Отиди на
Форум "Наука"

Отвличанията от извънземни


Recommended Posts

  • Модератор антропология

По принцип са забранена тема в науката - то не е и ясно коя наука следва да се занимава с тях. Но все пак има няколко научни изследвания, предимно от хора от областта на естествените науки и медицината. Единодушното мнение на изследвачите, интервюирали предполагаеми жертви е, че в преживелиците им има патерн. Патернът не е задължително да се обясни с някоя неизвестна черта на психологията ни. Всъщност тези, които смятат, че зад отвличанията "има нещо", се позовават на няколко аргумента. На първо място, на съществуващият патерн в преживелиците. На второ място, на няколко статистически закономерности, които намекват обективен характер. Едната от тях е, че отвлечените са равномерно разпределени между 1) полове и 2)социални групи, или да го кажем, класи, 3) професии. Което намалява вероятността да става въпрос за социален феномен. Втората закономерност е в едно статистическо отконение - по-вероятно е "отвличането от извънземни" да се случи - или най-малкото да бъде рапортувано - в селище, разположено в близост до военна база.

Нямам сериозна подготовка по темата, но съм любопитен, ако някой има. Без фантазии и с емпиричен подход. Само на база факти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хората обичат да вярват в техномитове разни, така че дори и Сейгън няма да ги разубеди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значи факти Южняк?

По този въпрос обмен не става. Едните вярват, другите не вярват и само спорим кой попонайнаучен.

Някои неща не са за наука и се четат между редовете. От всеки, на собствена отговорност.

Защото са от специално значение и са покрити. В секр. секции напр. Науката се включва когато и кажат че може. Дотогава само ще гадаем.

Ще гадаем:

-има ли покрити факти

-имаме ли достъп до тях

-какво ли ще да се покрива.

Може ли да се покриват извънземни - всеки сам се оправя.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Не, не, не, Сириус, не се изразих добре. Посипвам си главата с пепел. ще поясня по-късно, сега не мога поради липса на време. Има факти. Дестки или стотици хиляди хора са преживели нещо, което описват като "отвличане на извънземни". Има записани и интервюирани десетки хиляди хора с подобно - ами преживяване. Може и стотици хиляди, ще проверя, и, дет се вика, ще докладвам бройката. Не става въпрос за "вяра". Няма какво да вярвам - има такъв феномен, чел съм интервюта, какво да се съмнявам в очите си. Не подхождам с предубеждение, нито със сарказъм, нито с вяра. Има факти, които знаем. Тях имам предвид. Има и куриози - твърдения съвпадения между вълните отвличания и така наречените cattle / animal mutilations. Дали това, последното, е вярно обаче? Нямам предварителна теза. Просто съм любопитен има ли нещо и какво е. Едва ли съм единственият. Римлянинът изказа теза, че е свързано със загуба на мускулен тон по време на сън, ако го разбрах правилно, т.е. от областта на физиологията, и каза, че му се е случвало на него самия; и на мене ми се е случвало 2 пъти -имам предвид загуба на мускулен тон по време на сън :), не срещи с извънземни - и е някак обезпокоително, наистина, но това не са отвличания от извънземни :grin: . Това не е същото преживяване, онова е някакво друго, много специфично и конкретно. Ще пиша за изследванията, когато мога.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Хм, току що гледах филмчето на Сейгън. Неудовлетворително. Да се аргументирам: Заглавието му е "отвличания от извънземни", но тезата, която разглежда, е "срещи с извънземни и уфо". Подмяна на тезата или глешно заглавие на този,който е качил клипчето, а оригиналното заглавие е друго? Вторият ми аргумент е, че разгледания пример е атипичен - отвлечени са двама души, които свидетелстват взаимно. Което е почти гарантирана фалшификация, а не искрен опит; интервюираните говорят по правило само за индивидуално преживяване. Колективни преживявания на тема "отвличане от извънземни" няма. Т.е. авторите на филма се спират на случай, за който предварително се знае, че е фалшификация - по дефиниция, защото "отвличането" е индивидуален феномен, а тука става въпрос за колективно преживяване, следователно - лъжа. Интересни са случаите, в които интервюираните не лъжат, а описват искрено преживяванията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любопитно ми стана за мускулния тон - нищо не знам по въпроса.

Аз също разглеждам света около себе си прагматично. Физиката ми направи необходимата закалка. В сравнение с физиката, психо, нерво и пр. науки още прохождат.

Също така си давам сметка за вероятност нещо да е така както си го мисля, на база факти. И най-важното - какво е факт.

