Отиди на
Форум "Наука"

Най-добрата млада жена физик в света губи училищна стипендия за успех


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Носителката на няколко световни и национални награди по физика Катерина Найденова е лишена от стипендията си за отличен успех.
Ученичката от математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък е наказана заради извинени отсъствия, които е направила, докато се е подготвяла за престижни състезания и кандидат-студентски интервюта за Кеймбридж и Станфорд. Заповедта е на директора на училището Красимир Дамянов.
Катерина Найденова от Казанлък е обявена за най-добрата млада жена физик в света. От 8-ми клас тя печели всички национални олимпиади по физика, няколко световни, носител е и на златни и сребърни медали от Чехия, Тайланд, Индонезия, Казахстан, Дания и Естония. Последното й участие е на международна олимпиада в Москва, откъдето се връща преди дни със сребърен медал и отборната награда Гранд При.
Директорът на ПМГ Красимир Дамянов признава дните на олимпиадата за извинени, но не - и тези, през които дванайсетокласничката се е подготвяла и е била в Кеймбридж на интервю.
Според правилника на училището, за стипендия за отличен успех е необходимо редовно посещение на учебните занятие.
Стипендията за месец е 50 лв. Катерина не получава социална стипендия, въпреки че майка й се грижи за двете си деца сама.
Правилникът на училището не позволява повече от 33 извинени отсъствия на месец, твърди директорът на Природоматическата гимназия в Казанлък и не възнамерява да отмени наказанието.
Катерина Найденова вече е приета в университета Станфорд в Калифорния, в Масачузетския технологичен институт, в Харвард. Очаква отговор и от Кеймбридж.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоя администратор има нужда от сериозен урок по управление. Буквоядството ще изяде на България главата, да знаете!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази случка нямаше да бъде трагикомична, ако ако служителите във всички институции бяха така стриктни и безкомпромисни, особено в прокуратурата и съда - за съжаление, точно там е най-голямата безотговорност и бездействие.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За призови места в национални олимпиади дават 100 лв стипендия. Малко странно е, че това момиче е с 50 лв.

А отсъствията са голям проблем в горния курс. На родителските основно за това се говори, че спират стипендиите при много отсъствия, а има и изключване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама отсъствие означава отсъствие, при което ученикът пречи на учебния процес. А когато ходи на такова мероприятие?!?!!

Къде е МОН, къде е умът на директора, къде въобще ни е манталитета!

Държавата ще бъде изядена от буквоядите, казвам ви, ако не се усетим че ни е нужна свежа струя здрав разум!

Утре това момиче като си вдигне шапката, тука разни умници, които не заслужават и стотинка от заплатата си, ще умуват какви програми за изтичане на мозъци имаме и ще цицат и крадат парите от българския данъкоплатец и от европейския съюз.

Вместо да даваме заплати на тая безмозъчна пасмина чиновническа, по-добре направо да си дадем данъците на момичето!

Фу!!!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми е напълно ясно какво е станало. Пише, че правилото е за стипендии по успех. Което го разбирам, че не влиае на социалните стипендии. Тогава не би трябвало да има проблем, ако на нея се полага таква.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не ми е напълно ясно какво е станало. Пише, че правилото е за стипендии по успех. Което го разбирам, че не влиае на социалните стипендии. Тогава не би трябвало да има проблем, ако на нея се полага таква.

Не си прочел /внимателно/ първия пост.

Според правилника на училището, за стипендия за отличен успех е необходимо редовно посещение на учебните занятие.
Стипендията за месец е 50 лв. Катерина не получава социална стипендия, въпреки че майка й се грижи за двете си деца сама.
Правилникът на училището не позволява повече от 33 извинени отсъствия на месец, твърди директорът на Природоматическата гимназия в Казанлък и не възнамерява да отмени наказанието.

Социалната стипендия е друга, но не знам дали могат да се вземат и двете или само едната ако покриваш критериите и за двете.

Както не знам това на какво ниво се решава - училище ("правилникът на училището") или министерство

Така или иначе момичето не е вземало социална.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как да го прочета правлино! Пише, че за стипендия за отличен успех е неуобходимо редовно посещение на часовете. Не пише дали има такаво изискване за социална. Ясно, че ще е или едната или другата, а не и двете. По каква причина не взима социална?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Как да го прочета правлино! Пише, че за стипендия за отличен успех е неуобходимо редовно посещение на часовете. Не пише дали има такаво изискване за социална. Ясно, че ще е или едната или другата, а не и двете. По каква причина не взима социална?

