Отиди на
Форум "Наука"

Quo vadis


Recommended Posts

  • Потребители

Заглавието на статията, и коментарите под самата статия, ме вдъхновиха за пусна темата, Имам и мой личен повод

http://www.mediapool.bg/borisov-nauchil-za-udarite-v-siriya-ot-voennoto-razuznavane-a-ne-ot-partnyori-news277960.html

Къде отиваме?

 

Парньорите ни от НАТО  не ни уведомяват за неща, за който би следвало да ни уведомят. Каква е причината според вас?
Ако причината е, че партньорите ни просто  не ни вярват   ,то излиза че грешката ("повредата") е в нас самите някъде..Греша ли?
Можем ли да си върнем някога доверието и "честта" си, и как може да стане това според вас?

Какво смятате по въпросите?

Следва ли да си коригираме или респективно да обърнем на "180 градуса" (или на 120,240 градсуса) външната политика/политики и приоритети?

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Интересно съвпадение - днес споменах на един приятел за филма. Както и да е.

Преди 14 минути, nik1 said:

Парньорите ни от НАТО  не ни уведомяват за неща, за който би следвало да ни уведомят. Каква е причината според вас?

Ако причината е че партньорите ни просто  не ни вярват   ,то излиза че грешката ("повредата") е в нас самите някъде..Греша ли?
Можем ли да си върнем някога доверието и "честта" си, и как може да стане това според вас?

Какво смятате по въпросите?

Следа ли да си коригираме или респективно да обърнем на "180 градуса" (или на 120,240 градсуса) външната политика/политики и пориоритети?

 А как следва да постъпят ако ни смятат за троянски кон на Кремъл?

180° евентуално могат да ни вкарат в евроазийски съюз, а най-страшното е че не малко хора смятат, че това е най-доброто. Най-малкото - ще съсипем всичко градено досега като международни отношения.

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ясно приятелю :)


И в тази визия и посока, въпросът ми е можем ли да правим ,така че да си върнем доверието (да се опитаме) , В каква насока?

Приемам всякакви пробялясъци, виждания, идеи,   (традиционни,и нетрадицинни, фентъзи,алтернативни,крайни,твъдри,меки,комбинации..).

Или пък образно казано, "да се оставим да се носим по течението" и каквото бог/съдбата даде?

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Ако причината е, че партньорите ни просто  не ни вярват   ,то излиза че грешката ("повредата") е в нас самите някъде..Греша ли?
Можем ли да си върнем някога доверието и "честта" си, и как може да стане това според вас?

 

Моят отговор е "не". Ето защо:

http://atlantic-council.bg/българия-руското-оръжие-срещу-запад/

Ако си спомняте, още преди влизането в НАТО партьорите считаха лустрацията за много важна. През 2010 имаше скандал с това, че повечето ни посланици в западните държави са бивши офицери от ДС. И публично се заговори, че България бива схвашана като "Троянския кон" на Русия в съюза.

Тогава външният министър Н. Младенов ги отзова. Но лустрираха ли се институциите? Не.

Аз лично не виждам никаква промяна, вкл. по крайно колебливото поведение на България всеки път, когато трябва да бъде взето отношение по въпрос, свързан с Русия. Всеки път едно и също - изчакване, снишавена, неправене на нищо, невзимане на категорична позиция.

Тогава за какво доверие може да се говори изобщо.

p.s. Ето още една статия:

http://www.faktor.bg/bg/articles/balgariya-se-provali-na-parviya-po-seriozen-test-za-loyalnost-kam-nato-posledstviyata

 

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ок,ок.. и какво следва?

Носене по течението? Накъде върви то?

 

 

Цитирай

Пето – Гражданската общност в България, която защитава евроатлантическите ценности – демокрация, свобода, права на човека и върховенство на закона, е слаба, не добре организирана, разпокъсана и без сериозно влияние върху управлението на държавата при определяне на стратегическия курс на страната като интегрирана част от НАТО и ЕС.

