Отиди на
Форум "Наука"

Търново е избрано за столица на България през 1879 година


Recommended Posts

  • Потребители

София е колониалната столица на Румелия, и е най-големият град в България в 16 и 17 век,

След преместването на столицата  в Битоля, градът запада окончателно.

ПС

Всъщност градът започва да запада много по-рано, поради финансови и икономически причини - Империята спира да инвестира достатъчно в града ,защото изпада в перманентна криза, Градът сам за себе си, от друга страна,   не се успява да се "саморазвие"

"Имало  стотици  други джамии, медресета, ханища, хамами, мечида и текета , които по-късно останали в околостите на града, и по нямане на богомолци постепенно всички се превърнали в развалини". Е Челеби

ППС

Хайде стига стига с това смешно патритарство

За да се развие един град в Империята е трябвало или Метрополията да ивестира в него, или той са има преки икономисеки и географски връзки /излаз до Истанбул.

София не притежава последното, носн-сенс да се мисли, че градът е можел да се развие като водещ град в България на база на развитието на регинална аграрна икономика.. Всеки град си е имал занаятчии и еснаф, нищо по-специлано няма в София, отколкото  в Ниш да кажем

София няма нищо освен едно поле, което я е изхранва..

 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радвам се, че съм възобновил интереса към темата.

Ресавски, София няма как да бъде част от Източна Румелия ако не е столица, защото границите между княжеството и автономната област са определени в  Берлин преди свикването на учредителното събрание, съответно преди избора на столица. София наистина е била около 12-15 хил. но Плевен не е бил повече, дори с това население София пак е най-големият град в Западна България и 4ти най-голям само в княжеството (без Източна Румелия) след Русе, Шумен и Варна, съответно днес би бил град от мащабите на Русе и Стара Загора. 

Евристей, относно Търново и какво би се променило освен за самия град и региона директно ти го пиша - до Сръбско-Българската война нищо. След това обаче, ако си чел как точно става преврата срещу Батенберг, би ти било ясно, че той става неосъществим в град с местоположението на Търново. Значи в РИ верният му 1ви пехотен полк е претен да строи укрепления около Сливница след една манипулация на русофилите-офицери, че Сърбия пак щяла да напада и предвид близостта на столицата София до границата тревогата и липсата на алтернативни части да го направят оставят княза без части, които да го пазят и е арестуван, прогонен и пр. Обаче такава манипулация в отдалечен от всяка граница (особено след Съединението) град като Търново, няма как да стане. Не могат Бендеревци, Димитриевци и пр. да пращат елитни части от Търново към Сливница, защото Софийски полк би имало и да не е София столица, той би се заел с това, не могат да използват и аргумент с опасност от Румъния, за нейната граница си има Русенски полк по това време, така че единственият шанс на превратаджиите е да побват с кръв да свалят княза, а това няма как да стане. Така че при столица Търново преврат срещу Батенберг няма как да има, защото няма какво да отдалечи верните му части от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И по рано се е коткала като столица …..

Става столица на новообразуваната (по скоро новосформирана) провинция Дакия Аврелиана , а след реформата на Диоклециан на Дакия Медитеранея - Средиземна ! В по ранните имперски времена е  център на стратегия Сердика , по времето на Улпий Траян получава права на мунисипиа (муниципиум) и става център на област

Ето и един откъс от живота в мунисипиа Улпия Сердика през благоденстващите времена на II  век от Хр.

6 май - празникът на Аполон в римска Сердика!
 

За здравето и вечното просъществуване на Император Цезар Тит Елий Хадриан Антонин Пий Август ,  Марк Аврелий Цезар и Луций Елий Цезар и целия им дом, на свещения сенат и римския народ и на градския съвет и народа на Сердика! Първожрецът на града и съпругата му канят членовете на градския съвет и всички граждани на 6 май... Ще бъдат раздадени пари - по един денарий на човек. Също така те канят целокупното население на спортното състезание в чест на Аполон на 6 май и ще раздадат зехтин на всички участници...

Преди 13 часа, resavsky said:

.Но въпреки всичко си мисля че варианта със силен регионализъм не е лош за нашите условия.