Ей, поддържаш огъня;

Не става въпрос, не е ясно. Може да не иска. Може от гордост, от ирационално мислене, нещо друго да не покрива...

Ясно става, че не взема.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми не се дава като информация, това е. Новината я има другаде и там не става доколкото погледнах, кого питаш?


Историк е дал линк по темата и дето е пуснал и това е.


Иначе и аз бих препоръчал да види за другата ако пак не нарушава някое условие от правилника, но явно не става.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, какъв ти е проблема! Казах, че има нещо неясно и толкова.

Такива сърцераздирателни статии се появяват всеки час във фейсбука. Вместо всички да се възмущават да си направят труда да намерят пълната информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато отсъствията на един ученик по един предмет са повече от 20% (без значение, че са извинени), преподавателя не е длъжен да постави годишна оценка без изпит. Също така се губи стипендията (сега не зная дали общия брой или може и само по един предмет). Не става въпрос за социална стипендия. И това е правилно, защото наистина учениците от горните класове масово не посещават у-ще. Преди 10-на дни бях на род. среща и това е о-вен проблем, но за 12-ти клас определено е нормално (децата се занимават вече с избор и подготовка за кандидатстване). Друг е въпроса, че не точно отсъствията бяха о-на тема на срещата, а недаването на бележките ;), щото класния р-тел не може да се отчете.

Сега за 'проблема'. Проблема не е в това, че детото е загубило стипендията, щото така и трябва да бъде, правилата трябва да се спазват от всички (винаги ми е било интересно Наборе, когато юрист като тебе пледира за избирателното им нарушаване ;)). Проблема е в това, че трябва да има (а може би има?) механизъм по които такива деца да се стимулират. Примерно уточнение, че отсъствията за подготовка за олимпиади да не се вземат предвид или просто да се компенсира тази стипендия от специални фондове. Но не и за отсъствие за подготовка за изпит в чужди и дори в наши висши учебни заведения. Това е нелогично, тогаз съвсем ще спрад да ходят на у-ще ;). По мое време например цял месец бяхме на 'подготовка' за подборен кръг на олимпиадата по химия. 25 човека във ВХТИ. Трябваше да ходим в 9 и да стоим до 2-3 (забравил съм вече точно). Но ние просто не ходехме, поне не ходехме редовно, щото няма отсъствия. Щото международната беше в Бургас и въобще не си давахме зор ;)(предишната година беше в Ню Йорк или някъде в САЩ).

И спокойно момичето е прието в МИТ и поне в две други учебни заведения от такъв ранг. Предполагам, че навсякъде ще я 'лапнат'. И правилно! Както след завръщането най-вероятно няма да се върне в БГ. И това е правилно.

На същата род. среща даскалката по биология убеждаваше родителите на един съученик на дъщеря ми, да не си губят времето с кандидатстване в България. Просто условията не само като материална база, а и като методика и преподаватели била под всякаква критика. Става въпрос за генетика.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Никакъв.

А ето го и неясното - тя е стипендиант по успех, а не може да взема едновременно и социална, сам каза.

Трупа n отсъствия и като резултат за месец ноември е лишена от стипендията.

Имаме малоумен правилник преписан от социализма, който извинява олимпиади, но не и от кандидатстване в западни университети;

И малоумен буквояд който се крие зад закона /не може да бъде обвинен за това, но дали наистина е така/ и казва, че няма по-специални деца, иначе е овластен да отмени наказанието;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От къде накъде, трябва да се пренебрегват (не да се извиняват, те са си извинени) отсъствията за кандидатстване? Ми то така никакъв ученик няма да остане в клас. Всеки ще си вземе бележка от някакъв курс и ще каже 'ето аз се подготвям!'. Дъщеря ми например стриктно си смята отсъствията, всичките са и ивинени, защото винаги може да си си веме бележка от доктор, от балета или от мен, н о се е случвало да я карам на у-ще когато е болна за един час по история, щото ще надвиши процентите (тя е отличничка по история, пък и взима стипендия).

От друга страна стипендиите са ограничени, т.е. ограничението се прави с просто вдигане на успеха (тук не съм съвсем сигурен, карам по това дето са ми казвали миналата година). Т.е. защо при нарушение да се продължи даването на стипендия, когата примерно може да има друго дете за нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При Тодор Живков, такива дето прославяха България, имаха стипендии. Понякога имам чувството, че България я управляват извънземни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При Тодор Живков, такива дето прославяха България, имаха стипендии. Понякога имам чувството, че България я управляват извънземни.

