Отиди на
Форум "Наука"

Новобранската вечер /изпращането в родната казарма/


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Е сега Адаш, аз разказвам каквото съм чул.

Иначе, това е също е интересно да го споменем. Значи, през социализма е имало идея за автракия. Идеята е била да се справяме със собствени сили. От съветската армия идва идеята за странични дейности. Тоест, в армията е имало всякакви странични дейности. Прочетете Виктор Суворов, той там разказва за това. А колкото до животните, преди механизацията си е имало коне, катъри, магарета, и не само. Не един и два са разказите как в армията имало всякакъв добитък, че и градини в които са отглеждали предимно зарзават.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 130
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Армията си е като обществото. Мааалко по-стегнат режим. Но пак е нужна манджа. И някой да я прави. Овцеее.... що до не, и те са манджа. И един мой селски бе овчар. И все пак, макар да е овчар, пак не е като цивилните овчари, пак има повече дисциплина.

По въпроса кога започва да се води, ми зависи от много неща. Зависи от старите (като хора), зависи и от новобранците (като хора). При нас си беше резил да се уволнят старите без да са те "произвели" стар. Това обикновено става за някои "отнесени", несъобразителни (тъпи) или нещо друго. Напр. да са скръндзи, подли, певци (пеят на началството за дребни войнишки удоволствия като запои напр.). Те и от наборите си не са уважавани (щото и към тях са такива) и цялата казарма си остава "новобранец". Той и в живота е такъв, крив, неадекватен. Всъщност, думата новобранец (интересна етимология) идва от това, че новия попада от един свят, където тъкмо вече го чуства опознат (осеферчил се е) и попада в друг - на армията. Където започва от дъното - г-н Никой. Там той няма нито физическата, нито психическата, нито техническата, нито уставната подготовка да е Боец, да носи служба. И новобранския период е докато човека изучи (по-скоро е вкаран в) света на армията. Като "влезе" в този свят, вече дефакто не е новобранец. И това се определя от старите съвсем непринудено и неофициално. Те просто вече могат да разчитат на него, той им е смяната и избират подходящ ден да го заявят (ритуално). Страхувам се, че думите ми могат да се приемат твърде буквално. Но същото става(ше) доскоро и с поколенията. Родителите се опитват да въведат децата си в този шарен свят така, че те(децата) да станат самостоятелни. Ако бащата е бил хлебар, учи и сина си. Но сина може да става, може и да не става. Но бащата доста добре може да се ориентира кога сина е готов. Това и за дамите се отнася. Това е присъщо само за хората - само те се нуждаят от известен период на учене за да има приемственост. При нас само инстинктите не са достатъчни за да има общество. И изобщо човек, такъв какъвто го знаем.

ОТ. По миналата година прочетох петлогията "Ятаган и Меч". Исторически роман за времето на т.нар. турско влияние. Автора много добре е описал еничарите. Там не е можело войник (редови) да удари началника си. Просто защото началника е бил мн.по-добър от тях. Все едно начинаещ каратист да ступа треньора си. Мн.интересна историческа книжка. Щото по принцип историята не ми е в интересите. Но ако трябва да си призная, намирам раздвижване по въпроса.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами след като хлопнат вратите, хората които са слушали какво ли не за казармата се чувстват леко притеснени.

Но се оказва, че все пак не са чули всичко.

Започва примерно обличането и колана се слага на панталона, а куртката се облича отгоре като сако. Оказва се, че този начин на обличане не е верния. :laugh:

След това се вижда, че има програма - като в училище. Там пише вечерна разходка. Човек си мисли, че това време е да поседи на лавката, по пейките и др. под. Оказва се, че разходката се състои в обикаляне под строй на плаца с песен на уста.

За любовта в казармата. Чувал съм, че са се правели опити да се отърве казармата било с инсцениране, било с будалкане, че е само инсцениране, че човека си пада по нестандартна любов. Опитите са били неуспешни, тъй че тези, дето са опитали да се откачат по този начин ... дано поне опитването им е допаднало. Сещам се за един, дето го е твърдял това с надеждата да го пуснат, но след като номера не минал, взел да се прави на луд, като е ял вакса и е пил бронз.

