Отиди на
Форум "Наука"

Новобранската вечер /изпращането в родната казарма/


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Тия с тия цинтове е трябвало да ги съдят за подронване на отбранителната способност на републиката - пързаляща се и буксуваща армия...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 130
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

А може ли да ми кажете каква е била причината да се бръснете нула номер преди влизането в казармата - хигиена ли, какво ли? През цялото време на служба ли е било така?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да няма въшки



Не после можеш да носиш 2-3 см. Май и мустаци бяха позволени, бради - не

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да няма въшки

Не после можеш да носиш 2-3 см. Май и мустаци бяха позволени, бради - не

Да, заради хигиената и опасността от въшки. Ние си имахме два огромни бойлера и се къпехме често, но в чисто кашишките поделения, до колкото знам, ги водеха веднъж в седмицата групово на баня. Имахме и такива индивиди сред шофьорите, които не употребяваха банята, та се налагаше насила да ги вкарваме на две- три седмици като започнат за смърдят и то не само на ГСМ.

Мустаците бяха позволени, а брадите не бяха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А може ли да ми кажете каква е била причината да се бръснете нула номер преди влизането в казармата - хигиена ли, какво ли? През цялото време на служба ли е било така?

Хигиенна, но не само. Тогава ако видиш остриган човен ниско или нула номера на улицата, причината можеше да е или че е войник или че е бил довчера или в затвора или в някое районно. Милицията задължително би спряла такъв да го провери.

Новобранците задължително трябваше да пристигнат остригани нула номер. Един дойде с коса, остригаха го на място, после 1 месец все него търсеха за всяка работа и му излезе прякор Вальо Стригания.... През носа му излезе.

После можеше коса към 2 см. Стригането след това нула номер беше за наказание за дребни простъпки.... Най-смешното е че сам беше забранено да се острижеш - следваше по-сериозна санкция...

То май си пишеше в повиквателната - бъдете остриган, обръснат и какво беше...

Те, за новобранката:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10508

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При нас `Запейте` и особено `Виноват` се наказваха, щото били остатъци от царската армия. В дървените кутии стояха тоалетните принадлежностил Но ножчета за бръснене например съм ползвал само 1-вата седмица, после си минах на БИГ-чета.

При нас "виноват" беше сменено с "виновен", явно защото "виноват" е русизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За банята имаше един популярен казармен лаф:

"Въпросът с банята е решен - баня няма да има!" :mrgreen:

И Георги Мамалев се бъзикаше с войнишката баня:

"Българският войник много обичаше театъра - в събота на баня, в неделя на театър" - майтапа идеше от там, че хората не искаха да ходят на театър, защото родното кино и театър са си слаба работа. По тази причина за да са пълни залите водеха безплатно войниците и пенсионерите - и двете групи обикновено проспиваха спектакъла.

В моята повиквателна не пишеше за стригане и аз отидох с коса. Пратиха ни доста голяма група да се острижем. Ние излизаме с косите навън, а всички изпращачи мислят, че сме уволнявки и ни честитят. След 6м. пак ни местят няколко човека в друго поделение, ние излизаме с униформи, ама и с мешките, и тъй като пък влиза следващата реколта изпращачите пак ни честитят. Като дойде уволнението, новата реколта щеше да влиза след няколко дни, тъй че нямаше изпращачи (шифрограмата за уволнението идваше в последния момент, тъй че нямаше опция и за посрещачи). И този път пак излиза групата, този път наистина се уволняваме, ама нямаше никой на портала та да ни честити като излязохме на улицата. :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чувал съм, че през социализма войниците са били задължавани да даряват кръв. Някой от вас да има наблюдения по въпроса?

Благодаря Галахаде, че ме подсети. През ония години залите на нашите творци бяха пълни, защото под строй водеха не само войници, но и ученици, работещи, партийни членове. В този смисъл театри, кина, литературни четения бяха масово посещавани. Когато днес културтрегерите въздишат, че тогава народа е бил с вкус към културата, а изложбите, концертите, представленията са били масово посещавани са напълно и абсолютно прави. Само дето вкарваха в залите войници под строй, а изходите се охраняваха да не се разбяга публиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Истина е! Даваха шоколади, почивка до края на деня (ако старшината, батарейния или старите не ти намерят работа), два дена отпуска. Отпуската разбира се не се взимаше веднага. Имаше си и лаф "Заповядвам, всички да дадат кръв доброволно". Мисля, че поне 4-ри пъти за две години. Аз дадох само веднъж, защото останалите пъти успях да ги убедя, че нямам право да давам, тъй като съм алергичен (което е истина имам алергия към 75% от упойките например), ама този път не успях. Отпуската между другото не успях да ползвам ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами аз давах веднъж кръв, но заради отпуската, а не са ни задължавали. Но това беше след края на народната власт, когато и в казармата се усети повей на демокрацията.

