Отиди на
Форум "Наука"

Американските концлагери


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

А синът на Илия Минев? Той се жени за комунистка и с помощта на тъст си прави кариера. В резултат на което баща му не иска да го види до края на живота си. Тежка семейна драма, в която бащата остава твърд и последователен антикомунист, а синът става комунист. Георги Жеков във своето предаване дава много такива примери на деца и роднини на антикомунисти, които предават паметта на бащите си и стават агенти, доносници и членове на Партията. Нещо повече, много затворници и лагерници се прекършват и също избират пътя на сговор със властта. Например Жеков разказваше, за това как по делото на легионерите са ги биели и изтезавали за да подпишат декларация за присаединяване към народната власт. След което някой (тези които са обещали да сътрудничат) са били пускани. Тоест, комунистите са прощававали дори на врагове на народа, ако те престанат с противонародните си прояви. Илия Минев затова е и велик, защото никога не се пречупва и нито за момент не тръгва по пътя на съглашателство. А е можел да го направи, както постъпват толкова много затворници и лагерници.

Въпросните неблагонадежни народи в СССР са изселвани не просто защото така му е текнало на Сталин, а защото са сътрудничели масово с германците.

 

 

Да бъдеш клиент на властта и самата власт са две много различни неща! Второ всички тези "издигания" във властовата йерархия забележи са на принципа ВЯРНОСТ И ПОДЧИНЕНИЕ на върха, а не на лични и професионални качества. Това е негативна селекция.

Между другото това е относителна разлика със СССР. Там има хора издигащи се от много ниски социални нива до върховете на властта, разбира се с придържане към "правилната" политическа идеология. 

По тези и други белези се познава крайната "колониална" зависимост на комунистическия елит у нас. Основната му задача е унищожаването на съпротивата и заплахата за неговата власт. Същностното управление е на второ място. Папагалстват се съветски модели във всичко без дори да се адаптират към българската реалност. Затова не са им необходими свестни хора и вместо да абсорбират такива от по-ниски социални слоеве и с това и да се допълва този елит със знаещи и можещи хора и така да се поддържа едно високо качество на елита. Вместо това се абсорбират само верни и нужни за запазване на властта хора.  

Само в отделни области, в които трябва много знания и професионализъм отпускат синджира, примерно за физиците във връзка с развитието на ядрената енергетика.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 84
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 11 часа, Frujin Assen said:

Галахаде, основната, принципна разлика между комунистическа България и нацсистка Германия е, че всеки в България е можел да встъпи в БКП и да стане част от елита (спокойно да направи кариера като кадър на Партията), а в Германия евреина по никакъв начин, колкото и да го иска не е можел да стане ариец и да направи кариера. Анадънмо (както казват турците).

Таврийските българи са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) . Не са имали никакъв избор да  се разкайват, да встъпват в БКП или нещо подобно.

http://www.desant.net/show-news/29227/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Doris said:

Таврийските българи са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) . Не са имали никакъв избор да  се разкайват, да встъпват в БКП или нещо подобно.

http://www.desant.net/show-news/29227/

 

 

За много гадсва на болшевиките бях чувъл защото сталинчо се колеше и/или местеше народи какъвто кеф му беше,но за това сега чувъм за първи път....Заслужава си да отвориш отделна тема по това. Кой, кои кога организилват тези работи? Руснаците ли са тръгнали да събират хората или българските власти. Местното население помагало ли е или е било против? Много въпроси възникват....:angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да вметна (тъй като някой го спомена по-горе) че ситуацията с индианските резервати е по-сложна, няма общо с "концлагери" и благодарение на тях в значителна степен индианците успяват да се съхранят етнически и до голяма степен културно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, stinka (Rom) said:

Да бъдеш клиент на властта и самата власт са две много различни неща! Второ всички тези "издигания" във властовата йерархия забележи са на принципа ВЯРНОСТ И ПОДЧИНЕНИЕ на върха, а не на лични и професионални качества. Това е негативна селекция.

Между другото това е относителна разлика със СССР. Там има хора издигащи се от много ниски социални нива до върховете на властта, разбира се с придържане към "правилната" политическа идеология. 

