Отиди на
Форум "Наука"

Прави ли са сърбите?


Iskam da znam

Recommended Posts

  • Потребител

И какво, дай да замажем историческата истина ли?

А за македонците прибързваш. Ще има албанци. Само още някоя и друга година и цялия тоя цирк, наречен македонизъм, ще бъде удавен от запад.

А да, колкото ние сме уплашени от турците и циганите толкова и те от албанците. Не лежи на това уше, че от страх пред албанците ще станат българи.Аз те питах за един период време за да си говорим пак ама ти се скатаваш. Иначе е ясно, че позициите си няма да сближим, а и не е нужно.

И стига басни как македонския бил книжовен български. Да български диалект е но архаичен и повечето нови думи са сръбски. А нашия книжовен е от средните и източните диалекти така, че си има разлика и тя е очевидна дори само заради сърбизмите.Въобще езиковата близост нито е уникална, нито е повод за братство и единство. Да не ви припомням примера със сърби и бошняци и сърби и хървати. Почти 1:1 и пак не се долюбват.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

@Tролбот.

Тва все пак не е верно.

Като казах и

преди, нема документи за Български злоделства срещу местното население в

Сурдулица. Нема нито в пропаганда.Ясно е и да сме ние от Сурдулица

по-близки с България отколкото пр. Лесковац,Ниш,Пожаревац и другите. (и днес ни наричат бугарофили)

Аз тъкмо затова се и регистрирах тук , да покажа на хората от България да ние не сме никакви неприятели и антиблгари.

Али въстанието 1917 нема нищо общо със нас от Сурдулица. Тва е въстанието в Топличкия край, в Куршумлия,Прокупле и може би Враня и Прешево.

Така е, въстаниците на Коста Пекянец нападнаха Босилеград и там направиха различни злоделства. Али те не се отеглиха към Сурдулица след тва, а към Прешево и Косово.

Нито Коста Пекянец, нито тези въстаници не са от Сурдулица. Гледайте сигурно има в архив в София кой беха тия въстаници и от къде са.

Ясно е да в Судулица има от 2-3-4 хиляди убити

хора от Враня,Ниш,Лесковац,Топлица, и по-нагоре. Мнозинство от тях беха

даскали, пропагандисти, видни Сърбски офицери (знае се в документи какви

беха).Разбира се, нема 20.000 убити, али всепак да никой не е убит освен въстаниците не е верно.

В Топличкото въстание вземат участие най-вече сърби от Кушумлия, населението във Вранско, Лесковачко, Нишко, Пиротско, Боянско, Алексиначко и другите райони, които България владее чак до Пожаревъц няма твърдо сръбско самосъзнание. Единственият край компактно населен със сърби от областта, която владее България е Кушумлийския.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@kanalcek

Аз не казвам, да е цяла Враня,Ниш,Лесковац със Сърбско самозвание, али има спомнати хора от там който участват. Също така, тук са доселени много даскали и пропагандисти от всички Сърбски градови, и те взимат участие.

@svetogor

Диялектите в черна гора и босна са доста различни от нашинските в Нишко,Пиротско,Вранско. Аз да не съм учил Сърбска граматика не би ги разбирал нито 50%, а и сега не разбирам всичко.

А и между Сърби,Турци/Помаци от Босна и Хървати има ясна верска разлика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А да, колкото ние сме уплашени от турците и циганите толкова и те от албанците. Не лежи на това уше, че от страх пред албанците ще станат българи.Аз те питах за един период време за да си говорим пак ама ти се скатаваш. Иначе е ясно, че позициите си няма да сближим, а и не е нужно.

И стига басни как македонския бил книжовен български. Да български диалект е но архаичен и повечето нови думи са сръбски. А нашия книжовен е от средните и източните диалекти така, че си има разлика и тя е очевидна дори само заради сърбизмите.Въобще езиковата близост нито е уникална, нито е повод за братство и единство. Да не ви припомням примера със сърби и бошняци и сърби и хървати. Почти 1:1 и пак не се долюбват.

Аааа, не така, Ви се молам.

Както у нас се учат българите, че Русия само може да ги спаси от турците. Така и там ги учат, че само Сърбия може да ги спаси от албанците ;). Дури татко Милошевич им казваше, че немогат да постоят као независина држава заради албанците и затова трябва да са във федерация със сърбите ;). То панславизъм и братство не се строи току така, трябва страшен враг от който само държавата майка може да ти даде живот по МИЛОСТ...

Разликата между сърби и хървати и бошнаци е религията и така от над хиляда години и стотици. Мегу м и б, дури и тая я нема.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Заровените в Сурдулица, както по-рано и КГ предположи в тая или друга тема, най-вероятно са от 1913г. Междусъюзническата война.