 

Струва ми, че унас в момената се случва някакъв процес, при които, в скоро време (в измеримо бъдеще) "антигражданският","анти-атлантически" популизъм, в някаква негова проява и форма ще стане хегемон в публичното пространство .
Тогава, , хората от тази общност хората с евроатлантически ценности ,са  заплашени и от някакъв вид маргинализане, прикриване на себе си в обществото.

И смятам това може  се случи независимо дали  "анти-атлантическите" популисти ще излъчат собствено управление или не.
При нас има критично множество, микс от попиулистки партии,(наричащи се  леви,десни или както там),които влияят върху общетвото и съзнанието му 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Гражданската общност в България, която защитава евроатлантическите ценности – демокрация, свобода, права на човека и върховенство на закона

... е наричана "толерасти". Срещу нея се води целенасочена и масова пропаганда.

Думата е заимствана от руски.

Накъде не знам, но все по-далеч от Европа.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, dora said:

... е наричана "толерасти". Срещу нея се води целенасочена и масова пропаганда.

Думата е заимствана от руски.

Накъде не знам, но все по-далеч от Европа.

Да вметна в тази връзка Във форума,в  който пишем, (тук,в този форум), преди няколко месеца, един администратор нарече "толераст" потребител , който обсъждаше Конвенцията за защита на жените и децата от насилие..

 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://atlantic-council.bg/политиката-на-снишаване-е-недосто/
 

Цитирай

 

АСБ настоява от страната да бъдат изгонени всички граждани на Руската федерация, които осъществяват разузнавателна дейност на българска територия и се намесват демонстративно във вътрешните работи на страната, ако не подлежат и на по-тежко наказателно преследване съгласно българските закони.

 

Много добре, (но възниква и въпроса защо досега не са изгонени)

Освен това част хората които осъществвяват разузнавателна дейна за Русия не са руски граждани , а български - някой от тях в парламена, и като коалиционни  партньори на управляващата партия

Доверието на партьорите ни от НАТО не е  изгубено само заради снишаването ни пред Русия и руските интереси , а заради това че има широко отворен канал за предаване на всяка важна военна и оперативна информация през България (важна и за нациналната сигурност и отбрана на самата България!) - към Русия!

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Щем не щем се носим по течението (не обичам да говоря в първо лице множествено число за държавата и дори за народа към които не чувствам никаква съпричастност, но го правя по навик) или дори по-лошо - съвсем целенасочено се движим в грешната посока - към Русия и Азия като цяло. Казано е вече, съгласен съм с Дора, съгласен съм и с тебе, Ник.

Можем ли да направим нещо и какво за да предотвратим меко казано неприятния развой? Пак зависи, кои ние (да кажем малко инакомислеюи от стадото хора). Групово, демократично и политически - Не!

Защо?

Първо руското политическо влияниве у нас е огромно, съизмеримо с с това в самата Русия. Първо, че държавата не  жали средства и второ повечето хора са отявлени путинофили.

Пример:

Често демократично болшинството избира и хора като себе си (мислещи по същия начин). Ако допуснем, че 90% от гласоподавателите са идиоти, то и на власт ще се издигнат едни по-тарикати, но пак идиототи. Не може да е другояче. Ако пък се отнеме правото на глас от 90%-те процента, става режим, а не демкрация. Това е. Параграф 22 Повторих се.

Какво може да се направи:

Нищо

Тук разбира се изключвам действия като тероризъм! Или дори метеж. Действиствия, които намирам за нецивилизовани, не коментирам. Мтежът не е толкова нецивилизован, но резултатът може да е катастрофален. Какво пречи на групата осъюествила метеж да въведе диктатура?

А какво може да направи отделния човек? Човек винаги има избор - може да се адапира, може и да емигрира.

Няколко примера от фейсбук, които са инструменти аа руска пропаганда (да го наричаме ли хибридна война?)