По тези и други белези се познава крайната "колониална" зависимост на комунистическия елит у нас. Основната му задача е унищожаването на съпротивата и заплахата за неговата власт. Същностното управление е на второ място. Папагалстват се съветски модели във всичко без дори да се адаптират към българската реалност. Затова не са им необходими свестни хора и вместо да абсорбират такива от по-ниски социални слоеве и с това и да се допълва този елит със знаещи и можещи хора и така да се поддържа едно високо качество на елита. Вместо това се абсорбират само верни и нужни за запазване на властта хора.  

Само в отделни области, в които трябва много знания и професионализъм отпускат синджира, примерно за физиците във връзка с развитието на ядрената енергетика.

Няма никакво принципно значение как се прави кариера. Важното е, че ВСЕКИ (дори син на враг на народа) може да встъпи в Партията, да стане агент и да направи кариера. А в Германия един евреин не може да встъпи в Партията и да направи кариера.

Същото е и в Османската империя. Християнин не може да служи в армията или държавната администрация. Но всеки християнин може да приеме исляма и после докъдето му стигнат силите в кариерното израстване.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Doris said:

Таврийските българи са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) . Не са имали никакъв избор да  се разкайват, да встъпват в БКП или нещо подобно.

http://www.desant.net/show-news/29227/

 

 

Точно па вестник Десант... Не е баш жълта преса, но е доста близко до нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Няма никакво принципно значение как се прави кариера. Важното е, че ВСЕКИ (дори син на враг на народа) може да встъпи в Партията, да стане агент и да направи кариера. А в Германия един евреин не може да встъпи в Партията и да направи кариера.

Същото е и в Османската империя. Християнин не може да служи в армията или държавната администрация. Но всеки християнин може да приеме исляма и после докъдето му стигнат силите в кариерното израстване.

Пак ти повтарям един мюсюлманин далеч не може да се изкачи до значима управленска позиция нито в комунистическа България, нито в СССР. Има огромно значение как се прави кариера в елита на една държава... то това определя резултатите... виж у нас...

Не не е същото в Осм. империя! Напротив обратно е. Успехът на Осм. империя се дължи точно на това. Османският бейлик е една локална феодална държавица държаща се на пасищното животновъдство. По стечение на обстоятелствата и ред други причини успява да осъществи значими военни победи. Този бейлик неразполага с елит и управленски ресурс на поддържа и управлява империя на 3 континента и за столетия... И го знаят това. И затова абсорбират елита на всички завладяни земи. Създават цяла институция за събиране на кадърни деца от християните и издигането им до всички висши позиции в държавата - еничарството. Разбира се придържащи се към "правилната" политическа доктрина - сунитския ислям. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

На кой и докъде му стигат възможностите е второстепенен и също технически въпрос. Бих бил благодарен, ако ми посочиш имената на мюсюлмани в България заемали високи постове от 1880 до 1944, а също мюсюлмани в Русия до 1914. Доколкото аз знам (може и да греша), нито в България, нито в Русия ПРЕДИ идването на комунистите мюсюлмани не са заемали високи постове. Демек това е традиция за която не са виновни комунистите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как ще е технически и второстепенен въпрос? Нали те ще правят политиките - икономически, технологични, финансови, демографски, ще рамкират отношенията в обществото, ще конкурират държавата с останалите по света. Всичко това ще дава резултати и отражение с десетилетия, поколения напред... Всичко това е второстепенно? А първостепенно, е че всеки можел да стане зет на някой от елита? Демек от това доколко дъщерята може да пили мозъка на баща си? Незнам...

Значи всички са нацисти и комунистите и монархистите. Отношението на България към мюсюлманите е същото като на нацистка германия към евреите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Frujin Assen said:

Галахаде, основната, принципна разлика между комунистическа България и нацсистка Германия е, че всеки в България е можел да встъпи в БКП и да стане част от елита (спокойно да направи кариера като кадър на Партията), а в Германия евреина по никакъв начин, колкото и да го иска не е можел да стане ариец и да направи кариера. Анадънмо (както казват турците).