Интереса ми към извънземните е "страничен продукт" на друг мой интерес. Най-доброто на което съм попадал е една книжка избрана заради това, че всички други (преоценени) бяха розови, а исках да уча англ.

Но картината, която съм си изградил излиза извън сферата на науката и не ми се дърли с Романа, да е жив и здрав.

Но има. Има неща изнесени в мрежата но всеки сам отбира зърното от плявата и събира две и две.

_______________________

Дори малко ме съмнява, че допрем ли до статистика, може да навлезем и в други територии; )

____

Гледам не си се разписал тук

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15246#entry271099

та може и да не си го видял. не че е нещо де.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хората обичат да вярват в техномитове разни, така че дори и Сейгън няма да ги разубеди.

Само че доклади за дисковидни летящи обекти има от дълбока древност, когато ноу-хауто не допуска такива техномитове или техновнушения и масови истерии. Най-стария беше по египетско време, не си спомням при кой фараон, но преди около 3000 години. Съобщава се, че писарите на фараона били видяли летящ блестящ щит, от който се носела отвратителна воня. Тогава старши писарят казал, че в дворцовите архиви имало и сведения за още по-древен случай, когато е бил видян подобен "щит".

Имаше и един пример от римско време. Не си спомням кой историк го беше записал, май Полибий, но може и да бъркам автора. Като се изброявали знамения за предстоящи беди, които били свързани с нахлуването на Ханибал (май, карам сватбарската по памет), историкът споменава за светещи щитове, появили се в небето над град Ариминум.

Не съм напълно сигурен в достоверността на още едно съобщение. Според него когато Александър преминавал Инд, за да навлезе в Пенджаб, на небето се появил огнен диск, който се носел над форсиращата реката македонска войска.

Интересно, че през Средновековието обаче техногенните описания на странни летящи обекти изчезват и са заместени от съвсем реалистични сведения. В английска хроника от ХІІ век се говори за летящ кораб (а не светещ диск), който се появил по време на литургия и от него била спусната въжена стълба, по който се слязъл човек, облечен в сребристи дрехи. Тълпата го хванала и той почнал жалостиво да се моли да го пуснат (интересно на какъв език се е молел) и на хората им дожаляло и го оставили да се изкачи отново по стълбата на кораба.

Ако се разрови човек в старите хроники из цяла Европа, пълно е с подобни съобщения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спандю + от мен!

КазА ли им гУ на неверующите!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спандю + от мен!

КазА ли им гУ на неверующите!

Ей в това книжле има доста такива палеоданни за странни обекти. В това число и от руски средновековни извори.

Сериозно за НЛО

Димитър Делян

http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=204650&title=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%BE%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%9D%D0%9B%D0%9E

П.П. Митака да те наглежда в Прага, че да не те отвлече някоя извън... ъъъъ чехкиня. :harhar::harhar::harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, чакам развитие по темата...

специално от теб, че гледам и други се накачулихме на клона...

Сега и аз видях клипа на Сейгън. Таблета и телефона не показват клипа. Като пускате клип, гледайте и по не една връзчица да пуснете, та да има човек къде да се върже.

Това наистина се смята за класически случай на ... описание.

Двама са дали "показания" под хипноза! Може ли под хипноза човек да скалъпява разни работи? Изобщо, може ли да се вярва на показания под хипноза?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само че доклади за дисковидни летящи обекти има от дълбока древност, когато ноу-хауто не допуска такива техномитове или техновнушения и масови истерии. Най-стария беше по египетско време, не си спомням при кой фараон, но преди около 3000 години. Съобщава се, че писарите на фараона били видяли летящ блестящ щит, от който се носела отвратителна воня. Тогава старши писарят казал, че в дворцовите архиви имало и сведения за още по-древен случай, когато е бил видян подобен "щит".

Имаше и един пример от римско време. Не си спомням кой историк го беше записал, май Полибий, но може и да бъркам автора. Като се изброявали знамения за предстоящи беди, които били свързани с нахлуването на Ханибал (май, карам сватбарската по памет), историкът споменава за светещи щитове, появили се в небето над град Ариминум.

Не съм напълно сигурен в достоверността на още едно съобщение. Според него когато Александър преминавал Инд, за да навлезе в Пенджаб, на небето се появил огнен диск, който се носел над форсиращата реката македонска войска.

Интересно, че през Средновековието обаче техногенните описания на странни летящи обекти изчезват и са заместени от съвсем реалистични сведения. В английска хроника от ХІІ век се говори за летящ кораб (а не светещ диск), който се появил по време на литургия и от него била спусната въжена стълба, по който се слязъл човек, облечен в сребристи дрехи. Тълпата го хванала и той почнал жалостиво да се моли да го пуснат (интересно на какъв език се е молел) и на хората им дожаляло и го оставили да се изкачи отново по стълбата на кораба.