Всички видеоканали дето ми се появяваха и са блокирани към момента - Видео мрежа, Смехъ е заразем, Аз обчиам шоколад,  Не мога без семейството си, Смях в повече..

Групата Без партии и политици...

Приятели, които просто теглят натам.

 

Два линка, които имат връзка с темата - http://www.reduta.bg/из-делниците-на-един-луд-9-13-март/

И още един, по сериозен, какво става с обективните журналисти в Русия (рутина както се казва, нищо особено) - https://www.svoboda.org/a/29168811.html

Редактирано от Joro-01
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

У нас има негласуващи/негласували,

Има и гласували за "по-малките идиоти" в управлението, с надеждата да не се "видиотят" повече, и да стопират големи идиотщити /това е излъгана надежда, "днес ББ си ляга с  мисълта  как да паднат санкциите срещу Русия", както казва Иво Инджев, журналист и политически анализатор/

http://ivo.bg/

Интересен цитат  от негова статия
 

Цитирай

 

Изкушавам се да цитирам по този повод оценката на Симеон Радев  за българското русофилство, каквато многократно съм давал без претенция за откривателство на очевидното. Авторът на “Строители на съвремнна България” е констатирал натегачеството и невежеството на българското русофилство преди повече от век.

“За забелязване е, че когато се касае за руския престиж в България, нашите русофили са много по-непримирими, нежели самото руско правителство. Това се дължи , разбира се, главно на факта, че те са тук , в България паразити на руския престиж , с който тъй много злоупотребиха за свои користни цели, щото отвратиха самата Русия. Но често пъти тяхната цинична защита на руските интереси се дължи на невежество”. (Симеон Радев, “Русия в началото на 20 век”, изд. “Свети Климент Охридски”, София, 2010 г., стр. 233, 234)


 

 

Искам да кажа че в България може да се "случи" и по нормалния начин про-европейско управление, стига да се появат лидери и партии (формации, проекти) и които да активизират потенциала на негласуващите про-атлантически хора и гласуващи за по малкото-зло. Такъв проект в момента се прави

http://ivo.bg/2018/04/13/демократична-българия-отговори-на-дв/

Аз съм от втория тип, на последните парламентарни избри не гласувах за тези, на които симпатизирах,защото прочуванията сочеха че няма да влезнат в парламента. Гласувах за по-малкто зло

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 27 минути, nik1 said:

У нас има негласуващи/негласували,

Има и гласували за "по-малките идиоти" в управлението, с надеждата да не се "видиотят" повече, и да стопират големи идиотщити /това е излъгана надежда, "днес ББ си ляга с  мисълта  как да паднат санкциите срещу Русия", както казва Иво Инджев, журналист и политически анализатор/

http://ivo.bg/

Интересен цитат  от негова статия
 

 

Искам да кажа че в България може да се "случи" и по нормалния начин про-европейско управление, стига да се появат лидери и партии (формации, проекти) и които да активизират потенциала на негласуващите про-атлантически хора и гласуващи за по малкото-зло. Такъв проект в момента се прави

http://ivo.bg/2018/04/13/демократична-българия-отговори-на-дв/

Аз съм от втория тип, на последните парламентарни избри не гласувах за тези, на които симпатизирах,защото прочуванията сочеха че няма да влезнат в парламента. Гласувах за по-малкто зло

 

Ако трябва да съм обективен, познавам и то немалко негласували със силно леви или дори диктаторски убеждения, така че не се наемам да проозирам резултата от евентуално задължително гласуване. Поради което не съм убеден, че негласуващите проатлантически имат някакъв потенциал, но нека излязат резултати от проекта.

Какви неземни лидери трябва да са тези за да обърнат мнозинството на сто и осемдесет...

Черногорци (дето са буквално купени от руснаци) и македонци показаха по-голямо политическо "мъжество" от "нас". За Румъния си знаем отдавна.