Силният Регионализъм не е ли опасен ? При кризи ...сепаратизма е използван от самозвани "патриоти"  . Виж как се опитаха с Каталуния .  Италия също не е особено споена. Но  Франция със строгата си централизирана политика през вековете как е задушила всеки опит за сепаратистични и автономистки идеи за разлика от Испания , Белгия , Италия и дори Великобритания.

За културен регионализъм съм съгласен , но всякакви автономии са вредни и опасни

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Евристей said:

Ето и един откъс от живота в мунисипиа Улпия Сердика през благоденстващите времена на II  век от Хр.

6 май - празникът на Аполон в римска Сердика!
 

За здравето и вечното просъществуване на Император Цезар Тит Елий Хадриан Антонин Пий Август ,  Марк Аврелий Цезар и Луций Елий Цезар и целия им дом, на свещения сенат и римския народ и на градския съвет и народа на Сердика! Първожрецът на града и съпругата му канят членовете на градския съвет и всички граждани на 6 май... Ще бъдат раздадени пари - по един денарий на човек. Също така те канят целокупното население на спортното състезание в чест на Аполон на 6 май и ще раздадат зехтин на всички участници...

от къде е това сведение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 17.01.2020 г. at 15:34, Skubi said:

Разказвали са ми, че сега е така. София е административен център, но истивският ЖИВОТ, бизнис и други е в Пловдив. Излъгали са ме?😎

Не :) Не са те излъгали...ха-ха-ха

 

София- най добрия град за бизнес и работа, но иначе все същата социалистичека турбоселска гадост,  ...Разхвърляност, неуреденост,(*въпреки вливането на милиарди в него), боклуци , дупки и кал.. Най-голямото село на България..:)

През декември бях във София, наложи се ми се ходя пеш от Гара  Подуяне до автогарата Подуянем няколо километра (защото няма то няма пряк автобус или маршрутка, м ожеш ли да си преставип

ли да си представиш), Имах дела в Ботевград (чисто и спретнато малко градче, град пои бългаските страндарти, с огоромен парк, в който не видях  и един фас  или боклук по алеите или около пейките) и трябваше  да хвана буса от автогарата Подуерне,.......Гадост -  гарата, от пътя, от сградите, улиците,булевардите  и самата автогара! Разбирам да е някакъв изпаднал български град, но това е столица на ЕС -държава

Бургас- най-добрия град за живеене (живеене а не Живот, ха-ха-ха). Супер "градче" (град е по българските страндарти).

 

Но истинският Живот е в Пловдив :)

 

Цитирай

 

Its people are just as sunny and laid-back as the climate, experts in the art of enjoying life without a care in the world. It’s easy to forget your own worries and just lose yourself in the feeling of exploring Plovdiv’s cheery streets. The beautiful Baroque architecture of the Main Street, the colorful, artful style of the Kapana district, the fascinating Old Town reserve and countless pieces of ancient history strewn across the city create a unique tapestry where old intertwines with new in perfect harmony. 

 In the 21 st century, Plovdiv continues to flourish, with an ever-growing cultural scene and fun to spare. It hosts hundreds of events every year, from concerts to festivals to fairs, attracting lovers of art, music, entertainment of all kinds and fine cuisine. International musical artists choose Plovdiv as a venue for their concerts, often holding them in its famed Ancient Roman Theatre itself. The streets are often filled with performers in vibrant costumes, folk dancers, handcraft market stalls and buskers. At night, the easy-going mood gives way to a wild nightlife, dance parties raging until the early hours of the morning. Plovdiv is a city full of life and energy, a place where you can enjoy the simple things. A gateway to the past, but also firmly grounded in the modern era, where folk tradition and pop culture coexist to form a timeless masterpiece that can only truly be experienced in person, and never forgotten.

 


 

 

https://www.enjoy-plovdiv.com/bg/blog/10-reasons-to-visit-plovdiv-by-cnn

Ето едно трипче на Калифорнийско семейство заснето във филмче:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Айде полека с софияфобските изцепки.И аз не харесвам особено София като град /то кой ли го харесва/  но такива оценки са крайни а и незаслужени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Евристей said:

И по рано се е коткала като столица …..

