Отиди на
Форум "Наука"

Защо християните не участват в управлението на България?


Recommended Posts

  • Потребители

Михов, става дума за хората днес. Те какви психически травми са претърпели от репресиите след 9 септември. Ти съжаляваш, че Газдов си отишъл ненаказан. И какво: дай да наказваме наследниците на комунистите, така ли? Око за око, зъб за зъб!

Аз съм живял 40 години при управлението на комунистите и никой не ме е репресирал. Може би защото не съм имал банка или фабрика. Не съм се занимавал и с политика: нито „про” нито „контра”. Повечето от гражданите на НРБ бяха такива и се уважаваха.

При социализма протести, митинги и стачки нямаше. Чел съм, че имало по време на капитализма в България. Сега пак има. Михов не мислиш ли, че като нищо, както вървят нещата, току виж дошъл нов 9 септември?

Няма да го направят „хубавите, добрите и умните” от сегашните протести, а тези – от февруарските протести. Защото паралелно с политическото разделение на народа, за което аз казах, че започна с деленето на българите на „демократи” и „комунисти”, много по-фрапиращо днес е разделението на бедни и богати. А такова при комунистите нямаше!

Аз съм любопитен човек. На времето не си представях, че ще ми се случи да живея при капитализма. Е, случи се. Сега си мисля, дали пък няма да присъствам и на нова социалистическа революция?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Михов, става дума за хората днес. Те какви психически травми са претърпели от репресиите след 9 септември. Ти съжаляваш, че Газдов си отишъл ненаказан. И какво: дай да наказваме наследниците на комунистите, така ли? Око за око, зъб за зъб!

Е чак библейско правосъдие не. Има закони и съд. Има и лустрация - но у нас нямаше. И досиетата можеха да почнат да ги отварят по-рано, да се види кой как е доносничил, ефекта е морален, но все пак.

Аз съм живял 40 години при управлени ето на комунистите и никой не ме е репресирал. Може би защото не съм имал банка или фабрика. Не съм се занимавал и с политика: нито „про” нито „контра”. Повечето от гражданите на НРБ бяха такива и се уважаваха.

Може би е трябвало да пробваш, да понадигнеш глас за нещо, пък тогава да даваш обобщения.

При социализма протести, митинги и стачки нямаше. Чел съм, че имало по време на капитализма в България. Сега пак има.

Въобще при соца всичко е било цветя и рози, стачки нямаше, а само манифестации на доволните граждани. :)

Аз съм любопитен човек. На времето не си представях, че ще ми се случи да живея при капитализма. Е, случи се. Сега си мисля, дали пък няма да присъствам и на нова социалистическа революция?

Ако излезем от ЕС сигурно всичко е възможно, ама нещо не си го предстявам да е соц революция, по-скоро към анархизъм ще е. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пепел ви на устата уважаеми Гербов.

Бактън , байгън и прочие от социалистически революции.

Михов , отново си болезнено прав , лошото е че даже тук никой не се замисля какво си написал...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност всички сме написали, че ..... МРЪНКАМЕ

Точно това, което колегата писа в отдела тема за земеделските производители.

Поради собствени комплекси или неспособност да се справим със ситуацията или пък подразнени от нея, само мрънкаме. Но не действаме. Само се оплакваме.

Върнахме се близо 70 години назад за да се чудим кой е виновен, че продължаваме да мрънкаме.

Възможно е да са виновни от Османската империя, че са обезглавили (или са избягали от тях) всички можещи и умни хора (елита).

И тук са оцелели, мрънкащите и нагаждачите и се е създал от тях нов елит.

Надявам се да греша. А дано. И дано да е оцелял и някой от тези, които трябва.

...

Всъщност Еньо по-рано написа какво точно следват управниците и е безсмислено на чешем клавиатурите.

Освен ако не се промени глобалната политика. Но това със мрънкане на регионално до национално ниво не става.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма значение за каква партия се гласува в днешна България.

Всяко поредно дошло на власт правителство изпълнява безпрекословно указания идващи от тези, които са ни яхнали от 1990г ...

Само от 1990 г. Аз защо ли си мисля, че са ни яхнали от 1945 г., а след 1990 г. ездачите просто станаха повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само от 1990 г. Аз защо ли си мисля, че са ни яхнали от 1945 г., а след 1990 г. ездачите просто станаха повече.

