Отиди на
Форум "Наука"

А какво се случва в Русия?


Recommended Posts

  • Потребител

Г-н Младенов, ако, както твърдите - "предпочитате моркова пред тоягата", защо просто не изкажете, че сте против политиката на Путин. Защо е нужно да ми защитавате статии, пълни с тенденциозно навързани факти, подплатени със също толкова тенденциозни интерпретации, та и опити за внушения?... Или такова нещо в статията няма, а?!? 

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,3k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Русия е автокрация или авторитарен режим. Украйна е дефектна демокрация преминала към хибриден режим (нормално е във война)

И не злорадствайте.. Унгария и България са се насочили към хибридните режими и без  да във война..

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

Русия е автокрация или авторитарен режим. Украйна е дефектна демокрация преминала към хибриден режим (нормално е във война)

И не злорадствайте.. Унгария и България са се насочили към хибридните режими и без  да във война..

 

А ЕС? Полският премиер каза,че ЕС се управлява от олигархични кръгове и по това прилича на Русия!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, kipen said:

в момента прави неясни изказвания, че освобождава бившите територии на инки и ацтеки от съвременни диктатори

Споменават се конкретно инките и ацтеките ли?. Според мен каквото и да правят САЩ, хубаво или лошо, го правят с оглед към бъдещето. Те съзнават, че са млада нация и че културата върху която градят държавата си тръгва от Европа. Както и да го увъртаме злият запад е водещ в технологичното си развитие. С каквато и историческа мистика да завоалира неуспеха си Русия, реваншизмът е видим. Не е ли по-добре просто да приеме реалността и да приеме предизвикателството за нова битка на икономическото и технологичното поле, вместо да задълбочава демогравското положение по такъв варварски за 21 век начин. Дори и само да сравним кръгозора на милиардерите на САЩ и  Русия е видно кой в кой век живее - едните се каят за яхти, вили и прислужници, другите летят в космоса.

 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, kipen said:

Г-н Младенов, ако, както твърдите - "предпочитате моркова пред тоягата", защо просто не изкажете, че сте против политиката на Путин. Защо е нужно да ми защитавате статии, пълни с тенденциозно навързани факти, подплатени със също толкова тенденциозни интерпретации, та и опити за внушения?... Или такова нещо в статията няма, а?!? 

 

Да, статията не може да се нарече 100 % безпристрастна и 100 % обективна, фактологично е издържана, но несъмнено има известна избирателна пропускливост в този аспект. Но едно е сигурно - исторически Крим е много по-малко руски, отколкото Кьонингсберг, наричан днес Калининград, немски. Та защо тогава този екслав да стои в Русия?! Така де, Путин все обвинява Запада в двойни стандарти, защо тогава и той ги проявава. Забелязал съм, че ако повдигна тази тема с Кьонингсберг, който след ВСВ е преименуман на Калининград пред някой путинофил, отговорът е, че или не го интересува, или просто мълчи.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, skorpion1980 said:

исторически Крим е много по-малко руски,

От гледна точка на нашата европейска и западна висока култура това няма значение,важното е че Русия/СССР с писмен договор е предоставила Крим на Украйна. Точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, kipen said:

И двете спокойно могат да се ползват за примери на водене на атаки в хибридната война. 

Ще дам пример и с друго историческо несъответствие в тезите на Путин. Например, според него славянската писменост е създадена в македонските земи. Това звучи много общо и се питаме какво има предвид - Охридската книжовна школа или произхода на Кирил и Методи от гръцката област Македония? Путин не уточнява за коя посменост става въпрос - глаголица или кирилица. Кирил и Методи създават глаголицата, а кирилицата е създадена в Преславската книжовна школа. Глаголицата в Русия почти не се разпространява, използвана е изключително оскъдно, за разлика от кирилицата.

Въпросът, който си задавам е защо са тези изказвания? И отговорът до който стигнах е, че това са опити да се разединяват народи и общности. В този смисъл Тимъти Снайдер, колкото и да не ни харесва неговото мнение, е може би прав - Путин не е "за", той е "против", целите в момента са да се рушат взаимоотношенията между народите както на Балканите, така и в Европа.