По всичко личи, че това се доказва и чисто съдебно-медицински.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааа, не така, Ви се молам.

Както у нас се учат българите, че Русия само може да ги спаси от турците. Така и там ги учат, че само Сърбия може да ги спаси от албанците ;). Дури татко Милошевич им казваше, че немогат да постоят као независина држава заради албанците и затова трябва да са във федерация със сърбите ;). То панславизъм и братство не се строи току така, трябва страшен враг от който само държавата майка може да ти даде живот по МИЛОСТ...

Разликата между сърби и хървати и бошнаци е религията и така от над хиляда години и стотици. Мегу м и б, дури и тая я нема.

Да бе те македонците ядат доматите с колците и не виждат как Сърбия себе си опази от албанците. Истината е, че очакват Словения и Хърватско да ги изтеглят в ЕС. Очакват там и Сърбия. Бе не знам що си мислите, че чак толкова се мразят в бивша Югославия.Те си го и признават самите македонци "Вие като не ни щете и не ни признавате, ще си действаме с тия дето ни признават. И техните езици си разбираме, даже и по-добре.". Все пак ние сме най-бедната страна в ЕС и не сме кой знае къв фактор. Гърция запъна Македония ама това мигом ще падне ако дойде някой по антички неангажиран режим в Скопие.

П.с. а ква е разликата в религиите между сърбите и черногорците? или между источноукраинците и руснаците?

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, мечти за нова Югославия? :)) Неке я биде.

Сега значи ние "не ги щем"? :)) Прозрачно до пръсване.... Те (македонстващият елит) като че ли ни щат...

Редактирано от КГ125
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, мечти за нова Югославия? :)) Неке я биде.

Ще ке, ще ке.Като влязат в ЕС и си махнат вътрешните граници.Така, че ние особенно не сме им запотребвали щото някои и това си въобразяват"Без нас и Макледония ще се срине". Е нема се срине:-)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:grin:

@тролбот

http://www.mn.mk/aktuelno/882-Makedonskiot-Car-dusan---kako-trn-vo-oko

Как Сърбски, Душан е чист Македонец :grin:

:grin::grin::grin:



Ще ке, ще ке.Като влязат в ЕС и си махнат вътрешните граници.Така, че ние особенно не сме им запотребвали щото някои и това си въобразяват"Без нас и Макледония ще се срине". Е нема се срине:-)

И като как ще влязат в ЕС? Имайки тежък конфликт с България и преди да го изгладят, т.е. да изчистят цялата свинщина, която изливаха върху нас?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никога не съм разбирал защо некой от Македонците харесват Югославия, казах преди да хората от Белград нас ни смятат за селяци и неграмотници, а за Македонците говореха (говорят и сега) нищо по-добре отколкото за Цигани.

@КГ125 Дано !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.

Сега значи ние "не ги щем"? :)) Прозрачно до пръсване.... Те (македонстващият елит) като че ли ни щат...

Ми как ги щем? Без националност и без език. Те гърците поне ги щат с друго име:-)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е какъв език? Каква националност? Ще рече, да признаем правото и възможността Коминтерна да създава нации? Или Тито?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:grin:

:grin::grin::grin:

И като как ще влязат в ЕС? Имайки тежък конфликт с България и преди да го изгладят, т.е. да изчистят цялата свинщина, която изливаха върху нас?

Айде, айде все едно ние сме "изчистили " конфликтите с гърция и румъния.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Признахме ги, и то първи, като държава. Повече какво? Остава да им връчим и Пирин.




Айде, айде все едно ние сме "изчистили " конфликтите с гърция и румъния.

Изчистени са. И тримата сме в ЕС. :harhar:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е какъв език? Каква националност? Ще рече, да признаем правото и възможността Коминтерна да създава нации? Или Тито?

Ти начина на сътворяването може и да не го харесваш, но факта си е факт.И аз не харесвам ислямизирането на помаците ама нов възродителен процес не ща.

Никога не съм разбирал защо некой от Македонците харесват Югославия, казах преди да хората от Белград нас ни смятат за селяци и неграмотници, а за Македонците говореха (говорят и сега) нищо по-добре отколкото за Цигани.

@КГ125 Дано !

