Отиди на
Форум "Наука"

"Парадокси" в теорията на относителността


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 24 минути, scaner said:

След толкова оборота на колелото, знакът "Стоп" ще се приближи плътно до колата. Какво неясно има?

Представи колата и знака "Стоп" като ролетка. На следната анимация колата е неподвижна, а знакът се движи.
За да може лентата на ролетката да се движи, колелото на ролетката трябва да се върти.

200w.gif.90c177d5a1c92bc63916d0dcaf927a11.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Kоко said:

Въртящото се колело в системата на автомобила е аналог на часовник в тази система. Ако от земята виждат че в колата времето тече забавено, това означава, че колелото се върти по-бавно

Напротив върти се по бързо, забавеното време означава по малко отчитане на часовника, по малко отчетено време за един оборот, значи че колелото се върти по бързо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, gmladenov said:

Представи колата и знака "Стоп" като ролетка. На следната анимация колата е неподвижна, а знакът се движи.
За да може лентата на ролетката да се движи, колелото на ролетката трябва да се върти.

Добре де, какво искаш да ми обясниш? В начално положение, колелото има нула оборота, знакът Стоип е на някакво разстояние. Като направи колелото Ен оборота, знакът се приближава и стига до колата (в другата система колата стига до знака). Което и твърдя. Какво неясно има, че се забатачваш в такива примери?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Джереми said:

Напротив върти се по бързо, забавеното време означава по малко отчитане на часовника, по малко отчетено време за един оборот, значи че колелото се върти по бързо.

В една система, времето да тече по-бавно означава, че всички движения са забавени, включително и въртеливите

Преди 4 минути, scaner said:

Добре де, какво искаш да ми обясниш? В начално положение, колелото има нула оборота, знакът Стоип е на някакво разстояние. Като направи колелото Ен оборота, знакът се приближава и стига до колата (в другата система колата стига до знака). Което и твърдя. Какво неясно има, че се забатачваш в такива примери?

 

В началото, колата и знака са заедно, после се раздалечават. Такова е условието

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Kоко said:

В началото, колата и знака са заедно, после се раздалечават. Такова е условието

Това в началото е друг знак, "Старт" :) Знакът "Стоп" ограничава движението, характерна точка за двете системи. Иначе нямаш ограничение и става мазало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Kоко said:
Преди 26 минути, Джереми said:

Напротив върти се по бързо, забавеното време означава по малко отчитане на часовника, по малко отчетено време за един оборот, значи че колелото се върти по бързо.

В една система, времето да тече по-бавно означава, че всички движения са забавени, включително и въртеливите

Така е, но как отчитаме по бавни движения, става и на око, ама става и с часовник. Ти правиш 1 крачка за 1 секунда, аз правя 1 крачка за 10 секунди, кой крачи по бавно, ами аз разбира се. 😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Джереми said:

Така е, но как отчитаме по бавни движения, става и на око, ама става и с часовник. Ти правиш 1 крачка за 1 секунда, аз правя 1 крачка за 10 секунди, кой крачи по бавно, ами аз разбира се. 😀

По чий часовник се мери секундата🙂

Най-добре се сравняват въртеливи движения. Така се абстрахираме от идеята за секунди. Ако в система на земята и знака има същото колело и по периферията му е навито въже, което в другия си край е завързано за колата, еднакво ли ще се въртят двете колелета

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Kоко said:

По чий часовник се мери секундата🙂

Най-добре се сравняват въртеливи движения. Така се абстрахираме от идеята за секунди. Ако в система на земята и знака има същото колело и по периферията му е навито въже, което в другия си край е завързано за колата, еднакво ли ще се въртят двете колелета