Ако се разрови човек в старите хроники из цяла Европа, пълно е с подобни съобщения.

е, Спандю, такива приказки и аз съм ги чел, ама нещо не съм намерил съответните източници, а само преразкази от модерни сайтове. Демек техномитове с претенции за историчност;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ей в това книжле има доста такива палеоданни за странни обекти. В това число и от руски средновековни извори.

Сериозно за НЛО

Димитър Делян

http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=204650&title=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%BE%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%9D%D0%9B%D0%9E

П.П. Митака да те наглежда в Прага, че да не те отвлече някоя извън... ъъъъ чехкиня. :harhar::harhar::harhar:

Наскоро по Нешанъл Географик гледах филм за отвлечени от НЛО хора в СССР. Досиетата са били засекретени от КГБ.

Определено интересен филм. Нямаше нищо общо с изцепките, които гледаме и слушаме генерирани в америката.

. . .

Чахкинчетата добре изглеждат, така че аз нямам нищо напротив да бъда отвлечен за малко.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.............

П.П. Митака да те наглежда в Прага, че да не те отвлече някоя извън... ъъъъ чехкиня. :harhar::harhar::harhar:

Хахаха, това съм го пропуснал! Напротив, ще му съдействам! Не че ще има нужда де ;).

..........................

Чахкинчетата добре изглеждат, така че аз нямам нищо напротив да бъда отвлечен за малко.

Така е! За малко....може :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хахаха, това съм го пропуснал! Напротив, ще му съдействам! Не че ще има нужда де ;).

Така е! За малко....може :).

Митак,

що само за малко? Такива сексуални вампирчета ли са чехкините? :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Сириус, верно, открих темата и не по моя воля я зарязох, ще мога да се обадя след около седмица. Извинения, като предварително уточнявам, че в отсъствието ми нямат ръка извънземни, чехкини и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е, Спандю, такива приказки и аз съм ги чел, ама нещо не съм намерил съответните източници, а само преразкази от модерни сайтове. Демек техномитове с претенции за историчност ;)

Романе, Романе, ти пък все едно някога си се засилвал да проверяваш дали сведенията са достоверни. :bleh: Ама ако ти се занимава, можеш да почнеш с един Ибн Фадлан и неговото описание на странни светещи явления в небето над Волжка България, което определено не прилича на северно сияние. Фадлан го има в нета, мисля че в Крорайната.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сириус, верно, открих темата и не по моя воля я зарязох, ще мога да се обадя след около седмица. Извинения, като предварително уточнявам, че в отсъствието ми нямат ръка извънземни, чехкини и пр.

Жалко, че нямат...

Би било интересно да разкажеш от личен опит, какво се случва по време на подобни отвличания реализирани, ако не от извънземни, поне от чехкините..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе той Алвата спомена. Не за извънземните (той отдавна ги забрани), не и за чехкините (навивам го и него да дойде в Праха), русалки бяха ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Така, аз съм обратно на темата, по някое време ще трябва се преброим да видим кои сме останали, а кои - отвлечени от чехкинчетата, респективно извънземните или дори гейовете :) - последното, за да бъдем политически коректни и образцови. не може само чехкини да отвличат - не е политически правилно.

-Отвличането от извънземни е обективен феномен, който е възможно да се е слуичил на близо 4-5% от човешката популация ("The Abduction Experience: A Critical Evaluation of Theory and Evidence".Journal of UFO Studies, n.s. 6, 1995/96, pp. 29–78) -което вероятно е горната граница, при всички случаи отвлеените са не-помалко от 1500 души само в щатиите, колкото е бройката на интервюраните от Dr. John Edward Mack - преподавател и изследовател-психиатър от Университета в Харвард, и автор на най-мащабното изследване по темата, което обхваща 800 души. Същият е със 150 публикации в областта на психиатрията и носител на Пулицър, човек с огромен и безусловен авторитет - допреди да се самоунищожи като учен с изследванията си върху отвличанията.

-Отвлечените принадлежат на всички социални групи - от келнери до банкери и политици - равномерна извадка на цялото общество, и са псиихически стабилни, в добро психично здраве. (http://www.textfiles.com/ufo/UFOBBS/2000/2726.ufo) -

  1. ^ Lord, Deane W. "John Mack on Abductions" (Harvard University Gazette, 1992) URL accessed Jan 23, 2006


Когато започва изследването си, Мак вярва, че изследва феномен от областта на психиатрията. След като го приключва вече не мисли така, или, по-скоро - не знае какво да мисли.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...