Отиди на
Форум "Наука"

Да пишеш без да се разсейваш?


Recommended Posts

  • Потребител

Имам желание да седна и да напиша нещо, обаче имам проблем. Много се разсейвам. Тоя лаптоп е голяма благинка, но това фейсбук, форуми, скайп, гугъл - дебнат на поразия и си губя мислите. Хванах един бележник и една писалка да пиша, обаче се оказа, че пиша прекалено бавно и си губя мисълта!? На компютър съм добре, на пишеща машина съм добре, но от толкова гледане в монитора ми се опичат очите. Пишещата машина я махам от класацията, че там дори и да съм набрал някакъв текст, то все едно нищо не съм сторил, щото трябва тепърва да го набирам отново. А и чукането е страшно.

Има едни електронни пишещи машини с памет, те да си компютри реално, макар и морално остарели. Че даже има и варианти с дискети, ама те са много скъпи.

Айпад не искам, защото той не е замислен като устройство, което да изкара повече от 2 години експлоатация, а аз искам да си купя нещо, което да има по-дълъг експлоатационен живот, нещо като инструмент, който да ползвам.

Така преди години, когато си купувах фотоапарата, господинът от магазина ми каза - И не забравяй да дойдеш на профилактика след 20 години! - При което аз се засмях, а той каза, че не се шегува.

Е, вече минаха 5 години от това време и фотоапаратът ми наистина визуално нито е мръднал, нито показва някакви признаци за нужда от прифилактика.

Както и да е, търся нещо за писане.

Гледах едни портативни клавиатури с малко памет и екранче като на калкулатор, с батерийки за уокмен, дето с едни батерийки издържат по 1 година непрестанно писане, с връзка към гугъл докс и разни други благинки - и може би това е нещо нелошо?

Но ако имате идеи - готов съм да ги изслушам всичките.

800px-AS_Neo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-сладкият айпад е служебният. Иначе няма начин да седиш в мрежата и да не се разсейваш. Съблазни дебнат отвсякъде.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, служебен айпад, първо да ми купят бяла манта, после ще чакам за айпад... ако сложат и едни чехлички към мантата, цена няма да имат... ама надали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и една механична пишеща машина - и за изненада - НОВА!

Има луди хора още по тая земя, май!?

http://www.hammacher.com/Product/82670?cm_cat=ProductSEM&cm_pla=AdWordsDYNREM&source=PRODSEM

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тая машинка по-горе на първия пост има един кусур - малък й е екрана.

Най-съсредоточаващо би действал все пак еди нормален екран, на който да се вижда 1 страница цяла, като празен лист ;) Но нищо друго, чист текст.

Тогава вече си само ти, клавишите, писането и страницата. ;)

Чудна работа вършеше един стар лаптоп 386-ца на word за DOS- бърз като светкавица и само черни букви на зеленикав екран... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз най бих се радвал да имаше клавиатура с ролка хартия, която да служи за екран. В същото време ти запаметява написаното.

Не искам екран да ми свети, много са гадни. Досега нищо толкова смислено не съм написал директно гледайки в екрана. Ходих да ги видя тия айпади и признавам, че първо харесах малкия айпад, обаче се оказа, че не мога да пиша с всички пръсти, нещо е дребен, а и като цяло се пише доста по-бързо на клавиатура.

Само аз ли имам оплаквания от екрана на лаптопа си или просто съм се излъгал с калпава техника?

Утре се качвам на влака и ще видя какво ще сътворя - дали ще се справя с писането в бележник или ще пиша на лаптоп.

Един вика, че си включвал клавиатура блутуФ към телефона и си пишел на него. Ама и той облъчва, че се кьорчиш прекалено и накрая очите отново на понички.

Eто един сайт - хубавото е, че страницата мога да си я наглася черна (не облъчва колкото бялата).

Обаче пак терсене. А наистина на една механична пишеща машина се пише прекалено бавно. А и от това цялото чукане може да те заболи глава и да стана клиент на Римския Фармацефт.

http://writer.bighugelabs.com/

То преди около 30 години имало електронни преносими пишещи машини на батерии, които били с клавиатура и с вграден принтер, който печата на хартия - като пишеща машина - но заради паметта е можело и просто да си печата като принтер.