Става столица на новообразуваната (по скоро новосформирана) провинция Дакия Аврелиана , а след реформата на Диоклециан на Дакия Медитеранея - Средиземна ! В по ранните имперски времена е  център на стратегия Сердика , по времето на Улпий Траян получава права на мунисипиа (муниципиум) и става център на област

Ето и един откъс от живота в мунисипиа Улпия Сердика през благоденстващите времена на II  век от Хр.

6 май - празникът на Аполон в римска Сердика!
 

За здравето и вечното просъществуване на Император Цезар Тит Елий Хадриан Антонин Пий Август ,  Марк Аврелий Цезар и Луций Елий Цезар и целия им дом, на свещения сенат и римския народ и на градския съвет и народа на Сердика! Първожрецът на града и съпругата му канят членовете на градския съвет и всички граждани на 6 май... Ще бъдат раздадени пари - по един денарий на човек. Също така те канят целокупното население на спортното състезание в чест на Аполон на 6 ма и ще раздадат зехтин на всички участници...

Силният Регионализъм не е ли опасен ? При кризи ...сепаратизма е използван от самозвани "патриоти"  . Виж как се опитаха с Каталуния .  Италия също не е особено споена. Но  Франция със строгата си централизирана политика през вековете как е задушила всеки опит за сепаратистични и автономистки идеи за разлика от Испания , Белгия , Италия и дори Великобритания.

За културен регионализъм съм съгласен , но всякакви автономии са вредни и опасни

Зависи от гледната точка, Евристей.

За много пловдивчани е опасна и вредна София . Аз не  не съм единственият  който смята така - вижте  във Фейсбук ако желаете, колко са харесали и последвали Съюз за Пловдив и Каназирева( тя ни предаде на София но това е друга тема) - над 50 000 човека , Не знам дали политик или партия от мейнсрийма имат толкова последователи..
 

Казвам   го с мои думи: Изобщо не искаме  корумпиранатата , турбоселка и червена "София" (партии, политици от кол и въже в НС, червена защото манталитета на политиците  е червен, русоробски и клиентилистечен)  да ни пише и налага  "законите" си и да ни управлява... Да ни спуска кметове ( оказа че и Каназирева е купена от ГЕРБ),  , които да бъдат избирани с контролирания и купен вот на ромите в града..

Апропо

Един алтернативен вариант е обявяване на независима Румелия (не автономна, а независима ),  написване и приемане на нова модерна конституция (което София никога няма да го направи за България освен ако не избием всички днешни политици и, което пък няма как да стане, разбира се)  и даване на  възможност на всеки български  град или регион да се приедиедини  към нея (нека моделът да е регионален е, както казва Ресавски)

При гореща или студена война- "България"(София) няма да има  шансове-, румелийците  и тракийците  сме  bad-ass хора, освен това ще имаме по-силна кауза и морал

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, resavsky said:

.И аз не харесвам особено София като град /то кой ли го харесва/  но такива оценки са крайни а и незаслужени.

Може ако не видял по-добро от София или Подуяне,  оценките  да ти се струват струват крайни..

Разходи се до  Бургас, или Варна и виж региона на  ЖП гарите и автогарите, самите тях, Виж каква е културата на водачите, как се кара в тези части.

И после ми пиши какво мислиш..

Не те карам да ходиш до Будапеща, само до Бургас и Варна..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Представи си ходил съм и в Бургас и във Варна и в Будапеща.Стига сме се подценявали.Хайде представи какво е представлявала Будапеща в 1878 г.и София тогава. Огромна разлика за стигане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 53 минути, resavsky said:

Представи си ходил съм и в Бургас и във Варна и в Будапеща.Стига сме се подценявали.

Бургас и Варна, а не Будапеща - казах  че не е необходимо да сравнявате София с Будапеща.

 

Другата възможност  е по-лоша -  заблуждавате себе си и/или другите  като сравнявате  Подуяне  (гарата,  автогарата, района,  културата, чистотата, архитектурата) с тези на  Бургас или Варна

Да показвам ли снимки?

