Отиди на
Форум "Наука"

Помощ за намиране на художник или информация за картина


Recommended Posts

  • Потребител

Привет на всички,

 

моля ако някои може да помогне с информация за прикачената картина да сподели.

 

Търси се художника в най-добрият вариант, но каквато и друга информация да се намери ще е супер.

 

Жената, която притежава картината каза, че не е репродукция и за нея значи много самата картина, но не може да се справи сама с информацията в интернет.

 

 

kartina_small.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Интересно щом Google-то не намира никъде изображението, значи никъде до сега не е качвана картината и не е показвана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По принцип художниците се подписват - най-често някъде в ъгъла на самата картина. В някои случаи е и в полето, около картината, когато има такова или пък на гърба. Добре е да се огледа картината, доколкото е възможно. Все пак има много известни картини и просто по-памет да се изкара информация за по-малко известните е трудно.

Ако художника не е известен, вероятността да бъде разпознат е много малка. Най-вече от него или от негов близък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

https://www.google.bg/search?tbs=simg:CAEStgIJHHovkCyUKdEaqgILEKjU2AQaBAgCCAUMCxCwjKcIGmIKYAgDEijHF-UK1APiCr0X4wrgCoUE4QrIF9wqujq7Ovwt9zXbKtki1j7ZLNc-GjCKGjXRHbtZWGvrMPjVQ3tV0NIKv714tS9KMasoQl0xCnQUPkxY6rCvcPc6qku0axQgBAwLEI6u_1ggaCgoICAESBOVcajUMCxCd7cEJGpUBChoKCHBhaW50aW5n2qWI9gMKCggvbS8wNXFkaAodCgptb2Rlcm4gYXJ02qWI9gMLCgkvbS8wMTVyNjEKFAoDYXJ02qWI9gMJCgcvbS8wamp3CiMKEHdhdGVyY29sb3IgcGFpbnTapYj2AwsKCS9tLzAxOGt0cAodCgt2aXN1YWwgYXJ0c9qliPYDCgoIL20vMHA5eHgM&q=painting&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjKqIS0h-jWAhUMOxoKHQhvA8EQsw4IMg&biw=1550&bih=935

на този линк има подобни изображения, но никое не съвпада точно с картината. В нея е използвана някаква смесена техника. като че ли, врата е рисувана с маслен пастел, а останалата част не е  .. . .

Много ми напомня на тази картина http://www.philipbagrow.com/fig.htm

 

Guadian at The Met

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 5 минути, Б.Богданов said:

https://www.google.bg/search?tbs=simg:CAEStgIJHHovkCyUKdEaqgILEKjU2AQaBAgCCAUMCxCwjKcIGmIKYAgDEijHF-UK1APiCr0X4wrgCoUE4QrIF9wqujq7Ovwt9zXbKtki1j7ZLNc-GjCKGjXRHbtZWGvrMPjVQ3tV0NIKv714tS9KMasoQl0xCnQUPkxY6rCvcPc6qku0axQgBAwLEI6u_1ggaCgoICAESBOVcajUMCxCd7cEJGpUBChoKCHBhaW50aW5n2qWI9gMKCggvbS8wNXFkaAodCgptb2Rlcm4gYXJ02qWI9gMLCgkvbS8wMTVyNjEKFAoDYXJ02qWI9gMJCgcvbS8wamp3CiMKEHdhdGVyY29sb3IgcGFpbnTapYj2AwsKCS9tLzAxOGt0cAodCgt2aXN1YWwgYXJ0c9qliPYDCgoIL20vMHA5eHgM&q=painting&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjKqIS0h-jWAhUMOxoKHQhvA8EQsw4IMg&biw=1550&bih=935

на този линк има подобни изображения, но никое не съвпада точно с картината. В нея е използвана някаква смесена техника. като че ли, врата е рисувана с маслен пастел, а останалата част не е  .. . .

Много ми напомня на тази картина http://www.philipbagrow.com/fig.htm

 

Guadian at The Met

Само като цветоусещане са подобни. Иначе в твоята има правилна перспектива, реализъм и много по-добра техника. Тази, зая която се пита, за мен е пълна аматьорщина, освен ако не претендира, че е някакъв импресионизъм, но въобще не се учудвам, че никой никога не я е качвал в интернет :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите.

 

Забравих да напиша, че първото нещо, което пробвах е google reverse image search :) Но без резултат.