Разликата е, че от до 1989 ни построиха фабрики, заводи, инфраструктура, а след 1990г. новите господари ни накараха да си ги разрушим, много от тях до зелена поляна, за да не знаят дори поколенията, че сме ги имали...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разединенията в българското общество, проследени в обратна посока, биха изглеждали така:

- 1989 г. - падането на Т. Ж. от власт и изборите през 1990 г. (И на всички следващи избори!)

- 1944 г. - преврат и идване на БКП на власт

- партизанското "движение" по време на Вт. Св. В.

- 1887 г. - бунтът на офицерите-русофили в Русе и Силистра

- ...

- 864 г. - унищожаването на 52 боилски рода от страна на княз Борис I - Михаил

- VIII век - кризата в българската държава и противоборството между боилските родове

(Списъкът не претендира за изчерпателност.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще повторя: при демокрацията основен лост за вземане на властта са изборите. И тези, които вярват, че е така, ходят да гласуват. Ако 30-те процента гласували са комунисти, както се твърди, значи комунистите се възползват от демокрацията, а останалите развиват теории, думкат тъпани и сърбат кафе пред парламента.

Може би пак трябва да напомня, че от 1989г. до момента България се намира още в период на упадъчен социализъм, т.е. комунистите все още управляват (правителството Орешарски е с подкрепата на комунистите и турците с издържаната от тях Атака), а демокрацията и пазарната икономика още не са дошли. До 1989г. също имаше избори, но и тогава нямаше демокрация, както и сега. Ако зад правителството Орешарски стоят 50% от гласувалите, то къде е тази активна част на протестите и трябва да бъде представена от един автобус смугли "добри протестиращи", които не могат да свържат едно изречение защо са ги закарали да протестират?

В момента в България няма избори и няма законно избрано правителство. Вота е фалшифициран и това бие на очи от масовите митинги срещу кабинета и "добрите протестиращи" дето са колкото за един автобус хора.

В момента тези, дето на гласуваха са двигателя на промяната, защото имаха разума и волята да покажат, че не одобряват управляващата върхушка и избирателната система, която не им позволява да издигнат и изберат свои кандидати.

Тези, които гласуваха имаха възможност да дадат своя вот за партии, които ДС и БКП са допуснали до изборите. Едно от ситата примерно е изборния депозит - нали се сещате, че мнозинството българи с доходи 200-400лева трудно биха заделили да съберат за изборен депозит, който може да бъде и изгубен. А може да бъде изгубен защото примерно какъв е шанса на една партия създадена от масовите бедни българи да бъде показана в медиите на Делян Пеевски и майка му?

А пазарната икономика и средната класа? Каква пазарна икономика може да има, след като е възможно една фирма като "Топлофикация" да ви наложи да й плащате такса дори да не искате да сте й клиент, защото така щели да са по-ниски сметките на тези, дето искали да са й клиенти? Ами че то утре може да решат да е така и за някоя фирма за яхти? А как виждате съществуването на средна класа у нас при положение, че данъка стради и таксата смет, който плаща едно магазинче е същата като на хотел със 100 пъти по-голяма площ (едното се облага по данъчна оценка направена от държавата, а другото по балансова стойност, която е много по ниска от продажните цени).

Тъй че не се залъгвайте, че в момента в България има демокрация и пазарна икономика. Има упадъчен комунизъм, при който все още властват старите порядки и икономически механизми, а от демокрация и пазарна икономика има само някои наченки, които да се надяваме тепърва ще се развият замествайки разпадащата се соцсистема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, става дума за хората днес. Те какви психически травми са претърпели от репресиите след 9 септември. Ти съжаляваш, че Газдов си отишъл ненаказан. И какво: дай да наказваме наследниците на комунистите, така ли? Око за око, зъб за зъб!

Аз съм живял 40 години при управлението на комунистите и никой не ме е репресирал. Може би защото не съм имал банка или фабрика. Не съм се занимавал и с политика: нито „про” нито „контра”. Повечето от гражданите на НРБ бяха такива и се уважаваха.

При социализма протести, митинги и стачки нямаше. Чел съм, че имало по време на капитализма в България. Сега пак има. Михов не мислиш ли, че като нищо, както вървят нещата, току виж дошъл нов 9 септември?

Няма да го направят „хубавите, добрите и умните” от сегашните протести, а тези – от февруарските протести. Защото паралелно с политическото разделение на народа, за което аз казах, че започна с деленето на българите на „демократи” и „комунисти”, много по-фрапиращо днес е разделението на бедни и богати. А такова при комунистите нямаше!

Аз съм любопитен човек. На времето не си представях, че ще ми се случи да живея при капитализма. Е, случи се. Сега си мисля, дали пък няма да присъствам и на нова социалистическа революция?