В Подуяне е кочина

 

 

Image_7431624_308_0.jpg

 

Avtogara_Poduyane_Sofia_Web.jpg

 

в Бургас всичко е направено нормално и човешко, без мултумилионните и милиардни инжекции, които получава  София 

 

train-2070741_960_720.jpg

 

Gara-Burgas-2.jpg

 

698807.jpg

 

Да не говорим  за автобусен транспорт, улици, чистота

Ето обикновен  градски терминал и екологичен и чист автобус  (каквото са всиките  градски автобуси в Бургас)

640-420-avtobusi-burgas.jpg

 

Ето и Варненската  гара 

i_1249302779_Untitled_HDR2FF.jpg

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Подуене не е централната гара в София между другото. Сравнението не е коректно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На пътниците,  слизащи на Подуяне изобщо не им е дреме,  че това не е централната гара на София , Те знаят че са в София (широк център) , столица на България, и си правят изводите (*стига да не са свикнали и обикнали  кочинката си ,  т.е. говорим априпри за несофиянци - каквто сме е Скуби и аз)

Ако оававим на страба гарата и ламаринената  автогара - районът като цяло не изглежда да е  добре "глежиран" и подържан, 
 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nik 1, това твоето си е дива ревност към София. Нямам друго обяснение.  Ми то всеки голям град има нелицеприятни квартали , защо само Подуене го даваш за пример. Разходи се по Лозенец там е чисто , уверявам те.  Особено лятото когато ги няма..."турбо-селяните"  по твойте думи .Тези гари и автогари от Бургас и Варна които си дал - ами разбира се, че ще имат по уютен вид - едно е да обслужват поток от няколко хиляди пътници , друго е стотици хиляди ежедневно. Някога и софийската гара е била подобна. Но с този пътнически поток не може да има такъв вид.  То и  софийското летище е къде къде по приятно от Хийтроу ама къде е капацитета на едното и къде на другото...и  софийското метро е по ….приятно и чисто от лондонското по същите причини. 

Не знам защо не приемаш , че един огромен град (а София за мащабите на Бг е точно такъв) е олицетворение на цялата страна . Не може да искаш автогари и гари да са приятни места при условие че пътническия дневен поток е стотици хиляди души

И Париж не е този от 70-те години......

Даваш абсолютно некоректни примери -

Преди 12 часа, nik1 said:

На пътниците,  слизащи на Подуяне изобщо не им е дреме,  че това не е централната гара на София , Те знаят че са в София (широк център) , столица на България, и си правят изводите (*стига да не са свикнали и обикнали  кочинката си ,  т.е. говорим априпри за несофиянци - каквто сме е Скуби и аз)

Ако оававим на страба гарата и ламаринената  автогара - районът като цяло не изглежда да е  добре "глежиран" и подържан, 

 

Ами то  същото може да се каже за Лондон - на тези от източните квартали изобщо не им дреме за Бъкингам и Уестминстър , както и за кафявата Темза . Строи се безразборно и града си е градска джунгла. То при 20 милиона няма как да е другояче.

Що се отнася за "пътниците"  ползващи само Подуене и не им "дреме" каква е останала София , проблемът си е техен.

Между впрочем преди години влизайки в твоя така великолепен и неповторим Пловдив от към село Труд (бях взел автомобил от там) до някакъв КАТ (най-близкия) за да регистрирам колата - ами обстановката беше меко казана отвратителна. Мръсно , изтърбушено и западнало. Е....и какво ? Такъв извод ли да си направя за целия град ?

За "социалистическите боклуци" - демек софиянците - какво да коментирам ? Колко пъти в София печелят социалисти/комунисти - виж и тогава класифицирай така на ...едро.

Доколкото помня София е столица и най-голям град от преди 1944 г. или греша ?

