Отиди на
Форум "Наука"

Войната на бъдещето


mnogoznaiko

Recommended Posts

  • Потребители

Малко като на компютърна игра, но идеята е интересна. 

 
Война

Съвременна война!

Posted by

Взриви

on Monday, December 7, 2015

Тук може да споделяте подобни видео и изображения..., но да не стане както казваше Айнщайн "Не зная с какви оръжия ще се води Третата световна война, но знам, че Четвъртата ще се води с тояги и камъни.“

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен това са рекламни дивотии на нещо което никой здравомислещ държваник не би купил, ако не бъде натиснат от избирателите. Показаното на клипа може да бъде постигнато само ако на среща атакува вълна от Т-34. Нито един друг по-нов танк не може да бъде поразяван с такава успеваемост от толкова малогабаритен боеприпас. Да не говорим че една такава мина би струвала колкото танк, а веднъж хвърлена може, да се брои за загубена, без да е изстреляла и един изстрел. Само идиот ще си поръча подобни неща. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, като дрон ли смятат да го управляват това, или то само да се управлява чрез радарна с-ма засичаща танковете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не го гледах със включен звук че съм на работа, но до колкото схващам това са автономни огневи точки, които се активират дистанционно, а след това сами търсят и атакуват цели. Проблема е че самите автономни ПТУР-ове струват майка си и баща си, имат пбсег от няколко километра или до хоризонта, а платформата не видях да е мобилна. Като дори дори да коментираме цената на хипотетичната невидима платформа, която ще ги изстрелва. Само мунициите струваха някъде към 100 000 долара на ракета, но може да бъркам и това да е цената на предното поколение управлявано от пусковата установка по радиолъч или лазер. Та като наблъскаш един милион долара в муниции и сигурно още толкова в свръхвисокотехнологична платформа, ми се струва леко малоумно да я пуснеш ей така някъде из полето в тила на противника, да не би случайно някой ден противника да прати танкова колона от там. Такова скъпо оръжие трябва да е мобилно и да се разполага там където е нужно, а не да се хвърля като мина и да лежи в засада. Най малкото това не е всевиждащо и всепоразяващо оръжие чудо, дори и да успее засадата, след първия изстрел, който добрия танков екипаж може да успее да избегне, контрамерките (димки които се пускат за по-малко от секунда допълнени с дефанзивно маневриране, ще го превърнат в безполезно парче метал, което или се заобикаля от безопасно растояние или собствените части идват да го заглушат и приберат за собствена употреба (ако знаят как, но днес хакери под път и над път, та презумпцията е че все някой ще знае как). Така че спокойно може да се окаже, че скъпото оръжие струващо колкото танк се превръща за кратко време в безценно допълнение към противниковия запас от ПТУР. 

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

От финансова гл.т. определено няма да оправдае милионите, които ще се хвърлят за него. Но ако да кажем в бъдещето отново се завърже тотална война и всички ресурси се впрегнат в нея може и да влезе в употреба. Това реално не са нещо повече от неподвижни огневи точки, но пък можеш да ги разположиш не само на границата си, а където и когато ти е угодно ;) вкл в тила на врага, където може да предизвика доста паника и поразии. Но за кратко разбира се, като си изпляка снарядите ще се превърне в безполезна купчина желязо и платки, за които са отишли милиони.
п.п. Е да - трябва да си осигуриш и въздушно превъзходство преди това. А също и да унищожиш вражеското ПВО в района, защото ако го свалят тоя дрон преди да ги е пуснал ще е колосално разхищение с 0 ефективност ;) 
... абе няма да се наложи тая джаджа, но все пак е интересна разработка.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.12.2015 г. at 12:37, angelmr said:

Според мен това са рекламни дивотии на нещо което никой здравомислещ държваник не би купил, ако не бъде натиснат от избирателите. Показаното на клипа може да бъде постигнато само ако на среща атакува вълна от Т-34. Нито един друг по-нов танк не може да бъде поразяван с такава успеваемост от толкова малогабаритен боеприпас. Да не говорим че една такава мина би струвала колкото танк, а веднъж хвърлена може, да се брои за загубена, без да е изстреляла и един изстрел. Само идиот ще си поръча подобни неща. 

Няма танк в света, който да не може да бъде поразен с обикновен ръчен снаряд РПГ-7. Да не говорим, че и предишните версии на РПГ, могат да унищожат всеки танк, дори снаряд РПГ-5.

