Отиди на
Форум "Наука"

Безплатният Windows 10 - иде ли краят на кризата на ОС


Recommended Posts

  • Потребители

И какво, Майкрософт ти бърника в компютъра, а неизвестният автор на пиратската "рационализация" е по презумпция чист като агънце. На Майкрософт не можем да се доверим, защото предполагаме, че ни шпионира шизофренично. Но ще се доверим на някой неизвестен, който нещо е бърникал със сигурност в ОС?!

Недей да лъжеш децата, които четат на форума, че трябва да се доверяват на пирати, а не на производителя. А ако приложат твоя съвет към всички ползвани стоки - лекарства, храни...?!

Производителят е предвидил възможност да се изключат и блокират всички отдалечени поддръжки. Технически грамотният потребител може да реши за себе си този проблем чрез блокаж на поддръжките, чрез умело конфигуриране на хардуерна и софтуерна защита. Но пък от Майкрософт ако решат наистина да ти бърникат, нищо няма да ги спре, защото имат съответните специалисти върху техния си продукт. Да се крият от Майкрософт престъпниците и тарикатите. Обикновеният потребител няма от какво да се страхува, особено БГ потребителят, който нито има банкови сметки за криене, нито нищо. Нито пък от Майкрософт ще тръгнат да ни точат нищожните БГ заплати, хехе.

Поредната поредица от противоречиви размисли. Значи от една страна уж Уиндос в България е безплатен, а от друга страна не трябва да се доверяваме на пиратите, на които дължим тази безплатност. Защото Майкрософт уви не дават безплатно.

Твърди се, че било голям проблем да си седя на ХР защото му била спряна поддръжката, обаче пък ако съм минел на поддържана версия, трябвало да се проявя като технически грамотен и да си спра поддръжката.

Накрая излиза, че нямало нищо лошо Майкрософт да ми бърника в компютъра. Аз не виждам нищо добро, че при споменатите бърникания имаше масово скапване на С-то и на всичко записано на него, защото ОС била пиратска. Вярно, че е лошо да се ползва пиратска версия, ама то по тази логика, след като са изтрили на много хора файлове, които са тяхна собственост значи ли, че всеки от тях трябваше да се опита да хакне Майкрософт и да се реваншира?!?

За нормалните хора убунту не е алтернатива.

1 Уиндоус е безплатна ОС (поне у нас). По принцип българина винаги гледа да не се мине и заплащането на уиндоус би бил много мощен стимул да мине на убунту, но както вече казах у нас уиндоус също е безплатен.

2 Никой не знае за убунту. Ако убунту имаше барем бат Митко парнаджията и комшията Гошо щеше да е друго.

3 Точка 3 идва от точка 2. Нормалните хора използват като поддръжка жокера "помощ от приятел", демек като не върви нещо не карат компа в сервиз, а първо се обаждат на някой приятел ако може той да даде акъл. Обаче, ако никой го няма убунтуто на кой да звънне?

4 Убунту е непознато, а нормалните хора не обичат промяната

5 Едва напоследък убунту стана стабилна ОС, а нормалния човек най мрази да бърника из компа, всичко следва да работи веднага и без проблеми.

Работата е там, че вече Уиндос се доближава в това отношение до Убенту. Сиреч все по-малко хора си инсталират новите версии, което ще рече, че ако се сложат те се изпада в съвсем същото положение. Това означава, че сега е момента да се грабне първенството на Майкрософт. Предполагам, че е въпрос на време Бил Гейтс да се усети и да смени подхода.

Повече от ясно е, че българските държавни учреждения нито ще искат повече да сменят, нито ще имат подходящия хардуер за това. И какво се получава, ако файловете ви не се отварят от машинките на чиновниците? Ами това, което се получи с Уорд 7 - спря да се използва, защото на повечето други компютри не се отваря. Това, че се отваря на моите се оказа, че не ми е от особена полза.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 248
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

По точките:

1 То и Mac OS може да си намери човек за без пари по торентите, може да си я подкара чрез виртуална машина( излиза си за без пари.

2 Чак пък никой..., повечето хора да, но я питай някой системен администратор; иначе има голяма доза истина в това ти твърдение.

3 Те ти помощ за Убунту- http://ubuntuforums.org/ , http://askubuntu.com ,чак пък да се обажда човек на комшията...

4 Тук си прав, хората не обичат промяната.

5 Това също е до голяма степен вярно.