Това , че София е вредна и опасна - съжалявам ама са си комплексите на вечно вторите . Аз те разбирам - и в Солун мразят Атина , в Бърно също не си падат по Златна  Прага.. може би и там да споделят твоите идеи …

И се пазете не от София ,  а от Изток :  по едно време май Варна аха аха да ви задмине като втори по значение град (във всяко отношение)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, resavsky said:

Подуене не е централната гара в София между другото. Сравнението не е коректно.

Ресавски, говорим за това, че липсва чувство за естетика, култура - не само обща , но и затова че сградатата е с културна и историческа ценност стойност. 

Кметът ви е зам- предесадел на ГЕРБ, управляващата партия. и на Борисов. Да бяхте  да поискали сградата на стане културна ценост (както е с повечето ретро-гари) в големите градове, що ли? Много гари са дадени на концесия, а концесионерите са длъжни да възстаниовят гарите в оригиналния вид.
Но понеже сте турбоселяния (както и уравниците ви, от правешкия селянин, досега , почти всички, с малки изключения), на вас не ви дреме, нали?
Не е Централна гара , и няма проблем, значи (тя и Централна гара ако не беше  реновирана щеще да е още турбоселско-соц гето, построено на мястото на оригиналаната барокова сграда на чехския  архитект Колар

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Евристей said:

Nik 1, това твоето си е дива ревност към София.

Оле боже, пи сли хапчетата днес? 

 

Преди 1 час, Евристей said:

Ми то всеки голям град има нелицеприятни квартали , защо само Подуене го даваш за пример.

В широкия  център? Хайде, покажи ми един такъв като Подуяне в Пловдив да кажем..

 

Преди 1 час, Евристей said:

Не знам защо не приемаш , че един огромен град (а София за мащабите на Бг е точно такъв) е олицетворение на цялата страна .

А на какво е олицетворение София?  Преобладващите в София са имигратни от цялата страна, (и то с манталитът от соца и пост-соца. Градът не е успял да форимира устойчива  култура (хайде да не фантазираме за обратното) .. 


Точно  това приемем, и то не ми харесва. "Голямото  село на България" , в което са политиците ни   са  запазили русоробския  и си клиентилистичен манталитет  (те са на средна възрастм което знаи че си носят "червения"   манталитет  и народопсхолгия ) .

Политици, който ни управляват  по своя си  "манталитет" , и който ни спускат некадърни и корупирани кметове (като самите тях), избирани чрез конрилирания и купен вот..А  самото купуване е покрито от чадър от самите тях, т.е от прокиратурата, създадена от закона за съдебната власт, който .. създанен и гласуван от самите тях.. 
За  която прокуратура Вененцинанаката комисия ни прави препоруъки от дест години, и за която Венецианскста комисия казва   че създадена по съветски модел. ....Да си чувал че прокуратурата в България служи освен като чадър, но и като бухалка?

Да ти покажа ли видеа от предизборна капмания във Столининово за сегашния кмет, в което са нарушени  законите - купуват се гласове със софри и алкохол, прави се пропанда на турски език? 

 

Преди 1 час, Евристей said:

Що се отнася за "пътниците"  ползващи само Подуене и не им "дреме" каква е останала София , проблемът си е техен.

Къде и кой век живееш?

Цитирай

Между впрочем преди години влизайки в твоя така великолепен и неповторим Пловдив от към село Труд (бях взел автомобил от там) до някакъв КАТ (най-близкия) за да регистрирам колата - ами обстановката беше меко казана отвратителна. Мръсно , изтърбушено и западнало. Е....и какво ? Такъв извод ли да си направя за целия град ?

Изводът е че нещо куца в града, нали ? Можеш да провериш и помислиш какво не наред... Със сигурност,  ако Пловодв беше столица, щеще да бтдеш по-критичен, нали така?

 

Преди 1 час, Евристей said:

За "социалистическите боклуци" - демек софиянците - какво да коментирам ? Колко пъти в София печелят социалисти/комунисти - виж и тогава класифицирай така на ...едро.

Ти май съвсем се обърка - говорих за политиците,  и за манталитета (е, ако не разбираш какво е това, няма кой да ти го обясни), а не за партийна принадлежност

 

Преди 1 час, Евристей said:

Това , че София е вредна и опасна - съжалявам ама са си комплексите на вечно вторите .