Но що се отнася до любовта вътре, то според офиц. версия заради стреса, а според един разпространен мит, благодарение на вълшебния елемент бром ... да речем, че либидото се оказва доста спаднало.

Правенето на стар е нещо като ритуал свързан с черпене и късане на копчета. Този, който е направен стар, после в отсъствие на щатните военни (офицерите и старшините) вече може да носи колана си отпуснат и не на носачите, да ходи разкопчан, шапката му да е наклонена назад, да не е със зашити джобове и др. под. благини.

Помещенията е ясно, че трябва да се чистят. Това го правят обикновено дежурни за денонощието наречени дневални. При голямо чистене се включват всички, като разбира се командния състав само ръководи.

Сапунката е нещо по-различно. Тя се е правела по специална технология - настъргвал се сапун, варяла се на печката ... а след това като се размажела по пода много трудно се измивала, тъй че падало голямо миене. После ... замирисвало на пролет. Това само съм го чувал, но част от тези, дето са ми го разказвали не са имали основание да лъжат.

Някои от извращенията са се практикували още по пионерските лагери. И тъй като на войниците акъла им е все още между детски и на възрастен, някои неща са пренесени и в казармата. В един момент обаче пък почнал "лов на извращения", тъй че тези, които ще спомена, пак са по разкази, някои 2-3 ръка. Разцвета е бил когато не е имало телевизори и други занимавки и докато са скучаели, са правели глупости.

Откриване на паметник - боецът е качен на шкафчето и е покрит с чаршаф. Чаршафа се сваля.

Дон Кихот - боецът се слага на свалена врата. Повдига се и се сваля, като вратата и се клати. Боецът, тъй като не знае на каква височина е се държи здраво, дори когато е съвсем близо до пода и за останалите това е смешно. Идеята е взета от класиката - известният герой след като не си платил в хана, защото не бил чел в рицарските романи, че рицарите плащали за нощувката бил мятан на одеяло.

Барабанчик - слагат на гърдите на спящ вестник, в който има едно нещо и се пали вестника. Човека докато се мъчи да гаси вестника пляска с ръце в онова, дето е във вестника. Тъй като се борави с огън, тук нещо не ми е много ясно как е ставала практическата реализация; може би е останало само на теория без да се е прилагало на практика.

Мерене с кибритена клечка на пода.

За храната - има разлика от поделение до поделение и като качество и като хигиена, а също и като крадене. Но общото е, че е лоша - просто някъде е много лоша и е много мръсно като маси и чинии (заради липса на топла вода и миещи препарати).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Телеграма" - както си спи боецът, някой от старите пъха парче хартия между пръстите на краката му и го пали. :surprise:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично не съм бил войник но горките ми колеги завършили више рано или късно си ги прибираха за да си отбият службата....

Имах един, програмист ама от тези които живеят във виртуалният облък. Ако го боцнеш след няколко минути казваше Ох....

И него извикаха. Каза на шефа ни, че най късно след 6 месеца ще е пак при нас. И така и стана.

Такива ги направи в казармата /според негови приказни/, че незнаеха да го осъдят за години, или да го уволнят по здравословни причини.

Успя да достигне второто. И от запас го уволниха за винаги...

:grin::grin::grin:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересна културна политика в армията...поне една постановка или прожекция не беше ли интересна за гледане?

Какво става след като влезнеш в казармата и затворят вратите зад теб - първият /в който те посреща старшината/, вторият, третият ... до 40 ден, когато, както разбирам е клетвата?

През втората година от казармата съм гледал над 20 пъти Среднощен експрес. Прожектираха го в киното на поделението . . . Беше време на Възродителен процес. Може би звучи малко цинично,но ми се струва, че тези толкоз чести прожекции на един и същи филм, е ... е имало и лека пропагандна цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Телеграма" - както си спи боецът, някой от старите пъха парче хартия между пръстите на краката му и го пали. :surprise:

Това сме го правили още 6-9 клас в разни школи (тогава тренирах радиозасичане, ако някой е чувал за него).

Не е специалитет на казармата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По мое време не бе възможно цигани и турци да служат в бойно и/или строево поделение. Пращаха ги в строителни войски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мдаам, представям си, angelmr.

Аз бях в супер секретно поделение и имам над 260 (24часови) наряда.

