Отиди на
Форум "Наука"

Римската империя – първата глобална държава в Средиземноморието


Recommended Posts

  • Мнения 85
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

на всяка империя интеграционният потенциал й е до време. И все пак това е държавата съществувала най-дълго време и оставила траен отпечатък в днешната европейска цивилизация:

29214746_1576228809139597_1609063928235388764_n.png

https://rowman.com/ISBN/9780742567795/Why-We're-All-Romans-The-Roman-Contribution-to-the-Western-World

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, bulgaroid said:

Според мен Рим не успя да интегрира варварите, ако беше успял щеше да оцелее. 

Ама те и варварите не стоят на едно място и в един момент спират да са чак такива варвари. Започват да копират от Рим държавно устройство, писмо и четмо, военна организация. Доста от тях са се издигнали и получили обучение в римската армия, или държавен апарат. Докато накрая германците си имат кралства, кроят интриги, равноправни съюзници са на Рим срещу хуните и т.н. Същото и с българите и ИРИ. За 300 години от Аспарух и Тервел до Петър Първи сме изкопирали всичко по-важно от византийците - от писаните закони и парите, до религията и църковния апарат и се превръщаме в тяхно подобие, като държава. Не съвсем същата и в по-малък мащаб разбира се...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Last roman said:

За всичко е виновен Каракала и неговия лекомислен вояж из Месопотамия.

Каракала беше наш аршакидски агент. Кой мислиш му подшушна гибелната идея да даде права на всички неримляни във вашата империя?

За съжаление в един момент агентът ни излезе от контрол и се стигна до неприятния момент с оскверняването на аршакидските гробници и до безсмислената война с приемника му Макрин и до кървавата и още по-безсмислена битка при Низибис от 217 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Roma_Romolo_753AC.png

Как започва всичко според легендата  753 години пр Н Е. Интересното е, че данните на легендите се припокриват с данните от археологията доколкото се отнася до хълмовете и бита на селищата около Тибър и блатата му.

Разказвам по памет това което си спромням без да разгръщам дебелите книги и уикипедията. Царят на Алба Лонга = градът с Дългите Бели (стени) е убит от брат си. Убиеца става цар. Убитият има дъщеричка и чичото убиец не иска да си цапа ръцете с детска кръв. Намира гениално решение - прави племенницата си весалка- служителка на богинята на домашното огнище и жена на Юпитер (Веста - Хера)  Добре измислено ! Весалките служат 30 години ! 10 години се учат да служат, 10 години са жрици и 10 години контролират правилнот служене ! След 30 години служба, някъде към 40 годишни жени  се уволняват. Сега 40 годишните са привлекателни но тогава не е било така. Разбира се строго е забраен всякъкъв интим и секс, при служенето на Богинята Веста. 

Обаче ... Бог Марс се влюбва в дъщерята на убития цар на Алба Лонга и през ноща докато весалката спи се сношава с нея. Тя забременява от бог Марс и ражда 2 дечица - Ромул и Рем.  След тов знаете историята за кошницата пусната в реката - прилича на историята за Саргон Акадски, Мойсей и Парис Троянски . Вълчицата май се казва Лупия (лупи = вълк ? , не знам латински но мисля че е така) намира дечицата в кошницата и ги храни и ги предава на един овчар.

Има и друга легенда ! Според някои римски автори то Лупия е име на жена , а не е вълчица . Ние българите имаме име Вълчан, Вълко, руснаците имат фамилия Волков, Лисицин, Зайцев, Собакевич. Според трети Лупия е нарицателно име на жената на овчаря, лупия - вълчица означавало страстна жена която изнасилва мъжете които попаднат в латпите и.

И така Ромул и Рем омъщават на чичо си от Алба Лонга и после с група от млади , яки , енергични мъже решават да основат Рим. Отиват на хълмовете - виж картата горе и чакат знак на боговете. Първи вижда знака Рем - 6 птици ! Радва се . В това време Ромул от своя хълм вижда своя знак 12 птици ! Двамата братя близнаци се скарват - кой да е цар ! Който първи видял птиците или който е видял 2 пъти повече птици ? После знаем какво става - Рем прекскча виртуално - сакралните стени на Рим очертани с плуг от Ромул. Ядосан Ромул убива брат си с думите че такак ще стане с всеки който иска да прехвъли стените на Рим !