1 За да подкараш МАК на виртуална машина се искат познания-които огромната част от хората нямат

2 Системните админи са капка в морето, тънка ципа от компютърно грамотни хора над марианската падина от мързеливи и неграмотни ламери (сред които слагам и себе си).

3 Човече ти сериозно ли? Наистина ли мислиш, че нормалните хора ще тръгнат да си губят времето по форуми? Това няма да стане никога! Знам го от собствен опит, първо се пита приятел, после приятел на моя приятел който разбира нещата (това съм аз, не че имам познания, просто са малко по големи от техните) и ако това не помогне се носи в сервиз. Лично аз, когато съм съветвал хора да четат реакциите са две, или не ме слушат, или се обиждат, защото смятат че, им казвам че са тъпи.

Сега Галахад. Бат Били е вече пенсионер и не ръководи Майкрософт, сега шеф там е Надела. Българските държавни учреждения доколкото знам са здраво затънали в корупция. Май майкрософт България шитнаха някой лев под масата и сме купили и уиндоус 10 и офиси и всичко още преди време. Доколкото знам нашите държавници, с радост ще хвърлят куп пари за ненужен нов софтуер за да приберат нещо в джоба си.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредната поредица от противоречиви размисли. Значи от една страна уж Уиндос в България е безплатен, а от друга страна не трябва да се доверяваме на пиратите, на които дължим тази безплатност. Защото Майкрософт уви не дават безплатно.

Накрая излиза, че нямало нищо лошо Майкрософт да ми бърника в компютъра. Аз не виждам нищо добро, че при споменатите бърникания имаше масово скапване на С-то и на всичко записано на него, защото ОС била пиратска. Вярно, че е лошо да се ползва пиратска версия, ама то по тази логика, след като са изтрили на много хора файлове, които са тяхна собственост значи ли, че всеки от тях трябваше да се опита да хакне Майкрософт и да се реваншира?!?

Сега малко по-полека.

(Не само защото съм завършил едното висше информатика, а по принцип).

Говорим за кражба, но искаме възмездие, не е ли малко хард?

По принцип всеки създаден софтуер трябва да е произведен с легален софтуер. Това не изключва файловете Ви по компютрите.

Ако сте ги направили с приложение на линукс имате право да се жалвате пред предполагаемия заподозрян над проблма с C-то.

Останалото е сходно с, да се жалвате на комшията, че ви е забременил жената.

Съжалявам за черния хумор, но не е далеко от истината.

А понеже от майкрософт често ми изпращат едни таблици за софтуера в предприятието, кой кога и с каква фактура е закупен, да попитам коя бе фирмата, която ползва безплатноя уиндоус?

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поредната поредица от противоречиви размисли. Значи от една страна уж Уиндос в България е безплатен, а от друга страна не трябва да се доверяваме на пиратите, на които дължим тази безплатност. Защото Майкрософт уви не дават безплатно.

Твърди се, че било голям проблем да си седя на ХР защото му била спряна поддръжката, обаче пък ако съм минел на поддържана версия, трябвало да се проявя като технически грамотен и да си спра поддръжката.

Накрая излиза, че нямало нищо лошо Майкрософт да ми бърника в компютъра. Аз не виждам нищо добро, че при споменатите бърникания имаше масово скапване на С-то и на всичко записано на него, защото ОС била пиратска.

Незаконно безплатен е. Всички продукти на този свят са платени, само Майкрософт, по твоята логика, трябва да раздават безплатно. Егати логиката?! Що не се застъпиш и колите да ги раздават в магазините безплатно, сиренето и картофите също безплатно...

По този въпрос просто не си разбрал какво казах, защото явно не правиш разлика между отдалечена поддръжка (като например Remote Registry в менюто Services) и спряната поддръжка на сигурността в XP, чрез опцията Windows Update. Такива като Remote Registry има няколко в Windows OS. Т.е. XP е опасен, твърди производителят, заради спрените поддръжки по сигурността.

Ами аз не съм казал такова нещо, че няма лошо Майкрософт да ти бърника, но се изненадвам как не те е срам да се жалваш, че някой нещо те е ощетил, понеже си с пиратски продукт. Все едно да се жалваш, че те преследват, защото си обрал банка. По-добре си трай и не оповестявай публично, че си с крадена версия на Майкрософт, че си с продукт, който е платен, но ти го ползваш незаконно безплатно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Говорим за кражба, но искаме възмездие, не е ли малко хард?