Това бе команден пункт към ПВО. Няколко етажа под земята. Химически и ядрено обезопасен. Като влязох за първи път ми бе като във филм. Между другото, старшината на ротата нямаше пропуск за КП-то (КП= команден пункт). Доколкото знам имаше резерви (въздух или кислород, не знам; едни сини бутилки); агрегатно за ток и пр.. Планшет, радисти, телеграфисти, телефонисти, метео... Радистите имаха пуснат 40км кабел до предавателите си, аз осигурявах резервната радио връзка (заместител) за този кабел. И се случваше. Напр. веднъж всичко се раззвъня (няма връзка), минах на радио за 2-3-5мин. Все пак всеки ден се правеше радио връзка за да има готовност в случай на необходимост. Оказа се, че едно Камацу си беше боднало шипа на средата на едно поле точно върху кабела. Отиде екипа, оправи го и готово. На другия ден бях пак на кабел. Иначе бая книжки изчетох :)

На планшета имаше "цели" - самолети сигурно. Помня, че сме вдигани в тревога (повишена готовност) заради неидентифициран бавно летящ обект. Приземи се в бургаското езеро. Оказаха се някакви птици. Изобщо екшъна си бе пълен. Но все пак това е 86-88г.

Да, ако си спомням, имам 27 изстреляни куршума с калашника, за целите две г.

Мисля че имам повече изстреляни в НВО (начално военно обучение в у-ще).

Всичко това вече го видях изтърбушено. Останала е само "пещерата".

Така бе Богданов. Аз в цялото поделение не видях циганин или турчин. Имаше един от МеТеО-то от Разград та го бъзикаха от време на време че е турчин.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При нас идваха (през пролетта на 1997 г.) и аз дадох кръв - за да взема 2-3 дни отпука в повече. Никой не ни е карал да даваме кръв насила - със заплахи манипулации или бой.

Малко след това обаче няколко души дадохме пак кръв - този път по спешност, понеже племенникът на един старши сержант беше намушкан с нож и беше загубил много кръв. В крайна сметка, младежът беше спасен. Обаче така стана, че не можах да се запозная с момчето. Уволниха ни и аз така и не се върнах повече там. Обаче ни бяха споменали в някакъв малък местен вестник. Днес случката вероятно вече е забравена.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз лично давах наряд като портиер (почти през ден) а в останалото време съм мел и премествал складове. Можете да си представите колко е деморализиращо, за някой с военни интереси, да е в казармата и вместо да се занимава с военни тренировки, да е чистач.

Това беше най-големия проблем и на БНА, а ето, че през демокрацията зверски се е задълбочил...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Да, ако си спомням, имам 27 изстреляни куршума с калашника, за целите две г.

Мисля че имам повече изстреляни в НВО (начално военно обучение в у-ще).

***

Аз имам стотици изстреляни патрони с автомат и 7,62 мм картечница, няколко учебни гранати с РПГ7 плюс учебни ръчни гранати и т.н., но не вярвам цялата тази практика с леко стрелково оръжие да е повишила квалификацията ми на стрелец. В края на обучението, стрелях еднакво зле, както в началото. За сметка на това съм търсил всяка една изстреляна гилза, често пъти пълзейки...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При нас пък (в Джумаята) имае и турци и цигани ;). За Пелетата писах, но в транспортната рота към полка всички без двама бяха цигани, а тези двамата.....турци. Покръстваха ги там в поделението ;). Факт! Сега транспортните не ги познавах добре, но Пелетата си бяха като нас. И правилно говореха (даже големия с нас като говореше не кекаше) и никакви проблеми с хигиената, нито в поделението нито у тях (не веднъж съм ходил).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мен най ми стана интересно описанието на Sirius.

Чудя се дали "Пещерата" може да се купи сега (на търг или по някаква друга процедура, не задължително законна) и колко ли ще струва.. Изникват и друг въпроси - какъв е бил кабелът - вероятно екраниран или направо коаксиален... Ей такива като Сириус една вечер ни вдигнаха на крак (не спахме още), щото НЛО-то било над нашата застава.. :) Предполагам, че като работят антените (някои по-мощни може би) обходът е забранен - познах ли?