Е, признавам, че не знаех, че имало и на батерии... вие помните ли ги 80-е години? Най-много да имате някоя механична пишеща машина и то - заведена в Милицията, че да се знае откъде излиза определен агитационен материал, ако се появи...

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А вие как пишете? Къде гледате - в клавиатурата или - в екрана?

Аз използвам фонетичната кирилица (мога да пиша само с клавиатура на латиница), но гледам само в клавиатурата.

Жена ми пък, която пише и на БДС, и на латиница, гледа само в екрана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз пиша по БДС и гледам екрана. Фонетичната е много бавна. Дори на английски се пише по-бавно, отколкото на български. Който е измислил подредбата - голямо браво.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Е, признавам, че не знаех, че имало и на батерии... вие помните ли ги 80-е години? Най-много да имате някоя механична пишеща машина и то - заведена в Милицията, че да се знае откъде излиза определен агитационен материал, ако се появи...

В началото на осемдесетте, аз си купих портативна пишеща машина очаквайки, че ще ми се наложи да я регистрирам в милицията, но това се оказа мит. Просто, подобни регистрации не съществуваха. Вероятно, преди осемдесета година да е имало подобно правило, но по-късно подобно нещо не съществуваше.. . .

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз пиша по БДС и гледам екрана. Фонетичната е много бавна. Дори на английски се пише по-бавно, отколкото - на български. Който е измислил подредбата - голямо браво.

Клавиатурната подредба е така подредена, че да бъдат удобно разположени буквите. От двата края на клавиатурата са разположени най-употребяваните букви в дадения език.

Тръгвайки по най-горния ред, отляво - надясно, подредбата на английската клавиатура е QWERTY (ЯВЕРТЪ - на фонетична кирилица.) А подредбата на френската клавиатура е AZERTY. Във френската подредба има малко повече букви (някои букви с няколко различни ударения), отколкото са буквите в латиницата.

Не помня каква е подредбата на БДС. Много ми е неудобна, при свършен факт, че съм свикнал на английската. (Да уча тепърва БДС е като да се науча да пиша на нов език.)

Докато бях на специализация по програма Erazmus във Франция (2003 г.), ми беше доста трудно да се нагодя към френската клавиатурна подредба. Когато се завърнах в България, трябваше пак да се нагаждам към английската подредба.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ти си знаеш, но според мен лаптоп не е лоша алтирнатива. Можеш да отвреме на време гледаш встрани от екрана, натискаш отвреме на време Ctrl+S, да помни и продължаваш... Естествено не се разсейваш, изключи си нета ако трябва.

Аз в последно време се разсейвам ако пиша за целите на работата си. Тук в сайта не се разсейвам, само бързам, затова имам толкова грешки...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В началото на осемдесетте, аз си купих портативна пишеща машина очаквайки, че ще ми се наложи да я регистрирам в милицията, но това се оказа мит. Просто, подобни регистрации не съществуваха. Вероятно, преди осемдесета година да е имало подобно правило, но по-късно подобно нещо не съществуваше.. . .

Спокойно, другарю, тя и нейният "автограф" са били вече регистрирани преди да излезе в търговската мрежа :) Единственото, което е добавено към номерчето й е било името Ви, вписано като купувач ;) Тя милицията си действаше тогава тихо, дискретно, в духа на повелята на партията :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не се разсейвам, но трудно почвам. Веднъж почна ли текста - няма спиране, изкарвам го докрай. И страшно мразя някой да ме прекъсва.

Затова първо преглеждам пощата, Фейса и форумите, а после сядам да пиша. Само дето, кой знае защо, напоследък пак ме избива повече на есеизъм и лирика, а не на нАука :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Когато ми се налага да пиша по - дългички текстове на лаФтоФа, за да не ми свети, блести и тормози, просто намалям яркостта на екрана. Ефекта е доста добър.