По принцип всеки създаден софтуер трябва да е произведен с легален софтуер. Това не изключва файловете Ви по компютрите.

Дори ОС на конкретен компютър да е нелегална, това не означава, че останалите файлове са също нелегални. Напр. снимките от телефона ми и фотоапарата ми са си направени със съвсем легална технология. Същото важи примерно и ако съм си свалил някои файлове създадени с легален софтуер и предназначени за масово разпространение.

Незаконно безплатен е. Всички продукти на този свят са платени, само Майкрософт, по твоята логика, трябва да раздават безплатно. Егати логиката?! Що не се застъпиш и колите да ги раздават в магазините безплатно, сиренето и картофите също безплатно...

По този въпрос просто не си разбрал какво казах, защото явно не правиш разлика между отдалечена поддръжка (като например Remote Registry в менюто Services) и спряната поддръжка на сигурността в XP, чрез опцията Windows Update. Такива като Remote Registry има няколко в Windows OS. Т.е. XP е опасен, твърди производителят, заради спрените поддръжки по сигурността.

Ами аз не съм казал такова нещо, че няма лошо Майкрософт да ти бърника, но се изненадвам как не те е срам да се жалваш, че някой нещо те е ощетил, понеже си с пиратски продукт. Все едно да се жалваш, че те преследват, защото си обрал банка. По-добре си трай и не оповестявай публично, че си с крадена версия на Майкрософт, че си с продукт, който е платен, но ти го ползваш незаконно безплатно.

Пак поредица от противоречия. Няколко пъти обясних, че един от основните проблеми със смяна на ОС е, че легалния софтуер струва пари. Заяви ми се, че масово се ползвал нелегален. Обясних, че Майкрософт скапват С-то на компютрите с нелегален софтуер и ми се заявява, че потърпевшите не трябвало да се жалват. Е, ако някой има легална ОС кое е по-добре тогава - да си седи на нея и да поеме рисковете от това, че са спрени поддръжките за сигурността (като си ползва разбира се антивирусната) или да мине на по-нова версия, но пиратска и със сигурност на няколко пъти Майкрософт да му затрие всичко на С-то?

А за безплатното - то е въпрос на кяр. Във Франция примерно раздават телефоните безплатно при сключване на договор, защото са си направили сметка, че с телефон нов модел ще навъртят оборот, който ще им донесе по-голяма печалба, която да покрие подаръка. За Майкрософт е същото - това, че ще си мислиш, че не плащаш ОС, съвсем не означава, че няма да я плащаш. Просто парите ще се събират по друг начин. В смисъл фирмите ще плащат на Майкрософт да си обновява ОС за да я адаптира към новите продукти, всички потребители безплатно ще преминат в режим на готовност за новия продукт, а този дето е платил за обновлението ще си покрие разхода от по-големите печалби. Няма безплатен обяд. Въпросът е да се намери най-удачния начин да се събере сметката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак поредица от противоречия. Няколко пъти обясних, че един от основните проблеми със смяна на ОС е, че легалния софтуер струва пари. Заяви ми се, че масово се ползвал нелегален. Обясних, че Майкрософт скапват С-то на компютрите с нелегален софтуер и ми се заявява, че потърпевшите не трябвало да се жалват. Е, ако някой има легална ОС кое е по-добре тогава - да си седи на нея и да поеме рисковете от това, че са спрени поддръжките за сигурността (като си ползва разбира се антивирусната) или да мине на по-нова версия, но пиратска и със сигурност на няколко пъти Майкрософт да му затрие всичко на С-то?

Отдавна трябваше да се откажа от този разговор, но няма да го направя, защото твоето е вече безобразие. Къде е противоречието?

Това, че легалният софтуер струва пари не е проблем, а е естествено състояние на нещата. Производителят слага цена на своя продукт, който се нарича стока. Потребителят харесва стоката и дава пари, за да я притежава. Всяко дете знае, че в магазина сиренето е стока и се купува с пари, хлябът е стока и се купува с пари, само ти това не го знаеш и се препираш, че ОС на Майкрософт струвала пари.

Заявило ти се е, че масово се ползва нелегален софтуер в България, защото е факт. Но никъде не съм казал, че одобрявам този факт, за да ми вменяваш несъществуващи противоречия. Нямаш право да ревеш, ако от Майкрософт ти скапват нещо, така както крадецът на коли няма право да претендира, че са му отнели колата, защото тя не е негова, а е чужда. Толкова ли е трудно да се разбере това елементарно правило?!