Не съм оринтолог , интересно птиците които виждат Ромул и Рем какви са ? Що за птици са ? Предаването не беше на български език и не знам имената на птиците на чужди езици. Аз и на български не всички птици им знам имената.  100 % съм сигурен че не са орли. Думата орел на чужди езици я знам. 

539px-Roma_Romolo_753aC_png.png

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Amazonski said:

Ама те и варварите не стоят на едно място и в един момент спират да са чак такива варвари. Започват да копират от Рим държавно устройство, писмо и четмо, военна организация. Доста от тях са се издигнали и получили обучение в римската армия, или държавен апарат. Докато накрая германците си имат кралства, кроят интриги, равноправни съюзници са на Рим срещу хуните и т.н. Същото и с българите и ИРИ. За 300 години от Аспарух и Тервел до Петър Първи сме изкопирали всичко по-важно от византийците - от писаните закони и парите, до религията и църковния апарат и се превръщаме в тяхно подобие, като държава. Не съвсем същата и в по-малък мащаб разбира се...

Поне до 1018 година българите успяват да запазят своята идентичност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, ако щеш, разчисти спама, дето се натрупа тук последните дни и за който и аз имам принос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако попитаме някого кои са 5 те най известни неримлянина в Римската история сигурен съм че 80 % от хората ще отговорят - Ханибал, Пир, Клеопатра, Спартак, Атила. Провеждъл съм такъв експеримент. Има разни други царе на Галия , Македония, Сирия, Армения , Персия , германски князе но едва ли някой обикновен човек знае имената им. От тази петорка 4 са ясни и логични !

Велкия картагенски пълководец Ханибал, нахлул в Италия и докарал Рим едва ли не до ръбът на разгрома. Красавицата елинка - египтянка царица Клеопатра , омаяла Цезар и Марк Антоний , ама номера не минава при Октавиан Август и гордата пренебрегната красавица се самоубива. Тракиеца (българина ;- ) Спартак повели робите на въстание против експлоататорите. Атила - дивият варварин дошъл от глъбините на Азия и достигнал до Галия (Париж) , Италия (Рим) и почти до Константинопол. 

Но за цар Пир какво може да каже обикновенният човек ? Ами че е извоювал " Пирова победа " , бил е цар и е ворювал с Рим.  И нищо повече. Едва ли някой знае къде е Епир , едвам ли някой знае, че Пир който е роден в царско семейство като дете губи короната, после няколко пъти си я връща и я губи и по едно време е бил цар на 3 царства, макар и не много големи царства. Отделно че Пир има 4 жени и рижа коса. И че великият смел пълководец загива убит от ... възрастна жена, майка на войник от вражеска армия, която от покрива на къщата си хвърлила ... керемида върху гърбъ на царя. Невероятна история. Убит от керемида от възрастна жена ! Още по- интересна е историята на събеседванията на самият цар пир с големия негов противник и прриятел един голям римски пълководец и консул. Пир спасява консула и даже му предалага да стане негов помощник. Консула отказва и Пир го пуска на свобода. По късно консула му се отблагодарява , като спасява пълководеца - враг от смъртта. Предателя - лекар на Пир приготвя специална отрова за царя и се свързва с Рим искайки възнаграждение за пъкленото си дело. Обаче тогава вместо Рим да възнагради и даде убежище на предателя убиец, консула на Рим  предава писмата на лекаря убиец  на Пир и така царя се спасява от отровата. 

590px-Pyrrhic_War_Italy_en.svg.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато чуят "Пирова победа" повечето хора си представят армия която е лошо въоръжена , нахвърля се върху противника с тояги, камъни и прашки и нискокачественно оръжие и с планини от трупове постига победа.  В нашият случай повечето си мислят че отлично въоръжените и дисциплинирани римски легиони тъпчат и мачкат. Това често е било така, но в конкретния случай при Пир положението е било точно обратното. Основоното ядро от войниците на Пир са били висококвалифицирани, отлично въоръжени професионални войници . Да имало е и градски опълчения от съюзните градове но те са били по скоро вспомагателни и не много надеждни части. Професионалните войници на пир са били много по - добри войни от римските войници - свободните римски граждани и селяни и съюзните подчинени народи и градове.

Проблема на пир е бил, че такива воници професионалисти, обучавани от детството си да са бойци са били много скъпи и голяма рядкост. Докато Рим можел да възстановява легионите си чрез мобилизации на риските граждани и съюзници, то за пир да намери нови войници и пари е било много трудно. При всяка своя победа той губи малко или много част от вониците си.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...