Към момента, може да се види демонстрация в YOUTUBE на електромагнитна пушка, преминала изпитна държавна комисия в Русия, която с пластмасова тапа, може да пробие 3 метрова танкова броня (какъвто танк дори още няма). Тапата тежи 50 грама и се ускорява до 26000 км... смятайте колко Джаула енергия носи, когато удари мишената.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Очички said:

, която с пластмасова тапа, може да пробие 3 метрова танкова броня (какъвто танк дори още няма). Тапата тежи 50 грама и се ускорява до 26000 км... смятайте колко Джаула енергия носи, когато удари мишената.

ти сериозно ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, fantom4e said:

ти сериозно ли?

Кое те притеснява, виждам че си хуманитарен профил и не ползваш математика. Неслучайно съм дал цифри, да си сметнеш сам енергията. Няма преграда или броня, която да устои на такава енергия, приложена в малка площ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още инфо за това което казах. Тапата може да се ускори и до завидните 43000 км, като може и масата на тапата да не бъде 50 гр, а примерно 100гр. Тапата е пластмасова за да не бъде проводник на електричество, което се използва за "задвижване".
Принципа на пушката е следния:

Има няколко кондензатора, заредени до много високо напрежение. Капацитета на кондензаторите е много голям. Тапата се поставя в цилиндър, в задната част на който има два електрода. Как стреля? В мига преди изстрел, се пулвелизира специален електро проводим флуид върху тапата. От изолатор до сега, повърхноста на тапата се превръща в проводник. Прави се мощно електрическо изпразване между двата електрода, като в средата се оказва тапата. Електрическия разряд е с параметри на мълния от порядъка на наколко Гига Ампера. В момента устройството се адаптира към танково шаси, втория прототип се подготвя за пехотен разчет от 4 човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти обаче смяташ енергията върху еднослойна стоманена броня ;) отдавна вече има композитна броня срещу кумулативни снаряди и такива оказващи огромно налягане къто гореспоменатия. Вкл. вещества между отделните слоеве предизвикващи при пробив на горния взрив навън, убиващ кинетичната енергия на снаряда, отделно и малкия ъгъл на бронята водещ обикновено до отскачане, а не пробив.. та незнам любопитни експерименти са направени с тая тапа в лабораторни условия, но на бойното поле обикновено нещата стоят по съвсем друг начин ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но аз се занимавам с такива неща и знам какво пиша.

Ето каква е разликата за примера който даваш ти... говориш за кумулативна енергия, а тук не става дума за това. Противодействие на кумулативен снаряд има отдавна. Пластмасовата тапа, отначало всеки я раглежда като пластмаса, но след изстрела, при тази супер висока скорост, тя вече не е тапа, а буквално носител на огромна енергия. При среща с материала на мишената, кумулативни защити не помагат, защото няма време за това. Скоростта на разрушаване на материала на мишената е толкова голяма, че практически не може да сработи никакъв механичен защитен слой или режим. При това положение се влиза в състояние на неконтролируемо разкъсване на материята на мишената. Практически мишената се поразява с чиста енергия, без кумулативни трикове и др. такива.

Редактирано от Очички
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Друг пример свързан с високата скорост..
Защо системата Искандър изглежда толкова страшна за НАТО? Защото скоростта на движение на ракетите е много висока. Това означава, че електрониката в ПВО и изстреляните противодействащи единици, нямат физическа възможност за ефективно пресмятане, даване на команда за управление и управление на защитните единици. Просто, от мили секунди се влиза в микросекундния диапазон, където в кинематиката и динамиката на бързо летящи тела, става много трудно управлението.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да попитам:

 Очички, как лети пластмасова тапа през въздуха със 26 000 км/час (7 222 м/сек) във въздушна среда? Или това за по програма "Звездни войни" се прави - за употреба в космоса? какво ли ще стане с тапата във въздуха?

Плазмата отделно би стопила тапата. Електропроводящия спрей по-скоро ще запали дъга (която ще се стреми да избяга навън и ще тласка, но и нагрява) преди да е напръскал тапата. Проводящ филм на катапулта (или тапата) ще носи загуби, амперите няма да се изразхопдят или тапата ще се изпари още там.

