Отиди на
Форум "Наука"

Нео национални доктрини


Recommended Posts

  • Потребител

Адаш, говя ти най приятелски. Ок, създай нова тема "как си представям нео национална България" и там изложи как според теб би следвало да изглежда България. Аз такава тема съм направил, и скоро ще я развия още. Как си представям идеалната за мен България (възрзал съм я с една друга алтернативка, но това е за удобство).

Не си мисли, че те подценявам, напротив, бих бил доволен ако развиеш своята идея.

Адаш! Добре, приятелю ;), все пак смятам, че сме приятели, аз не си я представям! Пет пъти писах за какво е тази тема, 6-ти няма да пиша, за сега. Не става въпрос за идеалното, а за реалното. Или малко смес ;), идеални у-вия като липса на натиск, пълна свобода на какво искаш да развиваш, но реално, какво можеш, как къде и защо ще продадеш. Защото трябва и да се кпува! Другото е затворена икономика, каквато не сме и никога не сме били.

Подценяване, надценяване? Каква е връзката с темата ;)?

Митак, правехме селскостопански машини, и то много, в машиностроителния завод, после комбинат "Г. Димитров" в Русе. Даже сегашният Русенски университет се казваше ВИМЕСС (Висш институт за механизация и електрификацияна селското стопанство).

Ооо и танкове сме правили ;), не точно, но сме могли да правим. Сега правим ли? Аре бе крамер и на теб ли да обяснявям?!? Ако имаш идея дай я, ама без СССР и СИВ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш идея дай я, ама без СССР и СИВ...

Не подлежи на съмнение факта, че завареното положение като икономически развита страна в момента на загубата на студената война и попадането в ръцете на новите западни господари през 1989 дължим на СССР. Нали?

Отричайки постигнатото под опеката и закрилата на СССР разследването в темата автоматично ни запраща да търсим изходна точка като времеви фактор във втората четвърт на 20-ти век а именно 08.09.1944г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не зная, ама се видя че с СССР не стана.

Благодарение на "СССР" България беше сред сред 15-те държави по темпове на развитие.

Това, което СССР ни изгради, новите господари ни принудиха да разрушим и продължават да ни налагат латиноамериканския модел ...

И аз търся теоретичен изход, но няма. Поне до като съществува конфигурирания еднополюсен модел и хегемонията на победителите от Студената война...

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж какво Еньо омръзна ми да го повтарям, но хайде за теб пак. През 1985-та на срещата с Т.Живков Горбачов заявява, че това дето е било при Брежнев и малко след това по инерция, няма да се повтори. Т.е. ако иска енергия и суровини България трябва да си плаща и то както плаща западна Европа, а не на префернциални цени, позволяващи ни реекспорт. Само махай старата табелка и слагай нова с новата цена ;). И не е виновен и Горбачов, а всеки съветски политик с глава на раменете, които вижда, че съветските суровини изтичат, като вода в пустинята без никаква файда, освен поддържане на един фалшив съюз с една измислена икономика.

Link to comment
Share on other sites

Ако смяташ, че мястото на темата е в моделирането, премести я. Не! Аз не поддържам това мнение и няма как да я развия. Темата бе създадена за тези нео националисти, които смятат, чи има такава възможност. Да пишат тук, а да не цапат другите теми. Но не виждам никаква активност от тях. Но това също е резултат ;).

Добре де, Еньо. Не разбра ли, че излизаме от всичко дети ни пречи и се запретваме със свои сили. Това е целта на темата. Как с какви политически решения, но без да се нарушават правата на всички български граждани без значение малцинство или единици, без натиск или принуда да бъде проведена дадена икономическа политика, която да доведе до хайде да не е разцвет и просперитет, но поне една стабилна икономика даваща възможност на гражданите да работят и живеят спокойно. Значи политическите решения и икономическите мерки. Имайки предвид обаче реалностт. Какво внасяме, какво произвеждаме/отглеждаме, какво изнасяме. Примерно ние сме земеделска страна, но без гориво, машини и торове не става. Машини не произвеждаме, торове можем, но трябват суровини. Значи за машините и суровините (бензин може да правим, ама нефт трябва да внасяме) които внасяме трябва нещо да изнесем. Туристическия ни бизнес също е на добро ниво, но ни трябват хладилници, телевизори и един куп неща, също внос.