Това за по-малките идиоти го видяхме. И аз бях така, имам някакъв принос. Затова от преди теб не гласувам. Това си е липса на алтернатива и си прав да не гласуваш, след като очевидно няма резултат от действието ти.

 

 

Редактирано от Joro-01
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

В момента Русия е ревизонистична, и анти-утопична държава (много от нещата случващи се там са описани в романа "1984" на Оруел)

/Тъй като плътно следях  изборите в Русия и случващото се там, тези неща мога ги потвърдя с голяма степен на достоверност/

 

Това не е нещо ново или разлино за самата Русия,
Исторически погледанто периодите в които се е демократизирала и европеизирала са били кратки, напредъкът незавиден, и тези периоди винаги са били последявани  от по-дъли периоди на стягане и регрес

Какво е новото и различното днес - не е оръжието, атомните бомби и ,милитаризацията, или дори не агентите, а социалните мрежи,електронните медии и интеренета, чрез който Русия може да руши и руши тъканта на западните общества.
Това  се случва
- когато нямат защитни  механзми и реакциии, вкл  върховенство на закона
/ като в нашето общество /


- разочаровани са от собствените си политици, от прехода,от жизнения си страндарт,
/опасността я има в голяма част от Европа - изключвам "шампиона" Германия, "отличника" Холандия,Скандинавските страни, и страните от Южна Европа,които макар и намиращи се в периферията, народите им са "нечуствителни" към руското влияние,  нещо народпсихоилогия на средиземномореца!/


 - когато няма развито гражданско чувство и общество /като в нашето/

- когато липсват лидери, даващи правилната посока
Липсва чувствато за лидерство ,това много често се пропуска при анализите ,Един лидер може да обърне играта и настроенията и да поведе хората в правилната за тях посока,така че те да я приемат за правилна, за самите тях! Не само партиите с техните програми  са важни,а и хората, лидерите

/Борисов вече никого не води, той е воден, тласкан и дърпан/.

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Аз съм от втория тип, на последните парламентарни избри не гласувах за тези, на които симпатизирах,защото прочуванията сочеха че няма да влезнат в парламента. Гласувах за по-малкто зло

Основен проблем е това, че значителна част от този тип избиратели реално останаха без политическо преставителство - нито една партия, която да ги представлява.

Хилядата минипартийки всъщност разбиха дясното пространство не на партии, а на единични или фрагментарни идеи, около които се организират някакви "от кол и въже" сдружения на хора, които освен желанието си да участват в политическия живот от управляващата страна, нямат нищо общо.

Останалата част от идейния им спектър е нещо, което просто копира останалите партии в частите, които са изцяло реторични и никой няма намерение да ги превръща в ефективни политики.

Дори когато се обединят, тези партийки не стават едно. Стават формално обединение, преглътнало непримиримите си различия с цел да влязат в парламента, където ще са също толкова "орел, рак и щука", колкото са и в момента.

А това е много лошо. Аз лично например съм на мнение, че човек задължително трябва да гласува. Включително в името и в паметта на всички онези, дали живота си и изтърпели всевъзможни политически репресии, за да ни осигурят това право.

Само че няма за кого.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не се отказвайте. Много добре разбирам разочарованието ви, но ако не се надяваме (това е вътрешна борба с недоверието и "дяволите"), това значи че България е загубена, ние сме загубили и сме предали тези които вече са се жертвали за нея (за свободата и)

Пс

ще се повтотря:

Цитирай

Липсва чувствато за лидерство ,това много често се пропуска при анализите ,Един лидер може да обърне играта и настроенията и да поведе хората в правилната за тях посока,така че те да я приемат за правилна, за самите тях! Не само партиите с техните програми  са важни,а и хората, лидерите

Да не би тези за които глаусвахме през 90-те да имаха оригинални "некопирани" програми? Не, за бога

 Вярвахме им защото бяха лидери, смели и последователни в това в което ни водят!