Първо, че макар евреите в Българи яда са спасени преди 1944г., след светлите дати на вероломното нападение от СТрана на Сталин и преврата - в България остават съвсем малко евреи. А имаме сведения за евреи тук и при Иван Асен, и при Тодор Светослав и разбира се при Иван Александър. Отделно, че Османската империя любезно приема изгонените от Испания евреи. Но още щом идва Народната власт ... и те изчезват. Сега в България са останали по-малко евреи, отколкото на територията на Западна Германия (онази част от Германия, дето не беше към Варшавския договор).

На второ място положението на децата на враговете на Партията и народа съвсем не е било толкова просто и лесно - те са били подложени на ред ограничения. 

Та ето една история, от която да се види, що за идиоти са управлявали България. Поетът Йосиф Петров като враг на народа е тикнат в затвора. Но на идиотите им се вижда малко и издевателстват и над семейството му. По-конкретно дъщеря му е на години да стане пионерче - това ще рече, че е 10-11 годишно дете. На всички дават, но на нея - не. Ако беше голяма, при сгоден случай би завряла тази връзка където трябва на другарите и другарките. Но за едно дете нещата стоят по друг начин. То не се вълнува нито от мировая революция, нито от пленуми, конгреси, дълги и напоителни речи завършващи с ръкопляскания преминаващи в овации. За него просто другите деца получават връзка, а то не. Чета, как някои били изменили на бащите си и станали членове на БКП. Ами тя и Магда Гьобелс преди да се омъжи е носела фамилията на евреина Фридлендер. Но дали тази подробност от биографията на въпросната нацистка икона е направила по-лека смъртта в газовите камери? Та нека оставим настрана сълзите на някои от нашите другарки и другари, дето единият им семеен клон е от пишман-демократи от байганьовски тип, а другият от пишманкоменисти от байганьовски тип. Да се върнем на това, което управляващите идиоти правят с едно малко дете. Или нека по-добре да видим, как Йосиф Петров е описал в стихотворението си онова, дето е ставало в България.

http://yosifpetrov.com/Творчество/Вик-от-каторгата/Пощенска-картичка

ПОЩЕНСКА КАРТИЧКА


на дъщеря ми

Моя малка Звездомира,
със разплакани очи,
в скръб сърцето ти примира,
зная, ала не плачи!

Ако нейде чужди хора
ти подхвърлят с намек лек,
че баща ти е в затвора,
хвърлен като лош човек,

ти, дете, не се срамувай
и баща си не вини,
със очи отнегодувай
и безмълвна отмини!

Аз съм, рожбо, днес затворник,
хвърлен във подземен мрак
не че съм бандит, злосторник,
нито зъл народен враг,

ни разбойник, ни предател,
ни престъпник, ни крадец,
а защото съм писател –
на безгласните певец!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Въпросът Галахаде не е в насилието над хората. Въпроса е в ИЗБОРА! Всеки антикомунист е бил оставян намира и не е бил преследван, когато се съгласи да се приобщи към властта. Ако един лагерник или затворник се съгласи да прекрати антинародната си дейност и стане агент той и семейството му са оставяни на спокойствие.

В конкретния случай Йосиф Петров е имал ИЗБОР, можел е да стане агент, да топи другите лагерници и антикомунисти и дъщеря му е щяла да стане пионерче. Евреите при Хитлер нямат ИЗБОР, те не могат да подпишат декларация за приобщаване към нацсистката власт и да бъдат пуснати от лагерите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, Frujin Assen said:

Въпросът Галахаде не е в насилието над хората. Въпроса е в ИЗБОРА! Всеки антикомунист е бил оставян намира и не е бил преследван, когато се съгласи да се приобщи към властта. Ако един лагерник или затворник се съгласи да прекрати антинародната си дейност и стане агент той и семейството му са оставяни на спокойствие.

В конкретния случай Йосиф Петров е имал ИЗБОР, можел е да стане агент, да топи другите лагерници и антикомунисти и дъщеря му е щяла да стане пионерче. Евреите при Хитлер нямат ИЗБОР, те не могат да подпишат декларация за приобщаване към нацсистката власт и да бъдат пуснати от лагерите.