Има една тема "Изпитания на релсово електромагнитно оръдие", можеш да видиш там как бачкат. Би мого да стане с проводящ спрей, но по-ефективно ще е с метално бутало.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте сега, няма как да обучавам някого. Може да не се съгласите с поста ми, може да го отхвърлите и да кажете че е глупост, ваша работа. Ценното в темата е че тя се индексира от Гугъл и се архивира. След време всеки ще може да я намира и да му бъде полезна или не. Аз съощих за факт. Това кое как точно става се нарича технология и съзнавате, че едва ли бих узнал всичко по нея или някой би изнесъл публично.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може само  просто обяснение как се преодолява въздушното съпротивление при такава скорост ;) а многослойните брони са не само срещу кумулативни снаряди, сещаш се че при срещуположен взрив ще се убие кинетичната енергия и на пластмасова тапа и на каквото се сетиш ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Потърсих клипа от държавната приемателна комисия, с демо на изпитанията, но понеже всичко това се случи преди 1-2 години, линка съм си го затрил. Нещото, което съдържа кадри от целия филм при обявяване на технологията намерих в друг филм. Там достатъчно ясно се разказва кое какво е. Говори се за скорости на тапата 4 до 10 Км/сек.
линк:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минъти, Warlord said:

Може само  просто обяснение как се преодолява въздушното съпротивление при такава скорост ;) а многослойните брони са не само срещу кумулативни снаряди, сещаш се че при срещуположен взрив ще се убие кинетичната енергия и на пластмасова тапа и на каквото се сетиш ;)

Процеса на срещуположен взрив има време за изпълнение. Докато взрива тръгне, тапата ще бъде разрушила целта. Разликата не е в проценти а в пъти!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност тука малко прибързано се изказах. Не съм сигурен дали веществата между слоевете ще задействат антивзрив при пробив с кинетична енергия. Иначе самия взрив би трябвало да е мигновен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Очички said:

Няма танк в света, който да не може да бъде поразен с обикновен ръчен снаряд РПГ-7. Да не говорим, че и предишните версии на РПГ, могат да унищожат всеки танк, дори снаряд РПГ-5.

Към момента, може да се види демонстрация в YOUTUBE на електромагнитна пушка, преминала изпитна държавна комисия в Русия, която с пластмасова тапа, може да пробие 3 метрова танкова броня (какъвто танк дори още няма). Тапата тежи 50 грама и се ускорява до 26000 км... смятайте колко Джаула енергия носи, когато удари мишената.

Не е точно така, всеки съвременен танк, както и почти всеки съвременен бронетрансортьор вече е снабден с кръгова или почти кръгова композитна броня специално срещу кумулативни боеприпаси. Така че РПГ7 е по-опасен само ако изстрелва тандемна бойна глава. Но дори и тогава не може да пробие бронята на съвременен танк в челна полусфера. За тази броня биха се озорили дори и последните модели ПТУР. В допълнение съвременните танкове дори и днес ги снабдяват с активна защита, която практически неутрализира ракетната заплаха в бойна обстановка. При облъчване се хвърлят димки и смутители на радиовълните (автоматично), а срещу летящите ракети се изстрелват в най-лошия случай снопове съчми, а в по-съвременните модели други типове активни средства които не са декласифицирани (вероятно насочени заряди от някакъв тип), които ги разрушават физически преди да стигнат до бронята на танка. Така че асиметричния отговор от скрити (независимо дали са автономни или управлявани от човек) ПТУР или РПГ има своето място, но примерно в тила при стрелба от задна полусфера, при обстрел на нощуващи машини и тнт. Показаното в клипа са просто мокри сънища на геймдизайнер, но не и нещо планирано за реално въоръжение. Няма как дори последен модел ПТУР да унищожава танкове от същото технологично ниво в предна полусфера дори с десет пъти по-малка успеваемост от показаната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ли сметнал, ако танк е на 5км от стрелеца, за колко време ще реагира система за изхвърляне на съчми за да направи облак, ако снаряда се движи с 10км/сек?

Аз ви казвам че боравите със стари понятия. Тук разликите са в десетки пъти!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Очички said:

Кое те притеснява, виждам че си хуманитарен профил и не ползваш математика. Неслучайно съм дал цифри, да си сметнеш сам енергията. Няма преграда или броня, която да устои на такава енергия, приложена в малка площ?

не знам къде гледаш, и дали звездите ти говорят, а може би баба Ванга. изпитна държавна комисия  хахахахаха

ти ако ползваш математика защо не дадеш резултатите? мм

50 грама пластмасова тапа и 3мм варел няма да пробие, освен ако не е с надсветлинна скорост хахаха

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

DARPA ще превръща войници в киборги

Изследователската агенция ще свързва човешкия мозък с електронни устройства

Пентагонът отдавна е известен с опитите си да създаде „свръхвойници“ и едва ли има по-подходящ кандидат за тази задача от американската отбранителна агенция DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), която е подразделение на Министерството на отбраната на армията на САЩ.

