Отиди на
Форум "Наука"

Любовните романи


Recommended Posts

  • Потребител

Бразилкият вариант не се различава съществено от това, което казах, аз, само едно допълнение към него. Когато към края на 19 век в Бразилия пада монархия на Педросите (потомци на португалската кралска фамилия) видни португалски общественици като Eca de Queiros (десен)и Antero de Quental (ляв) предвиждат разпадането на тази супер държава под тежестта на различията й на около 20 суверенни държавици общо взето днешните щати, сдържани в железния юмрук на абсолютната монархия между 1822-1888. Е, бразилските интелектуаци им се присмиват сега, защото нито Еса, нито Антеру, са придвидили, че колкото и да са различни бразилците от Баия и Минас Жерайс, колкото и различни езици, религии и етноси да живеят там,

елитът на новата национална държава е хомогенен - католически, бял, говори португалски, и е обучен в европа, а тоя елит контролира провинциите и се явява спойката на Първата Република на маршал Диодору да фонсека, , и на новата държава на Варгас по-късно.

това навява интересни асоциации в глобалния ни сценарии.

ПС. Постовете ми и сега, и преди 2 и педи 7 години са си все сериозни, и постоянно съм напипвал каквото има да се напипва там.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ех, тъкмо да те похваля, и изгуби нишката. Бразилия е помийна яма, контролирана от магнати. С население, абсолютно откъснато от корените си, поради което маргинализирано. И сбезпомощна икономика, контролирана от малцина, напълно неспособна да изхранва маргинализираните, лишени от етноидентичност и история маси, и неспособна да извади на масата никаква собствена технологична иновация. Едва ли това имаше предвид. Нищо, посоката ти е правилна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

BRASIL

O mundo vai tornando-se um imenso Brasil. O modelo brasileiro a modelar o futuro do nosso planeta.

Quando no final do seculo XIX a velha monarquia absolutista do Brasil afinal se derruba sob o peso da escravatura e as instuicoes obsoletas com um so tiro dado do velho e barbudo marechal Deodoro da Fonseca montado no seu cavalo, intelectuais portugueses da esquerda e direita avistam o fim deste pais.

Seja Eca de Queiros, seja o jovem liberal Antero de Quental, nao tem duvidas de que o imenso pais-continente vai ruir sob o flagelo das suas enormes diferencas geograficas, economicas, etnicas, religiosas e culturais, todas contidas enjauladas e unidas no punho ferreo da monarquia absolutista

e a partir de 1888 vamos ter nao UM Brasil, senao uns vinte Brasis, todos estados nacionais e soberanos da sua sina politica.

Eca, este colosso da literatura portuguesa, este Ivan Vazov para o povo luso, e o jovem intelectual Antero de quental ficaram muito enganados, iludiram-se na sua inocencia politica, porque ambos nao viram uma coisa fundamental

que os alicerces da cultura, politica e vida social brasileiras em todas as zonas geograficas e em todas as provincias, da Baia ate Minas Gerais, estes alicerces eram sempre os mesmos

eram homens, eram todos brancos, catolicos devotos, de fala portuguesa e ensinados nas melhores universidades da Europa

e estas mesmas pessoas ficaram o fator integrador, unificador do novo pais nacional, seja a Primeira Republica de Deodoro da Fonseca, seja o Estado Novo do general Getulio Vargas.

Se ha mas de 130 anos os mais nobres e egregios intelectuais portugueses nao avaliaram certo a situacao e o futuro do Brasil,

sera que nos hoje em dia somos ainda mais enganados quanto ao papel, que este pais poderia desempenhar nao so na America do Sul, senao para todo o planeta?

Hoje em dia o Brasil e um imenso pais, etnica, religiosa e cultrualmente misturado, heterogeneo, variopinto e multifacetico. Esta populacao misturada tem, como ja foi dito, uma base formal comum em toda a parte. De manha a sambar, de tarde a tomar o cafezinho, o dia todo a ver ou a jogar futebol nas vielas das favelas, a noite uma cachaca sob as rafagas do vento que areja as torridas terras do sertao. Uma economia a ganhar cada vez mais forca, um pais a emerger e e claro, um poco de corrupcao....um modelo de tolerancia etnica e religiosa a seguir

Sera este modelo brasileiro que espera o mundo no contexto da acelerada globalizacao?
пействам тука мой превод на португалски поста на Южняка и моя пост, обединени в един, ако случайно имаме португалоговорящи приятели тука (стига Южняка да е съгласен).
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами той поста ти е хубав, превода видимо страхотен, (погледнах го през гугъл транслейт) обаче нещо не ми се иска светът да се превръща в глобална Бразилия, не ме вдъхновява тая перспектива, но е възможно. И не виждам тебе защо те вдъхновява. Искаш ли да живееш в една Бразилия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз гоогъл транслейт не ползвам. Какво искам аз, или пък ти, няма никакво значение. Важното е да имаме модели, добри или пък лоши, които да ектрапулираме. А бразилският, който ти даде, е идеален в това отношение.



