Отиди на
Форум "Наука"

Традиция, чест, граници - Хироо Онода (1922 - 2014)


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Която е тъпа и общо взето прави неща които са извън законите. Както мирновременните, така даже и военните, но това е нормално за японските военнопрестъпници. Най-опасните хора на света са идеалистите, защото са фанатици, а тои е един тъп, прост и упорит фанатик. Предполагам, че накрая просто е играел театър а да не го убият т.е. да не приведат присъдите в изпълнение. Щом е такъв самурай да си беше направил сепуко.

А защо? Заповядано му е да се предаде, предава се.

И не, не нарушава никакъв закон. Действа дотогава, докато началникът му го освобождава. Да беше дошъл той през 1946- точно тогава щеше да се предаде.

Така като го гледаш, за какво му е театър?

Неправилно тълкуваш поведението му, при това от европейска и либерална гл.т. Той не е европеец.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 77
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Абсолютно тъпанар като нацията му. Самоинициатива, самостоятелни мисли няма. Прави всичко по преписание и заповед. Това е мит, че не са усъзнали, че нещо се е променило. Но недай боже те да се опитат да се свържат с началството си....

Чакат защото последната заповед е това. Не се съмуобива защото му забранили....

Преди години имаше виц, че партизаните хващат един език и го разпитват. Той им разказва, че войната свършила със съветска победа, че редица държави бивщи врагове сега са братя, че на власт е Брежнев и тнт.

Началникът си тика назад кузирката и се чеше по-главата:

-Товарищи, а ние само взривяваме, взривяваме...... :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предполагам, че накрая просто е играел театър а да не го убият т.е. да не приведат присъдите в изпълнение. Щом е такъв самурай да си беше направил сепуко.

Мислиш ли, че нямаше да го направи, ако му бяха заповядали? Ако беше некой френски дришльо - надали. Но - повтарям, потретям, почетвъртвам - за японците не е така!

Ти въобще чуваш ли се какво говориш? От къф шибан зор му е да играе 30 годишен театър в пълната с бацили и недоимък джунгла вместо веднага да се предаде с презумпцията, че страната му е капитулирала и да го приберат.

Изкажи си най-накрая естеството на твоята теория - той театрален актьор ли е или терорист. Няма да е зле да си избереш едно от двете. Ако земеш че го направиш:

- Театрален актьор - първия сигнал по радиото за капитулация - готов повод за прибиране "Незнаех, че ме дезимформират"

- Терорист - " дезинформераха ме" - аз не вярвам на врага, така както не му вярвах и в началото, изпълних заповедите си.

Човека е избрал второто, бил е идеалист - да. Фанатик - не, промит мозък - не. Това е моята сравнително не особено субективна гледна точка по въпроса.

Вскоре в руки Оноды попали американские листовки, в которых сообщалось об окончании войны. В конце того же года самолёты сбросили в джунглях приказ командира 14-й армии Томоюки Ямаситы о сдаче оружия и капитуляции."

Аз лично по-скоро бих повярвал на БТВ или на някой от вестниците на пеевски отколкото на това!

Абсолютно тъпанар като нацията му.

Абе незнам, ама нацията на тоя "тъпанар" сега са в 25-и век, а твоята е в 19-и. Може да хванеш и да се замислиш защо - преди да изсипеш поредната си кофа помия в интернет!

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

. Но недай боже те да се опитат да се свържат с началството си....

Чакат защото последната заповед е това. Не се съмуобива защото му забранили....

Тъй ли? А по какво да се свърже? На каква честота? С кого по-точно? Радио взима 10 г. след началото на мисията си. Впрочем горе долу тогава и престава да действа, но не прави и опити да се прибере.

И да - не се самоубива, защото са му забранили. Ако не можеш да го вденеш това, малко познаваш японците.

Връзката между страховитите им постижения и тези техни странни нрави упорито да си вършат работата си е очевадна.

Тъпи били...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Американски самолет хвърля американски листовки... определено това е нещо на което може да се вярва.

Ето един подобен случай.

http://www.monitor.bg/article?id=395504

Баща и син 40 години се крият от американците в джунглата.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй ли? А по какво да се свърже? На каква честота? С кого по-точно? Радио взима 10 г. след началото на мисията си. Впрочем горе долу тогава и престава да действа, но не прави и опити да се прибере.

И да - не се самоубива, защото са му забранили. Ако не можеш да го вденеш това, малко познаваш японците.

Връзката между страховитите им постижения и тези техни странни нрави упорито да си вършат работата си е очевадна.