Не е толкоз сложно ;). Така ли е господа национал-социалисти? Ако смятате, че е дака - действайте, т.е. пишете по темата.

Със сигурност съм писал и в този форум как би трябвало да изглежда икономиката ни. Мислех, че отдавна ти е станало ясно какви са икономическите ми виждания, но все пак ще ти копирам мои мнения от този форум по икономическите въпроси. В спор не смятам да влизам, защото ти изповядваш една идеология, аз друга, но ако нещо не е станало ясно по техническата част, то питай и ще отговоря.

"Защо слагаш износа на първо място, вместо потреблението? Ние да

произвеждаме за да може някой си чужденец да потребява? Естествено, че е

добре да изнасяме, но на първо място смятам трябва да сложим като

приоритет задоволяване на вътрешното потребление.

Не, не разбираш правилно. Моята идея е, за пореден път го повтарям,

България да произвежда продуктите, които има възможност да произвежда,

като се почне от най-лесното - храната, мине се през дрехи, сапуни,

лекарства и, дай боже, един ден се стигне и до компютри, мобилни

телефони и подобни. Естествено ще внасяме, каквото не можем да

произведем, но защо, по дяволите, да внасяме краставици и домати, както е

сега?! Но за да проработи цялата тази работа ще се наложи да въвеждаме

мита на стоките, които произвеждаме. Примерно в момента не произвеждаме

достатъчно домати, но правителството заявява на всеослушание, че щом

почнем да произвеждаме 100% от нужните ни домати, то ще се въведе 100%

мито на вноса на домати за да не бъдат цакани производителите ни с евтин

внос. Това със сигурност ще има ефект, като послание и много хора ще

създадат парникови градини. Това е само като пример с доматите, такъв е

процеса и с останалите продукти. Тук, естествено, ще се наложи и

държавно определяни цени, които хем да са достатъчно високи за да

осигурят прехраната на семейството на производителя, хем да са

достатъчно ниски за да са по джоба на останалите българи.

Ми няма да произвеждаме банани и готово. Кой мислиш е толкова тъп за

да произвежда нещо толкова нерентабилно? Но такива примери съвсем не са

много и главно се отнасят до разни плодове - тях ще ги внасяме, това е

ясно.

Е, не е като в един завод да не са нужни никакви хора, ти така, едва

ли не, го изкарваш. Целта е 100% заетост. Дали чрез построяването на

много производства или чрез намаляване на трудовия ден, ще се процедира

според ситуацията.

От няколко месеца се чудя относно тази формула. До колко пъти би било

по-полезно за един народ ако сам си произвежда, примерно сешоарите.

Убеден съм, че до два пъти ако излиза по-скъпо производството, отколкото

вноса, би било по-добре да се произвежда, вместо да се внася. Но за 3-5

пъти по-скъпо вече не съм сигурен.

Сешоара, разбира се, е само пример за онагледяване. Става въпрос за

всичко, което и сами можем да произвеждаме, че е по-добре да го

произвеждаме, защото така ще имаме нулева безработица и няма да горим

пари, т.е. да внасяме стоки от вън, а ще печатаме пари, произвеждайки.

Иначе е ясно, че "калъпите" ще се проектират от специалисти инженери.

А сешоара няма смисъл да се сглобява надомно, самата фабрика, която го

произвежда, е добре да има и работници, които да го сглобяват.

Обаче има едно много важно условия за да е успешна цялата тази

работа. Ясно е, че все от някъде ще има възможност да се внесе по-евтин

сешоар, заради експлоатационни заплати, затова успоредно с отварянето на

дадената фабрика, трябва да се въведе и мито на дадения продукт. Тук

идва и тънкия момент на вроденото желание за спекулативни печалби у

почти всеки един човек. Така, че трябва и държавата да определи цена за

сешоарите, за да няма огромни печалби.

