Отиди на
Форум "Наука"

Изход от Алжир - 1955-1962


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ами да не бяха ходили там, няма да леем крокодилски сълзи за тях сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е то по тая логика никой да не беше ходил никъде. И българите да не бяха идвали насам и т.н. и т.н.

Това са 150 години история - в която тия хора са създали държавата такава, каквато е. Всичко е тяхно наследство там. Без тях - камили, бедуини, занаяти - знаете как е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

създали или не, каквото и да са правили те са го правили за себе си

абсолютно нормално е, като светът се развива и става по-демократичен колониите да искат повече самостоятелност, а в крaйната си фаза да искат да се отцепват

САЩ и Австралия са много по-хомогенни етнически с UK във времената, в които се отцепват

просто са решили, че ползите да се отцепят са по-големи от това да не се отцепят

какво остава за това да задържиш територия, в която населението е различно - културно, религиозно и всякак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали знаете, но е имало идея Франция да стане нещо като Австро-Унгария, Франко-Магребия може би, добре, че е бил Де Гол ;). Междо другото той обещава да задържи Алжир, поне според Пие Ноар (черните крака буквално или родените и живеещи в Алжир французи) и след като го 'предава' те се чувстват предадени, за това и му устройват толкоз много атентати. Иначе като бях там всеки втори филм беше за съпротивата, нацитата ряпа да ядат пред това как бяха представени франсетата, ама пак имаха голям респект от франсетата. Тогава що годе добре говорех френски почти без акцент и постоянно ме бъркаха с французин, когатоп казвах че не съм, разочарованието изписано на лицето беше видимо ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, ти бил от заместителите им :)

Как е уреден имущественият въпрос с имуществото на напусналите французи?

И все пак географията си е география мюсюлмани а ги отделят от Осм. империя преди нас просто щото ние почваме от Истанбул.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имуществените въпроси в тези случаи се уреждат по един и същи начин... Макар, че това е архиинтересен въпрос! Кому се е паднала собствеността след напускането на старите собственици е нещо, което историците много забравят, а може да доведе до фундаментални изводи!



създали или не, каквото и да са правили те са го правили за себе си

абсолютно нормално е, като светът се развива и става по-демократичен колониите да искат повече самостоятелност, а в крaйната си фаза да искат да се отцепват

САЩ и Австралия са много по-хомогенни етнически с UK във времената, в които се отцепват

просто са решили, че ползите да се отцепят са по-големи от това да не се отцепят

какво остава за това да задържиш територия, в която населението е различно - културно, религиозно и всякак

Ми то е нормално, но защо така европейското малцинство бива изгонено? А не остава там да танцува в демократичен захлас...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е то по тая логика никой да не беше ходил никъде.

Т.е. одобряваш ходенето на всеки навсякъде? Например масовото заселване на африкански и пакистански емигранти в Европа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали знаете, но е имало идея Франция да стане нещо като Австро-Унгария, Франко-Магребия може би, добре, че е бил Де Гол ;). Междо другото той обещава да задържи Алжир, поне според Пие Ноар (черните крака буквално или родените и живеещи в Алжир французи) и след като го 'предава' те се чувстват предадени, за това и му устройват толкоз много атентати. Иначе като бях там всеки втори филм беше за съпротивата, нацитата ряпа да ядат пред това как бяха представени франсетата, ама пак имаха голям респект от франсетата. Тогава що годе добре говорех френски почти без акцент и постоянно ме бъркаха с французин, когатоп казвах че не съм, разочарованието изписано на лицето беше видимо ;).

Всъщност французите като напускат Алжир, заедно с тях във Франция отива и голяма част от местните колаборационисти, което е една от причините за многото араби днес във Франция.

Така, че Де Гол имат повод да го псуват голяма част от французите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност политиката на Франция винаги е била такава без значение дали са голисти на власт, десни като Д'Естен или социалисти като Митеран, просто Франция си има интереси в Магреб и това е един от начините да ги защити. Не зная колко от 100-те АЕЦ-а на Франция са на алжирски уран, ама надали са малко, освен това Алжир изнася и петрол, има и земен газ. Колкото до Де Гол, французите съвсем не го псуват, напротив той за тях е нещо като Наполеон ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Т.е. одобряваш ходенето на всеки навсякъде? Например масовото заселване на африкански и пакистански емигранти в Европа?

Не. Добрата стара история ни учи, че всеки някъде отива и измества някого.

Въпросът тука е кой кого? И кой избираш ти да измести кого?

Излиза, че доброто старо veni, vidi, vici, което общо взето движи историята, с нищо и никъде не е отстъпило през 20 век. Имаме само силен и слаб народ, имаме пасионарност и мекота.

Елфите си тръгнаха от Властелина, французите си тръгнаха от Алжир, българите от селото ми в планината, ит.н. и т.н.

Мислъте ми е, че това трябва да е ясно - veni, vidi, vici.

Либерализъм, демокрация, толерантност - дрън дрън. Vidi, vici.

създали или не, каквото и да са правили те са го правили за себе си

абсолютно нормално е, като светът се развива и става по-демократичен колониите да искат повече самостоятелност, а в крaйната си фаза да искат да се отцепват

САЩ и Австралия са много по-хомогенни етнически с UK във времената, в които се отцепват

просто са решили, че ползите да се отцепят са по-големи от това да не се отцепят

какво остава за това да задържиш територия, в която населението е различно - културно, религиозно и всякак

Свят, в който два милиона носители на цивилизация и демокрация си отиват не е по-демократичен.

Наистина ли светът е на тези, които прочистват?