Тъпи били...

От въпросите Ти виждам, че и ти не си бил войник. Или поне в такъв които ги обучават на професията им малко повече от това как да държат лопатата...

И аз не съм бил. Така, този въпрос за обсъждане е ирелевантен.

Като Те дразни тъпотията, замени я с липсата на самоинициатива, самостоятелно мислене, индивидуализъм етц....

Точно тези свойсва /да ги казваме страни/ са нужни за безумното развитие, които после копират и другите страни в региона.

Ние за това сме негодни.

На една тукашна корейска фирма/химия/ шефът получил факс от Корея да проучи имали тук бурета. Той, както трябва дал тази задача на унгарската секретарка. Тя го попитала.

-Какъв размер?

-Какъв Пх

-Какъв вискозитет?

-Начина на затваряне?

И още редица въпроси нужни при поръчка.

Шефът бяга на факса и ги праща.

Иде точен отговор на въпросите и накраят на факса с големи букви И ТОВА КОЙ ГО ПИТА? :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Американски самолет хвърля американски листовки... определено това е нещо на което може да се вярва.

Ето един подобен случай.

http://www.monitor.bg/article?id=395504

Баща и син 40 години се крият от американците в джунглата.

Терористи-империалисти са това, на всичкото от горе - некадърни разузнавачи и жалки непознавачи на международните конвенции. Заклеймявайте ги и ги усмивайте!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

'Спора' е леко безсмислен, но все пак добре, че повечето японци не са като горния, щото ако беше така "японски щеше да се говори само в ада", а Япония щеше да е радиоактивна пустиня. Или пък щеше да стане по-раншно издание на Северна Корея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войниците на бъдещето ще са точно като Хироо Онода, защото ще са роботи :happy: Ще има проблеми с отмяната на заповеди, когато някое звено от веригата на комуникациите липсва.

На мен лично ми допада повече добрият войник Швейк :animatedwink: . Той също се е губил в околностите на Ческе Будейовице....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не си спомням сега от кой край (област) е бил Швейк, ама не е бил от Южночешкия край. Там няма начин да се загубиш, освен ако не си загубен по начало, а Швейк не е за разлика от солджъри от други д-ви ;).

Тези дето са служили знаят, че в БА няма заповед "назад' или отстъпвай, има кръъъ-гом и пак напред ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си, не може да се каже, че Швейк се е загубил, а че е приложил анабазис:

Анабазис към Будейовице
Старовремският пълноводец Ксенофон кръстоса цяла Мала Азия и ходи бог знае къде без каквато и да било карта. Старите готи извършваха походите си също така без да имат каквото и да било понятие от топография. Да маршируваш все напред, ето това се нарича анабазис. Да се промъкваш през непознати местности. Да бъдеш обкръжен от врагове, които дебнат първия удобен случай да ти извият врата. Когато човек има умна глава, каквато е имал Ксенофон или всички ония разбойнишки племена, дошли в Европа бог знае откъде, от Каспийско или Азовско море, на поход той прави чудеса.
Там нейде на север, на брега на галското море, докъдето римските легиони на Цезар стигнали също без каквато и да било карта, те си казали веднъж, че ще се върнат в Рим по друг път, за да видят и други места. И въпреки това те пак стигнали в Рим. От това време, изглежда, е останала поговорката — че всички пътища водят към Рим.
Също така всички пътища водят и за Ческе Будейовице. В това беше твърдо убеден и добрият войник Швейк, когато, вместо да види пейзажа на Будейовицкия край, той видя селата на Милевско.
Той обаче не се спря, тъй като никой добър войник не може да бъде възпрепятствуван от някакво си Милевско да иде в Ческе Будейовице.
Така Швейк се озова на запад от Милевско, в Кветов. Той беше изчерпал запаса си от военни песни, в които се говори за войници на поход, така че пред самия Кветов беше принуден да започне пак отначало:

Когато си марширувахме,
всичките моми плачеха…

Из пътя от Кветов за Враж, който върви все на запад, една стара бабичка, завръщайки се от черква, завърза разговор с Швейк, като го поздрави по християнски:
— Добър ти ден, войниче, накъде си се запътил?
— Тръгнал съм, майчице, за полка си в Будейовице — отговори Швейк. — На война отивам.
— Та ти си погрешил пътя, войниче — уплашено рече бабичката, — така никога няма да стигнеш в Будейовице. Ако вървиш нататък, през Враж, ще стигнеш в Клатови.
— Аз мисля — рече Швейк уверено, — че и от Клатови може да се иде в Будейовице. Вярно, това е големичка разходка за човек, който бърза да се върне в полка си. Дано само си нямам после неприятности заради доброто намерение да пристигна навреме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Войниците на бъдещето ще са точно като Хироо Онода, защото ще са роботи :happy: Ще има проблеми с отмяната на заповеди, когато някое звено от веригата на комуникациите липсва.