Ех, тъкмо да те похваля, и изгуби нишката. Бразилия е помийна яма, контролирана от магнати. С население, абсолютно откъснато от корените си, поради което маргинализирано. И сбезпомощна икономика, контролирана от малцина, напълно неспособна да изхранва маргинализираните, лишени от етноидентичност и история маси, и неспособна да извади на масата никаква собствена технологична иновация. Едва ли това имаше предвид. Нищо, посоката ти е правилна.

именно. точно това очаква глобализиращият се свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Милиони деца без бъдеще, - и без минало, бруталност на иначе образованите елити, да, расов микс - над 30 процента от населението са мулати (славни го с 2-3% в англосаксонския свят), няма расово напрежение нито етно противоречия, има някои крамоли (финансови) за индианското наследство, което носи привилегии за....неоафриканските племена от североизтока. Но за огромното мнозинство Бразилия значи беднотия и безизходица. И много насилие. Какво хубаво виждаш в това? Нямам доверие на такъв свят, Алвасарейро.

П.С. Знам., че не ползваш гугъл транслейт. Аз го ползвам да ти прочета португалския.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иди в Пакистан Глостър ,лично, сам , пресели се и заведи дело да се махнат полумесеците. И виж...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, виждам, че ти убягва един много важен момент, както и на португалските интелектуалци им е убегнал и всичко се е объркало.

Бразилия е един много ясен и нагледен пример какво става в условия на глобализъм, вид лаборатория. омешани раси, религии, етноси, племена, култури....корупция, магнати, диктатура, престъпност, липса на инновации.

ами същото нещо съпътства всяка една глобализация. Нима не е било същото в античния свят, когато гръкоримската цивилизация поглъща целия познат й тогава свят?

гледай Бразилия днес, тоя културен миш маш на корупция и диктатури, и футбол

и се сещай за древен рим от 2-4 век.

е кажи сега оцеля ли Рим? Ще оцелее ли Бразил? или това е какавида, която ще се превърне в пеперуда?

какво се роди от панмиксията на Рим? корупция ли? диктатура и стадиони ли?

или евангелизъм? въжможен само в такава среда?

южняк?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много е сложно да се сравнява Рим с Бразилия, ама точно това се случи и с него - варварите го убиха отвътре!

Светът може да се превърне в едно огомно гето. Може! Въобще не си мислете, че цивилизацията е даденост.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами Рим го спасяват варварите. Ако Бразилия се разпростре върху цялата земя, няма да има откъде да дойдат варварите, трябва да чакаме на Фружин извънземните.



Ами проблемът е, че една такава Бразилия няма кой да я убие. Няма откъде да дойде. А рим загина и добре направи, да ме прощават колегите от историческия форум за светотатството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами в днешния свят всички ние сме варварите. моделът на западната цивилизация, ако кажем, че тя играе ролята на рим, се налага върху незападни, като нас примерно. или китайците. я гледай какви таблети правят.

както варварите някога приеха римското и го измениха, станаха фундамента на нещо ново, така днес незападни, я японци, я китайци, ще са бъдещите нови.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Япония и Китай - съвременните - ми изглеждат твърде западни.Освен това западът не е приключил с тях още. Още ще ги озападни. не ми изглеждат в ролята на "чужди".



Даже ще кажа, че е възможно да влезем в десетки хилядолетия на стагнация. Отдавна няма да ни има, така че не ми пука, естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О, Алва. Западът е в упадък, видим упадък. Или поне така изглежда от мизерния Изток, а може би е само в лека криза. Големият Възход е в Далечният Изток и ей богу, нищо там няма да се озападни, освен технологиите... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

За мене варварите едно че слагат край на мъките му, те и вадят Рим от стагнацията. Разликата между западна и източна европа, ще ме извиняват Глишев и Монте Кристо е, че в западна европа варварите слагат край на мъките на рим, а в изтиочна европа не и поради това стагнацията там продължава още хиляда години, от което и днешното изоставане на източна европа от западната. Византия е лицето на стагнацията на източна европа. По това може да се види колко добра работа са свършили варварите някога и колко са важни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Япония и Китай - съвременните - ми изглеждат твърде западни.Освен това западът не е приключил с тях още. Още ще ги озападни. не ми изглеждат в ролята на "чужди".

Даже ще кажа, че е възможно да влезем в десетки хилядолетия на стагнация. Отдавна няма да ни има, така че не ми пука, естествено.

именно. далечният изток, а и част от източна европа, са достатъчно озападнени. донякъде и част от ислямския свят, но само част. русия също. просто варварите липсват в нашето уравение. конкретно в римската империя те са лешоядите, които довършват работата с един удар отвън. но основната работа обаче я вършат представителите на чужди цивилизации, които са покорени и елинизирани

както днешните китайци и японци, хем включени физически в западната цивилизация, хем достатъчно озападнени.

