Отиди на
Форум "Наука"

Истанбулската конвенция и "третия пол"


Recommended Posts

  • Потребител
Just now, КГ125 said:

Само и единствено когато са вече зрели за това. 

Ами ако са зрели за стереотипните, очевидно са зрели и за нестереотипните.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 614
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 12 минути, nik1 said:

Преведено е на български като пол т.е пол е социално изградена роля, поведение, дейност или характеристика, която определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете

Това определение не казва нищо. Ако жената чисти канали,това няма да я направи мъж, нищо, че обществото смята, че чистенето на отходни канали е предимно мъжка дейност

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, КГ125 said:

Всъщност, тук нито защитата от домашно насилие (имаме си закон за това, даже прекален) нито дори стереотипите и джендъра са важни. 

Този спор е за възможността на ЕС да ни натрапва правни норми. Това е много, много опасно за целия съюз. 

Нашето законодателство отдавна отдавна е хармонизирано с ЕС. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, самотния вълк said:

Това определение не казва нищо. Ако жената чисти канали,това няма да я направи мъж, нищо, че обществото смята, че чистенето на отходни канали е предимно мъжка дейност

Има общества, които смятат точно това. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, alvassareiro said:

Ами на наша територия, като част от ЕС, идват разни индивиди, които тази конвенция ги лови.

То на наша територия идват и американци. Да въведем заради тях англосаксонското право

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 минута, alvassareiro said:

Нашето законодателство отдавна отдавна е хармонизирано с ЕС. 

Така, де но имаме право пък да не приемаме каквото не ни харесва. Тая конвенция Британия още не я е ратифицирала, ма тя има много радикални ислямисти, та има тя място при нея. А за нашето изначално демократично българско общество с чудни традиции на хармонични отношения между мъжа и жената - за какво ни е да ни обърква? 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 минути, alvassareiro said:

Има общества, които смятат точно това. 

Е ма ние на тях няма да им решаваме правните проблеми. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 минути, alvassareiro said:

Ами ако са зрели за стереотипните, очевидно са зрели и за нестереотипните.

Не е точно така. Има известна опасност за развитието им, та това трябва да се обяснява по-късничко и точно пък за това тая конвенция не се грижи. Написала са я така, както са я превели на български. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, КГ125 said:

Е ма ние на тях няма да им решаваме правните проблеми. 

Защо?

Ако техни членове са на наша територия?

Че тука има половин милион такива мургавелници...които бият жените си, женят ги насила, продават ги и ги купават....Баш на място си е тая конвенция. 

Редактирано от alvassareiro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, КГ125 said:

Не е точно така. Има известна опасност за развитието им, та това трябва да се обяснява по-късничко и точно пък за това тая конвенция не се грижи. Написала са я така, както са я превели на български. 

Напротив, грижи се. Ясно е написано - в момент ПОДХОДЯЩ за децата. Без да се казва кой  етой. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според НК лека телесна повреда се преследва по частен път. Средна и тежка е престъпление от общ характер. Изключението е, когато средната телесна повреда е нанесена  на близък роднина или съпруг. Тогава е от частен. Вероятно според конвенцията това изключение трябва да отпадне. Макар че не виждам правна и житейска логика това да се случва

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, alvassareiro said:

Напротив, грижи се. Ясно е написано - в момент ПОДХОДЯЩ за децата. Без да се казва кой  етой. 

Всъщност казано е - на всички образователни нива

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, КГ125 said:

"стереотипни роли за жените и мъжете.“ (курсивът мой – т.е. за промени в идеята, че например „ролята“ на жената е да се подчинява, а на мъжа да „господства“, „ролята“ на жената е да си седи в къщи и да се грижи за дома, а на мъжа – да поддържа „социални контакти“ с приятели, колеги и т.н.)."

Както казах, това са личните виждания на нашият голям хуманитарист проф. Янакиев, но с правния смисъл на нормата на чл.12 те общо нямат. Дано го назначат за съдия по тая конвенция, заради правилното му виждане, но в текста на нормата изобщо няма такова тълкуване. 

Утре някой ще каже, че стереотипна роля за мъжете и жените е нещо друго, каквото си измисли и заради тоя текст ще има правно основание да наложи тълкуванията си. Когато и ако има власт...... 

И тогава ти предлагам да вземем тази статия и да отидем да викаме: "Ама нали ......"

Авторът пише "например...еди какво си....," за да илюстрира за четящите, а не за прави обобщения (така мисля и го разбирам)

==========================

Апропо, за циганите, това обобщение е правилно. Имам приятел българин, който живее с циганка (и тя ми е приятел) и им знам цялата култура и табиети на циганите
/Жената има деца от първия си мъж циганин, и внучки - девойки циганета, Девойките са еманципирани, и като изядат някой шамар от мъжете си -  се прибират при бащите си или се развеждат/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, самотния вълк said:

Според НК лека телесна повреда се преследва по частен път. Средна и тежка е престъпление от общ характер. Изключението е, когато средната телесна повреда е нанесена  на близък роднина или съпруг. Тогава е от частен. Вероятно според конвенцията това изключение трябва да отпадне. Макар че не виждам правна и житейска логика това да се случва

Да, трябва да отпадне. Никакъв проблем няма с това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, alvassareiro said:

Да, трябва да отпадне. Никакъв проблем няма с това.