/ Костов беше лидер,но до какво доведе управление му ? .Ф Димитров беше лидер, но какво доведе управлението му?Сегашните мижитурки са по-добри и оправни управници от лидерите от 90-те- Достатъчно е да се сравни днешна България ,с тази след управлението на лидерите от 90-те/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз не виждам логика в отиването и пускането на празна бюлетина, Ник. Нито в гласуването за партия, която няма изгледи да влез в парламента.

Съжалявам.

Ако въпросът е как ще се оправи България...

Като някак изчезнат всички българи и се засели с англосаксонци и скандинавци. Това е възможният начин.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, Joro-01 said:

Аз не виждам логика в отиването и пускането на празна бюлетина, Ник. Нито в гласуването за партия, която няма изгледи да влез в парламента.

Аз не го пропонирам.  :) .Пропонирах обратното за втората част в съобщението ти, и нещо по-друго за първата част,...но както и да е..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уверението че програмите на разцепените партии  били "копирани" сори, но това не отговаря наистината -за мен демонстира че не сте се интересували,отказали сте се ,вдиганали сте ръце. Не ви упреквам, разбирам ви казвам го пак, и ще се потретя;

Проблема не беше в програмите, а в лидерите и тяхното държание и поведение което будеше/буди недоверие.

Освен това един от тези лидери е излючително принципен човек,много интелигентен и начетен (гледал съм гов интервюта),но няма никаква харизма,не може да се поднесе,правеше действия и изричаше думи които бяха спорни, приеманиза детински, а и беше оплюван (тъкмо в неговото простантство-дясното)

Естесвено този човек дори да беше най-големия евроатлантик,най-големия борец за върховество на закона,и програмата да беше най-добара политическа платформа за 1300 годината история или поне най-добра откакто имаме демокртация от 140 години/излезна че е такава, доколкото с Киров я анализирахме,Киров е едион отнай-блестящите анализатори във форума,аз се доверявам на мнението му, всъшност стигнахмедоконсенсуц/,този човек нямаше шансове да бъде лидер на голяма група, да бъде харесан и припознат, и да влезне в управлението

 

Казвам само едно, моля, следете политиката, в дясно, не махайте с ръка и не казвайте "всички са маскари" "всички преписват", "всики лъжат за да вземат парче от баницата" (не ще и дума - РБ бяха точно такива безпринципни опортюнисти, дори обявиха че ще се борят "демокрация от унгарски тип",т,е за нелиберална демокрация,отврат на човек може да му прилошее) за да бъдете готови,когато вашия човек лидер (група лидери) дойде ("учителят ще дойде, когато ученикът е готов") 

Недейте гласувайте ,но се интересувайте наистина за бога, четете и мислете- безпристрастно!

Бъдете активни граждани, моля ви!

/Иначе за какво са всички красиви приказки за "гражданско общество" и евратлантизъм? :) /

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз по принцип не участвам в подобни теми във форума, защото от една страна в споровете никой не може да убеди отсрещния в правотата си, а най-много да се изпокара човек от една страна и защото и без това у нас се политиканства до откат.

Но понеже от няколко дена у нас (пак) се говори за ново дясно (и евроатлантическо) обединение и понеже тази тема е в общи линии в тази рамка, ще взема да наруша принципа си и малко нескромно да пусна една своя статия отпреди 6 месеца, когато пак щеше да се прави дясно обединение. Текстът е в по-широк, философско-географско-икономическо и ментален контекст. Мисля, че Никито (и Алвата, ама той се изгуби) ще разбере за какво иде реч. :)

http://glasove.com/categories/komentari/news/syn-v-dyasna-nosht

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много добър написан текст и твое вкючване,

За анализа.