Славянската писменост е дошла в Русия от "македонската земя". Това заяви руският президент Владимир Путин на среща с македонския си колега Георге Иванов.

В Древней Руси глаголица использовалась очень мало, в рукописях встречаются лишь отдельные вкрапления глаголических букв в текстах, написанных на кириллице

В Болгарии при святом царе Борисе, принявшем в 860 году христианство, создаётся первая славянская книжная школа — Преславская книжная школа, — переписываются кирилло-мефодиевские оригиналы богослужебных книг (Евангелие, Псалтирь, Апостол, церковные службы), делаются новые славянские переводы с греческого языка, появляются оригинальные произведения на старославянском языке («О письменехъ Чрьноризца Храбра»). Болгария становится центром распространения славянской письменности.

 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, deaf said:

Полският премиер каза,че ЕС се управлява от олигархични кръгове и по това прилича на Русия!!!

 

Не си разбрал добре

Полския премиер не каза това, а каза че "Berlin and Paris running EU as an ′oligarchy"

https://www.dw.com/en/poland-says-berlin-and-paris-running-eu-as-an-oligarchy/a-62828931

(Олигархия значи "управление на няколко", Русия е автокрация, с "управление на един")

 

Това е популистко изказване за вътрешно ползване, защото например гласът на полския Министър - председател (и на всеки Министър-председател) има същата тежест в Съвета на ЕС като тази на германския Канцлер и на френския Президент.

Също така - никоя страна няма мнозинство в ЕП , като е важно, че там групите са формирани по партен признак и принадлежност, а  не по нацинална  принадлежност.

 

т.е. човекът се отплеснал с демагията и популизма

 

Цитирай

А ЕС?

ЕС са 27 страни
Например Гърция - типична "олигаргична република" е оценявана в годините преди кризтата от 2008 като пълноценна демокрация.
Излиза че по-скоро олигархията е някаква форма на демокрация, когато я разгледаме в опозиция на автокрацията..

Друг е въпросът за това докъде достига власта на олигарсите, дали те спазват законите или става дума за завладяна държава и за полукриминални олигарси

https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Index

 

  • Харесва ми! 3
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Пандора said:
Преди 14 часа, kipen said:

в момента прави неясни изказвания, че освобождава бившите територии на инки и ацтеки от съвременни диктатори

Споменават се конкретно инките и ацтеките ли?. Според мен каквото и да правят САЩ, хубаво или лошо, го правят с оглед към бъдещето

Модификацията ми на статията беше с цел да иронизирам стилът на представяне на инфото.

А САЩ, както и Ердоган, както и Путин, както и ККП, каквото и да правят го правят с поглед към бъдещето. Но каквито и прогнозни погледи да хвърлят, съмнявам се да ни забелязват като нещо, по-различно от "разграден двор".

За това споменах "хибридна война", в която нашето участие, с оглед на "силно изразената ни независимост", е почти  неизбежно на "пушечно месо".

И аз харесвам някой аспекти на щатската политика, най-вече силният импулс в научните разработки във високите технологии и физиката. Но останалото "мирише" на регрес, поради силно меркантилизираната насоченост на инвеститорския интерес. Да не споменавам пък изтерясалите феминистки дето и Джордан Питърсън зорлем успокоява за някоя друга седмица. Или друго - не мога да вдена защо "неправенето на пари", го определят като "загуба"?!? Сякаш всичко в живота е пари и агресивно налагане.... но това си е мой проблем...

А доколкото Путин е олицетворение на елитарната управляваща група около президента на Русия, дотолкова и президента на САЩ е олицетворение на елитарното управляващо лоби към момента в САЩ.

В политиката и на двете страни лесно може да се изведат имперските амбиции. Само дето щатите го правят с кадифена ръкавица, с навързани конци, дърпащи лостчета и в ООН и в НАТО и в Свеговната банка и МВФ.

А пък цялото "Мейданско подкукуросване" си е почти като болшевишкото "обяздване" на  Октомврийската революция.