Да зависи по кой часовник отмерваме, аз се движа с релативистка скорост, моето време спрямо твоето е забавено, аз правя една крачка за една секунда по твоят часовник, докато ти по твоят часовник правиш една крачка за 10 секунди, съответно аз се движа по бързо от теб, и също изминавам по малко разстояние от теб, отчетено в твоята ИС. Всъщност аз прекрачвам половин метър за секунда отчетено от твоята ИС, защото времето е забавено и дължината е скъсена, погледнато от твоята ИС една крачка се равнява на половин и 10 секунди се равняват на 1. Значи по малко разстояние за по малко време, така скоростите се запазват и в двете ИС. Нека Младенов го изчисли той е по сметките 😃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Джереми said:

аз правя една крачка за една секунда по твоят часовник, докато ти по твоят часовник правиш една крачка за 10 секунди

Обратно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Kоко said:

Обратно

Ти си неподвижен в твоята система, значи по определение минаваш 300 хил км в твоята система за безкрайно много секунди.

Аз се движа със светлинна скорост, значи по определение минавам 300 хил км в твоята система за 1 секунда.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Кухулин said:

Ти си неподвижен в твоята система, значи по определение минаваш 300 хил км в твоята система за безкрайно много секунди.

Аз се движа със светлинна скорост, значи по определение минавам 300 хил км в твоята система за 1 секунда.

 

Ние говорим за движение вътре в системата. Времето на една система е движение вътре в системата. Примерно, една ракета е ОС. Тази ракета е пълна отвътре с движение, хора щъкат насам, натам, на часовника се върти стрелката и т.н. Тези поддвижения са времето на системата. Взема се едно от тези движения и се приема за еталон за секунда. Отношението между всяко друго вътрешно движение и еталона е абсолютна величина за всички ОС-ми в Вселената. За това, всяко едно вътрешно движение в една ОС може да се ползва за часовник на тази система

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Kоко said:

Ние говорим за движение вътре в системата. Времето на една система е движение вътре в системата. Примерно, една ракета е ОС. Тази ракета е пълна отвътре с движение, хора щъкат насам, натам, на часовника се върти стрелката и т.н. Тези поддвижения са времето на системата. Взема се едно от тези движения и се приема за еталон за секунда. Отношението между всяко друго вътрешно движение и еталона е абсолютна величина за всички ОС-ми в Вселената. За това, всяко едно вътрешно движение в една ОС може да се ползва за часовник на тази система

Хм.

Отправната система е просто координатна система, в която сме избрали да изучаваме процесите. Гледна точка на даден  наблюдател. По-горе пишем за земен наблюдател, т. е. наблюдател, за когото шосето е неподвижно, а колата се движи. И шофьор, за когото колата е неподвижна, а шосето се движи. Вътре, вънка - няма значение. Важно е кой спрямо кого се движи.

Значи, за земния наблюдател колата се движи със светлинна скорост. Това означава, че се движи спрямо него с 300 хил км/с. Това означава, че спрямо него изминава 300 хил км за една секунда. Това вижда нашият земен наблюдател.

Тъй като вече приехме, че за всички наблюдатели колелото прави 100 млн оборота по тези 300 хил км (3 м обиколка на колелото в покой), значи земният наблюдател вижда колелото да се върти със 100 млн об/с.

Ако не си съгласен с това, кажи в кой точно пункт е нарушена логиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Кухулин said:

Хм.

Отправната система е просто координатна система, в която сме избрали да изучаваме процесите. Гледна точка на даден  наблюдател. По-горе пишем за земен наблюдател, т. е. наблюдател, за когото шосето е неподвижно, а колата се движи. И шофьор, за когото колата е неподвижна, а шосето се движи. Вътре, вънка - няма значение. Важно е кой спрямо кого се движи.

Значи, за земния наблюдател колата се движи със светлинна скорост. Това означава, че се движи спрямо него с 300 хил км/с. Това означава, че спрямо него изминава 300 хил км за една секунда. Това вижда нашият земен наблюдател.

Тъй като вече приехме, че за всички наблюдатели колелото прави 100 млн оборота по тези 300 хил км (3 м обиколка на колелото в покой), значи земният наблюдател вижда колелото да се върти със 100 млн об/с.