Защо да се ограничаваме само със средна, да отпадне частния път и за леката.. Смисълът на престъпленията от частен характер е, че само и единствено жертвата може да реши дали е пострадала от деянието или не. Точно по тази причина и средната телесна повреда между близки роднини е извадена от общия характер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, самотния вълк said:

Това определение не казва нищо. Ако жената чисти канали,това няма да я направи мъж, нищо, че обществото смята, че чистенето на отходни канали е предимно мъжка дейност

Именно . Социалната роля не прави жената - мъж, или мъжа - жена.. Не "бърка в гащите"..

Джендъра са ролите на двата пола в играят на живота , а не самите полове. "Джендър" е играта която "игрят" мъжете и жените, това което обществото очаква от тях. 

Понеже насилието над жени се определя в английския език  терминолoгично като "Джендър-насилие" (Gender-)  , a не Sex- ,това е думата за "пол" в английския (но Sex-насилие има друг смисъл в английския), се е наложило да се даде това определение.

И от този превод започват едни истерии и паранои, и трупане на политически дивиденти..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Именно . Социалната роля не прави жената - мъж, или мъжа - жена.. Не "бърка в гащите"..

Джендъра са ролите на двата пола в играят на живота , а не самите полове. "Джендър" е играта която "игрят" мъжете и жените, това което обществото очаква от тях. 

Понеже насилието над жени се определя в английския език  терминолoгично като "Джендър-насилие" (Gender-)  , a не Sex- ,това е думата за "пол" в английския (но Sex-насилие има друг смисъл в английския), се е наложило да се даде това определение.

И от този превод започват едни истерии и паранои, и трупане на политически дивиденти..

Ми тогава какъв е смисъла от всичко? Я кажи какъв е джендъра на вицепрезидента ни?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, КГ125 said:

Ако имаше възможност за резерви, нашата държава можеше да ги направи, ама няма. 

Всяка държава има право на резерви по всеки международен документ от такова естество.

Ако погледнете документите на ООН, под всеки, за който се сещам, има списък с ратифициралите го държави и резервите на всяка държава, която има такива.

 Ето: http://www.institut-fuer-menschenrechte.de/en/topics/development/frequently-asked-questions/19-what-are-reservations-to-human-rights-treaties-and-what-do-they-mean/

Затова силно се ужасявам от невежеството на цели политически партии, които явно не знаят, че една конвенция може да бъде подписана с резерви.... При условие, че парламентарнопредставените сред тях би трябвало редовно да разглеждат за ратифициране актове на международното право....

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, alvassareiro said:

А защо трябва да се преподават стереотипните роли на  пола? Какво лошо има да се разискват и нестререотипните?

Няма проблем да се разискват и нестереотипни роли. Проблемът е, че управляващите, а и родните НПО не са в състояние да  фиксират родните стереотипи, а копират чуждия опит. Съмнявам се, че въобще имат компетенции и умения да осмислят проблема. Всичко което правят е да повтарят като папагали и да преписват чужди буквари, но това са чужди стереотипи и чужди проблеми.

Например в развитите страни на ЕС съществуват предразсъдъци, че жените не стават за мениджъри, за програмисти, не могат да се занимават с наука, с математика и т.н. Това отблъсква хиляди момичета, които иначе  имат потенциал да заемат подобни позиции. т.е. налага се да се променят стереотипите и за целта съществуват една камара програми.

България обаче няма тези проблеми, а нашите НПО-та набиват в главите на хората същите "стереотипи". Ефектът е точно обратен. Българските момичета за пръв път чуват от НПО-тата, че "имат трудности" да станат мениджъри, математици, учени или програмисти. Преди това те са нямали този стереотип. Резултатът е, че ако преди са имали намерение да правят кариера в тези области сега се разколебават.

Пример: Европейската комисия  настоява за налагане на квоти за жените в управителния съвет на компании, за да се разреши проблемът с половото неравенство. Предишни опити на ЕК да заложи целта от 40% са блокирани от Германия, Холандия и Швеция, които се страхуват, че Брюксел се намесва във вътрешните дела на страните членки. Швеция няма проблем с квотата, но подкрепя Холандия и най-вече Германия. В последната жените представляват 22% от мениджмънта на компаниите. За сравнение в България числото е 44%, а пред нас е само  Латвия

България е на първо място ЕС по дял на жените студенти в ИКТ, на първо като дял заети в същия сектор, в топ позиции при съотношение жени / мъже в науката и т.н. Няма лошо да да се дават стипендии на жени и да се поощряват да се занимават с подобни неща, но да се твърди, че имаме проблем там където сме лидери и другите трябва да ни догонват е малоумие.