Айде те и нас провинциалистите не ни уважават много софиянците.А носталгията по Югославия е разбираема- имаха работа и някакъв може и нисък но стандарт и сигурност, а сега нямат работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе те македонците ядат доматите с колците и не виждат как Сърбия себе си опази от албанците. Истината е, че очакват Словения и Хърватско да ги изтеглят в ЕС. Очакват там и Сърбия. Бе не знам що си мислите, че чак толкова се мразят в бивша Югославия.Те си го и признават самите македонци "Вие като не ни щете и не ни признавате, ще си действаме с тия дето ни признават. И техните езици си разбираме, даже и по-добре.". Все пак ние сме най-бедната страна в ЕС и не сме кой знае къв фактор. Гърция запъна Македония ама това мигом ще падне ако дойде някой по антички неангажиран режим в Скопие.

П.с. а ква е разликата в религиите между сърбите и черногорците? или между источноукраинците и руснаците?

Абее немаш си наидея колко надежди имат към сърбия масово в Македония, че само Сърбия се бори с албанците видиш ли не дават Косово. Както казах по-горе вярата, а не реалността е движещата сила при определянето на нагласите, както и у нас де. Пропагандата си върши работата ей...

Ами затова драги и източна Украйна се чувства близка с Русия и са готови да си живеят в нов СССР с тях. А в Черна Гора половината се самопределят като сърби, останалата половина ясно си дава сметка че са почти едно и също. Ама някак си в Македония не е така, сякаш една сила там я дърпа постояно в обратна посока. Както е казъл народът Удба, удба ти си нашта судба ;)

Старото поколение израсло в Югославия го разбира добре сърбохърватския, но младото... А на кой се надяваш да те изкара към ЕС в Р. Македония те учат Сител и Латас ;) .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@svetogor

Диялектите в черна гора и босна са доста различни от нашинските в Нишко,Пиротско,Вранско. Аз да не съм учил Сърбска граматика не би ги разбирал нито 50%, а и сега не разбирам всичко.

А и между Сърби,Турци/Помаци от Босна и Хървати има ясна верска разлика.

Е то остана и да са същите.Аз не съм учил сръбска граматика но с малко югославска телевизия навремето проразбрах и сръбски и хърватски, само словенския ми се опре:-)

Абее немаш си наидея колко надежди имат към сърбия масово в Македония, че само Сърбия се бори с албанците видиш ли не дават Косово. Както казах по-горе вярата, а не реалността е движещата сила при определянето на нагласите, както и у нас де. Пропагандата си върши работата ей...

Ами затова драги и източна Украйна се чувства близка с Русия и са готови да си живеят в нов СССР с тях. А в Черна Гора половината се самопределят като сърби, останалата половина ясно си дава сметка че са почти едно и също. Ама някак си в Македония не е така, сякаш една сила там я дърпа постояно в обратна посока. Както е казъл народът Удба, удба ти си нашта судба ;)

Старото поколение израсло в Югославия го разбира добре сърбохърватския, но младото... А на кой се надяваш да те изкара към ЕС в Р. Македония те учат Сител и Латас ;) .

Е младото нали го видяхме в нашия Биг брадър? Македончето участвало и в югославския.Само, че там говорило на сръбски. Аз не твърдя, че всички македонци го знаят но повечето и сега си го разбират щото е близък език, телевизии , радия и т.н. И една 20-30% директна сръбска лексика си имат. Въобще българин който разбира сръбски разбира и македонски 100%. Иначе просто нема шанс да знае кво е воз примерно:-)

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@svetogor

Аман не сме само ние провинция. Ела попитай дали некой от Белград мисли да са хората от черна гора,войводина,босна или косово селяци. И те живеят бедно, имат различни диялекти али нема серияли и филмови къде се правят вицови за тва.

Аз имам 1 приятел от черна гора, никшич, пробвай да го разбереш на неговия диялект :grin:

Ете аз не съм учил български никъде, и всепак всичко разбирам а надвам се и да не правим много граматички грешки. Кой живее в Сурдулица знае всички язици :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

@svetogor

Кой живее в Сурдулица знае всички язици :grin:

Съдба историческа! :):):)

Разбираш ти разбираш сигурно ти беше тоя единствения от вашето село дето рекъл " У наше село само Я викам аз":-)

Разбира, човекът, и то много добре!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега стана модерно да се гледат турски серияли, всички приятелки, сестра и майка гледат Сюлеймани,Езели и другите камилари, аз мисля след 20-25 години ако продължи така син ми има да знае и Турски :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спокойно и тука сме така. :))



Ти май си с ампутирано чувство за хумор :-)

:))) Не, ама да кажа все пак :))



Въобще българин който разбира сръбски разбира и македонски 100%. Иначе просто нема шанс да знае кво е воз примерно:-)

Кой македонски не се разбира, този ли:

кой не разбира, да дигне ръка :))

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...