Дали си даваш сметка, че говориш взаимно-изключващи се неща. Пионерската организация е част от Партията, т.е. дъщерята е отрязана точно от това, да се влее в младшата група.

Много от тикнатите в лагерите никога не са вършили забранена от държавата дейност. Напротив, те преди 9.9.44г. са вършили това, което държавата е насърчавала. След това просто са ги репресирали, без да им дават шанс да ги питат дали искат да се нагодят към новата власт.

И откъде ги вадиш тези изрази: "да прекрати антинародната си дейност" - значи за теб тези, дето са били окошарени като Димитър Талев защото са смятали, че няма македонска нация, а Македония е част от България и българския народ вършат антинародна дейност? Е, браво! Думи нямам докъде може да стигне някой с четене на Дума!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Doris said:

Таврийските българи са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) . Не са имали никакъв избор да  се разкайват, да встъпват в БКП или нещо подобно.

http://www.desant.net/show-news/29227/

 

 

Интересно , че има таврически, понтийски, колхидски гърци и никой не ги е барал. При перестройката се завърнаха обратно в Гърция и сега масово работят в туристическият бизнес. Така се случи че това лятото бях на море в т. наречената гръцка Македония. Там руският е по -разпространен сред туризма ( магазини, музеи, ресторанти, хотели )  отколкото  английският. 

Даже с руски немци е пълно в Германия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, Galahad said:

Дали си даваш сметка, че говориш взаимно-изключващи се неща. Пионерската организация е част от Партията, т.е. дъщерята е отрязана точно от това, да се влее в младшата група.

Много от тикнатите в лагерите никога не са вършили забранена от държавата дейност. Напротив, те преди 9.9.44г. са вършили това, което държавата е насърчавала. След това просто са ги репресирали, без да им дават шанс да ги питат дали искат да се нагодят към новата власт.

И откъде ги вадиш тези изрази: "да прекрати антинародната си дейност" - значи за теб тези, дето са били окошарени като Димитър Талев защото са смятали, че няма македонска нация, а Македония е част от България и българския народ вършат антинародна дейност? Е, браво! Думи нямам докъде може да стигне някой с четене на Дума!

Просто използвам термините от онова време, нищо друго.

Въпроса не е какво аз или ти смятаме за правилно. Както се знае, единствено верния курс е този на Партията! Да, ти имаш право на несъгласие, но в рамките на демократичния централизъм. Демек може да на партийно събрание да кажеш, че не си съгласен, но като спуснат заповед каква е правилната позиция следва да замълчиш и да приемеш позицията на Партията, която както знаем е "права когато съгреши дори". В този смисъл Димитър Талев е имал ИЗБОР, или да поддържа позицията която той смята за правилна, или да се подчини на волята на Партията и да приеме нейната позиция. Той е направил своят избор, и в този смисъл може да се сърди само на себе си, че е бил репресиран, защото много добре е знаел, че за позиция различна от партийната следват репресии.

Въобще, при комунизма всеки един човек е имал ИЗБОР, или защитава позицията която според него е правилна (и тогава си носи последствията), или тази на Партията, и тогава може да израства кариерно или най малко да живее спокойно необезпокояван от властта. Ако си спомняш, едно от нещата което искаха хората тогава беше плурализъм- демек всеки да може да си каже мнението и ако то е различно от това на Партията да не бъде репресиран.

Колкото до личното ми мнение, казвал съм го и друг път, комунистите имат много престъпления, най големите от които са колективизацията и македонизацията. Други такива са твърде голямото безгръбначие пред СССР- например можеха да разрешат дребния семеен бизнес (както в Полша и Унгария примерно). Отделно за мен е престъпление твърде голямото насилие което използват, вместо да избиват толкова хора, да ги тъпчат в лагери и затвори можеха просто да ги изгонят от страната.

Това го казвам, защото смяташ, че съм комунист- а аз не съм такъв. Отделно, аз НИКОГА не съм чел вестник Дума, не го правя и сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Въобще, при комунизма всеки един човек е имал ИЗБОР, или защитава позицията която според него е правилна (и тогава си носи последствията), или тази на Партията, и тогава може да израства кариерно или най малко да живее спокойно необезпокояван от властта. Ако си спомняш, едно от нещата което искаха хората тогава беше плурализъм- демек всеки да може да си каже мнението и ако то е различно от това на Партията да не бъде репресиран.