Тъй като на Алвата ще му правим псевдоновобранска се чудя как може да усети напълно тръпката, без опцията да му предстоят две години служба и на събитието да му се обясни по въпроса за гаджето, че умрял и войник се помнят до 40 ден (възнесението, респ. клетвата). Та си викам докато е насвяткан дали да не използваме случая и да бутнем ПСА. Така поне мъничко ще види какво е докато един го цепи тиквата светът да се променя и то не в негова полза.

Защото накрая след изпълнение на 2г. дълг към родината не ти дават поне чифт цивилни дрехи да се прибереш, а трябва да си ги осигуриш по някакъв начин от дома. За това време съученичките я 2г. стаж натрупали, я са накрая на бакалавърска степен, я са с 2 деца, а излизащия от казармата не е изкарал и за дрехите на гърба си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна културна политика в армията...поне една постановка или прожекция не беше ли интересна за гледане?

Какво става след като влезнеш в казармата и затворят вратите зад теб - първият /в който те посреща старшината/, вторият, третият ... до 40 ден, когато, както разбирам е клетвата?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми какво става.... цирк става в началото. Оказва се, че дори не знаеш да ходиш както трябва в определени случаи, облечен си в непривични дрехи.. Първият ден всички са кротки, от втория започва страхотен динамичен и всестранен натиск върху личността.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да е била, но примерно ако си новобранец и те водят на кино или даже театър предпочиташ да се наспиш, че в казармата нямаш много време. Нас на такива неща не са ни водили, но ни водиха на мач например. Пирин - Левски, които ние (левскарите) спечелихме с едно на мъка. Тъй като бяхме 3-ма софиянеца в батареята (двама левскари и един славист), а останалите бяха врачани (старите), дупничани и местни, можете да си представите к'во се случи ;). Ама културно, извращения нямаше.

Ми какво става, посрещат те командирите на отделения в новобранските батареи, после фатмака ти дава обмундировката ;) и следва 'прогонване'. Това значи, че на теб ти дават каквито попаднат дрехи и обувки (цинтарки разбира се), като май само за обувките търсеха номера (и не винаги). Прогонването значи, че почва една размяна и на куртки и панталони, на обувки и даже на кепета. После те събират и се почва :).

Натиск в/у личността е силно казано Наборе. Зависи какво имаш предвид. Ако имаш предвид 'пречупване на индивидуалността' - да. Но пък аз знаех и преди, че 'на фронта' е важен 'колектива' именно в нормалния, а не соц варианта. Идеологи1ески такъв например не си спомням, освен в рамките на нормалното. Спомням си, че на втория ден се нарязах жестоко с ножчетата за бръснене (за първи път ги ползвах) и отдельонния ми мл.с-т Марков от Оряхово (помня, помня), ми вика "Я стой тук не идвай на развод, че кой знае какво ще си помислят, че сме правили с теб". Бехе печен де, после след новобранската батарея пак бяхме в една, но вече не ми беше 'отдельонен' (в артилерията ком. на оръдие, разчет), щото не бях 'цафка' (оръдеец, оръдеен номер), а минах във взвод РПК (радио-приборен к-кс).



Всъщност съмнявам се Наборе в Банско танкистите да са ви водили на театър :)?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бе не върви аз да разказвам истории от казармата ама... Знам за случаи когато селски момчета са пращани за кофа компресия до гаража. Имало е случаи да бръснат портрета на Маркс или Ботев, сапунка, чистене на тоалетни, да направят мечка на някого. Отделно е имало случаи в казармата да пламне любов...Даскала ми по история Настев (Бог да прости) ми разказваше, че докато служел като офицер заварил двама да се обичат. Имало шоколадови бонбони, ракии, и прочее, че ще ги уволнят. Обяснения, че било случайно, щото нямало жени...

Апропо, в по ново време съм чувал, за момчета които спят с моркови в задниците и после се правят на гейове за да не ги вземат. Това ме съмнява да го е имало в по ранни времена.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма начин да няма циркове и изцепки и понякога извращения. Но се гледаше да не минават някаква граница.