Преди 2 часа, Пандора said:

Не е ли по-добре просто да приеме реалността и да приеме предизвикателството за нова битка на икономическото и технологичното поле, вместо да задълбочава демогравското положение по такъв варварски за 21 век начин.

Права сте, но от една страна, както се и спомена вече, че е авторитарен  режимът с основна фигура Путин, обаче същият режим има да управлява не просто доставки на газ и нефт и проблем за поддържане на приходите в бюджета. Цялата интифада със "защитата на външния периметър" носи и заряда на "пазителя/водача". А този образ е консолидиращият фактор за поддържане не единни граници на РФ, в която има както олигарси, с разпределени отговорности за управление на територии, така и паравоенни "вождове", които контролират територии с предимно  мюсюлмански общности. А пред тях, "слабият водач" е равно на смърт, "обезглавяване". Още повече, че доста от периферните територии на РФ, както им казват руснаците "окрайна" са на издръжка към централния бюджет - секнат ли парите от Москва нищо не моое да ги задържи в границите на РФ, освен гражданска война. Това е, което ми е споделял един приятел-писател от Москва.

И в един момент, при тази провокативна външна политика на използването на внедрени елементи в управлението на съседна и важна като разположение бивша съветска република (считай и контролиращи медейната среда), вероятността да се стигне до познати сценарии. Като в Либия, Ирак и все още не в Иран. Афганистан се видя докъде им смогнаха възможнастите и на американците да управляват териториите (или контрола на маковите полета).

Като се заиграват с огъня американците, щетите от пожара ги плаща целия свят... та и с финансовите огньове - примерно "Лемън брадърс"... аз за това изразявам известни резерви към политика им.

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, skorpion1980 said:

Та защо тогава този екслав да стои в Русия?!

По същата причина, поради която има 3000 щатски военен гарнизон на протока Малага....а иначе отиде на хуманитарна мисия за помощ след цунамито.

 

П.п. това също е интересно: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, kipen said:

Защо е нужно да ми защитавате статии, пълни с тенденциозно навързани факти, подплатени със също толкова тенденциозни интерпретации, та и опити за внушения?... Или такова нещо в статията няма, а?!?

Като те слушам, явно все още не си прочел статията. Тоест, за пореден път се изказваш неподготвен.

Статията защитава една единствена и простичка теза: Путин няма историческо основание да смята
Крим за свещена част от Русия. Това е всичко ... и тази теза е защитена с исторически факти.

Така статията има едно единствено внушение: Путин оправдава анексирането на Крим с алабализми.
Ти за какви тенденциозни интерпретации и внушения бленуваш ?!? И въобще кой те гони - Путин ли?

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, kipen said:

И аз харесвам някой аспекти на щатската политика, най-вече силният импулс в научните разработки във високите технологии и физиката. Но останалото "мирише" на регрес, поради силно меркантилизираната насоченост на инвеститорския интерес. Да не споменавам пък изтерясалите феминистки дето и Джордан Питърсън зорлем успокоява за някоя друга седмица. Или друго - не мога да вдена защо "неправенето на пари", го определят като "загуба"?!? Сякаш всичко в живота е пари и агресивно налагане.... но това си е мой проблем...

Никой не твърди, че демокрацията не отчита дефекти в определени моменти. Но тъкмо демокрацията и свободния пазар правят възможен технологичния и икономическия прогрес. Ако не беше така социалистическата система щеше да е победител. Всеки разумен човек, поне според мен, би стигнал до този извод. 

Преди 16 часа, kipen said:

В политиката и на двете страни лесно може да се изведат имперските амбиции. Само дето щатите го правят с кадифена ръкавица, с навързани конци, дърпащи лостчета и в ООН и в НАТО и в Свеговната банка и МВФ.

