Отиди на
Форум "Наука"

Безплатният Windows 10 - иде ли краят на кризата на ОС


Recommended Posts

  • Потребители

Очевидно едното мнение изключва другото:

Защото повечето хора не знаят как точно да управляват една нова операционна система, защото първо трябва да я разучат.

Мързелът е аргумент само за невежество. За нищо друго. В Майкрософт не правят мотики, а технологични продукти. Ясно е, че трябва известно интелектуално усилие...

И тое - кое е най-удобното за тези, дето основно се занимават с направата програмни продукти, а не за тези, които ги използват.

По тази логика на тези, които правят програмни продукти, най-удобна им е XP. Защото на XP всичко върви. Някои по-стари програмни продукти (т.нар. софтуер) на 8.1 не вървят, някои игри също. Не играя игри, но покрай сина ми познавам игрите, решавам проблемите му с тях.

Чисто потребителски и чисто визуално разликата между XP и новите системи е само естетическа - красотата и прословутият бутон, който толкова много вади очите. Но на някой, който ползва 8.1, но иска стария бутон, може да му се обясни, може да прочете в нета как да се сдобие с такъв или подобен по няколко различни начини. Не е нужно да си програмист, за да си пооправиш системата по твой вкус и да я докараш да заприлича на старото XP.

Информацията иде от Макрософт (поне според медиите), че едва 10% са минали към 8 и затова са се захванали с 10-ката. Пък те все трябва да имат някаква представа какво им е влязло в касичката.

Тези 10 процента трябва да се разбират по друг начин. Възможно е седемте процента да са ги накарали да се захванат, а не десетте. :)

https://www.kaldata.com/IT-Новини/Windows-81-ще-надмине-Windows-ХР-по-разпространение-до-96036.html

Айде сега рам памет се товари от иконите...Ако не играеш някоя супер тежка игра, не ползваш професионален тежък софтуер (в тия случаи знаеш какво правиш и имаш по значителни познания) та ако работата опре до иконите на десктопа... жална му майка на твоя пра стар компютър от древността.

Въпрос на принципи, на нищо друго. Когато може и когато това не изисква никакви средства, предпочитам да съм перфектен с ползваните вещи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 248
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

След консултация със специалист-иконите на десктопа не вземат никаква рам. Това тоето тегли рам е ако сложиш картинка на десктопа. Но дори и нейното махане е оправдано само ако ако става въпрос за много стар и слаб комп с хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След консултация със специалист-иконите на десктопа не вземат никаква рам. Това тоето тегли рам е ако сложиш картинка на десктопа. Но дори и нейното махане е оправдано само ако ако става въпрос за много стар и слаб комп с хр.

По принцип в инструкциите за оптимизиране на един компютър започват с това - картинката на десктопа и иконите. И двете товарят, но сравнително малко на фона на съвременните критерии за средно ниво на мощност. При включени видео ефекти - сянка на иконите и 200 икони на десктопа мога да кажа, че на компютър с 2 GB RAM се усеща и се бави в опит да опресни екрана, превключвайки от друго приложение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ясно е, че трябва известно интелектуално усилие...

Проблемът е, че времето е ограничен ресурс и по-голямата част от хората ползващи компютри предпочитат да го използват за да положат интелектуалното усилие в друга насока, след като старата ОС продължава да им върши работа, а за новите не е особено ясно с какво точно ще са по-добри за тях, а не за Бил Гейтс или за някой друг.

А шарените иконки и тапетите бяха проблем за компютрите от ерата на Уиндос 98.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А шарените иконки и тапетите бяха проблем за компютрите от ерата на Уиндос 98.

Не е тъй, аз дадох пример с XP и 2 гъби рам. Ако беше по-нова, съвсем щеше да се задъха. Виж тук, че се говори за проблема: http://computers.tutsplus.com/tutorials/why-you-shouldnt-store-files-on-the-desktop--cms-21721 Това ангажира постоянно памет. Като сметнеш, че да кажем си си пуснал скайпа, пуснал си да свалиш някой филм, имаш защитна стена, антивирусна, недай си боже да отвориш интернет браузър, да се ъпдейтва нещо, да си пуснеш филм или друга приложна програма или няколко прозореца, не да се забави, ами да ти забие компа може. Аз имам скромните 5GB RAM и от памтивека държа десктопа си без картинка. Вярно, че ако ползвах компютъра за мебел не са проблем процесите ядящи ресурси, но аз го ползвам по предназначение и размера има значение.

Аз затова съм с 8 GB RAM. Нормално е, а и не е и толкова скъпо, към 160 кинта общо за 2 плочки по 4 GB може да ти излезе. Не е милиони.