Друг път за малко да открием огън посред бял ден защото два гръцки /Натовски демек/ F-16, навлязоха няколко километра навътре у нас.. За щастие има умни глави, само ни казаха на вечерния разчет, че е връчена протестна нота на гръцкото правителство..

И аз като Богданов, имам мнооого изстреляни патрони с АК 7,62 мм, Картечница и няколко бойни гранати с РПГ. Аз всъщност бях картечар, но в школен взвод от който доброволно се отказах, (въпреки 100%-та "угроза" от качване на застава, която при мен като тотален невръзкар беше на 100% и която караше много иначе будни умове да постъпват неадекватно) понеже вече бях трети по височина - РПГ-ист...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жоро, кофти ли е службата на застава? Аз съм чувал, че да служиш там си има някои предимства, повече свобода и т.н , но няма отпуски.

По време на моята служба понятието отпуск беше почти непознато. Клетвата ми се проведе при закрити врати, а карантината продължи около 6 месеца вместо стандартните между 20 и 40 - 45 дни.

Причината бе провеждането на Възродителен процес. :cop:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

При тебе явно е имало защо да се получи така.. Не бих казал, че е оправдано, в никакъв случай, просто времената.

На застава ли? Hm...

За такива като мене, дето не са много много по протокола (устава), става. Далече от началници /командира свиква да не е устав/, устави, проверки /по-редки са/ - това си е несъмнен "+".

Тези предимства обаче отварят врата и за извращения и не знам при нас защо нямаше.. Може би защото оръжейната никога не бе заключена, а патроните лентовани /по 25 в пълнител/, може по други причини..

Факта че се къпеш когато си искаш ако не правиш друго /бойлерът се подгрява от кухненската печка/ и че чаят се прави в чайник а не в бака... Това са все плюсове. Имахме си телевизор и видео /дарени от бивши.../, ловяхме турска ТВ /на ГР граница.../

Отпуските - теоретично ако не почиваш през месеца - всеки ден е наряд там - имаш 5 дни (ако ти дават ден в седмицата - няма почивка) които можеш да вземеш. На практика аз излизах веднъж на 4-5-м за толко.

Друг минус е ако нещо се случи и си за спешна помащ - да не дава Господ..

Е ние бяхме все здравеняци, аз малко повече тогава и не слушах, затова вместо арест често подреждах дръвника и цепех дърва

И по принцип откъснатостта - падна някакъв метър сняг /покри джипа/ веднъж и близо седмица ядяхме сухари с чай. Помощта дойде когато вече бяхме пробили към селото /3 км/ със същия джип и няколко авантюристи дето бутаха отзад и чистеха отпред... Тогава се сетиха да пуснат едни огромни жълти верижни трактори - Камацу ли Кировец ли, които двама старшини денонощно караха..

Като следна до 1 м сняг вече ходехме наряд въпреки, че кльонът се смачка и не работеше.. По-добре, че имаше проверка от отряда тогава..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даа, така беше с карантините. От карантина влизаш в Доброславци и Шабла (полигон), после месец чистене на техниката, после старите полагаема, после пак Доброславци и Шабла, обслужване на техниката и....карантина ;). Баща ми беше в Алжир и си дойде октомври (началото на карантината). Батарейния вика, аз в батареята ще те скатая, ама навън ако те хванат нищо не мога да направя. И аз излязах през една дупка, взеха ме с колата и право в ........комендантството ;). Батарейния като разбра къде съм си провел 'свиждането' удар щеше да получи ;). Ама комендантските (войниците не офицера) ми бяха приятели и викат къде ще мръзнеш по пътищата и то с бойната униформа, не че ако бях параден нямаше да е същото - карантина е от пуски няма.

И по наше време извращения в заставите нямаше и нямаше как да има. Нали като застъпиш наряд с КИР-така (КИР, културен и интелигентен редник ;)) когото си извращавал той може да превърти и да ти пусне нещо между плешките!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен най ми стана интересно описанието на Sirius.

Чудя се дали "Пещерата" може да се купи сега (на търг или по някаква друга процедура, не задължително законна) и колко ли ще струва.. Изникват и друг въпроси - какъв е бил кабелът - вероятно екраниран или направо коаксиален... Ей такива като Сириус една вечер ни вдигнаха на крак (не спахме още), щото НЛО-то било над нашата застава.. :) Предполагам, че като работят антените (някои по-мощни може би) обходът е забранен - познах ли?