Ако не си съгласен с това, кажи в кой точно пункт е нарушена логиката.

Няма причина да не съм съгласен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Kоко said:

Няма причина да не съм съгласен

А как ще се разреши казуса, че за системата на подвижната кола времето върви по-бавно, и скоростта на въртене на колелото трябва да се забавя до нула при светлинна скорост? Демек колелото изобщо не трябва да се върти, и никакви 100 млн. оборота не могат да се направят?

Това не е ли нов "парадокс"? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още един "парадокс" :)

Ако се върнем на схемата със зъбните колела. В системата на колата, в която пътят се движи, пътят се скъсява. Тоест гъстотата на зъбите нараства. При това положение, трябва да намалява диаметъра на колелата, за да пасват на зъбите. А какво става при това положение с размера на колелото в системата на пътя?  :)

Там размерът също трябва да стане по-малък. Да, ама там зъбите са по-редки, нагласени са за ненамаляло колело. Ех, колко парадокси :)

И разрешението им е, ако се смята правилно и подробно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

И разрешението им е, ако се смята правилно и подробно.

Ако трябва да се смята правилно, може би пространството в нашия мислен експеримет не е плоско. Това заради колелото, дето се върти. Ние тук заобикаляме този проблем, разглеждайки само точките с нулева кривина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Кухулин said:

Ако трябва да се смята правилно, може би пространството в нашия мислен експеримет не е плоско. Това заради колелото, дето се върти. Ние тук заобикаляме този проблем, разглеждайки само точките с нулева кривина.

Нищо му няма на пространството. Ние описваме случващото се от инерциална система (колата или пътя), там пространството си е плоско та дрънка. Никой не го е еня какво се случва в системата неподвижна със самото колело, която е неинерциална. Там е висш пилотаж, не за това място.

П.С. И точките не притежават кривина :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Kоко said:
Преди 12 часа, Джереми said:

аз правя една крачка за една секунда по твоят часовник, докато ти по твоят часовник правиш една крачка за 10 секунди

Обратно

Моят часовник се забавя по отношение на твоя с 9 секунди, следователно когато ти правиш една крачка за 10 секунди по твоят часовник, тази крачка е направена за 1 секунда по моят часовник ако гледаш моят часовник. Но аз като гледам моят часовник, ще я правиш пак за 10 секунди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, scaner said:

Нищо му няма на пространството. Ние описваме случващото се от инерциална система (колата или пътя), там пространството си е плоско та дрънка. Никой не го е еня какво се случва в системата неподвижна със самото колело, която е неинерциална. Там е висш пилотаж, не за това място.

Да, може и така да се каже. Сложна четиримерна траектория в плоско пространство.

Преди 11 минути, scaner said:

И точките не притежават кривина :)

Пространството има кривина в дадена точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Кухулин said:

Пространството има кривина в дадена точка.

Да де, но в случая пространство-времето е псевдоевклидово, плоско, без кривина. Няма какво да ни отвлича :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Джереми said:

Моят часовник се забавя по отношение на твоя с 9 секунди, следователно когато ти правиш една крачка за 10 секунди по твоят часовник, тази крачка е направена за 1 секунда по моят часовник ако гледаш моят часовник. Но аз като гледам моят часовник, ще я правиш пак за 10 секунди.

По-сложно описание никой не беше писал. Последното изречение не е вярно. За да изгледаш моята крачка ще ти струва 100 секунди

Редактирано от Kоко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Kоко said:

За да изгледаш моята крачка ще ти струва 100 секунди

Откъде го измисли това.Гледани времената и разстоянията от всяка една от двете отправни системи към противостоящата, крачката и секундата търпят равностойни ЛТ, ако крачката по дефиниция в собствената система е 1 метър в съседната става да речем 0,1 метър, съответно и секундите търпят съкращение. Просто като гъбена чорба, ти нещо се подвеждаш и усложняваш нещата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...