Ммммдам, така си беше, ама нямаше да помирише не МИТ и Кембриидж, ами даже и опит за кандидатура там. Ако има връзки най-много Дубна. А дори да беше взимала 'стипендията' при преминаване 'оттаък' щяха да и разкажат играта и на цялата и рода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Майката получила лична обида, защото има правила важащи за всички. Ами ако отсъствието от училище не е проблем за получаване на стипендия за отличен успех, тогава изобщо нужно ли е да ходим на училище?

Нещата, както често се оказва, са преекспонирани едностранно и не са такива каквито изглеждат. Директора е предпочел да следва законовата уредба, за да предотврати варианта да минат след това инспектори и да търсят от учениците връщането на неправомерно раздадени им пари.

Ученичката ще бъде компенсирана в крайна сметка с друга стипендия - http://newsbp.com/archives/477

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

много, ама много сълзлива статия...

"най-добрата млада жена-физик в света"?

е посмалете малко! та това е една тийнейджърка, която е зазубрила хиляди задачи под вещото ръководство на учителя от ПМГ за международната олимпиада! вместо да бъде тийнейджърка, са я съсипали още в ранна възраст. такава е практиката в Софийската Математическа примерно (където учеха мои приятели).

как вече са я приели в американски ВУЗове през декември? проверихте ли каква и процедурата и какви са сроковете?

за Масачузетския ТУ срокът за подаване на документи за прием на чуждестранни студенти е 1 януари!

http://mitadmissions.org/apply/freshman/cycles

освен това ако майка й е на социални помощи, кой й е платил таксата за стандартните американски изпити TOEFL и SAT? плюс подготовката за курсове по английски език?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Позайнтересувах се как стоят нещата, не в конкретния случай, а по принцип. Та преди две години обучавах малко едни дечица за международна олимпиада (стехиометрия и разни 'фатки от органиката), по-късно в Талин май, взеха 5-то и 8-мо място (една година след моето обучение де). Та с-мата е ткав, поне в НПМГ. Ако си участник в МО вимаш стипендия от 100лв., при успехи може да стане 250лв. (едното е полуавало 4 месеца ткава), а по едно време даже и 350лв. Разбира се, при тов положение пада таи за успех и децата смятат това за напълно нормално. Даже разбрах, че сега едно дете от отбора в момента си се готви за изпити в Германия и има 5 и 1/3-а неизвинени. И разбира се стипендията му е отпаднала, но никой не прави драми от това (била е участничка също в МО, макар и не медалистка и е получавала и тя 250лв. миналата година).

Така, че по-поллека със 'сеннзационните' теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Можеше да не се занимаваш, това се разбира от горното видео с директора. Не размерите, а принципа. Но пък поднесе допълнителна информация. Имало е вариант - да известят отсъствията и да обсъдят предварително какви са вариантите / последствията.. И, Митак, извинените отсъствия по здравословни причини са изключение от правилото - не се сумират, като тежест по този ред. В училището на дъщеря ти може да не е така, но аз на твое място бих се уверил..


Аз лично негодувам против статуквото, че си изправен пред такъв избор - да си останеш стипендиант по успех и да губиш година (едно отиване и връщане от UK може да ти издуха лимита) от живота или да си кандидатстваш на воля или не губиш година, но трябва да извадиш пари - което е много по-просто но ако вече ги имаш.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не винаги. Поне както ми казаха при повече от 20% по даден предмет учителя може д прати ученика на изпит (това ми го каза класната). Освен това, ако някой пропусне голяма част от годината по медицински причини (да не дава Господ), как би усвоил материала? По мое време по медицински причини се повтряше годината, даже един колега като студент трябваше да повтори.

Против какво точно си против? И каво точно предлагаш? Децта да нне ходят н у-ще и да си получават стипендиите ли? Държавта да субсидира кандидатстването на учениците в чуждестранни ВУЗ-ове ли предлагаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Моето време не е много по-различно и далечно от твоето, /10 г разлика/. Да, имаше и такива случаи. Не виждам какъв е проблемът ако след отсъствията успехът не падне.

Обаче аз казах друго - 30 отсъствия се трупат за седмица (6 часа x 5 дни), а не е толкова лесно да отидеш за два дена да пътуваш в двете посоки и междувременно да си вземеш изпита, а ако живееш в град дето няма международно летище и нямаш хеликоптер?... А ако трябва и другаде да кандидатстваш?