Срамота е ти, който си модератор и трябва да си морален авторитет на форума, да се препираш и да защитаваш пиратството, сивата икономика, кражбата, независимо в каква форма. Говоря по принцип, нито съм светец, нито съм на надница в Майкрософт.

Ако някой има легална ОС, трябва да продължи да има легална. Това е простото правило и закон на цивилизованите човешки общества.

рисковете от това, че са спрени поддръжките за сигурността (като си ползва разбира се антивирусната)

А на това лаишко изказване изобщо няма да ти отговарям. Толкова е абсурдно да слагаш в един ред ъпдейтите по сигурността и антивирусната.

Дори ОС на конкретен компютър да е нелегална, това не означава, че останалите файлове са също нелегални. Напр. снимките от телефона ми и фотоапарата ми са си направени със съвсем легална технология. Същото важи примерно и ако съм си свалил някои файлове създадени с легален софтуер и предназначени за масово разпространение.

Форматирай си тогава дяла на ОС, пък да те видим как ще си слагаш легалните снимки и легалните файлове, хехе.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В България масово се ползва незаконен софтуер, защото може! Ако го направят да не може да се пиратства повярвай ми, ще има масов отлив от уиндоус и огромен бум на линукс. Това, че на запад масово се плаща не е защото хората искат да плащат, а по две много важни причини.

1 Във Великобритания компютър без ОС не се продава, ако отидеш в магазина и кажеш "искам комп без Ос или с линукс" просто няма да ти продадът и трябва да търсиш някакви самоуки майстори които да ти сглобят.

2 Във Великобритания цените на ОС не са такъв проблем както у нас (у нас заплатите са по ниски, но цената на уиндоус е същата).

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

1 Компютър без ОС не се продава, ако отидеш в магазина и кажеш "искам комп без Ос или с линукс" просто няма да ти продадът и трябва да търсиш някакви самоуки майстори които да ти сглобят.

Нима?! Първият попаднал линк от Гуглето. Филтрирай информацията по ОС и ще видиш продава ли се, не се ли продава.

http://plasico.bg/компютри-и-компоненти/компютри/настолни

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За продаването без ОС- силно зависи от конкретния магазин... Така че точка 1 не е вярна. Плюс това повечето лаптопи се доставят в магазините с вече инсталирани Линукс-дистрибутиви... Вече е отделен въпрос коя търговска верига как ги продава, с друга ОС или така, както са доставени.

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имах предвид конкретно Англия момчета, не България. Точка две също се отнася за Англия, не за България. Питал съм човек който работи там, та според него, конкретно за Англия, не е възможно (както в България, както и вие сте посочили) да си купиш нов компютър от магазин без ОС, просто нямат такова животно. Във Великобритания просто е невъзможно да си купиш от магазин компютър без уиндоус, ако много искаш компютър с линукс или без ОС ще трябва да ходиш при някой майстор да ти го сглоби.

Ще си допълня поста.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори ОС на конкретен компютър да е нелегална, това не означава, че останалите файлове са също нелегални. Напр. снимките от телефона ми и фотоапарата ми са си направени със съвсем легална технология. Същото важи примерно и ако съм си свалил някои файлове създадени с легален софтуер и предназначени за масово разпространение.

Едно нелегано нещо (разбирай дори неправомерно копие на легален софтуер), да ти намерят и дава основание да ти вземат не само C -то, а цялата щайга (компютър), заедно със снимките ти.

За съжаление в една фирма да се лицензира софтуер излиза повече от 1000-4000 лв, на компютър, зависимост от софтуера, може и доста повече. Защото не е само ОС. Тя е общо взето най-евтината. И в зависимост от лиценза (по-евтините варианти) може да се изхвърли заедно с компютъра, защото не може да се ползва на друг компютър.

Хубавото е, че след уиндоус 7, уорд пада е доста добре изглеждащ и непретенциозен клиент може да мине само с уиндоус от платените програми.

Някой ден може да стане и безплатна, както е безлатна ОС на телевизора, телефона и т.н.

Но този ден още не е дошъл.

А по-добрият вариант е да получаваме доходи като навън, тогава няма да ми дреме дали е безплатна или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В България масово се ползва незаконен софтуер, защото може! Ако го направят да не може да се пиратства повярвай ми, ще има масов отлив от уиндоус и огромен бум на линукс. Това, че на запад масово се плаща не е защото хората искат да плащат, а по две много важни причини.