Първо трябва да осъзнаем, че най-лесното за България е земеделието и

животновъдството. Целта е достигане на автаркия, поне в този сектор-

изхранването на народа. След това мислим, какво освен храната се

консумира много и е добре сами да го произвеждаме, вместо да го внасяме.

Тук прокудите са много. Сапуни, шампоани, хапчета, дрехи, обувки,

памперси ако щеш... Бе много са и не е голяма философия да се

произвеждат. Просто трябва да почнем с най-нужните ни и най-лесни

продукти, пък защо не да стигнем до производство и на телевизори,

електроуреди всякакви, коли...

Има едно предимство, което може да играе в нашата полза. Много

по-лесно е да се копират и/или крадат технологии и know how. машини също

можем да закупим от всяка точка на земното кълбо.

Написах, че трябва да бъде създаде производство, защото производство=печатане на пари

Не знам дали има свръхпроизводство на индуструиални стоки по света,

но знам, че в България почти никакво производство няма и внасяме като

луди.

Никъде не съм загатнал дори, че крайната цел е строежа на заводи.

Строежа на заводи е средството, чрез което ще заличим безработицата, ще

спрем да изнасяме ценна валута, внасяйки почти всичко и дори е възможно

да изнасяме част от произведеното.

И никъде не съм написал, че всичко трябва да е държавно, ти четеш

както ти изнася. Написал съм, че ако за определена инвестиция не се

намери човек с достатъчен капитал, то тогава държавата може да създаде

това предприятие и да го разпродаде на народа под формата на акции.

Гарантирането на определен процент печалба на дадено предприятие е

при условия, разбира се. Даваш указания и ако всичко е изпълнено

качествено, то тогава нещата вървят гладно. Ако, обаче, качеството бъде

развалено, то това не може да бъде търпяно. Тук става въпрос за

държавници, които искат народа им да живее добре, от там идвайки и

гаранцията, че от всеки ще бъде изисквано да си върши работата по

възможно най-добър начин.

1) Нормална заплата е един работещ мъж да може с заплатата си да изхранва съпругата си и две деца, без луксове разбира се.

2) Детските надбавки трябва да бъдат така направени, че за всяко дете

след второто да се получават пари, достатъчни за нормалното му

отглеждане

3) Парите се създават при наличие на производство в дадената държава.

4) В конкретната ситуация днес в България имаме много затворени

заводи, които надали могат да бъдат отново пуснати, пък и не се знае

нужна ли е продукцията ни от тях. Иначе определено имаме нужда от нови

заводи. Имаме нужда от производство - стига с тоя внос на неща, които

можем сами да произведем. Ще дам пример как могат да станат нещата.

Имаме правителство изповядващо определена идеология, имаме инвеститор,

имаме протекционистка политика - мита за дадения продукт, имаме държавно

определена крайна цена, заплата и съответно марж на печалба. Гаранция,

че продукта ще е с най-високо качество са машините, които няма как да не

бъдат внос, поне не в началото, докато в България не започнат да се

строят машини, които строят машини, и втората гаранция ще бъде новата

държава, която стриктно ще контролира за прилагане на създадения

стандарт. Ако пък за някой завод не се намерят пари, то държавата може

да го построи, след което да го разпродаде на народа под формата на

акции. Така ще си възвърне парите и ще може да построи друг завод. А

като се замислиш колко хиляди продукта има на пазара, ще ти стане ясно

колко заводи трябва да бъдат създадени.

5) Как един завод може да бъде на загуба? Ако призводствената

стойност на един съпун, примерно, е 1 лев, а сапуна се продава за 1 лев и

10 стотинки, тогава не може да бъде на загуба. Също така вече и

производството на дадената стока не може съществено да се различава от

цените примерно в Германия. Машините са едни и същи и са купени на

еднакви цени, суровината на световния пазар е с еднаква цена за всички,

само заплатите по света са различни, а бъдещите заплати в примера биха

били и те идентични с германските. Тогава в Германия производството на

сапуна ще струва 1 лев, толкова ще струва и производството му в

България. Само дето в Германия няма да се продава на 1 лев и 10

стотинки, а на лев и педесе, че дори и два лева."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ли се мъча с теб?