Всъщност политиката на Франция винаги е била такава без значение дали са голисти на власт, десни като Д'Естен или социалисти като Митеран, просто Франция си има интереси в Магреб и това е един от начините да ги защити. Не зная колко от 100-те АЕЦ-а на Франция са на алжирски уран, ама надали са малко, освен това Алжир изнася и петрол, има и земен газ. Колкото до Де Гол, французите съвсем не го псуват, напротив той за тях е нещо като Наполеон ;).

Че нима нямаше да е по-защитен интересът им, ако го купуваха алжирския газ от свои сънародници и от своя територия??

Най малкото, дет се вика едно мито можеше да спасят ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Я вижте какво е представлявал Алжир през 50 те години и какво е сега.Оран например е съвсем нормален френски град от калибъра на Лион или Тулуза.С повече от 60 процента европейско население,модерен,процъфтцяваш.Е днес е едно гигантско арабско гето - мръсно и неподържано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност политиката на Франция винаги е била такава без значение дали са голисти на власт, десни като Д'Естен или социалисти като Митеран, просто Франция си има интереси в Магреб и това е един от начините да ги защити. Не зная колко от 100-те АЕЦ-а на Франция са на алжирски уран, ама надали са малко, освен това Алжир изнася и петрол, има и земен газ. Колкото до Де Гол, французите съвсем не го псуват, напротив той за тях е нещо като Наполеон ;).

Не го псуват сега, щото може би го сравняват със скандалните им днешни управници като морал.

Но навремето моралните критерии са били къдеее-къде по-високи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

4 века европейците колонизараха и изместваха другите.Сега когато процеса леко се обръща било станало страшно...

Всъщност така е. Колнизираните от европейците народи доста "дпрънаха" за 4 века. Обръщането на процеса води до загуба на цивилизация и на самите колониирани.

Точно както се случи в Алжир. Неслучайно малко след французите към франция се юрнаха и арабите.

Та, нещата са много, много прости - едиият побеждава другия. Съвместен живот има само, когато начело са европейците. След това няма.

Остава просто да реши всеки за себе си кой процес предпочита ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не му е тук мястото за този спор.Аз съм на коренно противоположни позиции и ако има толериране от администрацията(попринцип точно за този спор няма),може пак да възстановим дискусията в нова тема.Но не тук..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я вижте какво е представлявал Алжир през 50 те години и какво е сега.Оран например е съвсем нормален френски град от калибъра на Лион или Тулуза.С повече от 60 процента европейско население,модерен,процъфтцяваш.Е днес е едно гигантско арабско гето - мръсно и неподържано.

Не е точно така! И Алже (столицата) и Оран си имаха гета, така наречените казби, обикновенно в стария град. Сега всичко е казба, но пък си е тяхно и на тях така им харесва. Когато в Бужи (Бежая) видях снимки на Ла Гран Терас по времето на французите и попитах защо сега е толкова мръсна те ми отговориха, ма тогава франсетата не пускаха тук местни ;). Да но това няма начин да продължи дълго.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Митак като им харесва толкова много свободата какво правят тези милиони алжирци във Франция?Само в Париж са поне 300 000.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В мига, в който население, чиято култура има висока степен на несъвместимост стане мнозинство в сравнение с друго насление, последното е обречено.

Просто трябва да знаем докъде се е докарал този свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак като им харесва толкова много свободата какво правят тези милиони алжирци във Франция?Само в Париж са поне 300 000.

Ресавски, Франция е свободна д-ва и освен това има определена политика

от години спрямо френски Магреб, непроменяна от всичкия спектър

правителства. Тя е приела свободната воля на тези алжирци да живеят и работят там. Алжир е 30-ина милиона (което ме подсеща, че на последната форумна среща на която бях, спечелих бас за това ;)), не всички са във Франция. И не всички даже желаят да бъдат някъде на друго място.

Между другото, що не ме питаш аз какво правя в Чехия? Аре аз съм малко по-друг случай, ама тук има хиляди българи. Ами зарежи Чехия, Испания, Англия, Италия, Гърция, Щатите, Канада. Ясен ли съм?

Паразитуват. Не е луд който яде баницата, а който я дава.

Всичките ли? Надали. Мисля, че не си запознат нито с френската полиция, нито с френската съдебна с-ма. Те са доста бързи и точни, освен това не можеш лесно да се скриеш даже да говориш езика.

По принцип Франция 'предава' Алжир след като е спечелила битката с/у съпротивата. 6-та или 9-та въздухопреносима бригада (нещо като 82-ра дивизия ама щатска) влиза в казбата на Алже с огън и танкове и убива или арестува почти всички водачи. Бунта е смазан брутално (е не си спомням името на генерала, ама беше нисък като Бони ;). ОбачеФранция репава, че тази битка е спечелена, но войната няма да бъде спечелена никога. Всяка година хиляди френски младежи ще загиват по казбите на Алжир заради епа пие ноар. Историята показа, че решението е правилно. Битката за Алже не е Диен Биен Фу.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Решението е правилно, защото това е война на народ срещу народ и нищо друго. И загубилият народ се натовари на корабите.

Въпросът е в изводите от всичко това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Алжир мога да пиша много и с увлечение ;не съм бил на много места, но навсякъде където съм бил съм.....анкетирал. Знаел съм че ще еее полезно. Освен това имах доста приятели както араби, така и бербери, че даж е за малко да имам приятелка ЗинА, Кабилка, не беше.......лоша. :) Аре край на поредния ОТ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

След ВСВ европейците нямаха никакви шансове да задържат колониите си, защото бяха под тоталното влияние (икономическо и политическо) на САЩ. А последните бяха врагове на европейския колониализъм. Де Гол разбра, че ще е загуба на време и ресурси да продължи войната за Алжир и взе единствено възможното решение. Глупавото беше че бившите метрополии допуснаха всякаква паплач от някогашните си колонии на собствена територия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...