Агенцията, която е известна преди всичко с това, че е създала глобалната мрежа интернет, сега работи по проект, който има за цел развитието на ново поколение неврален интерфейс, способен да свързва хората директно с компютри и други електронни устройства.

Проектът се нарича Neural Engineering System Design (NESD) и в по-далечно бъдеще се очаква да доведе до създаването на войници – киборги, които ще бъдат свързани с компютри, получавайки редица оперативни предимства от това.

По принцип интерфейсите между човешки мозък и електронно устройство (т. нар. Brain – Computer Interface) не са новост, но все още технологията е изключително неразвита. DARPA вече повече от десетилетие работи по решения в тази област и има известни успехи при заместването на изгубени крайници с изкуствени, които пациентът може да контролира чрез електрически импулси, изпращани до невроните.

До сега прокламираната от отбранителната агенция цел винаги е била лекуването на войници, пострадали на бойното поле, но по всичко личи, че „подобряването“ на здравите американски бойци също е на дневен ред.

Технологията обаче продължава да е в много ранен етап на развитие и за да бъдат създадени ефективни brain – computer интерфейси тепърва предстои да бъдат решени редица проблеми в областта на невронауките, синтетичната биология, фотониката, както и нискоенергийната електроника.

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%A2%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8_7/DARPA-%D1%89%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2-%D0%BA%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_34737.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Очички said:

Би ли сметнал, ако танк е на 5км от стрелеца, за колко време ще реагира система за изхвърляне на съчми за да направи облак, ако снаряда се движи с 10км/сек?

Аз ви казвам че боравите със стари понятия. Тук разликите са в десетки пъти!

Системата работи срещу ракети и кумулативни снаряди, не съм казал че работи срещу кинетични проектили. Макар че се коментират нови поколения на тази система действаща И срещу кинетични снаряди. За момента срещу стрелите на подкалибрените снаряди (чупи ги, предполагам с насочена експлозия). За електромагнитно оръдие няма противодействие, просто защото няма електромагнитно/релсово оръдие на което да се противодейства, когато се появи, ще се мисли и за противодействие срещу него. Релсовото оръдие е интересно и там има бъдеще, с това съм съгласен. В момента обаче технологичното ниво е такова, че текат изпитания за монтиране на такова оръдие на разрушител. Към средата на века можем да видим и прототип на танк с такова оръдие. Въпроса е че и развитието на броните върви успоредно. Бях чел някъде да се коментира енергийно подсилена броня. Та подозирам че по времето когато има танкови оръдия на този принцип, ще има и танкова броня която да им издържа.

ПС. Нещо не си разбрал за скоростите, не съм попадал на идеи проектил да бъде изстрелян в атмосферата с повече от около 3 километра в секунда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.01.2016 г. at 8:44, angelmr said:

Системата работи срещу ракети и кумулативни снаряди, не съм казал че работи срещу кинетични проектили. Макар че се коментират нови поколения на тази система действаща И срещу кинетични снаряди. За момента срещу стрелите на подкалибрените снаряди (чупи ги, предполагам с насочена експлозия). За електромагнитно оръдие няма противодействие, просто защото няма електромагнитно/релсово оръдие на което да се противодейства, когато се появи, ще се мисли и за противодействие срещу него. Релсовото оръдие е интересно и там има бъдеще, с това съм съгласен. В момента обаче технологичното ниво е такова, че текат изпитания за монтиране на такова оръдие на разрушител. Към средата на века можем да видим и прототип на танк с такова оръдие. Въпроса е че и развитието на броните върви успоредно. Бях чел някъде да се коментира енергийно подсилена броня. Та подозирам че по времето когато има танкови оръдия на този принцип, ще има и танкова броня която да им издържа.

ПС. Нещо не си разбрал за скоростите, не съм попадал на идеи проектил да бъде изстрелян в атмосферата с повече от около 3 километра в секунда.

Какъв идеен проект, има преминали лабораторни изпитания и държавна комисия за изделие, за употреба в редовната армия. Не намерих второто, но намерих друг филм, който засяга частично темата със скоростите, виж през няколко поста филма който съм приложил. Там скоростите са 4,7, 10 км/сек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Неее, нека стихотворния спам остане. Аз обичам хора като вас. Винаги се оказвам прав и след време, когато ми потрябвате, аз се появявам и подсещам за вашата "издънка" с молба за услуга. И понеже нормалния човек има чувство за гузност в такива случаи, ми прави услугата. Нека стои вашия забележителен спам!

Редактирано от Очички
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...