Дай механизмите, не общи приказки. Толкоз произвеждаме, толкоз струват горивата и тракторите, толкоз изнасяме, толкоз хакваме мито, толкоз ни хакват. Това съм го чел ама не работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1) Нормална заплата е един работещ мъж да може с заплатата си да изхранва съпругата си и две деца, без луксове разбира се.

А нормалната заплата на работеща жена,същата като на мъжа ли ще бъде?

,

Link to comment
Share on other sites

Що ли се мъча с теб?

Дай механизмите, не общи приказки. Толкоз произвеждаме, толкоз струват горивата и тракторите, толкоз изнасяме, толкоз хакваме мито, толкоз ни хакват. Това съм го чел ама не работи.

Икономиката не е точна наука. Какви конкретности изискваш от мен?! Аз нямам достъп до множество информация и до ресурси - хора, които да ми набавят нужните данни за база на които да бъде взето дадено решение.

За момента мога да дам общи насоки как би трябвало да изглежда икономиката ни. Пък и не съм се специализирал само и единствено в икономическата област.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Икономиката си е много точна наука, това че ти не я знаеш не те оправдава. Тръгнал си да даваш рецепти, ми дай ги като хората. Някъде по-горе пишеш, че обобщаването е лъжа, истината е в конкретиката, ми не лъжи тогаз, а дай конкретика.

Link to comment
Share on other sites

Ти искаш да напиша кои предприятия ще бъдат национализирани, кои ще бъдат открити и какви точно ще бъдат стотиците продукти, които ще произвеждат, от къде ще идва суровината, на какви цени ще бъде, какви мита ще са ни сложили за нея, какви мита ние ще сложим за стотиците и хилядите продукти, които в момента се внасят, кога митата ще бъдат 10,20,30,100%. Това не съм врачка за да го предвидя, защото икономиката не е нещо статично, а е жива материя, която се променя и съответно държавата трябва да работи конкретно за момента. Примерно произвеждаме 100% от нужните ни домати и сме въвели 100% мито на вноса на домати, но някакъв вредител унищожи годишната реколта. Тогава трябва да бъде премахнато митото и да се внасят домати. Обаче държавата трябва и да насочва икономиката. А първоначалния замисъл за 100% самозадоволяване с домати и 100% мито на вноса на домати е именно едно такова насочване. Т.е. държавата хем се съобразява с промени в икономиката, хем тя самата променя икономиката.

Дори и да бях врачка, трябваше да пиша два дни и две нощи тоя пост за да покрия всичко, което изискваш. Тук може само да се очертае насоката, но не е възможно да се навлезе в прекалена конкретика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти си се хванал с доматите и сапуна, ама това е на края. Не искам предприяти имена и т.н. искам механизмите бре Щурмане! Не разбираш ли!? Примерно защитаваме доматите които струват толкоз и толкоз по този начин, ако решават да внасят евтини домати от Македония или Испания, ние вкарваме мита от толкоз процента, обаче ако македония и Испания ни праснат мито за нашето агнешко ния правим така и така. Ако Русията ни цака със скъп петрол, ние така и так ще и го вкараме, новите братушки от Щатите ако решат да ни цакат, на тях пък така ще го вкараме. Бе не е толкоз сложно Щурмане ;).

Link to comment
Share on other sites

За митата е лесно. Примерно сътрудниците на министерството на земеделието доставят данни на министъра, които показват, че годишно българите потребяваме еди колко си тона домати, а могат да се произвеждат повече. Тогава министъра апелира да се достигне желания тонаж и заявява, че когато се достигне държавата ще въведе 100% мита на доматите, но ще въведе и фиксирани изкупни и пазарни цени за да няма ощетени. Хем достатъчно високи, че производителите да живеят нормално, хем достатъчно ниски, че консуматорите да могат да си ги позволят.