1 Във Великобритания компютър без ОС не се продава, ако отидеш в магазина и кажеш "искам комп без Ос или с линукс" просто няма да ти продадът и трябва да търсиш някакви самоуки майстори които да ти сглобят.

2 Във Великобритания цените на ОС не са такъв проблем както у нас (у нас заплатите са по ниски, но цената на уиндоус е същата).

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=FS-196-OP&groupid=43&catid=2477

http://www.dinopc.com/shop/pc/Stego-AMD-6320-95p2253.htm

а има и други...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отдавна трябваше да се откажа от този разговор, но няма да го направя, защото твоето е вече безобразие. Къде е противоречието?

Това, че легалният софтуер струва пари не е проблем, а е естествено състояние на нещата. Производителят слага цена на своя продукт, който се нарича стока. Потребителят харесва стоката и дава пари, за да я притежава. Всяко дете знае, че в магазина сиренето е стока и се купува с пари, хлябът е стока и се купува с пари, само ти това не го знаеш и се препираш, че ОС на Майкрософт струвала пари.

Заявило ти се е, че масово се ползва нелегален софтуер в България, защото е факт. Но никъде не съм казал, че одобрявам този факт, за да ми вменяваш несъществуващи противоречия. Нямаш право да ревеш, ако от Майкрософт ти скапват нещо, така както крадецът на коли няма право да претендира, че са му отнели колата, защото тя не е негова, а е чужда. Толкова ли е трудно да се разбере това елементарно правило?!

Срамота е ти, който си модератор и трябва да си морален авторитет на форума, да се препираш и да защитаваш пиратството, сивата икономика, кражбата, независимо в каква форма. Говоря по принцип, нито съм светец, нито съм на надница в Майкрософт.

Ако някой има легална ОС, трябва да продължи да има легална. Това е простото правило и закон на цивилизованите човешки общества.

А на това лаишко изказване изобщо няма да ти отговарям. Толкова е абсурдно да слагаш в един ред ъпдейтите по сигурността и антивирусната.

Форматирай си тогава дяла на ОС, пък да те видим как ще си слагаш легалните снимки и легалните файлове, хехе.

Всъщност ти и твоите поддръжници сте тези, които развивате тезата колко хубаво нещо е да се ползва пиратска ОС. Доста хора споменаха, че в някои случаи компютъра се продава с ОС, която е легална. Тъй че който в дадения момент е искал да се включи в промоцията, се е сдобил с компютър с ОС. Това надявам се отговаря на въпроса, кои ползват легална ОС. Аз просто дадох пример, че и пиратското общение с Майкрософт не е такава благодат, както ти и симпатизантите го описвате. Сиреч обясних, че е по-добра де си останат на стара легална ОС, вместо да слагат нова, но пиратска. А когато става дума за Майкрософт не мисля, че морала има място, защото те нямат морал. Какво значи легално да се ползва сега 10 - да има легално инсталиран 7, 8 или 8.1. Е, а който има ХР? Да си плати за спряна от поддръжка 7-ца, или за 8/8.1, която по всичко личи, че догодина ще и бъде спряна поддръжката?!? Не мисля, че тук става дума за морал. А Майкрософт са достатъчно силни, тъй че ако морала и правото да бяха на тяхна страна, то те лесно биха се справили с пиратството. Все пак имат достатъчно софтуерни специалисти, а те могат да направят повече неща от това да хакват компютри. Щом са опрели до хакерски изпълнения, то трябва лампичката да светна, че нито са толкова правоимащи, нито морала е на тяхна страна.

Едно нелегано нещо (разбирай дори неправомерно копие на легален софтуер), да ти намерят и дава основание да ти вземат не само C -то, а цялата щайга (компютър), заедно със снимките ти.

Ами това е все едно ако откраднеш гардероб, като го намерят у вас да го приберат с всички твои вещи в него. А примера с гоненето на крадеца не е адекватен, защото става дума за хакване на компютри (при това масово), а не примерно за проследяване къде се намират компютрите ползващи пиратска ОС. Това че гоните крадец не означава, че имате право да го застреляте, ако не можете да го настигнете. Е, не че няма случаи, в които гонещите да са гръмнали крадеца, а после да са се озовали в затвора. Разликата е, че ако Майкрософт подгонят пиратските ОС всички ще минат на Линукс.

