Отиди на
Форум "Наука"

Новобранската вечер /изпращането в родната казарма/


Recommended Posts

  • Мнения 130
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

КГ, Алвата като кръгъл цивилен нестроевак тайно завижда, затова ги говори такива - гроздето било кисело. :grin:

Ами ако почерпи, може да му направим псевдоновобранска. :drink:

Само трябва да си припомним какво имаше в списъка с вещи в повиквателната, които трябваше да набави новобранеца, та да изберем какви подаръци да му носим. Имаше някои неща, които трудно се намираха и по тази причина подаръците бяха много полезни. Имаше примерно някакви платнени торбички и др. под. неща. То за всичко си беше дефицит в празните магазини, но тези бяха и по-особени

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубава приказка се оформи, благодаря за интереса!

А вижте какъв списък намерих. Може да е от помощ, щом сте решили да правите псевдоновобранска :D

P.S. поканете и мен ;)



Frujin Assen , благодаря за споделените снимки! А имаш ли снимки на изпращане от соц. времето?

post-12801-0-03904200-1363121409_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има един голям пропуск. Спомнте си дървената кутия! ;)

Дървените кутии се купуваха от лавката, защото трябваше да бъдат еднакви за съответното подразделение.

. . .

В списъка не виждам огледало, гребен, джобно ножче, тефтерче и химикалка - това се изискваше на сутрешната проверка.

. . .

Това с гребена бе тотална подигравка - при нула номер само от гребен имаш нужда.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

При нас събраха пари и ни ги накупиха. Изброените, без огледалце и гребен.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

същото се случи и при мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В древна Спарта изпращането се провеждало по традиция само от жените. Те изпращали своите мъже, братя, синове и бащи с думите: "Върни се със щита (в ръка) или - на щита!", тоест - жив или мъртъв.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А тука ни изпращаха с думите ... И да се върнеш жив и здрав!...

Това означава, че се допуска вероятността да не се върнеш жив и/или здрав..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ако почерпи, може да му направим псевдоновобранска. :drink:

...

Това е много добра идея! Тамън повод да си пийнем по мъжки за здравето и щастието на бъдещия прусашки солдат Алвата!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е много добра идея! Тамън повод да си пийнем по мъжки за здравето и щастието на бъдещия прусашки солдат Алвата!

Най-после да се чуе мАжка дума и у тая тема!

Айде!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подарете му един чифт партенки - за спомен от "изпращането"!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подарете му един чифт партенки - за спомен от "изпращането"!

Малко използвани ... само десетина пъти...

. . .

може да ви стори странно но те са многократно по-удобни и практични от чорапи . .

аз и сега ползвам, когато ходя по планини и паланки

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хубава приказка се оформи, благодаря за интереса!

А вижте какъв списък намерих. Може да е от помощ, щом сте решили да правите псевдоновобранска :D

P.S. поканете и мен ;)

Frujin Assen , благодаря за споделените снимки! А имаш ли снимки на изпращане от соц. времето?

По мое време вече нямаше якички, щото бяхме с камуфлажи. Якичките бяха за "въшкарниците". Обаче към горния списък трябва да се добави и сгъваема ножка. Ползвахме ги редовно за плевене на бордюрите на алейките в поделението.

Дървените кутии се купуваха от лавката, защото трябваше да бъдат еднакви за съответното подразделение.

. . .

В списъка не виждам огледало, гребен, джобно ножче, тефтерче и химикалка - това се изискваше на сутрешната проверка.

. . .

Това с гребена бе тотална подигравка - при нула номер само от гребен имаш нужда.

Вярно, вярно, тоя тефтер и химикалката бяха жизнено важни. Нали имаше часове по теория и си записвахме уставните рапорти и отговори. Щото иначе беше съвсем реална "опасността" някой да отговори не "съвсем не", а "не съвсем", както направи един от мойта рота, още ошашавен през първата седмица. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По мое време вече нямаше якички, щото бяхме с камуфлажи. Якичките бяха за "въшкарниците". Обаче към горния списък трябва да се добави и сгъваема ножка. Ползвахме ги редовно за плевене на бордюрите на алейките в поделението.

Вярно, вярно, тоя тефтер и химикалката бяха жизнено важни. Нали имаше часове по теория и си записвахме уставните рапорти и отговори. Щото иначе беше съвсем реална "опасността" някой да отговори не "съвсем не", а "не съвсем", както направи един от мойта рота, още ошашавен през първата седмица. :)

По повод на уставните отговори се сетих за един лаф - "Запейтие?" Вместо "Заповядайте?"