Малките неща правят голямата картина, а в този текст според мен някой от са пропуснати

По - точно;

Културата се променя, когато условията се променят

а) Това важи най-осезаемо за измерението "колективизъм-индивидуализъм",или още "родовост-безродовост" по Минков; /in-group colectivism/

Може би вече влизаме в третото  поколение със прекъснати родови връзки (уранизацията през 70 беше началото, последвана от миграцията в големите градове след промените, и по- късната имиграцията на Запад.

Колкото и странно да звучи (то не е странно с оглед на демо-процеите и миграционите процеси,при нас са най-най,поне в едно сме първи) , ние сме най-индивидулистичната култура (обща) от източноевропейските,вижте изследването Соня Карабельова и Хайгануш Силгиджиан, цитирано най долу

- Наистина тези промени касаят само общата култура, (например на улицата не се хвърклят боклуци какво в Индия,пешеходните пътеки не са "предначаначени да се газят хората,както в Иран)

 

- Да, културата на бизнеса и работното място /органозационната/ а не се променила особено  - патернализма , връзкарството,и шуробаджанащината си битуват, /и все пак не сме Гърция :)/, Тези промени движения и размествания ще се случат ако и когато се променят условията и средата--например когато западните копмпании с своите практики (или изобщо западните практики) започнат да доминират и чрез тях да се "дърпа" и култрата

Всъщност това се случва в някаква степен, така че все пак си мисля има напредък и движение,

Ако говорим за Гърция,
В Гърция дълги години целия голям бизнес се контролира от няколко фамилии
(при нас сега големия бизнес е корпаративен-  и мулти-, организационните практиките ги има, защото мултита и клорпрациите тсе конкурират, и изполват най-доббото, и тези практрики  дърпат и психологията)

-или от държавата -клентилист (при нас слаба богу почти не останаха държавни сектори/дупки/ в които да се наливат пари- освен БДЖ и част от енергетиката)

б) Културата ни е неравновластна, не екрайно неравновластна,

Всъщност Франция и Белгия имат също толкова неравновластни култури като нашата,ние сме един кюп с французите и белгииците

/това е така, защото те имат исторческа традиция и съдба на "неравновластни" и/или абослютистки  монархии, за разлика от Британската която е равновластна,основата на разликата е Британската империя се развива като морска,и търговска и условно свободна, а континенталните залагат на феодализма ,не толкова но на "централизма"

Затова, което пиша може да се погледне изследването на Соня Карабельова и Хайгануш Силгиджиан

Кратко, но според мен доста информативно, стегнато и ясно са изложени резултатите и тълкуванията

https://bjop.files.wordpress.com/2008/10/sonia-karabeliovahaiganush-silgidjian-doklad.pdf

 

 

 

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 24 минути, nik1 said:

- Да, културата на бизнеса и работното място /органозационната/ а не се променила особено  - патернализма , връзкарството,и шуробаджанащината си битуват, /и все пак не сме Гърция :)/, Тези промени движения и размествания ще се случат ако и когато се променят условията и средата--например когато западните копмпании с своите практики (или изобщо западните практики) започнат да доминират и чрез тях да се "дърпа" и култрата

Всъщност това се случва в някаква степен, така че все пак си мисля има напредък и движение,

Ако говорим за Гърция,
В Гърция дълги години целия голям бизнес се контролира от няколко фамилии
(при нас сега големия бизнес е корпаративен-  и мулти-, организационните практиките ги има, защото мултита и клорпрациите тсе конкурират, и изполват най-доббото, и тези практрики  дърпат и психологията)

За Гърция и аз имам усещането, че е доста по в киреча от нас на базата на някои онлайн впечатления.

1. През 2012 г., ако си спомняш, в цяла Европа имаше протести и онлайн подписка против АСТА. Понеже се бях подписал и аз, получавах на пощата си периодично карта по гугъл мапс с пинове на страните и градовете им с най-голяма анти-АСТА онлайн активност. По този показател ние бяхме на едно ниво с Румъния и Чехия, Унгария и Полша. В Гърция беше пълна онлайн пустош. Както и в Италия южно от Рим и в Испания южно от Мадрид.

