

Аз мислим да има доселени, знам при нас да има околу 15 семейства доселени в времето на комунизма от черна гора. Също така и след последните войни 1990-1999, има много доселени от Босна,Косово и Хърватска.

При нас в Сурдулица мисля да е околу 30% със Български,50% със Сърбски имена, 20% нека са цигани.

Е сега също така има много хора който порано имаха Българско презиме, и го смениха в Сърбско.

Така е, много хора от нашия край заминаха (и сега за жалост е така) в Ниш,Белград,Крагуевац,кой знае къде не заради безработица, а и порано заради различните причини.

За жалост е, щото вече 2-ра генерация от нашите в Белград или по-северните градови на Сърбия (аз сам имам неколко такива приятели) не знаят диялекта си, и срамуват се да говорят от къде са ( викат аз съм от Белград пр.) Трета генерация вече нема ни да имат информации за тва.

Благодаря за книгата, дали е на интернет или как :) И мен ме интересуват такива въпроси :) Поздрави :)

Jovan_Trifunovski_-_Surdulica.pdf

Donja Jablanica.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря :) Първият документ го знаех от преди, а и щом града ни е малак, не е трудно да се разбере кой е доселен а кой е от първите семейства.

Особено щото имена като : чубри,янковци,мечкари,требешинци,китановци,зеляри и днес са известни и хората ги ползват в место презиме - казват примерно той е от тия янковци.

Вторият ще го погледам :)

Тук намерих и снимки от Власинско езеро и Сурдулица и малко обяснения с БГ превод http://koprivshtitsa-surdulica.com/project/index/locale/bg :)

Редактирано от StefanSur
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз исках да ти пратя една друга книга, но е невъзможно да я прикача тук.

А да те питам в Парачинско, Кюприйско, Свилайнешко хората като вас ли говорят? Там населението е главно от староседелци и преселници от долината на р. Българска Морава и Тимошко т.е. българи. Има и от Македония и Видинско, както и косовци, но по-малко. Тези косовци обаче не са от сръбски произход, а много от тях са от Гнилянско, чието население дори преди 100 г. беше българско, а и сега има там села със сърбизирани торлаци. Има и власи и истински сърби, но те са малцинство. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм специялист за тва как се говори северно от Ниш,в Ягодина и Паракин, али съм сигурен да има голема разлика.

Вече от Ниш на-горе говори се 95% правилно по Сърбска граматика, освен малко по-силен акцент. (между старите хора може би и има некой да говори на нашки, или ако живее на село).

Нашите диялекти в Сурдулица,Враня,Босилеград са интерестни. Мойте приятели от Белград когато беха тук и слушаха хората какво говорят, на всеки минут-два викаха по-споро,по-споро :D

Ако намериш книгата прати ми я :)

Аз за тия Косовци не мисля нищо хубаво, техният диялект е близък като нашият, али не ги харесвам. Те всичко което имаха там на Косово продадоха на Албанците, и докато нашите идваха на Косово в войната те си пиха кафе в Ниш и викаха да са най-големи Сърби.

Не съм чул некой от тях да е говорил да е Българин, 1 приятелка от Гнилане беше с нас в училище (Йовчич се казва ).

Редактирано от StefanSur
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гнилянското славянско население е почти половината от населението на Прищински окръг по време на Балканската война. По време на Първата световна война, то казва за себе си:

„ Ние не сме сърби. Сърбите от Стара Сърбия дойдоха тука 1912 г. и ни казаха, че сме сърби,... ние искаме да бъдем българи, каквито сме били от старо време

Българи има в село Дубля, Свилайнешко, както и в Църквенац пак там. В село Трашневица община Паракин населението е главно от Трънско, България, има и преселници от Скопско и Пиртоско. ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При немска победа България щеше да си вземе Македония, Пиротско и Вранско. Последните сърбизирани българи, но никой не им забранява и те се самоопределят като сърби по време на нашето управление. Какво им готвят хърватите на сърбите... е точно сръбски проблем, хърватите им връщаха за братската любов от живота в общата им държава!...

По милост. Тук идва разликата между нормалният човек и панслависта (русофила). Ако гледаш на света, че си нисш и живееш по нечия милост... прав ти път към Сибир, Сев. Корея или Босна. Но да го налагаш този светоглед на целият народ, както русофилите, айде моля.

Не са се самоизолирали украинците и белорусите. Има държави, които значително подкрепят отвън и проруската и антируската политика. Да точно така има държава отвън, която подкрепя антибългаризма и сърбомакедонизма в Р. Македония. Любимата Ви братска Сърбия :)

А баш това щяхме да си вземем само дето моят дядо не е бил в Пиротско и Вранско по времето на ВСВ, а доста по-навътре.

Не те знам като какъв се определяш фил или фоб но за мене това са празни и емоционални понятия.Аз гледам на факта за религиозната война на православна основа от 1877-78 без която ти щеше да имаш прекрасната съдба на кюрдите от анадола.Защото не аз ами и революционерите прекрасно са съзнавали, че само могат да палнат фитила но не и да преборят Османската империя.Не ти говоря за проруска и антируска политика. говоря ти, че това украинци и белоруси са измислени народи в контакната руско-полска зона както и македонците.Но никога няма да се върнат към самосъзнанието на предците си. Сърбия не ми е любима, просто ми е чуден двойния аршин все едно нито гърция, нито румъния, нито турция не са завзели предишни български територии но с тях можем да имаме отношения,а със сърбите не може. Е видяхме до къде ни докара изолацията и липсата на съюзници през междусъюзническата война. Щото политиката е изкуство на възможното. Трябва да забравим за Пиротско и вранско и за вардарска Македония.Ако не вярваш иди убеди Грую, че е чист българин. то и българофила Георгиевски никъде не е казал, че е българин. а българофобите са стократно повече.

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе струва ми се, че все още има осезаема разлика между нишкия и белградския диалект. В Нишко по навик избягват да използват падежите, както го изисква сръбската норма, както и по твърдо се изразяват - често това "J" отпада от думите, та дори и по надписите и табелите на града ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе и аз съм забелязал, оглеждат се и като видят, че наблизо няма никой от УДБА шепнат с умиление "бугарин сум брате".Да ме прощаваш ама това са си разлики като източното мякане и западното екане, че даже и по-малки защото граматиката на Вук Караджич е много по-близка до говора отколкото нашето "хляб се пише с б щото в хлябове е с б",а в цяла Западна България няма нито едното, нито другото, а хляба е леб произнася се леп:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хаха, нямам това предвид. Самосъзнанието е солидно измито вече както казахме. Виж обаче тази карта - чудят се и се маят брачата србе що така:

post-28-0-73929400-1386161559_thumb.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно е да и в Ниш като и при нас хората избегават да ползват падежите :) Некой от тях ги научих и сега пр. на факултет мога да говорим на грамотен Сърбски, докато имам концентрация, али когато говорим с хората и приятели много е трудно и не ми е нормално нито природно да ги ползвам :)

J не ползват нито в Белград, така се говори в черна гора или босна. Пр. Бел, Свет, - не бял, свят.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане,привет и от мен!

Кажи ми вярно ли е ,че като играе Раднички в Белград-там ги обиждали с възгласи "Бугари"?И още един въпрос- село Сенокос съществува ли още(пра-бабами е от там родом)!?



Сенокос-Царибродско!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...