 

Не твърдя, че е известен автора, но се надявах някои да е виждал подобна творба.

 

Тези дни ще я попитам за снимка на подписа, може би той ще помогне евентуално.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2017. 10. 10. at 20:45, potrebitel33 said:

Привет на всички,

 

моля ако някои може да помогне с информация за прикачената картина да сподели.

 

Търси се художника в най-добрият вариант, но каквато и друга информация да се намери ще е супер.

 

Жената, която притежава картината каза, че не е репродукция и за нея значи много самата картина, но не може да се справи сама с информацията в интернет.

 

 

kartina_small.jpg

Национална Художествена Галерия

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 10 минути, Skubi said:

Национална Художествена Галерия

Какво означа това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прилича ми като мотиви и стил на Николай Рьорих, но...трябва да я види професионален оценител, в частните галерии работят такива.

0_16c876_3db3dcc1_XXL.thumb.jpg.068621b7e8a343ab61751ac45dd3e80a.jpg

2_JPG_7823.jpg.ce5e716252164affe8b557cddabc0b03.jpg

1428800379_monastyr-tik-cze.-ladakh.jpg.29a80ca2fb3a423066e4b5b08f2c6db8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 50 минути, Б. Киров said:

Прилича ми като мотиви и стил на Николай Рьорих

Едва ли. Лорда има право. Тази картина е аматьорско изпълнение. Някой се е учил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10/10/2017 at 21:45, potrebitel33 said:

Привет на всички,

 

моля ако някои може да помогне с информация за прикачената картина да сподели.

 

Търси се художника в най-добрият вариант, но каквато и друга информация да се намери ще е супер.

 

Жената, която притежава картината каза, че не е репродукция и за нея значи много самата картина, но не може да се справи сама с информацията в интернет.

 

 

kartina_small.jpg

Със сигурност е акварел и ескиз, а не картина, и има основание за голяма доза наивитет в тази рисунка, но пак се повтарям, прилича ми на Николай Рьорих, може някой да се е учил от негови работи. Ако е Рьорих, ще струва сериозни пари и е ценност и в културен план, ако не е, едва ли е от някой известен майстор, твърде специфична е. За всеки случаи, защото нямам време да ги преглеждам всичките, ето ви линк към почти всички известни работи на Николай и Святослав Рьорих, може да си откриете нещо подобно като сюжет:

http://gallery.facets.ru/catalog.php?page=7

доколкото знам оценка на експерт не струва повече от 100-на лева, ако смятате, че си струва, вариант е.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Благодаря за отговорите !

Попитах жената дали знае малко повече и тя каза, че картината по нейна информация е рисувана от мъж, който не е от България.

Успях да взема и подписа в относително добър формат и го прикачвам като информация.

 

Понеже не съм от София ще разпитам как стои въпроса с оценка от експерт и/или посещение в националната галерия.

IMG_0170.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, potrebitel33 said:

Благодаря за отговорите !

Попитах жената дали знае малко повече и тя каза, че картината по нейна информация е рисувана от мъж, който не е от България.

Успях да взема и подписа в относително добър формат и го прикачвам като информация.

 

Понеже не съм от София ще разпитам как стои въпроса с оценка от експерт и/или посещение в националната галерия.

IMG_0170.JPG

Подпис на Николай Рьорих, 1932 г.

59ef02f16dfff___-1932_.jpg.04151c5fa987f14afaebc476306a9f8d.jpg

Подпис на сина му, Святослав Рьорих

59ef0328f220c___.thumb.jpg.f14144669c3be9fe38df0bb890d2c260.jpg

Една аукционна къща, занимаваща се с оценки и продажби на картини в София

http://www.gallery-victoria.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

виждал съм подобна картина в някаква книга, но не помня кой беше. Направи ми впечатление човека с тоягата. Даже ми се струва, че май беше някакъв цикъл от картини.

Но може просто някой да се е упражнявал да я рисува. Предполагам много от вас са си правили някаква рисунка по някоя известна картина.