Ако това е така, значи пак са по-умели в нещо :) 

Преди 16 часа, kipen said:

А този образ е консолидиращият фактор за поддържане не единни граници на РФ, в която има както олигарси, с разпределени отговорности за управление на територии, така и паравоенни "вождове", които контролират територии с предимно  мюсюлмански общности. А пред тях, "слабият водач" е равно на смърт, "обезглавяване". Още повече, че доста от периферните територии на РФ, както им казват руснаците "окрайна" са на издръжка към централния бюджет - секнат ли парите от Москва нищо не моое да ги задържи в границите на РФ, освен гражданска война. Това е, което ми е споделял един приятел-писател от Москва.

Въпросът не е дали Путин е силна личност, а доколко живее в реалността на глобализма и взема правилни решения. Истината е, че след 2008 година той прави грешки и те са предизвикани от желанието на съседите да имат известна свобода да избират посоката на политиката си. Разбирам защо Русия се чувства уязвена, но смятам, че по-малко агресивната политика  би била по-сполучлива. Другата грешка, поне според мен е, че е сметнал Европа за достатъчно зависима заради газа, но не е разбрал, че зависимостите винаги са взаимни, при това Русия е двойно зависима - веднъж заради европейския газов пазар, втори път заради внесените чужди технологии. Никой не би се занимавал с това как организира управлението на РФ, ако не беше предприел редица агресивни действия срещу съседни държави. И какво да предприемат те, освен да потърсят защита. За мен той остава основният виновен за положението, в което изпадна Русия.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Русия е изправена пред смутни времена - казва бивш дипломат, подал оставка заради войната
Източник: Ройтерс (на английски)

ЛОНДОН (Ройтерс) - Нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна насочва Русия към
смут, който може да свали началника на Кремъл, да предизвика гражданска война или дори в
крайна сметка да разпадне страната, каза руски дипломат, подал оставка заради войната.

Борис Бондарев, съветник в постоянната мисия на Русия към ООН в Женева, подаде оставка през
май, защото смяташе, че войната е показала колко репресивна и изкривена е станала родината му.

В критика от 6500 думи за Русия на Путин, Бондарев каза, че държавата е заразена от раболепни
подчинени ('yes men' на английски), което позволява на Путин да взема големи решения в ехо-камера
на собствената си пропаганда.

„Ако Путин бъде изгонен от поста, бъдещето на Русия ще бъде дълбоко несигурно“, каза Бондарев,
който е работил във външното министерство от 2002 до 2022 г., в есе в американското издание
Foreign Affairs.

„Напълно възможно е неговият наследник да се опита да продължи войната, особено като се има
предвид, че главните съветници на Путин идват от службите за сигурност. Но никой в Русия няма
неговия авторитет, така че страната вероятно ще навлезе в период на политическа турбуленция.
Може дори изпадне в хаос."

Бондарев, който представя себе си като "дипломат в изгнание", слязъл от "лудия влак", е син на
икономист в министерството на външната търговия и учител по английски в елитния Московски
Държавен Институт за Външни Отношения.

Всяко примирие в Украйна, каза той, ще даде време на Путин.

„Всяко прекратяване на огъня просто ще даде шанс на Русия да се превъоръжи, преди да атакува
отново“, каза той.
„Има само едно нещо, което наистина може да спре Путин, и това е всеобхватно
поражение.

Но, каза Бондарев, онези, които са мечтали за разпадането на Русия, може би ще искат да обмислят
последствията.

„Руснаците може да се обединят зад още по-войнствен лидер от Путин, провокирайки гражданска
война, повече външна агресия или и двете“, каза той.

„Ако Украйна победи и Путин падне, най-доброто, което Западът може да направи, е да не и нанася
унижение.

Униженията, които руснаците претърпяха след падането на Съветския съюз през 1991 г., трябва
да бъдат урок за Запада, каза Бондарев.