Ако ни праснат с високи мита за нашия износ ние нямаме какво да направи. Ще изнасяме към страни, които не могат да се изхранват от територията си. Ако пък се обединят всички държави и ни наложат мита по политически причини, то тогава няма да сме в особено завидна ситуация, но поне ще сме независими и свободни.

Ако Русия реши специално на нас да продава петрол на десеторно по-високи цени, ще търсим алтернативни доставчици. Ще ми бъде интересно дали държави ще се лишат от печалби по политически причини.

Общо взето пътя за нас би бил към по-голяма независимост от външни фактори и протекционизъм на българския производител. А вече действията на чужди държави и организации не са в наш контрол. Ако искат могат и с атомни бомби да ни залеят. Защото сме им сложили мита на 20 годишните меса в опит да живеем по-добре?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, Антон предлага някой умни алтернативи-напр,за собствено производство и проткциониски цени .Разбира се ,че това е част от картината-съгласен!?Само с алъш вериш национална икономика се не прави!Има геостратигически суровини и фактори дето биха подкрепили икономиката ни-напр.,повишаването на раждаемостта(в РФ за 2ро дете безвъзмездно дават 10000 евро-но те ползат само за повишаване стандарта на жилище,обучение на детето или пенсията на родителите),залесяването-дървен материал(южните ни съседи имат недостиг),камъни-стоителни смеси(в БГ и Р другите страни строителството е с динамични темтове),водните ресурси-направата на язовири и вецове(южните съседи имат недостиг,а азия купува бутилирана вода),чистотата на въздуха(държавите купуват квоти и плащат луди пари),земята-обработката и дава плодове(огроми пазари в не Eвропа са гладни за такива продукти-даже,ако вземем тютюна) и.н!Относно факторите-транзит на стоки и суровини(авто и жел. транспорт-такси,енерго продукти-такси,аеро транпорт(летища и коридори)-такси,воден транспорт(сега имаме 1 полу фериботна линия а в Сочи грандиозно строителство,Грузия и Украинат),климат-туризъм(северните народи ходят в Турция-ние сме им праснали визи и развиваме пенсинен и пиянски туризъм и т.н.



Митак, Антон предлага някой умни алтернативи-напр,за собствено производство и проткциониски цени .Разбира се ,че това е част от картината-съгласен!?Само с алъш вериш национална икономика се не прави!Има геостратигически суровини и фактори дето биха подкрепили икономиката ни-напр.,повишаването на раждаемостта(в РФ за 2ро дете безвъзмездно дават 10000 евро-но те ползат само за повишаване стандарта на жилище,обучение на детето или пенсията на родителите),залесяването-дървен материал(южните ни съседи имат недостиг),камъни-стоителни смеси(в БГ и Р другите страни строителството е с динамични темтове),водните ресурси-направата на язовири и вецове(южните съседи имат недостиг,а азия купува бутилирана вода),чистотата на въздуха(държавите купуват квоти и плащат луди пари),земята-обработката и дава плодове(огроми пазари в не Eвропа са гладни за такива продукти-даже,ако вземем тютюна) и.н!Относно факторите-транзит на стоки и суровини(авто и жел. транспорт-такси,енерго продукти-такси,аеро транпорт(летища и коридори)-такси,воден транспорт(сега имаме 1 полу фериботна линия а в Сочи грандиозно строителство,Грузия и Украинат),климат-туризъм(северните народи ходят в Турция-ние сме им праснали визи и развиваме пенсинен и пиянски туризъм) и т.н.И на тази основа се формират основните производства в държавата-разбирасе,че има още куп нюанси-както тока например(ниската му цена у нас би снизила себестоймостта на крайния продукт)!Между съфорумците има навярно икономисти ,които могат да облекат в цифри тези констатации и тогава бихме имали конкретика-нали!?



Простете за повторението-нещо нета имам проблем!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...