Отиди на
Форум "Наука"

Анализ на микро и макро елементи?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, 

Как може да бъде направен количествен анализ на микро и макро елементи в растителни части (листа, стебла, цветове...)? Кой уред и метод би засякъл следните референтни стойности, на конкретните елементи:

За макроелементи концентрацията е в проценти (%) сухо вещество:
Азот 0-10
Фосфор 0-5
Калий 0-8
Калций 0-6
Магнезий 0-5
Сяра 0-3
Натрий 0-1
Хлор 0-5
 
За микроелементи концентрацията е в mg/kg сухо вещество:
Мед 0-50
Цинк 0-500
Манган 0-700
Желязо 0-400
Бот 0-300
Молибден 0-50
 
Анализът ще служи за установяване дефицити в земеделски култури. 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В почвата също е важен, но често съединенията, които се образуват там, не са усвоими за растенията. А за да добиеш престава за липсите, листната маса е от особено значение...това, което липсва в нея, е това, което е недостъпно за растенията. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Георги Петров said:

Здравейте, 

Как може да бъде направен количествен анализ на микро и макро елементи в растителни части (листа, стебла, цветове...)? Кой уред и метод би засякъл следните референтни стойности, на конкретните елементи:

За макроелементи концентрацията е в проценти (%) сухо вещество:
Азот 0-10
Фосфор 0-5
Калий 0-8
Калций 0-6
Магнезий 0-5
Сяра 0-3
Натрий 0-1
Хлор 0-5
 
За микроелементи концентрацията е в mg/kg сухо вещество:
Мед 0-50
Цинк 0-500
Манган 0-700
Желязо 0-400
Бот 0-300
Молибден 0-50
 
Анализът ще служи за установяване дефицити в земеделски култури. 
 
 

Като ги дадеш в специализирана лаборатория.

Обаче, любопитно ми е, как смяташ да вземеш пробата и за каква култура става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Янков said:

Като ги дадеш в специализирана лаборатория.

 

Искам да създам специализирана лаборатория. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Георги Петров said:

Искам да създам специализирана лаборатория. 

е, това е доста по-сложно и далече от "какъв анализ ми е необходим"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Георги Петров said:

Искам да създам специализирана лаборатория. 

 

On 25.04.2022 г. at 23:53, Георги Петров said:

Здравейте, 

Как може да бъде направен количествен анализ на микро и макро елементи в растителни части (листа, стебла, цветове...)? Кой уред и метод би засякъл следните референтни стойности, на конкретните елементи:

За макроелементи концентрацията е в проценти (%) сухо вещество:
Азот 0-10
Фосфор 0-5
Калий 0-8
Калций 0-6
Магнезий 0-5
Сяра 0-3
Натрий 0-1
Хлор 0-5
 
За микроелементи концентрацията е в mg/kg сухо вещество:
Мед 0-50
Цинк 0-500
Манган 0-700
Желязо 0-400
Бот 0-300
Молибден 0-50
 
Анализът ще служи за установяване дефицити в земеделски култури. 
 
 

Доколкото схващам идеята ти, искаш да започнеш бизнес, а не знаеш с какво се захващаш. Иначе нямаше да питаш за какво става въпрос.

Ето ти една приятна статия по въпроса:

https://torove.bg/polezno/mikroelementi-za-torene-kakvo-predstavlyavat-i-kak-se-prilag

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Янков said:

 

Доколкото схващам идеята ти, искаш да започнеш бизнес, а не знаеш с какво се захващаш. Иначе нямаше да питаш за какво става въпрос.

Ето ти една приятна статия по въпроса:

https://torove.bg/polezno/mikroelementi-za-torene-kakvo-predstavlyavat-i-kak-se-prilag

 

Благодаря за статията, но информацията качена по горе (в основния пост) е доста по изчерпателна. 

Ако не можете да ми помогнете, моля не спамете темата. Благодаря.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, fantom4e said:

е, това е доста по-сложно и далече от "какъв анализ ми е необходим"

Трябва да се започне от някъде...имам агрономическо образование, но не и химическо. За това питам...ако може да ми отговорите, съм готов да слушам, дори срещу заплащане. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Георги Петров said:

Трябва да се започне от някъде...имам агрономическо образование, но не и химическо. За това питам...ако може да ми отговорите, съм готов да слушам, дори срещу заплащане. 

 

добре де, ама дай информация, някак си не върви по едно-две изречения да пускаш, и всяко следващо да е в противоречие на предното (образно казано).

Какви култури, каква площ, горе-долу разположение.

Всъщност защо не се огледаш за мобилни лаборатории, мисля че съм виждал такива в БГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Георги Петров said:

Трябва да се започне от някъде...имам агрономическо образование, но не и химическо. За това питам...ако може да ми отговорите, съм готов да слушам, дори срещу заплащане. 

 

Странно? Навремето в АУ Пловдив учехме Обща, Аналитична, Органична, Биохимия и Агрохимия. Със съответните практически занятия.

Проблема е че даваш информацията по лъжичка на ден. Казваш че искаш да правиш анализ на дефицити в земеделските култури. Пуснах ти статия, където се описва как на практика го правим на полето. Като агроном, би трябвало да знаеш какво означават термините ПИВ и Оптимален добив. Така че не разбирам каква ти е логиката.

А като искаш да плащаш, не виждам какъв ти е проблема. Отиваш до АУ Пловдив и чукаш на вратата на катедра химия. И си готов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аграрното образование предполага изчитането на куп книги по темата, където са описани дефицитите и как да се установяват без уреди.  Примерно в една книжка "Занимателна агрономия" на Дояренко, е показано нагледно как ако почвата е бедна на азот, фосфор или калий растенията просто не растат. 

 

Иначе уредите за изследване вероятно са high-resolution atomic absorption spectrometer. Ето една статия по въпроса - Determination of macro- and micronutrients in plant leaves by high-resolution continuum source flame atomic absorption spectrometry combining instrumental and sample preparation strategies - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0584854710000340

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

Аграрното образование предполага изчитането на куп книги по темата, където са описани дефицитите и как да се установяват без уреди.  Примерно в една книжка "Занимателна агрономия" на Дояренко, е показано нагледно как ако почвата е бедна на азот, фосфор или калий растенията просто не растат. 

 

 

Визуалната диагностика е част от диагностиката. Точния дефицит и правилното определяне на оптималната доза може да бъде установено само с анализ на листната маса. 

Благодаря за статията. Това ми трябваше. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...