Гербов, радвайте се, че сте си живуркал добре при комунистите! Радвайте се, че не сте бил от "вражеско" семейство! Щото тогава... животът не е толкова сладък! И не търся дивиденти с това - ама изобщо! Било каквото било - ясно е, че са исторически обстоятелства. Но исках и искам справедливост! Както я искаха шумкарите на 09.09.1944 г.! Всъщност Елемаг вече е отговорил, прочетете го.

И не ми вкарвайте думи в устата, присъщи на ВАС! Никъде не съм казал, че искам "да наказваме наследниците на комунистите"! Да наказваме "наследниците" беше присъщо само на един режим! Там се помнеше до девето коляно! Аз исках нещо по-просто - да бъдат наказани все още живите виновни за редица издевателства на комунистическия режим! Това обаче не се случи! Комунистите разчитаха да се забрави относно своите хора и всичко да бъде на принципа "Бития - бит, еб@ният - еб@н!"! Това се и случи!

А "нова социалистическа революция" няма да доживеете г-н Гербов! Просто защото синовете и внуците на деветосептемврийските шумкари вече са капиталисти. Те поръчват музиката сега (с активното съдействие на огромна част от българския народ) и революции не им трябват!

Вие сте мечтател, г-н Гербов! Но мечтател, на когото мечтите вече са оцапани с кръв! Не искам да съм като Вас...

И нова соц. революция няма да има. Ще има бедни, но нова соц.революция няма да има, просто защото я няма РККА в България...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би пак трябва да напомня, че от 1989г. до момента България се намира още в период на упадъчен социализъм, т.е. комунистите все още управляват (правителството Орешарски е с подкрепата на комунистите и турците с издържаната от тях Атака), а демокрацията и пазарната икономика още не са дошли.

България е в режим на валутен борд и правителството изпълнява безпрекословно указанията и ангажиментите към СБ и нейния филиал - МВФ да ни зароби с поредния милиард, които са неолиберални в своята същност и антисоциални като краен ефект за нас, редовите български данъкоплатци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А "нова социалистическа революция" няма да доживеете г-н Гербов! Просто защото синовете и внуците на деветосептемврийските шумкари вече са капиталисти. Те поръчват музиката сега (с активното съдействие на огромна част от българския народ) и революции не им трябват!

Тотално се бърка напоследък. Аз затова казвам, че по улиците, площадите, медиите и пр. не се употребява правилната дума.

Комунист си е дума с определено съдържание. Прочетете Манифест на комунистическата партия.

Съвсем ясно е, че старите комунисти, за които се твърди, че са станали капиталисти, няма да направят новата социалистическата революция. Ще я направят новите бедни, които за сега както се вижда, не се припознават с никоя партия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чел съм го. От времената на Манифеста обаче обстоятелствата доста се промениха. Конкретно в България и бившите соц. страни "комунист" е и човек, принадлежал към комунистическата партия, независимо от неговото актуално занимание (примерно предприемачество) и политически убеждения.

Апропо, "новите бедни" никаква революция няма да направят и бедните никога не са правили революции по принцип. Революциите са се правили и ще се правят от хора с пари. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата си е мъртвородена. Авторът й така и не благоволи повече да се покаже, да поясни какво има предвид. Поне на мен не ми стана ясно кои точно християни не участват и по какъв начин би следвало да участват в управлението. За скромния ми опит като член на ОИК преди години нямам спомен на някой кандидат да са му искани данни за религиозна принадлежност. Няма никаква пречка убеден, вярващ християнин да заеме управленски пост в държавата, стига да се спази процедурата по заемането му.

И понеже няма яснота по темата, тя се изроди в обикновен, кръчмарски политически спор.

Гербов, не се хаби, няма смисъл. Твоите аргументи съм ги ползвал десетки пъти в най-разни спорове. Резултатът е като в тази тема. За последно беше наскоро с един братовчед, който, на въпроса ми да представи рационални, а не емоционални аргументи, ми каза - "ти сигурно не знаеш нашия род колко е пострадал от комунистите". И така и не можа да ми каже как събития от преди 60 години имат отношение към днешната ситуация в държавата.

Та има една категория хора, които тотално бъркат понятията "демократ" и "антикомунист". За тях има знак за равенство между двете и дори не се усещат, че използват същата комунистическа риторика, с която някога партийни секретари громяха враговете на комунизма - гадните капиталисти и империалисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Оказва се, че авторът е пуснал тази тема и в няколко други форума. Хората са писали по нея и - дотам. И тук ще е така.