Другото което правя е да избягвам писането през светлата част на деня (може да е грешно, но така ми е по - лесно).

Аз също имам проблем с разсейването, но какво да се прави - хората на наука сме така! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не се разсейвам, но трудно почвам. Веднъж почна ли текста - няма спиране, изкарвам го докрай. И страшно мразя някой да ме прекъсва.

Затова първо преглеждам пощата, Фейса и форумите, а после сядам да пиша. Само дето, кой знае защо, напоследък пак ме избива повече на есеизъм и лирика, а не на нАука :)

ю ар джъст лайк ми! А що материал съм събрал за късноримския легион, даже план съм направил, ама ей го на - не мога да седна да почна. Все се въртя около разните му там исторически личности.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ами гоу тогава, айм уейтинг фор ьоур матириъл уидаут пешън :)

Диспайт айм нот куайт интерестед ин истори...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БДС-а е направен според езика - мн.удобен за писане на БГ.

QWERTY доколкото знам са го мислили за пишещи машини, да не се "задръстват". Аз ползвам и двете подредби на български и англ. Българската е по-удобна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Вкъщи ми е на БДС килирицата, защото жена ми работи по-лесно. Прецених, че по-добре да работя така, отколкото всеки път да сменям режимите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тия дни покрай работата свикнах и с френската клавиатура azerty. Малко по-шантава е от английската qwerty, но пак се ядва. Иначе на български - пиша без разлика и на БДС, и на "фонетична" кирилица. Предпочитам БДС само от снобизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз ся кво да правя?

Тихичко да плача в ъгъла или да ходя за тактилна таблетка?

...

Но съм забелязал, че колкото е по-улеснен даден процес, толкова поооо-демотивиран е човек да го следва.

Нямам представа защо.

Има някакви табети с интернет, ама са цифри, с договор за 14 години и по 4 купички с храна на месец... никак не ми допада тая идея!?

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Емо, ако имаш мерак да пишеш ще го правиш. На салфетки с молив. :) Имам един GPS със цветен дисплей и без подсветка. Чудно ми е защо не правят такива нотбуци и пр. Бих си взел дори чернобял нотбук с е-мастило монитор. Ако само ще чета и пиша на него.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Emil z Lonneberg,

Таблет Prestigio в Хенди видях за 300 лв. Като изключим кучата марка, си беше пълнофункционален, закачваш се някъде с WiFi.. Не знам дали нямат и слот за SIM карта, ако да - вземаш си такава за данни (дават ти я с USB стик) 5-10 лв на месец, справка - в сайтовете на операторите. Какъв нет? Какъв нет? Портативната пишеща вашина предлага ли го? Пишеш и запаметяваш.

Обаче ако както казваш недолюбваш технологиите на тъч скрийн няма да ти е удобно да пишеш. Иначе със сигурност ще можеш да избираш между видове клавиатури, конкретно за модела ще трябва да се информраш дали е кирилизиран.

Може би за твоите нужде ще са по-подходящи едни малки лаптопи /май SSD/, пак за такива пари не знам има ли ги още.



sirius,

Цветен LCD без подсветка ли? Имаше май такива устройства /екрани/ но отдавна не съм виждал..

Имам e-reader с тъч скрийн... Не е много практичен за писане и то не защото не е кирилизиран. Нямам проблеми аз, но е една идея по-трудно от на таблет. Екраните от този тип са бавни, съответно копчето малко по-бавно реагира...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз си взех един електронен четец за едни книги, които не мога да ги купя на хартиен носител и си ги издърпах в електронен вариант.

Идеално за четене, но иначе не става за писане - той тоя екран изобщо не е чувствителен, получават се "хаки-баки", както казват словаците.

Технологиите ги обичам, само когато са в името на човека. Иначе ако са в името на капитала и ме водят за носа - не ща.

Никой не може да ме убеди, че 16 ГБ струват 100 евро. А е толкова разликата между таблет с 16 и 32 ГБ памет. Да не говорим за цената, която е изцяло спекулативна.

Ще взема да си купя един сладолед във фунийка и да мирясам...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...