2. Преди 1-2 години си играх 3 вечери да наблюдавам картата на сайта на компанията Нордкорп. Това е американо-норвежка компания, която предлага кибер сигурност. На сайта им имат карта, която в реално време показва като с изстрели от лазерно оръжие местата, от които се осъществяват кибер атаките и местата, където те отиват. Всъщност, като се гледа повечко време картата, става ясно, че Нордкорп предлага защита срещу хакерски удари по банкови сметки и т.н., тоест предлага защита от финансови хаквания, а не изобщо, тоест не и против технологичен шпионаж. Кое обаче е интересното в случая. Гърция отново я нямаше на картата, въпреки че Атина е голям град. Само Кипър отвреме-навреме просветваше, но това е щото е офшорна зона. Италия южно от Рим беше също мъртвило, както и Испания южно от Мадрид. Накратко - настоящите и бившите гръко-арабски зони в Европа.

Ние обаче (София, Пловдив и Варна) присъствахме на картата на Нордкорп. Румъния също (Трансилвания), където си имат от години хакери. Реално като активност отново бяхме на нивото на Румъния и Чехия, Унгария и Полша.

 

Преди 24 минути, nik1 said:

Всъщност Франция и Белгия имат също толкова неравновластни култури като нашата,ние сме един кюп с французите и белгииците

Минков, доколкото си спомням, пишеше, че Франция е някакъв странен частен случай. Той не дава обяснение на това, макар че вероятно има. Но моите наблюдения по въпроса равновластни срещу неравновластни култури в Европа са, че това е базирано на етнически и исторически принципи. От една страна етническият принцип е този на германо-скандинавското, което отвежда още към времената на Великото преселение на народите от 5-8 век. Този принцип лежи в основата на равновластието. Ако се замислиш, то е най-проявено в страните с германски (като общ езиково-етнически термин) характер. От друга страна в основата на неравновластието лежи историко-географският фактор. Извън земите на Унгария, Полша и бившия СССР реално неравновластие има там, където някога е бил стъпил римски крак и Римската империя. Късноримския икономическо-социален модел пък лежи в основата на зародилите се по-късно западноевропейски феодални отношения.

Спирам дотук, че имам да посвърша малко работа. :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че може механично да се прехвърля теорията на Хофстеде от сферата на корпоративните общества към областта на историческите  общества. Различен е времевият и количествен обхват, за това теорията на Хофстеде не предполага развитие във времето, докато  историята ни показва обществените отношения в развитие - от авторитарни към демократични и обратното. Причината за нашите проблеми е незрялостта на българското общество, малкото време, което сме имали за развитие като демократична държава, за да се формират устойчиви структури и модели като тези, които наблюдаваме в западните демокрации ( които не са съществували неизменно в този си вид, а са плод на столетия обществено развитие ).

За това мисля, че десните имат бъдеще, но трябва да работят за него - преди всичко трябва да отидат и в провинцията, в малките населени места.

За Русия - напоследък попаднах на клиповете на Навални и мисля, че той е много добър пример за активна опозиция с позиция по всички проблеми, засягащи Русия и света. След като той е зареден с оптимизъм за бъдещето на Русия и с толкова енергия работи за това, бъдещето на Русия да е демократично, защо пък ние, които сме в по-добра ситуация да не бъдем оптимисти?

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, nik1 said:

Уверението че програмите на разцепените партии  били "копирани" сори, но това не отговаря наистината -за мен демонстира че не сте се интересували,отказали сте се ,вдиганали сте ръце. Не ви упреквам, разбирам ви казвам го пак, и ще се потретя;

Проблема не беше в програмите, а в лидерите и тяхното държание и поведение което будеше/буди недоверие.