„Предоставянето на помощ също би позволило на Запада да избегне повторението на поведението
си от 90-те години, когато руснаците се чувстваха измамени от Съединените щати, и би улеснило
населението най-накрая да приеме загубата на своята империя.“

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

В Русия се занимават с деня на бобрите "Бобрый день"

Докато се занимават с бобъри, "великите" славянски изроди продължават да бомбардират жилищни
блокове в Киев с дронове. В последната такава бомбардировка са загинали четиори човека:

1.jpg.44066e7684d2c4918ab7da8ef9f877c3.jpg

https://www.pravda.com.ua/rus/news/2022/10/17/7372265/

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Изтребител се разби в жилищна сграда в руския град Ейск

Трима души са загинали, а 19 са ранени при инцидента, станал при тренировъчен полет

https://www.mediapool.bg/iztrebitel-se-razbi-v-zhilishtna-sgrada-v-ruskiya-grad-eisk-news340952.html

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Местните производители на компютри, телефони, сървъри и друга електроника са изправени пред увеличаване на доставките на дефектни компоненти. След избухването на военните действия в Украйна, според тях делът на браковете се е увеличил от 2% на 40%. Заради санкциите и нарушенията на логистиката вносителите трябва да създават по-дълги вериги за доставки и да купуват стоки не директно от заводи, а от посредници и борси, така че степента на контрол върху качеството на продуктите пада, обясняват експерти. Те признават, че проблемът ще доведе до поскъпване на битовата техника.

Делът на дефектните микросхеми и компоненти в доставките за руски компании от Китай се е увеличил от 2% на 40% от началото на военните действия в Украйна, каза източник на Комерсант от руския пазар на електроника. Според него причината е, че поради прекратяване на официалното сътрудничество между чуждестранни дистрибутори и руски партньори, последните започнаха да създават канали за внос на електроника и компоненти чрез неофициални доставчици. „Увеличаването на скрап ще удвои крайната цена на руската електроника и ще удължи времето за производство“, отбелязва той.

Проблемът се потвърждава от топ мениджър на голям руски производител на електроника: недостигът на компоненти, причинен от прекъсването на логистиката поради пандемията, се засили тази година поради санкциите. Производителите, според събеседника на Комерсант, са принудени да купуват компоненти от неоторизирани доставчици, които не носят отговорност за качеството на продуктите. Самите клиенти започнаха да купуват компоненти в Китай и други страни, без опит и технологии за проверка на доставчици и продукти, казва Иван Покровски, генерален директор на Центъра за модерна електроника. В същото време той твърди, че проблемът "засяга отделни компании, а не цялата индустрия". Министерството на промишлеността и търговията каза на "Комерсант", че там не е постъпвала информация за увеличаване на дефектните доставки на компоненти.

https://www.kommersant.ru/doc/5619160

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В Москве арестован глава левопатриотической организации «Всероссийское социальное единство» Павел Пищулин. Это первое дело о «конфиденциальном сотрудничестве» с иностранцами.
Примечательно что начали с леваков.
 

Лефортовский районный суд Москвы санкционировал арест гражданина России Павла Пищулина, подозреваемого в госизмене. Об этом «Ленте.ру» сообщили в пресс-службе суда.

Постановление по ходатайству следствия об избрании меры пресечения фигуранту дела в виде заключения под стражу было вынесено 18 октября.

Россиянин будет находится в СИЗО до 14 декабря. Ему вменяется в вину совершение преступления, предусмотренного статьей 275.1 УК РФ («Сотрудничество на конфиденциальной основе с иностранным государством, международной либо иностранной организацией»).

Ранее стало известно о задержании россиянина по фамилии Пищулин за тайное сотрудничество с иностранным государством против безопасности России. Подробности дела не разглашаются, так как оно засекречено.

Расследованием занимается ФСБ. Фигуранту грозит до восьми лет колонии.

https://lenta.ru/news/2022/10/18/arest/

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

#Русия: Съветът на Думата реши да ограничи онлайн излъчванията на пленарните заседания в реално време. Причината е, че по-голямата част от времето на срещите е посветено на обсъждане на законодателното осигуряване на войната в Украйна.

Всички журналисти, акредитирани в Държавната дума - около 1000 - могат да следят предаването в пресцентъра.

https://t.me/drmjournal/3478

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Анатолий Несмиян:

Вчерашний спич Суровикина содержал сложносочиненную конструкцию, где было что-то спрятано под фразой: «по Херсону могут быть приняты непростые решения». 
Предположение, которое возникло сразу - Херсон может быть оставлен. Что звучит относительно разумно, так как положение российских войск на правом берегу можно считать безнадёжным.