Всепак това е армия и от куцо и сакато трябва да направят нещо, да върши нещо полезно. А имаше всякакви хора, направо куцо и сакато. Но като мине един период, различен за различните специалности, на човека вече може да се разчита да носи някаква служба. Няма да забравя един от старите ми, много пекан, който ми сподели:

"Виж кво, тук няма извращения, ти може да си мислиш друго, но не знаеш на други места какво става. И не си мисли, че като кажеш на началника, ще направиш нещо. Службата се носи основно от старите и ако нещо се издъни, няма теб да "дерат" а нас (старите) и ако се оплачеш мен ще ме потупат по рамото а ти ще се набиеш на очи".

Нещо от рода бе и ми трябваше известно време да го проумея. Аз лично не мога да се оплача от извращения. Печки съм палил, автомати съм лъскал, и обувки май съм лъскал, циклене, стъргане, кенефи и пр. но това си бяха неща които някой трябваше да свърше. Веднъж един ефрейтор (Линчев, да е жив и здрав), му беше нещо криво и ме изпрати да изгоня едни гарги.

"Произвеждаха" ни стари - една вечер ритуално юркане, бой с възглавници, къпане с кофи студена вода и пр. Но това бе по скоро приятелски "ритуал" и повод за пиене (не беше особен проблем снабдяването), един вид веселба, от колкото извращение или гавра.

С това изобщо не искам да кажа, че е нямало тежки извращения в казармата. Но нека се има предвид, че наистина хора всякакви, от всякаква среда, възпитание, образование и акъл. То в църквите има извращения, от попове, бишопи и пр, та какво остава за армия.

Мой съученик бе бит от лейтенант така, че му вадиха далака. Той си бе инатлив, ако и лейтенанта е бил такъв, в по "свободно" поделение и ... нещата стават. Те и на улицата стават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с кофата, ама клиренс а не компресия го имаше и при нас. Сапунката и чистенето на тоалетни са си си в реда на нещата. Ние бяхме две батареи в едната част на сградата. Първа на 2-рия етаж, 3-та на първия. За умивалните отговаряхме ние, а за тоалетните 3-та. Сапунки се правеха минимум една седмично. Но нито сме бръснали портрети, нито сме мерели спалното с кибритени клечки, нито пък сме чистели помещенията с четка за зъби. Единственото 'извращение' за което си спомням беше 'запечатването' на дневалния на стойка. Овързва се с канап и се запечатва с батарейното печатче с пластелин. Но само на един и то рядко.....тъпо парче (този си мислеше, че Луната не е сверична, а като тепсия, в началото на 'дискусията' си мислех, че нещо ме гъбарка ;)). Съшия беше направил сапунка преди една тревога (знаехме по принцип 'тревогите') при -10 целзия и водата беше замръзнала. На самата тревога всичките новобранци с цинтарки слизахме по задник по тези стълби. Разбира се после му беше 'нашокана ряпата' и от старите и от батарешния. Ама такива.....парчета бяха по-скоро рядкост.

Гейове при нас нямаше освен един, който дойде през март (беше ми стар). Беше софианец и много добре се разбирахме. Разбира се, тогава си личеше (поне за мен и моите приятели там), но някаква 'любов' не е имало. Чак след време вече в София разбрах и то не от него разбира се. Но беше приятел и после пак поддържахме връзка няколко години. Аз нямам скруполи и сега и тогава и не виждам защо да не съм приятел с гей. Пак там станах приятел и с двама цигани братя. И двамата новобранци, единия мартенец, другия септемвриец (малкото и голямото Пеле (защо Пеле е ясно ;))). Щяха да ме водят на циганска свадба, ама това май съм го описал в темата "Спомени...".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бе натиск върху личността не е силно казано, хич... Но то е за да станеш от лапе на soldier, все пак. Уставен, не друг /щот в школа бях, иначе по частите - .... хм, хм.... /. По всички филми го има, малко има какво да се добави - те са правени от служили хора навремето, дори и на запад :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма начин да няма циркове и изцепки и понякога извращения. Но се гледаше да не минават някаква граница.

Мой съученик бе бит от лейтенант така, че му вадиха далака. Той си бе инатлив, ако и лейтенанта е бил такъв, в по "свободно" поделение и ... нещата стават. Те и на улицата стават.

Това си е инцидент. Изключително рядко нещо беше офицер да удари войник. Може би ако някой се оплеска здраво и насаме, с идеята да не го дава на военен съд но да му набие някои идеи в главата - Това да, но рядко.

Единствено и само в КЕЧ-а беше в реда на нещата, ама то ония от дума не разбираха.