Май си съвсем неадекватен, за това какво се случва в политическия живот в България? Карай да върви..

 

Цитирай

 

Това , че София е вредна и опасна - съжалявам ама са си комплексите на вечно вторите . Аз те разбирам - и в Солун мразят Атина , в Бърно също не си падат по Златна  Прага.. може би и там да споделят твоите идеи …

И се пазете не от София ,  а от Изток :  по едно време май Варна аха аха да ви задмине като втори по значение град (във всяко отношение)

 

Уайй, колко си компелсиран, да ни би великата ти София да бъде изместена и някой друг да заеме място и..Ха-ха-ха-ха-ха.

Няма как София и Пловдив да мелят вода заедно лесно или изобщо - и тук става  дума за  ценниости разлия а не за това кой, по-по най, 

В алтернативния вариант - Ще си останете първи, но без Румелия :)

А лично ма мен изобщо не ми пука дали  Стара Загора или  Бургас да първи в Румелия, стига това да подобри живота  ни в Пловдив.. Анадъм ма?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 45 минути, nik1 said:

Ресавски, говорим за това, че липсва чувство за естетика, култура - не само обща , но и затова че сградатата е с културна и историческа ценност стойност. 

Кметът ви е зам- предесадел на ГЕРБ, управляващата партия. и на Борисов. Да бяхте  да поискали сградата на стане културна ценост (както е с повечето ретро-гари) в големите градове, що ли? Много гари са дадени на концесия, а концесионерите са длъжни да възстаниовят гарите в оригиналния вид.
Но понеже сте турбоселяния (както и уравниците ви, от правешкия селянин, досега , почти всички, с малки изключения), на вас не ви дреме, нали?
Не е Централна гара , и няма проблем, значи (тя и Централна гара ако не беше  реновирана щеще да е още турбоселско-соц гето, построено на мястото на оригиналаната барокова сграда на чехския  архитект Колар

 

 

 

Е аз нямам нищо общо със София освен че от време на време харча пари по моловете.Но пак ти казвам не си прав да мразиш фанатично всичко софийско.Селяни граждани всички сме една стока честно казано.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А за чистотата на софийските гари:имал съм съмнителната чест да ползвам метрата в Париж и Лондон и те уверявам че особена разлика няма.И там е мизерия и непочистване /особено във френското/.Но никой не ги обижда на турбоселяни.И на каквито и да е селяни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе някой наистина има нужда не само от хапчета но и от венозна интервенция

Да се сравнява град с 2 милиона пребиваващи от цялата страна със 350 хиляден провинциален град или пък с градче като ….Ботевград и т. н.  на всичкото отгоре с арогантно-агресивен тон е не само неадекватно , но и тревожно !

Всеки мегаполис има , имал е и ще има своите две лица - като се почне от античния Рим със великолепните си сгради обградени с вмирисаните гета та се стигне до днешни Лондон и Париж  с архитектурни шедьоври а зад тях - опикано и повръщано....това е участта на големия град

Или Пловдив ако беше столица с 2 милиона жители стекли се от цялата страна би бил различен от днешна София ?

Приключвам безсмислени спорове с ….регионални фанатици

 

Преди 19 часа, makebulgar said:

от къде е това сведение?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Евристей said:

 

 

 

Дали можем да разчитаме на достоверност от фейсбук публикация?! Кой учен е направил този превод и къде е публикуван? Щото другаде в интернет не го намираме!

 

Всъщност въпросът може да отпадне ако се доверим на източника, който е от малкото епиграфи в България.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 58 минути, resavsky said:

Селяни граждани всички сме една стока честно казано.

Не сме еднакви , освен че говорим български по език. "Пистите" са много:

- Поколенческите  разлики (култура,  манталите, нагласи, цености) са неописуеми.
Oтгледан съм от баба си и дядо си,  та има имам поглед върху четири поколения и мога да напиша книга

- Разлики  в статуса и доходите

- Разлики в образованието

- Регионали разлики в култура, ценности, светоглед, или според наложили се различия в горните изброени

Имаше едно изследване на А.Пампоров, за  регионалните разлики в социаните дистанции и  отношението към "другите" - разликите между крайните  в подредбата региони в някой аспекти са в пъти, а не в проценти.