Это не Малая Земля, которую в итоге деблокировали извне наступающие части Красной Армии. Это изолированный плацдарм с разрушенным снабжением, на котором собраны последние боеспособные части кадровой российской армии. Их разгром станет финальной точкой в военной катастрофе, в которую втянул Путин армию и страну.....

Парадокс ситуации в том, что политически потеря Херсона будет очевидным поражением, но с военной точки зрения - строго наоборот. Сохранение остатков кадровой армии позволит хоть как-то надеяться на какие-то шансы. Хотя бы на относительно почетный мир.

С другой стороны, нужно понимать, что субъектность генералов - величина, близкая к нулю. Они не смогли (или не рискнули, или испугались, или не поняли как) убедить Путина перед 24 февраля, что тот затягивает страну в военное поражение с последующим позорным миром через капитуляцию. Поэтому в самостоятельность решения об уходе с правобережья верится тоже с трудом. Возможно, что даже до Путина дошло реальное положение вещей хотя бы на этом участке, и принципиальное решение о выходе уже принято.

Но мы помним - Путин только там, где победа. Любое поражение он встречает прыжком в кусты. А значит - кто-то должен взять на себя ответственность и связать свое имя с решением. Возможно, поэтому сейчас и накачивают воздухом фигуру Суровикина, чтобы сделать его ответственным. ....

Поэтому даже если из Суровикина делают козла отпущения, за его судьбу и карьеру беспокоиться незачем: благодарность ему объявят. За героический отвод народного недоумения и разочарования от фигуры любимого вождя. Правда, фигура эта уже настолько облупилась, что замазать ее позолотой и бронзой уже невозможно. Но, думаю, что когда решение о выводе войск с правобережья все-таки будет принято, вся пропаганда бросится объяснять это решение, как единственное (что правда) и превозносить храброго генерала, который сберег солдат. А Херсон мы обязательно вернем, - будет звучать в конце. Пусть не надеются!

Однако проблема не исчерпывается Херсоном. Вся эта авантюра постепенно катится к своему закономерному финалу. Нет никаких решений, которыми можно было бы зафиксировать хоть что-то из достигнутого. Нет возможности создать патовую ситуацию, хотя как раз сейчас все усилия направлены именно на это — о «победе» речи уже не идёт, речь может идти только о том, чтобы поставить перед тупиком противоположную сторону, после чего она (пусть и с неохотой) согласится на переговоры и обсуждение. Но создать тупик для противника — уже за пределами возможностей для Кремля. В тупике он сам. ....

Но тут уж ничего не поделаешь — проблема Путина носит сугубо психологический характер. Он просто не способен фиксировать убытки. Не может или не хватает для этого интеллекта — вопрос второстепенный, здесь важен сам факт.

Еще со времен мирового кризиса 2008 года, когда стало очевидно, что российская модель развития умерла, Путин упорно пытался (и пытается до сих пор, чему свидетельство - новая история с расширением Турецкого потока и строительство Силы Сибири-2) реанимировать этот труп, который смердит все сильнее. Китай за это время успел сменить свою модель на другую, после чего убедился, что новая тоже не айс, и срочно перешел на следующую. Опять же — не стоит обсуждать их эффективность, здесь важно, что китайское руководство оказалось способным на отказ от неработающей стратегии. Кремль упорно придерживается только одной модели, даже не помышляя о ее смене. Что, в общем-то, объяснимо — за рамками стратегии «обокрасть страну и свалить» у правящей знати нет ни единого шанса удержать власть. Проблема нынешней модели в том, что власть и собственность неразделимы — утрата одного влечет за собой потерю другого.

И, кстати говоря, на Западе это осознали, и нашли-таки то яйцо, в котором находится игла режима. Это собственность, украденная и вывезенная за пределы России. И это не только виллы-яхты, это инвестиции в западную экономику, которые должны были стать основой безбедного существования как самой нынешней знати, так и ее потомства. Конфискация этой собственности самым фатальным образом отражается на устойчивости российской власти.