Дъното на компютъра, който обсъждах е дърто. Едно, че не може да ги подкара, второ, че струват 3 пъти повече, защото са друго поколение и трето пак по-малко КПД ще изкарат. За такива компютри се казва, че е по-евтино да се купи нов, отколкото да се ъпгрейдва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дъното на компютъра, който обсъждах е дърто. Едно, че не може да ги подкара, второ, че струват 3 пъти повече, защото са друго поколение и трето пак по-малко КПД ще изкарат. За такива компютри се казва, че е по-евтино да се купи нов, отколкото да се ъпгрейдва.

Да тва направо може да се отнесе към взимането на нов компютър. Аз иначе бях преди това с компютър с 1 GB RAM. Не беше много фън. Като тръгнах да правя новия компютър и гледам ся тоя Windows 7 викат, че 4 GB RAM било добре. И аз си викам щом 4 GB било добре, значи слагам двойно и ще е добре. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ворфакс, усети ли какво си написал? При пуснато това, онова, второ трето, пето десето иконите се чувстват! Това ми прилича на-Изпих 2 литра ракия, после чаша вино, тва виното много мръсно пиене-от 1 чаша се напих.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Махнете ме вече с тези икони, казах, че при мен е въпрос на принципи. :) Че отнякъде иконите трябва да черпят ресурси, това е ясно и без да е човек кой знае какъв специалист. А относно ресурсите, дори при мощен компютър пак щях да ги пестя, защото това е отново въпрос на принципи.

Проблемът е, че времето е ограничен ресурс и по-голямата част от хората ползващи компютри предпочитат да го използват за да положат интелектуалното усилие в друга насока, след като старата ОС продължава да им върши работа, а за новите не е особено ясно с какво точно ще са по-добри за тях, а не за Бил Гейтс или за някой друг.

А шарените иконки и тапетите бяха проблем за компютрите от ерата на Уиндос 98.

Тези интелектуално устремени хора просто са забравили, че когато са започнали да ползват компютър за първи път неминуемо са положили някакво интелектуално усилие. Старата ОС някога е била нова за тях и напълно непозната. Свикнали са постепенно с нея, а сега ги мързи да повторят същата процедура с новата ОС. Но това си е тяхна работа, мен не ме вълнува това. Но не приемам да ми се казва, че нещо е неудобно, само защото не знаем как да си го направим удобно.

Относно старите ОС и аз съм привърженик на XP. Години наред ползвах тази ОС без никакви ъпдейти. Преинсталирах и първата ми работа беше да забраня ъпдейтите. Сега като казаха, че спират поддръжката и това било опасно, хм. :hmmm: Докато бях с XP никога не съм имал поддръжка, пък не разбрах това да е опасно. Вероятно, ако администрираш компютри в банка или подобни, които са на прицел, трябва да се внимава за много неща. Но за един обикновен домашен потребител много неща са излишни.

Моето мнение е, че новите ОС чисто потребителски се различават само визуално от XP. По-красиви са, но са натоварени с разни ненужни джаджи, които лично аз ги изключвам и скопявам. Т.е., Galahad, Гейтс явно набляга на печалбата, на нищо друго, щото не може да измисли нищо по-добро от XP. Но това си е негово право. Той да не живее в посткомунизъм като нас. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам за какво яко ХР става въпрос, но аз имам кофти опит с ХР. Тва нещо всяка година поне по един път се бъгваше нещо и все трябваше да преинсталирам. Windows 7 поне откак съм я сложил не се е налагало да преинсталирам нито един път за 4 години. За мен няма значение ква ще е системата, ако ще да пуснат и Windows Том и Джерри и при зареждане да се появява Том показвайки ми среден пръст не ми пука, стига нещото да е стабилно. ХР е доста далече от каквато и да е стабилност. То е направо някакъв бъг фест.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ворфакс, усети ли какво си написал? При пуснато това, онова, второ трето, пето десето иконите се чувстват! Това ми прилича на-Изпих 2 литра ракия, после чаша вино, тва виното много мръсно пиене-от 1 чаша се напих.

Ами тези потребители, които ползват компютрите за играчка, ги ползват с точно такова невежество - тъпчат десктопа, скайпа им винаги включен, 20 таба в интернет и т.н. Те не знаят какво е това процес, не знаят коя програма какво ползва, не могат да въведат ред и отварят много неща наведнъж. Такива потребители изказват твърдения, че антивирусната (дето им яде 20MB) е виновна и изобщо всичко им е криво, само не и глупостите, които правят.

Има скрийнсейвъри, които натоварват процесора на 100%. Някой потребители слагат слайдшоу-то на десктопа. Как да им обясниш на такива, че и без да работят с компютъра вече голяма част от паметта им е заета? Оптимизацията е нужна тъкмо за невежите и нежелаещите да станат "хакери", с което название наричат хора с елементарни познания в областта.