А това с клиренса го има от съветската армия от 30-тте години. Непонятно как е дошло тука, да не би да са го написали в ръководството за експлоатация на танковете??!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е КГ, не само танковете имат клиренс (както добре знае де ;)). По повод на 'ръкопани схватки' между офицер и ойник - да така е. Аз не зная нито един случай, но знам, че пияни войници налетяха на офицера си, че и един го ударил след като 'гепиха' командния пунк на полка (базиран на един джоган (май?)). Решили да си допиват и за целта взели джогана да скочат до селото да купат още пиене. Действието се развива февруари месец на Шабла (а шофьора мартенец след месец се уволнява). Ама командира на БУ лейтенант Бебето (прякора му де) ги усеща и ги догонва там с някаква маина. Та шофьора му лепва две тупалки и го просва (Бебето бее дребнаж и от там му беше прякора). Нейсе размина се. И двамата бяха джумайци де.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сега отново ще се намеся с неприлични спомени. Според баща ми храната в казармата е била ужасяваща. В най добрия случай е била безвкусна в най лошия е можело да повърнеш. Но мижиш и ядеш, защото гладно се не стои. Имало е и нещатна работа. Примерно баща ми като селско чедо са го взели да пасе овцете. Поради това е бил освободен от много други задължения. Впоследствие, готвача се разболял и някакъв селски споменал на командира, че баща ми можел да готви. И така станал готвач. Разказваше, че да готви за много хора е било много по трудно отколкото вкъщи, но се справял дотолкова добре, че никой за нищо не го закачал, а с алкохола с който го черпили можел да е пиян 24 часа в денонощието.

Колкото до офицерите знам от него за следния случай. Прибира се той с овцете, облечен в някаква стара униформа, ама много много мръсна, скъсана, стара, естествено мръсен. Бърза за проверка. Да спести време ги подкарал напряко през територията на поделението. И гледам някакъв офицер срещу мен, ама не го познавам. -Другарю как може такова нещо, оттук хора минават, а вие овцете сте подкарали. И вика както би беше набурено като го подкарах. -Майни са оттука бе, мен главъта ми съй запалила, бърдзам кво ма занимааш с твойти глупусти. Човека възпитан махнал се. Запрях вика аз овцете и отивам с чобанските дрехи на проверката. Ма ние вика си се знаехме, та командирите не правеха проблем. И го гледам този същия пред строя. Той бил някакъв големец, дошъл на проверка. Изкара ме предстроя както бях мундар и като ме почна. -Другари, в армията трябва да има дисциплина, ето редник Маневски в какъв вид ... и т.н. викам си, айде наказанието не ми мърда. Наказали го, но още на другия ден го отменили, че нямало кой да оправя овцете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине! Ограничи се ;). Ни знаеш, ни разбираш!! Баща ти... не пише тук, нали, а ти не си служил? Остави (щото така мисля и смятам) на тез със спомените и с примерно док-ва ;). Абеее ти вкарваш даже и тук, ....еднин баща каза нещо на сина си! Обаче не е така! Бойната работа, дори на дребнобуржуазно изчадие или интИлИгенско, оставаха на нас ;). Не бе майтапя се, бойната работа си е бойна работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, някой от вас имал ли е по-специално посрещане като новобранец от старите кучета или схемата е общо взета идентична /първият ден те остават да се освестиш къде се намираш, дават ти, както го описвате по-горе униформата и от вторият ден те почват - маршируване, виззарядки, чистене, запознаване с частите на оръжието.../?

Всъщност до кога се водиш новобранец - до клетвата или продължава по-дълго време?

Сириус кога като период във военната служба се случва това, което описваш в последният си кометар:

"Произвеждаха" ни стари - една вечер ритуално юркане, бой с възглавници, къпане с кофи студена вода и пр. Но това бе по скоро приятелски "ритуал" и повод за пиене (не беше особен проблем снабдяването), един вид веселба, от колкото извращение или гавра."

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В началото въобще не те допускат до стари. Освен един, мл. сержант, ефрейтор или дори сержант, който отговаря за 12 човека да ги обучи на основните неща. Това обучение, което всички знаят от филмите е тегаво, но не е проблем. Макар, че маршируване и тия работи никак не са приятни. За най-малкото нещо, което един направи погрешно, например, могат да накарат всички да бягат или да правят лицеви опори или да правят патешко ходене или например, да изнесат всичките легла навън и да почнат да ги постилат и развалят или дори да бягат с тях в кръг...

Абе глупости :))

Проблемът почва след клетвата, ако не си в специално някакво учебно поделение, където стари няма. ...

Иначе на средатат на службата ставаш стар, но това е тема за цяла социологическа дисертация?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...