и именно такива елементи раждат Църквата, която подрива РИм отвътре.

в настоящето ситуацията е същата. разликата е, че варвари няма, но това не променя съществено нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

С други думи провалът на българите да унищожат византия, което е тяхна историческа мисия, води до хилядолетна стагнация на източна европа. В крайна сметка, все ний виновни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иди в Пакистан Глостър ,лично, сам , пресели се и заведи дело да се махнат полумесеците. И виж...

Аз няма да отида там,но какво според теб трябва да се направи с Пакистан?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мене варварите едно че слагат край на мъките му, те и вадят Рим от стагнацията. Разликата между западна и източна европа, ще ме извиняват Глишев и Монте Кристо е, че в западна европа варварите слагат край на мъките на рим, а в изтиочна европа не и поради това стагнацията там продължава още хиляда години, от което и днешното изоставане на източна европа от западната. Византия е лицето на стагнацията на източна европа. По това може да се види колко добра работа са свършили варварите някога и колко са важни.

доста точно наблюдение. Заключението е, че основната работа става без варвари, но те доста ускоряват нещата. И нонеже сега няма варвари, ни чака дълга стагнация, преди новия евангелизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Да, варварите го подриват отвътре, но без необходимия удар отвън биха го превърнали само във втора византия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът на Източна европа не е, че няма варвари, защото има - бол славяни, готи и българи

а в това, че те закъсняват първо, в сравнение със запада

и второ, когато идват, решението, което се търси, не е нещо ново, както на Запад,

а в нещо старо - погледите се обръщат назад и се реставрират стари мухлусали институции от време оно, каквато е римската универсална държава самодържание,

и новото, което и Църквата, е сложена в старата позиция от 4 век на подчинение.

извод - традициите винаги водят до стагнация.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

КГ, те ако ме надушат М. Кристо и Глишев какво написах за византия, и врварите, ще ме рапарчетосат :



Варвари в изт. Европа има, Алва, но се провалят. Византия им идва твърде силна. И това, което написа ти едно време - че може би има връзка между византийския модел и успеха на комунизма в изт. Европа, мисля, може и да е вярно.



И даже си мисля, че в България дори днес плащаме данък на провала на прабългари, готи и славяни да унищожат Византия, както и много пъти досега сме плащали пре-скъпа цена за този неуспех.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, дойдохме си на думата. Между другото, аз точно за византия и комунизма си мислих сега.

и наистина, в западна ЕВропа варварите унищожават напълно стария строй, за да създадат нов, който дава въздух на Църквата.

в източна обаче се провалят (можем да изброим причините), и когато стават християни, градят новото, ама копират византийския модел, и го компрометират.

византия от исаврите до турците е в пълен застой, парализа. вижте една икона и я сравнете със западно изкуство от периода. пълен стерилитет и парализа на източното православие, на което Държавата с главно Ж му е стиснала гръчмуля.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

"извод - традициите винаги водят до стагнация." - ако кажеш "рано или късно" - ще съм съгласен.



Но не трябва само нарушаване на традициите. Трабват и креативни и - и с кутурно потенциални - варвари. А Китайците никак не са варвари. Токугава в япония пък беше забранил всички иновасии; беше написал нещо от сорта на _от днес, никакви промени в нищо. Иначе - който промени - ще го обезглавим" - и им донесе 3 века стагнация. Мисълта ми е - тия не са варвари, и обичат статиката от душа. И ако светът стане някоя бразилия, ще чакаме да дойдат извънземните, може и стотина хиляди години.



Ами не мога да не ти кликна + за тоя постинг. Браво. С уточнение, че с тебе си оставаме идеологически противници, а и иначе едва ли би било интересно.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, понеже днес няма варвари, и явно ни чака византийския модел в барзилски вариант,

да се сетим кой сложи точка на византия....?

а той и днес най-много отказва да се озападни. явно историята пази тайна историческа мисия за същия играч.

а ако дойдат извънземните, най не ни чака нищо друго, освен друг токудава, щото това е естествената и единствена реакция пред смазващото технологично превъзходство на чужда цивилизация.



"извод - традициите винаги водят до стагнация." - ако кажеш "рано или късно" - ще съм съгласен.



Но не трябва само нарушаване на традициите. Трабват и креативни и - и с кутурно потенциални - варвари. А Китайците никак не са варвари. Токугава в япония пък беше забранил всички иновасии; беше написал нещо от сорта на _от днес, никакви промени в нищо. Иначе - който промени - ще го обезглавим" - и им донесе 3 века стагнация. Мисълта ми е - тия не са варвари, и обичат статиката от душа. И ако светът стане някоя бразилия, ще чакаме да дойдат извънземните, може и стотина хиляди години.



Ами не мога да не ти кликна + за тоя постинг. Браво. С уточнение, че с тебе си оставаме идеологически противници, а и иначе едва ли би било интересно.

не идеологически противници, а смъртни врагове, не можем се понасяме хаха

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...