Докато бях с XP никога не съм имал поддръжка, пък не разбрах това да е опасно. Вероятно, ако администрираш компютри в банка или подобни, които са на прицел, трябва да се внимава за много неща.

...

Моето мнение е, че новите ОС чисто потребителски се различават само визуално от XP. По-красиви са, но са натоварени с разни ненужни джаджи, които лично аз ги изключвам и скопявам. Т.е., Galahad, Гейтс явно набляга на печалбата, на нищо друго, щото не може да измисли нищо по-добро от XP.

Това е адското невежество на средностатистическия потребител следващ митове от персонажи "кварталния хакер", заради което им е излязло прозвището стадо от говеда. Безсмислено е да коментирам написаното от което прозира просто леймърщина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

тъпчат десктопа, скайпа им винаги включен, 20 таба в интернет и т.н.

Точно днес ми донесоха познати такъв, щото не работи. Като отворих капака (лаптоп) пуснати автоматично и се стартираха Скайп и две игри. На всичкото отгоре включени автоматичните ъпдейти, а антивирусната е avast Free. Но при Аваст преди време докладваха бъг, който уж го оправиха, ама май още не са. Т.е. при включени ъпдейти на ОС Аваст товари процесора на 50 и отгоре процента.

И как да работи този комп, процесорът беше пред изпушване. :throw:

Не знам за какво яко ХР става въпрос, но аз имам кофти опит с ХР. Тва нещо всяка година поне по един път се бъгваше нещо и все трябваше да преинсталирам.

Аз пък никога не съм преинсталирал принудително XP. Преинсталирал съм, когато съм си правил есперименти и съм омазвал системата. Да не говорим, че XP е в пъти по-лека от новите системи и на компютър, на който новите системи вървят добре, XP просто ще лети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък никога не съм преинсталирал принудително XP. Преинсталирал съм, когато съм си правил есперименти и съм омазвал системата. Да не говорим, че XP е в пъти по-лека от новите системи и на компютър, на който новите системи вървят добре, XP просто ще лети.

Не знам, ти се бъзикаш яко. :D На предната страница говориш как 8.1 се преинсталирало за 5-10 минути, кво бързо било, кво яко. И изведнъж почваш да обясняваш, че ХР е върха на сладоледа, колко лека била, колко бърза, как щяла да лети. То стана баси вица... :DDD

Както и да е, смехът настрана, ама аз смятам да вървя към нови, по - бързи, по - мощни компютри с операционни системи правени за тях, а който иска да излита накъдето си иска с ХР-та и разни такива неща.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам, ти се бъзикаш яко. :D На предната страница говориш как 8.1 се преинсталирало за 5-10 минути, кво бързо било, кво яко. И изведнъж почваш да обясняваш, че ХР е върха на сладоледа, колко лека била, колко бърза, как щяла да лети. То стана баси вица... :DDD

Както и да е, смехът настрана, ама аз смятам да вървя към нови, по - бързи, по - мощни компютри с операционни системи правени за тях, а който иска да излита накъдето си иска с ХР-та и разни такива неща.

Няма противоречие. XP се инсталира бавно, 8.1 - бързо. Какво неясно има? 8.1 е от групата на новите системи и е лека, в сравнение с тях. Но XP е най-лека от всичките. Да, ама и аз като теб се отказах от XP и вървя с новото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам за какво яко ХР става въпрос, но аз имам кофти опит с ХР. Тва нещо всяка година поне по един път се бъгваше нещо и все трябваше да преинсталирам. Windows 7 поне откак съм я сложил не се е налагало да преинсталирам нито един път за 4 години. За мен няма значение ква ще е системата, ако ще да пуснат и Windows Том и Джерри и при зареждане да се появява Том показвайки ми среден пръст не ми пука, стига нещото да е стабилно. ХР е доста далече от каквато и да е стабилност. То е направо някакъв бъг фест.

Хайде, хайде, повече от 10 години съм с XP на всяко от работните ми места. Никога не съм преинсталирал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, хайде, повече от 10 години съм с XP на всяко от работните ми места. Никога не съм преинсталирал.

И какво променя това!? Нищо не може да промени факта, че ХР си е вече дърта, зле изглеждаща визуално система подходяща единствено за някакви стари бараки компютри. Дори и аз да нямах никакви проблеми с ХР в миналото, пак щях да съм с по нов Windows сега. След време също вече няма да съм с Windows 7, макар че съм доволен от него сега, защото няма вече да е годен за ползване и ще има нови и още по стабилни Windows системи от него.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами ХР си го имам отпреди Вистата и никога не съм го преинсталирал. В смисъл го имах и преди това на друг компютър. Там имах проблем заради една антивирусна Ф-Прот - в началото беше добра, но после я прецакаха и тя залезе.