Още малко ще си почешем езиците/пръстите по нея и... ще я забравим.



Чел съм го. От времената на Манифеста обаче обстоятелствата доста се промениха. Конкретно в България и бившите соц. страни "комунист" е и човек, принадлежал към комунистическата партия, независимо от неговото актуално занимание (примерно предприемачество) и реални политически убеждения.

Апропо, "новите бедни" никаква революция няма да направят и бедните никога не са правили революции по принцип. Революциите са се правили и ще се правят от хора с пари.

Да, така е, а бедните са само "маша" в ръцете на богатите, на задкулисните играчи, които и да са те.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разликата е, че от до 1989 ни построиха фабрики, заводи, инфраструктура, а след 1990г. новите господари ни накараха да си ги разрушим, много от тях до зелена поляна, за да не знаят дори поколенията, че сме ги имали...

Това е твърдение, което е обект на сериозни спорове. На първо място ми е интересно кои са нашите заводи, които произвеждаха промишлена продукция, конкурентна на световните капиталистически пазари. Знам, сега ще кажеш за прочутите електрокари и електротелфери. И с това ще трябва да спреш.

П.П. Еньо, не знам на колко си години, но евентуално си спомняш или си чувал, че след 1985 г. във великата индустриална сила НРБ бяха дефицитни... капачките за буркани за компоти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

После пък се оказа, че не било компютри, а - компоти. И - че не сме ги изнасяли, ами - че сме ги внасяли.

Скоро по една от телевизиите чух едно култово изказване на един от видните БСП-ари, не помня кой беше:

"Онова, което ние построихме, вие не можете да смогнете да го боядисате."...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И така и не можа да ми каже как събития от преди 60 години имат отношение към днешната ситуация в държавата.

10 ноември 1989 .... :hmmm::book: не е баш преди 60 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И така и не можа да ми каже как събития от преди 60 години имат отношение към днешната ситуация в държавата.

Драги Самотен вълк, Вие или се правите, че не разбирате, или наистина не разбирате, което лично на мен не ми се вярва. Просто така Ви е угодно.

Вероятно визирате 09.09.1944 г. като говорите за събития преди 60 г. Всъщност 9-ти септември наистина повлия и влияе до ден днешен в България. На тази дата беше осъществен по принцип преврат, но както сполучливо го нарече акад. Георги Марков - "преврат с последици на революция". Както обаче подчертах, съвременното разделение на българското общество започва от 20-те години на ХХ в. със засилването на лявата пропаганда и съответните действия на левичарите, както и контрадействията на държавата. А защо "преврат с последици на революция"? Ами защото благодарение на 09.09.1944 г., беше сменен целият елит на държавата (политици, банкери, висши офицери, учени, едри предприемачи и пр.) и подменен с друг (висша партийна и държавна номенклатура, соц. учени, соц. висши офицери и пр.). Беше до голяма степен подменена и обезличена и съществуващата средна класа (чиновници, лекари, дребни и средни предприемачи, офицери и пр.) с нова такава (дребна номенклатура, техническа интелигенция, соц. офицери и пр.). Цялата тази фундаментална промяна на персонално ниво е огромна! Огромно разместване на пластовете. За да закрепят господството си, комунистите се подсигуриха по изпитан начин - достъпът до образование. На децата на "активните борци против фашизма и капитализма" беше подсигурено висше образование без прием, докато на децата на "врагове на народа" се забраняваше да следват. Висшата номенклатура следваше и в чужбина - в Москва, а от 80-те години и на Запад. Какво се случи след 10.11.1989 г. всички знаем - една политическа власт се трансформира в икономическа.

Та така, Вълчо самотний, 09.09.1944 г. продължава да влияе, защото целият ни сегашен елит е продукт на тази дата. Целият! Идеологията се мени, но фамилиите остават. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата. Християните не участват, по простата причина,че българите не са достатъчно религиозни. Не са достатъчно православни.

Иначе откъде щяха да се пръкнат многото русофоби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По темата. Християните не участват, по простата причина,че българите не са достатъчно религиозни. Не са достатъчно православни.

Иначе откъде щяха да се пръкнат многото русофоби.

Е нали точно под руско влияние десетилетия хората бяха възпитавани в атеизъм и отричане на религията и православието. Сега се оказва, че това е довело до пръкване на много русофоби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е нали точно под руско влияние десетилетия хората бяха възпитавани в атеизъм и отричане на религията и православието. Сега се оказва, че това е довело до пръкване на много русофоби.