Но так как она необучаемая и банально тупая, она будет продолжать переть вперед, как акула — у той тоже природа не предусмотрела в коробке передач задней скорости. Это касается и украинской авантюры. Ни остановиться, ни сдать назад режим не может — у него просто нет такой опции.

https://telegra.ph/Neprostye-resheniya-10-19

 

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С 19 октября полномочия губернаторов расширены. Как сообщает пул Кремля, речь идет об обеспечении безопасности и антитеррористической защите людей и критически важных объектов. Координировать всё будет мэр Москвы Сергей Собянин. Премьер-министр Михаил Мишустин возглавит координационный совет для решения вопросов обеспечения спецоперации.

 

Губернатор Севастополя Леонид Развожаев вечером 19 октября проведет заседание оперштаба с силовиками.

— Сейчас в Севастополе ситуация стабильная, работаем в рамках желтого уровня террористической опасности. Дополнительные меры безопасности будут вводиться исходя из складывающейся обстановки. Сегодня вечером проведу Оперативный штаб со всеми силовыми ведомствами. Обсудим какие дополнительные меры надо ввести в рамках полномочий данных Указом президента. О принятых решениях — сообщу, — заявил Развозжаев.

Губернатор Воронежской области заявил, что обстановка в регионе оценивается как полностью контролируемая и не вызывающая никаких угроз для населения.

Никаких ограничений в Воронежской области пока не вводится, в том числе нет ограничений по перемещению. 

Мэр Москвы Сергей Собянин у себя в блоге написал, что столичные власти примут «необходимые меры по повышению безопасности гражданских объектов и объектов жизнеобеспечения», но в настоящее время «никаких мер, ограничивающих обычный ритм жизни города, не вводится».

— Задачи по обеспечению устойчивости экономики, мерам безопасности, координации сил и средств реагирования, гражданской обороне, защите от чрезвычайных ситуаций и др. будут решаться соответствующими федеральными и городскими службами и в основном в рабочем режиме, — заявил Собянин.

Курские власти сообщили, что ограничений на въезд и выезд из региона после указа о среднем уровне реагирования нет.

https://59.ru/text/world/2022/10/19/71748953/

 

«С сегодняшнего дня полномочия губернаторов расширены. Речь идет об обеспечении безопасности и антитеррористической защите людей и критически важных объектов».
Эти силовые полномочия губернаторов не могут быть расширены – потому что их изначально нет. Региональные отделения МВД, МО ФСБ, СК, МЧС, прокуратуры и др. не подчиняются главам регионов. Подчиняются они только федеральному центру (своим министерствам).
Фактически власть в регионах разделена на земщину и опричнину. И земщина ничего не может указывать опричнине (а опричнина – может).

Или мы чего-то не знаем, и в стране началась тайная спецфедерализация, когда силовики начнут подчиняться губернаторам?
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зачем Путину военное положение?

1. Что то надо сделать, чтобы показать населению "решительные шаги", а арсенал мер невелик
2. Мобилизация и проблемы в отдельных регионах. Военное положение на оккупированных территориях вроде как зажимание гаек, но не для "россиян первого сорта".
3. Ключевое!!! Военное положение = возможность мобилизации на этих территориях. Путину надо загрести украинцев в оккупационную армию. Не для успехов на фронте. Для картинки трупов и начала рассказов на внешнем поле о том, что "бывшие граждане Украины воюют у украинской властью".
4. Трудовая повинность на оккупированных территориях и из'ятие ресурсов "для фронта" на местах. Как минимум по питанию транспорту.

https://t.me/slavic_brotherhood/2529

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Втори след княза said:

но трябва да вземат нестандартни решения. 

 

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Втори след княза said:

За да предостави допълнителни пълномощия на управленците по места, които така и така действат в условия на военно положение, но трябва да вземат нестандартни решения. 

Да убират неудачите на главнокомандващия.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...