Това "Запейтие?" ме кефеше и съм го използвал винаги когато е възможно, тоест когато висшестоящият не може да се усети, че е подиграван..

. . .

Пояснявам за хората нямали шанса да служат на родината...

Уставният въпрос "Заповядайте?" се използва, когато изпълняващият заповед нещо не е дочул или разбрал. Цивилният въпрос Моля? е недопустим по устав и се заменя с "Заповядайте?"

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

След като двегодишния казармен период от живота ми изтече, аз и досега казвам: "Слушам!...", когато вдигна телефонната слушалка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

KGB, за какви дървени кутии става въпрос? Какво е имало в тях - нещо не ми става ясно :)

Моята още си я пазя, по-точно е при майка ми.

В нея стоят тоалетните принадлежности - самобръсначка, паста за зъби ...

420879_1.jpg

Тази не е моята, а е снимка от нета, макар подписа на снимката да е като аватара на един форумец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При нас `Запейте` и особено `Виноват` се наказваха, щото били остатъци от царската армия. В дървените кутии стояха тоалетните принадлежностил Но ножчета за бръснене например съм ползвал само 1-вата седмица, после си минах на БИГ-чета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да не ти се пилеят четки за зъби, бръсначки и пр. дреболии, трябваше задължително да имаш е такава кутия в шкафчето, надписана отвътре с име, звание, подразделение - до рота.

Трябваше задължително да имаш и джобно ножче - или голям сгъваем нож, твоя си работа, огледалце, гребен малък, 2 м. бял и черен конец намотани на кепето отвътре на две яки игли, безопасни игли, химикалка и един тефтер, в който се записваше задължително не помня вече кво беше...

В началото единственото, до което имаш достъп е кутията и кърпата за лице. Останалото всчичко в една мешка, от тия дето на сега го носят гордо лапетията, зелена, със зашита на нея дървена табелка, седи прибрана и зашита за другите така, че да не можеш да я пипаш. Имаш право да я отвориш в събота, за 15 мин., и да си извадиш оттам дрехи и пр....

1 чифт партенки цяла седмица - :harhar: Стават кафяви на третия ден. И на едни черти както са сгънати и тези черти правят едни мазолчета.

Без малко щяха да ми отрежат крака по тоя повод.... :boxed:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Листове и пликове за писма искаха на брат ми, сапун и сапунерка. Т. нар. "въшкарници" са българска униформа от балканската война. Тогава може да са били добри, но към 70те и 80 те бяха пълен анахронизъм.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те въшкарниците бяха за да не `хабят` камуфлажките, които си седяха в складовете и чакаха да се повиши `международното напрежение. Два пъти ни ги раздадоха, единия път щото снимахме филм да пробутаме старата техника на братята африканци, втория пак на стрелби, ама не заради някаква жега.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И после си ги взеха обратно!!!

А на кубинките им викаха кубинки, защото Добри Джуров видял Кастро с тях - пък той разбира се ги реципирал от Америка...

И плеснал с ръце па рекъл - ето такива обувки за нашата войска.....

Царската армия е била с ботуши.. Кой знае защо, вероятно за да пестят кожа, в соцармията въвеждат цинтовете..... Това е нещо като чепик до кокалчето подкован яко с желязо отдолу, обаче... пуска вода за световно. И защото е нисък, му слагаха едни гети. Резултатът беше плачевен.

Ей тоз юнак е с тях:



Впрочем това е класически новобрански вид. Стегнат с колана до задушаване, закопчан до смърт!

post-727-0-56872700-1363208071_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като влязох в казармата(86) (школа за радисти), за мен не достигнаха кубинките и бях оборудван с цинти. Само аз от къмто 600 новобранеца. След няколко дни и мен ме оборудваха с кубинки. Разликата в удобството е сериозна. А как се пързаля цинта по мозайката не е истина. Почти като на лед.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само в школата бяхме с цинти и дългият коридор в ротата го вземахме с едно засилване (при тревога), въпреки че бе забранено да се пързаляме. После, в поделението, което бе в планината насред гора, се оказа, че тези цинти не по-малко се пързалят по склоновете, засипани с мокри и гниещи листа (шума). Там поне сменихме въшкарниците с други униформи и ни позволиха сами да си набавим кубинки. На втората седмица, нашите ми донесоха кубинки и с тях изкарах цялата казарма. На уволнението ги завещах на един мартенец, който все още се мъчеше без кубинки.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...