Но в момента ситуацията е такава, че ако една авторитетна компания пусне безплатна ОС, то Майкрософт завинаги може да изпадне от челните позиции. И което е по-мотивиращото за въпросната компания е, че става дума за огромни пари и огромно влияние. Доста стимулиращо, но има две труднички условия - добра и достъпна ОС и авторитет на компанията. Без първото нищо няма да стане, а без второто и да стане нещо, то ще е след години и твърде вероятно съвсем няма да е толкова велико, защото Майкрософт ще има време да вдене в какво положени есе намира и да се адаптира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност ти и твоите поддръжници сте тези, които развивате тезата колко хубаво нещо е да се ползва пиратска ОС. Доста хора споменаха, че в някои случаи компютъра се продава с ОС, която е легална. Тъй че който в дадения момент е искал да се включи в промоцията, се е сдобил с компютър с ОС. Това надявам се отговаря на въпроса, кои ползват легална ОС. Аз просто дадох пример, че и пиратското общение с Майкрософт не е такава благодат, както ти и симпатизантите го описвате.

А когато става дума за Майкрософт не мисля, че морала има място, защото те нямат морал.

Ако незабавно не дадеш цитат от мое мнение, в което възхвалявам пиратската ОС, се самоизобличаваш публично като лъжец.

Това твое мнение не отговаря на никой повдигнат въпрос в дискусията, а дава пример за ескалиращо дребнаво шмекеруване на човек, който здраво е нагазил лука в дискусията. Позорна история.

За морала на Майкрософт аз не съм говорил. Защото в дискусията никой не се е обявил за техен представител. Споменах твоя морал, който в темата е публично релефен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

или за 8/8.1, която по всичко личи, че догодина ще и бъде спряна поддръжката?!?

"Догодина" е 2016, ако ти не си по някой друг календар. Разширената поддръжка ще бъде спряна 2023 година от Р.Хр. Давам примерче за твоите методи на неаргументирано бърборене по темата.

http://windows.microsoft.com/bg-bg/windows/lifecycle

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това е все едно ако откраднеш гардероб, като го намерят у вас да го приберат с всички твои вещи в него. А примера с гоненето на крадеца не е адекватен,

Аз не съм коментирал гонене на крадци.

Примера за гардероба е добър, но малко по-друг.

Ако в гардероба ти намерят наркотик, никой няма да ти вземе дрехите или гардероба, а може да ти облепят цялата къща и да те преместят на друго място, докато решат.

Спомняме си няколко случая на вземане накомпютри, сървъри и т.н. които са показвали и по новините.

Но, мисля темата не е за лицензите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Вземат ти компютъра и ти го връщат след много време (доколкото съм чел имало е забавяне от по 2-3 години), след което го връщат понякога в насипно състояние. Преди време собствениците на интернет клубове се жалваха точно от това, полицията открива незаконна ОС, конфискуват им машините и им ги връщат след година в неработещо състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако незабавно не дадеш цитат от мое мнение, в което възхвалявам пиратската ОС, се самоизобличаваш публично като лъжец.

Това твое мнение не отговаря на никой повдигнат въпрос в дискусията, а дава пример за ескалиращо дребнаво шмекеруване на човек, който здраво е нагазил лука в дискусията. Позорна история.

За морала на Майкрософт аз не съм говорил. Защото в дискусията никой не се е обявил за техен представител. Споменах твоя морал, който в темата е публично релефен.

Този, който лъже разбира се си ти. Аз съм написал това:

Всъщност ти и твоите поддръжници сте тези, които развивате тезата колко хубаво нещо е да се ползва пиратска ОС.

Има разлика нали? Твоите подръжници обясняваха колко е хубаво в България, където има само пиратски ОС, а ти им припяваше, защото не ти стиска да задълбаеш въпросът за платена ОС. Защото ше трябвада отговориш на въпросът защо някой, който има добре работеща ОС ще трябва да си губи времето да инсталира друга, с която да продължи да прави съвсем същото - може би само заради удоволствието да плаща на Майкрософт и да търси до следваща версия бутона Старт?

Но след като постоянно твърдиш, че аз съм с пиратска ОС, хайде да видим как ще обосновеш тази си лъжа?