Вярно е, това което казваш!Така промиват мозъците сега.

Сега да ти разкажа как живееха "спокойно" и се "израстваха кариерно" потомците на народен враг.

Моята майка беше учителка, никога не я назначиха на работа в Нови пазар.Тя цял живот, всеки ден пътуваше с автобуса до разни села в окръга за да отиде на работа.В града има две големи основни училища и свободни места за учители, но тя беше дъщеря на народен враг.Дядо ми е бил полицай няколко години преди 9 септември.Заради това брат ми получи лоша характеристика като кандидатства в института.Братовчед ми също не го приеха във партията по тази причина.Мен пък не ме пускаха да работя и уча в друг окръг.

След 1990 г. моя син кандидатства за работа в полицията.Взе си изпитите по физическа подготовка, компютри и английски.Остана документа за благонадежност към комунистическия режим.По това време се криеха(унищожаваха, фалшифицираха) досиетата и трябваха данни от друг окръг за това отговорът пристигна след 8 месеца, когато другите кандидати отдавна вече работеха.Аз наивно си мислех, че ще го назначат защото той нямаше никакви прояви.От училище кандидатства за работа.Обаче в началото на демокрацията комунистите се опасяваха от възмездие и верността към бившия режим имаше голямо значение за тях.С една дума не го одобриха защото прадядо му е осъден от народния съд.Много ми е чудно дали и моите внуци ще носят тая стигма.

Сигурен съм че тия досиета са съхранени дълбоко някъде и се ползват при нужда.На показ са оставени само прочистените, фалшифицирани данни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей туй то....От лагерите в американос стигнахме къде ли? Македония, комунисти, евреи, 9, 9 огънят ти вечно да свети както песента предсказа....Уж не е актуалполитически форум но от динозаврите да почнем след 3-4 станици стигаме до „Cēterum censeo Carthāginem dēlendam [ti. esse]” т.е. Картаген трябва да се унищожи.....

Апропос само един въпрос за македония и комунистите....Отворили ли са досиетата да са достъпни поне на засегнатите или не? Тук поне от части имаш право да погледнеш кой е донасял за теб. Но нямаш право да погледнеш Б досието където фигурира истинското име на доносчика описан в досието ти....И все така много хора се догодаха, че кой ги е клеветил....Например писателят граф Естерхази така открива баща си, че е бил агент....

Излъгах. 2. въпрос. От дискутиращите имали някой който в някаква форма да е изразил негодуване ако ще в пресата, улицата, парламентният си преставител за репресиите които правят срещу българите и не само българите в украйна? :058::058::058:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Skubi said:

й туй то....От лагерите в американос стигнахме къде ли?

Това е болестно състояние.Някои разглеждат всичко през призмата на русофилството и демонизирането на врага.Така във всяка тема се прокрадва  любовта към всичко руско и съответна ненавист към запада.Тя и за това е направена темата да очерня Америка и да топли душата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Skubi said:

От дискутиращите имали някой който в някаква форма да е изразил негодуване ако ще в пресата, улицата, парламентният си преставител за репресиите които правят срещу българите и не само българите в украйна? :058::058::058:

Унгарци и румънци силно в по- малка степен чехи , поляци , словаци изказват възмудението си. Ние не. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Du6ko said:

Унгарци и румънци силно в по- малка степен чехи , поляци , словаци изказват възмудението си. Ние не. 

Българите в Украйна са масово русифицирани последните 70 години. Половината от тях вкъщи говорят на руски. Тези от градовете незнаят друг език освен руски. Кой и кога в България се е възмутил от това - официално и неофициално... някога? И конкретно ти?

Българският официален език в България се русифицира и до ден днешен. Гнусно, подмолно... и то не само за думи, които са други чуждици, а се подменят даже български думи с руски..... от цяла държава патриоти.... никой не се е възмутил... дори дума не е обелил...

Това е бавна денационализация, дебългаризация по всички базови пунктове - език и самосъзнание. 