Друго интересно -  вижте тракийските танци,  македонските и  шопските, и ще разберете колко  са да различни българите/българките от различните региони като манталитет и светоусещане. 

- Къде на шега, къде наистина, "икономически сме разделени на Княжество България и Източна Румелия , както беше написано в една статия на Капитал (има я като тема)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Евристей said:

Да се сравнява град с 2 милиона пребиваващи от цялата страна със 350 хиляден провинциален град или пък с градче като ….Ботевград и т. н.  на всичкото отгоре с арогантно-агресивен тон е не само неадекватно , но и тревожно !

Ти "главанак"  (кактъо казва бившп-я кмет на любимата София)  по рождение ли си, или  съвсем изпуши във UK? 

Големият град има пропорционално по-голям бюджет, а когато е за  столица като София пропорцията  се увеличваа, защото БВП-то са София е много по-високо (два пъти и половина са лажем) от  средното за страната.
Тази пропорция се увеличава (хопитетично, разбира се, зависиу от "материала" на управниите) и защото Българоя е чален на ЕС, а София има възможностите да бъде по-голям реципиент на ЕС средства..
Отделно от това   част  от всички ЕС средства остават и се реализират в София..

Цитирай

вмирисаните гета

Oстави  Рим, покажи ми ако искаш гето  в широкия център  на Букурещ, което е коректното сравнение , и да го дискитираме?  Подуяне е в широкият център на София. 

 

Цитирай

Или Пловдив ако беше столица с 2 милиона жители стекли се от цялата страна би бил различен от днешна София ?

Същия щеше да е,  и нямаше да ми харесва.  Най-важното - и на теб нямаше да ти харесва столицата Пловдив.и управлението на "Пловдив"....И пак щеще да си биеш шута от България, защото "Пловдив"  щеше да управлява България, така както днес София..

 

Цитирай

Приключвам безсмисл ени спорове с ….регионални фанатици

Част от емигралите са комлексари и не дават  да се издума лоша дума за "България"   т.е. всичко Българско, а в същото време точно  некъдърните български управници и управление са ги докарали до там да емиграт , защото в страната им няма възможности за добри  доходи, добро образование на децата им, добро здравеопазване..Няма усещане за справедливост, сигурност, средатата е лоша..

Да кажем условно, половината или по-голямата част го  разбират и приемат, а комплексарите се чудат кой да набедят и на кой да си го изкарат....."регионалните фанатици"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Нещата отиват към регионален шовинизъм при това от доста висока степен.А винаги съм си мислил че форума е от интелигентните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, makebulgar said:

Дали можем да разчитаме на достоверност от фейсбук публикация?! Кой учен е направил този превод и къде е публикуван? Щото другаде в интернет не го намираме!

 

Всъщност въпросът може да отпадне ако се доверим на източника, който е от малкото епиграфи в България.

В интерес на истината и аз не го намирам , но вярвам , че авторът  http://kkf.proclassics.org/преподаватели/ас-николай-шаранков/  няма да се изложи 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, resavsky said:

Нещата отиват към регионален шовинизъм при това от доста висока степен.А винаги съм си мислил че форума е от интелигентните.

Къде видя шовинизъм? Имаш лошия  навик (за форума) да правиш обобщерния  "на кило", без много (или никак) да мислиш. Къде твърдя че Пловдив е the best, Това че Пловдив е "жизнен и кипи от живот " го казват почти всички чужди посетители , аз повече от това не съм казал, нали?

Апропо. Ако трябва да го доказвам тук че Пловдив е жизнен и кипи от живот , то тогава да закрием форума, или да го  наречем форум бавноразвиващ се.com

Шовизмът ("Софиянски") е при Евристей, и най-вероятно теб - факта че ме обвиняваш в шпвизиъм само защото съм казал нелициприятни (за теб неща за София, мер фовежда до такава мисъл.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...