"Догодина" е 2016, ако ти не си по някой друг календар. Разширената поддръжка ще бъде спряна 2023 година от Р.Хр. Давам примерче за твоите методи на неаргументирано бърборене по темата.

http://windows.microsoft.com/bg-bg/windows/lifecycle

Искаш да кажеш, че щом зарибяват балъците да се набутат със скапана ОС с обещанието, че ще има поддръжка до 2023г. е невъзможно да я спрат по-рано, т.е. като спрат да я продават? И ако се случи през 2016, шараните пирати ли ще са, ако до 2023г. си сложат пиратска версия с поддръжка както им е било обещано от Майкрософ срещу парите им? Какво могат да направят шараните, ако Майкрософт я спре преди 2023г.?

Спомняме си няколко случая на вземане накомпютри, сървъри и т.н. които са показвали и по новините.

Да, сериозен проблем и по него има две мнения - на милиционерите и на юристите. Според милиционерите се прибира всичко, вкл. и на пострадалия. Сиреч ако нашата милиция можеше да взима компютри и от САЩ, като нищо до сега на няколко пъти да бяха прибрали всички компютри, сървъри и флашки на Майкрософт за да разследват престъпление от което е пострадала компанията ... и да ги върнат след 10-20г. За огромно съжаление у нас по този начин се ощетява не само престъпникът, ако бъде хванат, но и най-вече потърпевшият, който винаги е известен. Но това наистина е една съвсем друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тъй, първият линк е на сайт който е за "ценители", доколкото ми каза Наско, това е сайт където всеки може да предлага и продава и то не на всеки, а на хора с по специфични нужди.

Втория линк е баш това за което говорех, гаражната фирма на чичо Джо който е голям майстор и сглобява компютри. Но ако отидеш в голям английски магазин и поискаш маркова хубава машина -нямаш право на избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Този, който лъже разбира се си ти.

Твоите подръжници обясняваха колко е хубаво в България, където има само пиратски ОС, а ти им припяваше, защото не ти стиска да задълбаеш въпросът за платена ОС.

Защото ше трябвада отговориш на въпросът защо някой, който има добре работеща ОС ще трябва да си губи времето да инсталира друга, с която да продължи да прави съвсем същото - може би само заради удоволствието да плаща на Майкрософт и да търси до следваща версия бутона Старт?

Искаш да кажеш, че щом зарибяват балъците да се набутат със скапана ОС с обещанието, че ще има поддръжка до 2023г. е невъзможно да я спрат по-рано, т.е. като спрат да я продават? И ако се случи през 2016, шараните пирати ли ще са, ако до 2023г. си сложат пиратска версия с поддръжка както им е било обещано от Майкрософ срещу парите им? Какво могат да направят шараните, ако Майкрософт я спре преди 2023г.?

Ще стане "разбира се", когато докажеш, че ти не си лъжец, вече казах как. Етиката на спора забранява да атакуваш опонента с неговите аргументи. Аз пръв те нарекох "лъжец". Преди ти да ме наречеш със същата дума, трябва да докажеш, че ти не си лъжец. Ясно е като бял ден, че ще ти бъде невъзможно.

Вече сертифициран лъжец, да. Не даде цитат и показа, че не разбираш смисъла на понятието "цитат". Правиш тълкувания на нещо, което съм бил казал в защита на пиратските ОС, но цитат не можеш да дадеш.

На този въпрос вече ти отговорих. Ще повторя. Защото новата ОС е по-добра от старата. Дадох многобройни технически аргументи. А ти - нито един технически в полза на старата ОС.

Беше ти показан дори на снимка старт бутон, но ти отново не можа да разбереш къде е. :hmmm: Не четеш какво ти пишат хората, не виждаш бутоните на клавиатурата и прозорчето на Windows на екрана. Как да се разговаря с теб?!

Искам да кажа, че не съм врачка като теб. Хората ти казват кога ще спрат поддръжката, ти пустословиш какво би станало ако... Ами още преди 2016 може краят на света да дойде и Второто пришествие. Всичко може да се затрие, не само 8.1. Аз откъде да знам, казвам как стоят нещата сега и документално, цитирано от техен сайт.

Но след като постоянно твърдиш, че аз съм с пиратска ОС, хайде да видим как ще обосновеш тази си лъжа?

Изобщо не ми пука с каква ОС си ти. Но въпреки това, ето тук, твой отговор номер 155.

Дори ОС на конкретен компютър да е нелегална, това не означава, че останалите файлове са също нелегални. Напр. снимките от телефона ми и фотоапарата ми са си направени със съвсем легална технология. Същото важи примерно и ако съм си свалил някои файлове създадени с легален софтуер и предназначени за масово разпространение.