На мен лично ми допада повече добрият войник Швейк :animatedwink: . Той също се е губил в околностите на Ческе Будейовице....

Е, Дорис :):)

Ако се случи нещо, освен да потърсим Швейк да ни защити.

От въпросите Ти виждам, че и ти не си бил войник. Или поне в такъв които ги обучават на професията им малко повече от това как да държат лопатата...

И аз не съм бил. Така, този въпрос за обсъждане е ирелевантен.

:grin::grin::grin:

Бях, бях. Хубаво е да се преценяват неща, които се познават повечко.

Липса на инициатива при японците? Хех.... то си личи. Ако така се прави страна от 24 век, то пожелавам на целия свят тази липса на инициатива.

'Спора' е леко безсмислен, но все пак добре, че повечето японци не са като горния, щото ако беше така "японски щеше да се говори само в ада", а Япония щеше да е радиоактивна пустиня. Или пък щеше да стане по-раншно издание на Северна Корея.

Само че, те са като горния. Поради което са в 24 век. Като се прави нещо, прави се докрай. Например Шинкансен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами да - Макартър там си е бил като вицекрал и въобще през корейската война цялото снабдяване за американската армия на полуострова идва от Япония. В Япония и дод нес има американски бази, реално американците още не са се разкарали от тогавашната окупация, но с времето Япония успя да се възползва от положението, а и американците започнаха да й стават необходим партньор срещу издигащия се Китай в района.

Това че правителството им е станало "американска подлога" знаем защо стана така - след като СССР и САЩ ги нападнаха едновременно и им изсипаха атомните бомби, просто бяха заставени да приемат новото положение.

Иначе предполагам знаеш, че Онода съвсем не е единствения диверсант, който остава да се бие и не вярва че войната е свършила. Явлението е масово, навсякъде по изолираните тихоокеански острови. Просто Онода се задържа най-дълго, но и други стоят там до края на 60-те, само че повечето измират от болести и глад или от естествена смърт дори.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чудесно знам, ситуацията с тях не беше като с обсъждания тук диверсант.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И това е така! Но дали трябва да съдим за Япония за японския дух, и за всичко останало по едно изключение (или няколко, хайде няколко десетки)? Все едно да съдим за българите по Гюро Михайлов или Бай Ганьо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
......

Иначе предполагам знаеш, че Онода съвсем не е единствения диверсант, който остава да се бие и не вярва че войната е свършила. Явлението е масово, навсякъде по изолираните тихоокеански острови. Просто Онода се задържа най-дълго, но и други стоят там до края на 60-те, само че повечето измират от болести и глад или от естествена смърт дори.

Това според мен е разновидност на явлението камикадзе - отричане на личното право на живот, само че отложено във времето - Онода не умира, но жертва 30 години от живота си.

Е, Дорис :):)

Ако се случи нещо, освен да потърсим Швейк да ни защити.

Със Швейк поне ще е забавно, освен това дава пример за защита на личните права на живот и достойнство, когато властта не ги зачита.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Със Швейк ще е забавно, но за противниците, Дорис ;)


И това е така! Но дали трябва да съдим за Япония за японския дух, и за всичко останало по едно изключение (или няколко, хайде няколко десетки)? Все едно да съдим за българите по Гюро Михайлов или Бай Ганьо.

По един човек трудно се съди, но в случая той потвърждава правилото. Както знаем, милиарди неща ни убеждават, че Япония се намира в 24 век ;)


Ето кой:

Е, първо окупирана власт, подчинена на маккартър, после вече съюзник.

Работата обаче е в това, как той от острова на м..ната си е възприемал нещата. Възможна пропаганда, дезинформация, трикове.. Не забравяйте, той е диверсант, той не е пехотинец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено Швейк би помогнал много в подобни ситуации.

Това е доста различна ситуация.

Въпросът е до къде трябва да се простира властта на командващите във войската, а и в обществото изобщо. Не може да има абсолютна безпрекословност - да се подчиняваш като кон с капаци. Трябва да има граница. Когато няма , едни войници се мотаят безсмислено с десетилетия из джунглите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...