Друг път за малко да открием огън посред бял ден защото два гръцки /Натовски демек/ F-16, навлязоха няколко километра навътре у нас.. За щастие има умни глави, само ни казаха на вечерния разчет, че е връчена протестна нота на гръцкото правителство..

И аз като Богданов, имам мнооого изстреляни патрони с АК 7,62 мм, Картечница и няколко бойни гранати с РПГ. Аз всъщност бях картечар, но в школен взвод от който доброволно се отказах, (въпреки 100%-та "угроза" от качване на застава, която при мен като тотален невръзкар беше на 100% и която караше много иначе будни умове да постъпват неадекватно) понеже вече бях трети по височина - РПГ-ист...

Жоро, така както си го описал (законно или незаконно) всичко е възможно. Но истината е, че нямам представа.

Кабела бе здрав, многожилен, екраниран (с увита медна лента), цол и половина - два. Това са горе-долу телефонно-телеграфни технологии. Релейката имаше един телефонен канал, който с един трик ставаше на два. Единия минаваше през "уплътнители" и ставаше на 5-6 телеграфни канала. Релейката бе слаба, не повече от 100вата УКВ. За предавателите на радистите, те бяха на КВ и нямам представа каква мощност са били. Знам че радистите се деляха на малка и средна мощност. Но помня че на времето със 100Вт КВ станция покривахме БГ спокойно. Да не кажа Европа. С 1кВт стигахме до Нова Зеландия(точно от другата страна на Земята). Цялата стая на радиоклуба бе облепена с картички от където се сетиш, вкл. и от Нова Зеландия. Голяма следа остави в мен този радиоклуб. От 4 до 10 клас.... Още ми е тръпка. И от време на време гледам какви станции има на пазара. Но проблема на КВ-то са антените - много големи са.

Малко снимки от "жалки останки от минало славно" :)

post-6895-0-82593400-1363784093_thumb.jp

Входа на "пещерата" (х-КП-то). Отгоре бяха прозорците на залата където правехме развода начело с дежурния свръзки. Там ни казваха дали има наши и чужди учения, АУАКС-и и пр.

post-6895-0-18809100-1363784179_thumb.jppost-6895-0-06995200-1363784793_thumb.jp

Това бе нашата рота. Спалното в ляво. Баня и WC отсреща някъде и в дясно ППС-то (политико-просветна стая).

В ППС-то гледахме новините в 20ч (или не) и често и филмите след тях според дежурния по поделение.

Много оспамих темата, но спомените напират.

Знаете ли кога се минава границата млад-стар? Когато спомените станат повече от мечтите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз не мисля че си наспамил или ако е така е заради мен и ако трябва ще отворя тема за радиолюбители.

Дори може да е във физика, не технологии, тъкмо ще поообясним малко за поляризации /за светлината съм сигурен, че е обяснено вече/ вертикални хоризонтални и кръгови..

Е, да отворя ли тема в която да преместим нещата които Сириус ни сподели?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отвори...на мен ще ми бъде интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За какви карантини става въпрос? Нещо свързано с възродителният процес, ли /поне така разбирам от коментара на Б. Богданов/? В какво се състои този период на каратина?

Редактирано от novobranka
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем не ;), карантината е забрана на всички отпуски (абе по-точно на градските) и свиждания поради опасност от пренасяне на зарази в поделението (жълтеница най-вече май?). Просто заради 'възродителния процес' карантината тази година продължи по-дълго.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами в началото в някои поделения младите войници се държаха известно време настрани, за да не донесат нещо отвън. Понякога пък избухваха епидемии и тогава се затваряше достъпът до поделението на външни лица изобщо и се взимаха санитарни мерки. Случвало се е да се разпръснат хората на различни места, в т.ч. на лагер в гората и пр.

Всичко мирише на дезинфектанти, особено столовата - оттогава като кучето на Павлов кат надуша хлор и ми се дояжда топъл хляб.

А понякога иползваха карантините, като искаха да изолират поделението по някой повод.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Открития лист на закритата граница. Да не забравяме, че границата беше закрита на няколко километра навътре в страната и дотам се стигаше само с открит лист. Точно защото са малко хора постоянно заедно не е имало извращения.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...