Говориш за конкретен компютър, който е с нелегална ОС, но с легални снимки, файлове. Говориш за "моите" снимки и файлове. А логическата връзка води към моята (т.е. твоята, в случая) нелегална ОС. Това е изводът, такъв е изводът от този конкретен абзац.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Един малоумен въпрос. Ако напиша книга на незаконен уърд, то тази книга незаконна ли е? Ако разпространявам тази книга, това незаконно ли е? Ако съм с незаконна ОС и си направя скрийншотове на десктопа, тези скрийншотове мои ли са или не? Законни ли са или не?

На мен все ми се струва, че дори да ползвам незаконен уърд текста който напиша с него си е мой. И ако примерно печеля пари от книга написана на незаконен уърд, то печеля напълно законно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трудно ми е да ти отговоря.

Ако създаваш програма/ софтуер, то според закона трябва да се произведе с легален софтуер, за да е легална и тя.

Както да се продават лекарства трябва продавача да е фармацефт. Изисквания.

Информацията ми е стара, от времето като учих. Например пишеш на Notepad++ за да е ОК всичко. За книги не съм се интересувал как е.

Също така, ако някой е платил за да направиш "нещо", то това нещо не е твое, а на работодателя, който има собственост върху нещото. Освен, ако не е договорено друго. И той отговаря за начина на придобиване.

Например, ако докажат, че имаш нелегални пари и могат да конфискуват имота придобит с тях. Така, че не знам защо да не може да ти гепцат книгата, ако открият нещо нередно в нейното създаване.

Едно време гепцаха книги само според неодобреното съдържание, та всичко може.

Но не вярвам някой да успее да докаже подобно нещо за книга. Може да си я преобразуваш в опен офис формат и да си я издадеш така.

Точен отговор от юрист. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй, първият линк е на сайт който е за "ценители", доколкото ми каза Наско, това е сайт където всеки може да предлага и продава и то не на всеки, а на хора с по специфични нужди.

Втория линк е баш това за което говорех, гаражната фирма на чичо Джо който е голям майстор и сглобява компютри. Но ако отидеш в голям английски магазин и поискаш маркова хубава машина -нямаш право на избор.

Нещо почваш да се измъкваш. Уж нямаше да ми продадат компютър без ОС, а тя каква стана. В UK пълно с гаражни фирми, че и са с най-много резултати в търсачките.

И в България ако отидеш във фирмен магазин на Леново или HP ще ти предложат модел с предварително инсталирана ОС, защото производителят има съответните договори.

http://www.pcspecialist.co.uk/computers/intel-home-office-pc/

http://www.novatech.co.uk/pc/home/

http://www.scan.co.uk/shop/computer-hardware/all/systems/1706/1674/1738/1725/1736/1648/1687

http://www.aria.co.uk/Products/Components/Barebones+Systems/Intel+i7

http://www.cclonline.com/page/customise/CCL-INT-DFAM1/

https://shop.very-pc.co.uk/valuepc/flex/flex-81

ето и един гаражен dell с ubuntu - http://www.dell.com/uk/business/p/xps-13-linux/pd?~srd=true&sk=ubuntu&scat=prod&ref=accat

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ще се наложи да се самоцитирам.

1 Във Великобритания компютър без ОС не се продава, ако отидеш в магазина и кажеш "искам комп без Ос или с линукс" просто няма да ти продадът и трябва да търсиш някакви самоуки майстори които да ти сглобят.

Забележи думите "в магазина" и "самоуки майстори". Въпросните сайтове са точно фирмичките от гаражен тип, които за да оцелеят са много по гъвкави и приемат нестандартни поръчки. Забележи в сайта който си дал колко е времето за сглобяване-7 дни, бърза поръчка 50 лири-4 дни. Пита се в задачата, при 7 дни време какво значение има дали инсталацията на уиндоус заема 20 минути или 2 часа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Във Великобритания компютър без ОС не се продава, ако отидеш в магазина и кажеш "искам комп без Ос или с линукс" просто няма да ти продадът

А това значи ли, че онлайн може да си закупиш без ОС? Защото магазините са просто посредници с разходи, които се добавят към крайната цена. А и ако знаеш какво търсиш няма да попаднеш на залежала стока или конфигурация от 1 производител.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...