Хе, че ти визираш периода от 1944 до сега, ма той е под съветско влияние, не под руско.

Жалко,че голяма част не правят разлика между компютри и компоти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги Самотен вълк, Вие или се правите, че не разбирате, или наистина не разбирате, което лично на мен не ми се вярва. Просто така Ви е угодно.

Вероятно визирате 09.09.1944 г. като говорите за събития преди 60 г. Всъщност 9-ти септември наистина повлия и влияе до ден днешен в България. На тази дата беше осъществен по принцип преврат, но както сполучливо го нарече акад. Георги Марков - "преврат с последици на революция". Както обаче подчертах, съвременното разделение на българското общество започва от 20-те години на ХХ в. със засилването на лявата пропаганда и съответните действия на левичарите, както и контрадействията на държавата. А защо "преврат с последици на революция"? Ами защото благодарение на 09.09.1944 г., беше сменен целият елит на държавата (политици, банкери, висши офицери, учени, едри предприемачи и пр.) и подменен с друг (висша партийна и държавна номенклатура, соц. учени, соц. висши офицери и пр.). Беше до голяма степен подменена и обезличена и съществуващата средна класа (чиновници, лекари, дребни и средни предприемачи, офицери и пр.) с нова такава (дребна номенклатура, техническа интелигенция, соц. офицери и пр.). Цялата тази фундаментална промяна на персонално ниво е огромна! Огромно разместване на пластовете. За да закрепят господството си, комунистите се подсигуриха по изпитан начин - достъпът до образование. На децата на "активните борци против фашизма и капитализма" беше подсигурено висше образование без прием, докато на децата на "врагове на народа" се забраняваше да следват. Висшата номенклатура следваше и в чужбина - в Москва, а от 80-те години и на Запад. Какво се случи след 10.11.1989 г. всички знаем - една политическа власт се трансформира в икономическа.

Та така, Вълчо самотний, 09.09.1944 г. продължава да влияе, защото целият ни сегашен елит е продукт на тази дата. Целият! Идеологията се мени, но фамилиите остават. ;)

Сериозно?Виждам сте образован, Та беше ли ви отказан достъп до образование или не?

Та 60те години касаеха определени репресии над семейството ми в спора с братовчеда. Но те не стават пречка пред баща ми да завърши висше, нищо, че е внук на полицай през 23г

Всъщност много некадърници сега се оправдават с комунистите, че не са имдавали да учат.

Вярно е и че децата на активни борци имаха привилегии, вярно е и че в характеристиката ми за армията през 89г все още се пишеше за прадядо ми полицай. И какво от това? Сега е 2013, децата родени след 10.11.89 ваче имат свои деца, животът си върви, а някои още гонят призраци от миналото.

Е имаше и глупости, и изращения, всички го знаем. И какво правим днес? Заравяме си главата в миналото ли и избличаваме идеологическия враг? Не. мерси, този епизод го минахме по времето, което отричате и не искамда се връща с обатен знак и пак да гоним някакви врагове

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хе, че ти визираш периода от 1944 до сега, ма той е под съветско влияние, не под руско.

Жалко,че голяма част не правят разлика между компютри и компоти.

Може да се наложи да обясните разликата, защото иначе ще излезе, че съветското влияние няма нищо общо с руснаците. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

България е в режим на валутен борд и правителството изпълнява безпрекословно указанията и ангажиментите към СБ и нейния филиал - МВФ да ни зароби с поредния милиард, които са неолиберални в своята същност и антисоциални като краен ефект за нас, редовите български данъкоплатци.

На социалистическите левчета известни като Димитровки пишеше: "Банкнотата е обезпечена със злато и други активи на банката". По същество валутен борд означава, че не трябва да се пускат необезпечени банкноти, та да не станат за нула време само за тапети. Валутния борд беше въведен след управлението на комунистическото управление на Жан Виденов. СБ и МВФ ги има там, дето са управлявали комунисти. Сиреч както обикновено не е виновно международното положение, а родното комунистическо управление.

Дето няма валутен борд, зависимост от СБ и МВФ обикновено не е имало също комунистическо управление и силно комунистическо движение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.

Дето няма валутен борд, зависимост от СБ и МВФ обикновено не е имало също комунистическо управление и силно комунистическо движение.

Много мъдър извод. А в Аржентина като имаше валутен борд, кога точно е имало комунистическо управление? От СБ и МВФ са зависими и много страни, нямащи нищо общо със социализма..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...