От друга страна там където наистина имаме проблеми, няма кой да ги фиксира и съответно финансира. Съответно без пари НПО-тата няма да се занимават с истинските проблеми на жените в България.

С други думи като знам какво е нивото на управляващите, а и на хората в разните НПО съм скептик, че ще  излезе нещо позитивно от цялата работа. По-скоро напъна за "промяна на стереотипите" ще създаде проблеми отколкото ползи.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, самотния вълк said:

Ми тогава какъв е смисъла от всичко? Я кажи какъв е джендъра на вицепрезидента ни?

Как какъв?  Конвенцията е за борба с насилието над жени, и в нея се изполвеа терминът Gender-related насилие, Дава се и определение какво е това gender", нонеже думата може да се изполва за разлини неща (за да няма разминаване и двусмислие)

Джендъра са очакваните роли от обществото, но зависи кого питаш.. На мен  като "толераст" ми е през оная работа дали Президента е мъж или жена

Ти какво мислиш?

/ :animatedwink: иначе ватническите смешковци не са ме  преценили много добре: либерален -национал-фашист съм ,.. което значи че смятам че цялата руска и полу-руска платена и безплатна сган, без оглед на пола, и сексуалната ориенатция и без дискриминация, трябва да бъде изритана от България/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, nik1 said:

Джендъра са очакваните роли от обществото, но зависи кого питаш.. На мен  като "толераст" ми е през оная работа дали Президента е мъж или жена

Вижте ето тази статия:

https://clubz.bg/63118-kakvo_stava_ako_si_premier_na_nova_zelandiq_i_zabremeneesh

Това пак относно половите стереотипи :)

Защо премиер на една държава да не може да бъде жена в детеродна възраст? Защото кариерата пречи на майчинството и е длъжна да я изостави, за да бъде майка?  Откъде следва това? От никъде, както се вижда.

Ей пример за дискриминативно отношение към жените, на основата на "социалната роля на пола" - по пол и по възраст - презумпцията, че ако хем са жени, хем са млади, не могат да имат отговорни длъжности. Оттам и по-ниското заплащане ("ако ще ми губи време в майчинство, що да й плащам"), оттам и предпочитанието младите жени да се наемат на определени "декоративни" функции (като секретарки, и т.н.), които са почти изключени за по-възрстните жени (щото "старите чанти" не са "декоративни" - пак дискриминация), а какво остава за мъжете (мъж-секретарка?!). Оттам и какво ли не.

Що пък мъжът да не си гледа бебето?

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, dora said:

Вижте ето тази статия:

https://clubz.bg/63118-kakvo_stava_ako_si_premier_na_nova_zelandiq_i_zabremeneesh

Това пак относно половите стереотипи :)

Защо премиер на една държава да не може да бъде жена в детеродна възраст? Защото кариерата пречи на майчинството и е длъжна да я изостави, за да бъде майка?  Откъде следва това? От никъде, както се вижда. Доскоро и на много други места обаче подобна роля на жените е немислима.

както Атом каза, първо да решим кои са нашите толкова пречещи стереотипи, с които да се борим. Защото излиза, че си вкарваме безсмислени термини и  си измисляме несъществуващи проблеми. Не случайно давам за пример вицепрезидента

Редактирано от самотния вълк
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, самотния вълк said:

както Атом каза, първо да решим кои са нашите толкова пречещи стереотипи, с които да се борим. Защото излиза, че си вкарваме безсмислени термини и  си измисляме несъществуващи проблеми. Не случайно давам за пример вицепрезидента

Ами, не са нито несъществуващи, нито безсмислени. Вижте данните за размера на проблема с домашното насилие срещу жените. Както и тази статистика:

http://www.mediapool.bg/spored-80-ot-balgarite-rolyata-na-zhenata-e-semeistvoto-a-na-mazha-da-pecheli-pari-news272091.html

Примерът с вицепрезидента не е показателен за стереотипното или дискриминативно отношение, както и това, че ето тази жена: https://en.wikipedia.org/wiki/Benazir_Bhutto е бивш премиер на Пакистан не прави от Пакистан държава с женско равноправие и липса на полови стереотипи.

(Или ето още една: https://en.wikipedia.org/wiki/Tansu_Çiller)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, alvassareiro said:

Напротив, грижи се. Ясно е написано - в момент ПОДХОДЯЩ за децата. Без да се казва кой  етой. 

Напротив казва се - възможно най-рано. Написано е в обяснението на конвенцията  (има го на английски, но не и на български).

Не е страшно определението за джендър (има го в Обяснението), а какво се разбира под "жена". В Обяснението има разяснение на какво е това "жена", обаче не е написано какво определя дали даден индивид е "мъж" или "жена". И тук идва точка 53 от  Обяснението - какво се разцира под дискриминация на жени. Та там е поместен термина "gender identity",  даже с разяснение какво е това. 

Или просто казано конвенцията ( доста прикрито) приравнява биологичните жени с травеститите, би-сексуалните и т.н.

 

ПП Пиша от телефон и се извинявям за правописа.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...