Моето недоверие се засили, след като прочетох програмите. Няма да споменавам партиите, конкретно, но това намерих в платформите им тогава:

- намеци за християнски фумдаментализъм (?!?! - голяма, неприятна изненада)

- популизъм, национализъм  (в неафиширала се като ненационалистка партия - като цяло за мен този обрат беше голяма изненада).

- манджа с грозде (от всичко по малко или по повече), плюс борбата с корупцията, с която общо взето се "борят" всички.

- копи-пейст (фигуративно казано) от други програми, напр. в частта за увеличаване на доходите и пенсиите (и за това уж се "борят" всички, от "несимволичното увеличение" на НДСВ насам). Популизъм, защото няма как току-така да стане в обозримо бъдеще, особено в частта с пенсиите.

- прословутата борба за равнопоставеност на България в ЕС и отстояване на националните интереси без "сляпо подчинение" (това в кавичките не е точен цитат, но в този дух бяха написани нещата - и това за мен беше много съществена изненада, защото партията никога в историята си дотогава не се е афиширала като антиевропейска). На основата на какво точно се претендира за тази равнопоставеност, на основата на нетен получател на евросредства, на основата на консуматор на колективна сигурност през НАТО, на основата на държавност с хроничен недостиг на прозрачно, отговорно улравление, а често и компетентно такова?

- липса на поличитески и управленски опит. С какво съответната партия (или партии) би могла да предложи по-компетентно и прозрачно управление, като няма политически опит? Все пак говорим и за сектори, които изкскват огромен такъв - външна политика например.

И така нататък - навсякъде неща, заради които в никакъв случай не бих могла да гласувам за която и да било от тези формации, независимо от лидерите им.

Останалите възможности - направо чудовищно лоши...

Ако се отчетат и лидерите - пак същото. У нито един - необходимите и достатъчни качества да стане примерно премиер на държава, ако хипотетично спечели мнозинство (колкото и невероятно да е това, но все пак и това е фактор, който следва да се отчита). На мен това ми говори за липса на кадрови потенциал на партията (същият, който преди това пък виждах у ГЕРБ, но те за няколко мандата се понаучиха).

Сегашната ситуация е същата - при трима тотално различни лидера, кой ще бъде премиерът, ако спечелят? И как ще се справят с властовото разпределение в коалицията в подобен случай? Или дори ако влязат в парламента, при условие, че между отделните визии на партиите има несъответствия? Как да не си мисля, че тази коалиция е създадена, за да могат да минат барирата за влизане в парламента и за нищо друго?

Отплеснах се, но ми се стори необходимо да отговоря, въпреки че нищо от това не ми беше приятно да го напиша... Извинявам се.

 

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напълно подрепям

Народопсихологията дава някакви шалони,но в същото време обществените отношения се развиват в своята си динамика,и следват сложна логика.

Освен това - дори при организационната култура често се оказва че  могат да се внедяват успешно  практики, които непроизлиат от самата култура, и оценявани културно, те се намират далече от съответената култура

/Моделът на Хофстеде има недостъци, в сходните модели за органиозационна култура ( Ingelhart,) се оценяват, от една страна особеностите на културата,от друга особеностите на практиките/

Навални е добър пример , имаме и още  един оптимист на руската "сцена" :
Млада  дама (за мен е млада) с добро образование и четири езика, която е сравнително наясно с особеностите на руската народопсихиология, със силовите методи, и удари под кръста от всякъде; Тя се кандидатира за Президент, участва в тежките дебати в една атмосфера на обществена /полтическа  нетърпимост към совободомислещите жени и либералите, и взе четвърто място,изпреварвайки старата кримка Явлински.

Близостта и Путин и гарантираше само физическата неприкосновеност , която всъщност се оказа не толкова неприкосновена,след като беше нападната и залята с вода от общински охранител в Москва

Може да се изгледа внимателно този филми, за да се види как действа системата от "1984 година" (КС е обявила че ще се балотира за Прзидент и това е първото и публично появаване в ефир)

:

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...