Работя и със 7 и за нея нищо добро не мога да кажа. А за офис-пакета 2010 ... на личния ми компютър изкара по-малко от седмица и си се върнах на 2003. Та след общението ми с тези "летежи" съм доста предпазлив към разни "младоци" с не много ясни добродетели.

Колко бързо се инсталирала едната и другата - и какво значение има, при положение, че това се прави веднъж на няколко години?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам идея. Аз се опитвам да си обясня защо "много потребители не искат да мръднат към по - новите версии". Какво например е вашето обяснение? Защо при положение, че излиза постоянно нов хардуер, който е придружен от нов софтуер има една голяма недоволна маса застинала някъде насред нищото и неискаща да мръдне наникъде...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Днеса преинсталирах лаптопа на брат ми. Той си го ползва за филми и фейсбук почти. И се сетих какво ми беше казал преди време-Не искам нищо, със старото съм свикнал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди 3 години си взех един лаптоп, инсталирах 7 ца и сега почна да се прецаква. Оказа се заминали и 2 та рама и хард диска с бад сектори.

Т.е. пак не беше виновна 7 цата.

Доста стабилна система.

Офис 2010 инсталирах заедно със 7 цата и си е перфектен. Сега ест. пак съм с него.

Системата е стабилна дори без ъпдейти.

Сега обаче за проба ги пускам.

Никой работодател не се интересува от мнението на служителя относно ОС. Щом върви програмата, която трябва значи всичко е ОК.

За лично ползване всеки сам си носи решението. Кеф, пари, необходимост.

Точно за една програма преди вземе си държах една 98 ца. Просто не вървеше на друго.

Та накратко XP и 7 са стабилни.

Има време да се докажат и останалите.

Единствено 7 ме дразни, че има лоша търсачка по дати за архив (спрямо XP) и му липсват вградените copy to. Но и с това свикнах. Но има много предимства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубава дискусия сте си спретнали. Аз обаче съм си потребител с моите си изисквания с оглед на работата и затова съм готов да давам пари. XP-то си бе страхотно удовлетворителна за моите нужди - корава текстообработваща програма, възможност да "чета" и отварям стари файлове и да ги ползвам, тук-таме таблици, които да вкарвам в текстовите файлове, работа и със сканирани файлове, корава, т.е стабилна програма за получаване и изпращане на ел.съобщения, понякога с по-голям обем и получената информация да е бързо адаптивна за Word или сканиране.

Наложи се да ми инсталират Седмица (онуй след недоразумението Vista). Може да е по-добра програма, обаче не и за моите нужди. Един-два месеца търсих съответните "бутони", които стандартно ми трябват и псувах на воля, защото вместо да работя, аз се ровя като прасе в кочина, за да открия топлата вода, ама турена на друго място. И що там? Дявол знае. И от всичките нови "хубавости" на Седмицата за мен се оказа по-добро само едно нещо - като си отворил повече от 6-7 текстови или сканирани файлове, те се визуализират по-добре долу и по-бързо качваш този, който в текущия момент ти трябва. Да не говорим, че Седмицата имаше някакви страхотни проблеми с мрежовите опции за притера и докато се реши проблема, копирах файла на компа, дето командва принтера и от там го разпечатваха. По-голяма безмислица и тъпотия за мен няма.

Та, може да ползвам 1-2% от възможностите на новите ОС, ама на мен за работата ми не ми трябва повече бре. За какъв чеп ми са останалите 98%? Като ми инсталират ОС, особено нова, момчета ме питат: това ще го ползваш ли или не? и аз в повечето случаи реагирам:ко?не! и се оказва, че не се налага да ми "активират" повечето хубавости именно като не ги ползвам, за да не се товари ненужно компа. Нямам и голям избор на ОС, защото това, което произвеждам като текстообработващ файл трябва да отговаря на едно основно изискване - да е четим за тези, на които го пращам и аз веднага да чета, това, което те ми пращат. Ако ще трябва да губя време в учене на разни трикове и програмки да конвертиране - значи съм си дал парите на вятъра, а докато уча аз губя пари и клиенти.

В тази връзка се чудя, защо не се предлагат различни пакети на една и съща ОС - на всеки му според практическите работни нужди. За какъв дявол да давам пари за по-големия обем ОС, която така и не ми трябва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колко бързо се инсталирала едната и другата - и какво значение има, при положение, че това се прави веднъж на няколко години?!?

Го правиш ти, но някои го правят значително по-често, защото това им е работата, например. За тях има огромно значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой може ли да ме светне има ли 7-цата една мн.полезна благинка. Става въпрос да ти показва последните отваряни документи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...