Държавата субсидира /или стимулира/ хората имащи желание да учат. Не би следвало отличниците да подписват договор, че ще учат в БГ или ще работят 10 г за БГ, нали? Другото е стипендия /или спонсорство от фирма/ за която се очаква после да работиш по силата на някакъв договор. В БГ е нормално това да не е известно, затова ще дам пример с висшите военни (5 г след завършване...), там е най-близката аналогия, по настоящем не знам дали е така, мисля че не е.

И какво предлагам - не е ли ясно - да се извиняват отсъствията за кандидатстване. В случая по темата нищо,понеже не е релевантно - нещата не са толкова черни, момичето губи 1 месец стипендията, не постоянно. Но същите тези които ми се правят на радетели на закона и правилника съм убеден, че за някои по-равни правят повече от щедри компромиси, и то нерядко. И са си намерили изкупителна жертва.

И в тази връзка предлагам един одит /айде инспекция/ на споменатото даскало по всичко възможнно дето може да се проверява.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не рабрах точно за какво пледираш? Нищо не пречи детето да отсъства за изпит и една проста бележка от родител върши работа. Виж ако детето отсъства систематиччно, такава бележка вече не върши или поне е подозрителна.

Как точно трябва да се 'доказват' Чрез билетите от полета или ще трябва да се иска бележка от ВУЗ-овете в които се кандидтства? Не знам, но очевидно не си наясно, че огромен процент от децата от елитните гимнаизи в София каандидатстват в чужди университети. Това обаче се прави обикновенно пре втория срок, но има и по-рано. Те си се оправят, като или гледат да не излизат от рамките на позволеното или не правят никакъв проблем за стипендии.

На времето, 8-ми клас трябваше да кандидатствам. Бях най-добрия по математика обаче даскала повика майка ми и и каза, че ако искам да вляза някъде с математика да си взема частен учител. Аргумента му беше железен! Нещо такова: 'Аз имам 30 идиотчета от които 2-3ма имат някакви шансове, не мога заради тях да зарежа другите и да ги готвя (тези двама трима) за кандидатстване, трябва и другите да се научат на нещо'. Давал съм го този пример, но го повтарям заради теб. Не е работа на д-вата да субсидира или стимулира хора които искат да учат! На държавата и трябват работници.

Момичето не е изкупителна жертва! Поинтересувах се как стои въпроса в софийските у-ща. Ми случаи подобни на този с лопата да ги ринеш. Ама никой не бие аларма, просто защото това е в реда на нещата. И общо взето стипендията за успех не е нещо кой знае какво (като парично изражение), но е едно признание за детето че тези пари са си негови и то си ги е спечелило с труда и постоянството си. Какво ще се получи, като се допускат такива 'изключения'? Ами точно, детето ще си помисли - 'ето аз имам същия успех, но си загубих стипендията заради отсъствия, а някои не', щото имат възможност да ходят до Англия да кандидатстват (значи въпроса не е финансов), а аз нямам. Редно ли е това!?!

И пак повтарям в София такива случаи бол! Не само в НПМГ, а и в Немската и особено в СМГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Невинен - за момичето. За процедурното нарушение да не уведоми предварително - мъмрене. Директорът да упражни правото си да отмени наказанието (поне за деца дето печелят от олимпиади и носят някаква известност на училището) и да се проомени правилника в частта с лимита за извинените отсъствия по такива поводи. Иначе е похвално, че не губи цялата стипендия, а само за месец.

Не може неяснотата за оправдателните документи да е причина /то и не е най-вероятно, от теб идва/ - ако трябва билета - поименни са, забелязал си предполагам.

Не съм, казваш наясно колко кандидастстват в чуждестранни ВУЗ-ве ли? Две племенници имам дето завършиха, и един мой стажант отиде в Единбург, но последното е магистратура и няма отношение. Но и една група от 20 деца познавам дето трябва да са кандидатствали към момента.

Те освен с перфектен английски и скъпи GSM-и не блестяха с нищо друго. Това ако не е наясно... Всичките те кандидатстваха някакви неща от рода на управление на финанси, икономика, журналистика и дизайн и нямаше нито един дето учи някакво инженерство или естествени науки. Това говори ли ти нещо? И тези деца не знам дали са в състояние да усетят 100 - 200 лв повече или по-малко - пари с които нашата героиня вероятно кара месеца.

С лопата да ги ринеш победителите по олимпиадите...

Ти очевидно не различаваш дете на мутрра/уважаван бизнесмен, дете от средна класа и дете чието семейство едва свързва.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...