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, stinka (Rom) said:

 

Българският официален език в България се русифицира и до ден днешен. Гнусно, подмолно... и то не само за думи, които са други чуждици, а се подменят даже български думи с руски..... от цяла държава патриоти.... никой не се е възмутил... дори дума не е обелил...

Това е бавна денационализация, дебългаризация по всички базови пунктове - език и самосъзнание. 

Явно во главе висшестоящите структури на ЕС и Нато чиито членове сме стоят русофили чиято задача е да ни русифицират. И аз съм съгласен че има заговор .Отделно Президенти , Премиер министри и министри , няма да споменаваме имена всички ги знаем от 30 години също са русофили. Дано новия президент спре процеса на русификация кото пусна неговият предшественник русофил и другитепреди него. Трябва да бъдем бдителни. 

Интересно как са русифицирани българите в Украина след като болшевиките сьздават Украина и налагат обучение на създадения от тях украински език и литература . Много хитьр и извратен метод. Винаги ме е учудвало такова коварство.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 54 минути, stinka (Rom) said:

Българският официален книжовен език в България се русифицира и до ден днешен.

Гнусно, подмолно... и това не е само за думи, които са чуждици, а се подменят даже български думи с руски..... 

Това е бавна денационализация, дебългаризация по всички базови пунктове - език и самосъзнание. 

Дай няколко примера за замяната на български думи с руски в днешно време... За по-голяма яснота...

Повечето русизми са навлязли у нас по време на възраждането и по време на комунизма... Но днес? Кои руски думи навлизат (или са навлезли), измествайки изконно български думи?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Супер куул е да когато ходим на лайфове с френдчетата. Нали така мен? Там пиеме фрешове и шотове.

Горе долу така говорят младите- тотална русификация.

И да те питам Стинка, някой някога да се е възмутил от навлизането на англицизми в българския език?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Du6ko said:

Явно во главе висшестоящите структури на ЕС и Нато чиито членове сме стоят русофили чиято задача е да ни русифицират. И аз съм съгласен че има заговор .Отделно Президенти , Премиер министри и министри , няма да споменаваме имена всички ги знаем от 30 години също са русофили. Дано новия президент спре процеса на русификация кото пусна неговият предшественник русофил и другитепреди него. Трябва да бъдем бдителни. 

Интересно как са русифицирани българите в Украина след като болшевиките сьздават Украина и налагат обучение на създадения от тях украински език и литература . Много хитьр и извратен метод. Винаги ме е учудвало такова коварство.

Това може да върви в кръжока "Тъпи русофили-първо отделение"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ISTORIK said:

Дай няколко примера за замяната на български думи с руски в днешно време... За по-голяма яснота...

Повечето русизми са навлязли у нас по време на възраждането и по време на комунизма... Но днес? Кои руски думи навлизат (или са навлезли), измествайки изконно български думи?

Не знам чувам по телевизора немедлено, осторожно, спешно, даже щастие, Да не говорим за цели набори от терминологии в цели области. Които и се поддържат не се чистят. Имате голям грях "българистите" пред българския език и народ! 

Когато сравняваш българският и македонският е ужасяващ пингпонга русизъм-сърбизъм - дават 90% от лексикалните разлики в двата езика(вкл. латинизмите копие от сръбския)... А случайно да има публикувани научни трудове за македонският език у нас? Неговото развитие? Етапите на сърбизация и дебългаризация? Някой изучава ли го това...публикува ли? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Frujin Assen said:

Супер куул е да когато ходим на лайфове с френдчетата. Нали така мен? Там пиеме фрешове и шотове.

Горе долу така говорят младите- тотална русификация.

И да те питам Стинка, някой някога да се е възмутил от навлизането на англицизми в българския език?

Англицизацията на всеки език в съвременността е естествена. Предвид, че това е международният език. До колко това се ограничава е друг проблем. Деморализацията на българската национална идентичност, създадена да постели на скритата русификация...отваря националният идентитет към целият свят. Още през комунизма се проявява дефекта по сръбската ни граница, където в пограничните региони се гледа юготелевизия и сърбизацията и сърбоманията е видима в този регион и до днес.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...