59f0f3369c8cb_Picture069.jpg.4557cf0031ce6b6382400d4dabb0b084.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Друг, за който се сещам, че е рисувал подобна тематика и се е интересувал от Изтока е Николай Райнов. През 1919 той предприема голямо пътешествие на Изток, за което по-късно ще напише:

"Учих философия, а свърших декоративно и графично изкуство; решил бях да стана монах, а се ожених; обичах хората, а те ме намразиха; мои врагове са ония, на които съм правил само добро; тридесетгодишен съм, а изглеждам старец; смятах, че мое призвание е четенето, а се принудих да пиша. Най-голяма благодарност дължа на семинарията, дето ме научиха да мисля, да мълча, да почитам, да съзерцавам и да търся нещо по-горно от човека…Много неволя и бедност изпитах, за което се радвам: наченах от това да диря опора сам в себе си и се не предадох никому. Ходих много низ нашенско, по цяла България, за да изуча езика, срам ме беше, че не си знам езика, а ми трябва да си служа с чужди думи. Ходих и по Изток, от дето пазя пожълтяла тетрадка спомени, които може някога да издам. Търсих следите на загубени духовни движения, срещнах скъпи хора, за които не смея да говоря, видях неща, за които няма и перо. Живях всякак. Много неща учих. Много науки ми трябваха. Износвах ли си впечатленията, давах ги на другите: тъй се появиха една по една книгите ми. В много от тях има изповед: който знае да ги чете, ще ме види какъв съм и какъв съм бил.

Внучката му Диана Райнова казва за него: „Къде ли са сега индийските му дневници и познанието, което му е предал учителя Мория... Тепърва ни предстои да преоткриваме личността и това, което ни е завещал Николай Райнов.“

https://bg.wikipedia.org/wiki/Николай_Райнов

Николай Райнов е почитател на Николай Рьорих и през 1930 основава "Общество на Рьорих" в България. Не изключвам да има нещо общо с тази рисунка, но едва ли е неин автор, съдейки по подписа му:

1-5.jpg.1f496019c4dfbdeb9b37f84ac240aa3e.jpg

а и по стила му:

nr6.jpg.b157ecf155f65465edd95d9ebbc6334e.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Картината, която ми се върти из главата беше нещо свързано с Испания или в малко по-широк аспект иберийско-латинския регион. Но дали обекта беше там, или художника беше рисувал някакъв цикъл за там, или имаше някакво тамошно влияние ми се губи. Може обаче да не е същата - този четрикольор в зелена гама в горната дясна част - май нямаше такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Привет на всички,

 

понеже попитах преди време и бяха дадени идеи от форума, да кажа, че резултата е негативен - не можах да намеря автора. Попитах където можах, макар и чрез познати в националната галерия, но без успех.

 

Явно автора е неизвестен и няма запознати с подписа :)

 

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • Потребители

„Творбата“ е „Персонаж“ от фреската „Одисей слиза в царството на Хадес“, изобразена на тавана на Двореца на принца на Монако (авторът е неизвестен). Наричана е още „Ulysse à Nekuia“, като Некуа е ритуалът „призоваване на мъртвите“, с който Одисей се озовава в подземното царство на Хадес.

За това се разказва в единадесета песен на „Одисея“ от Омир, като съдържанието накратко е дадено в книгата на Николай Кун „Старогръцки легенди и митове“. https://obuch.info/starogrcki-legendi-i-mitove-v2.html?page=144 

 1202481823_2.Fresque-originale-du-plafond-de-la-salle-du-Trone-scene-centrale.-Episode-de-la-Nekuia-dUlysse--Mael-Voye.thumb.jpg.11584b25ace597101f503b84a0b3aa46.jpg

 В царството на Хадес Одисей видял душите на майка му Антиклея, прорицателя Тирезий, цар Агамемнон, Ахил, Патрокъл, Антилох и Аякс Телемонид. Видял и мъченията на Тантал и на Сизиф. Най-накрая  приближила душата на най-големия от героите, Херакъл, докато самият той прекарвал на Олимп, всред безсмъртните богове. Одисей чакал да се появят душите и на други велики герои от минали времена, но тези дето дошли надали такъв ужасен писък, че Одисей уплашен, избягал, защото се опасявал, че богиня Персефона ще изпрати ужасната горгона Медуза.

Всичките споменати лица трябва да са изобразени на фреската.

1002559178_PalaisprincierdeMonaco.FresqueoriginaleduplafonddelasalleduTrne.LafresquerepresentelepisodedelaNekuiadUlysse.thumb.jpg.be2df8e00d3eac127520fd45dc089101.jpg

„Персонажът“ (така е определил сюжета качилият изображението в интернет) е Херакъл, който последен пристигнал от Олимп.

984479466_PersonnagedelaFresqueUlysseNekuia..thumb.jpg.d71064ac63e45d308f0f72f4a09c84a0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...