Отиди на
Форум "Наука"

Преминаване към Линукс


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Напоследък на всички е известно че полицията се престарава и погна потребителите на Уиндоус. Затова реших овреме да мина на Линукс. Препоръчаха ми SuSe, но аз си нямам ни най малка представа за тия работи. За да мина на Линукс ми трябват някой крайно необходими за мен програми. Първо, всичко да е безплатно, това е най важното. Първо, трябва ми програма за дърпане на торенти и програма за директен данлоуд (нещо от сорта на флаш гет). Второ, поне няколко плеяра с богати възможности. Трето скайп, четвърто текстова програма от родът на уърд. Програма за запис на дискове от рода на нерото, там чистачка на архивите, архиватор. Но най важни са плеярите, кодеците и програмата за сваляне на торенти.

Моля, ако някой може да ми каже какво и откъде да дръпна ще съм му благодарен. Също така не е зле да ми дадете и елементарни указания кое как се инсталира.

Също искам да питам за драйварите, ще имам ли проблеми с тях.

Компа ми е с процесор 2800+, рам 512, твърд диск 80 от които 20 са диск C.

Ако е възможно ми се ще максимум от програмите да са на български.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

winamp - xmms - повечето дистрибуции го имат

torrent client - azureus - повечето дистрибуции го имат

skype - skype.com

word - openoffice - openoffice.org

player + codecs - http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?pag...p;key=350369052

за всичо останало което ти трябва - google.com ili irc, unibg - #linux, #linuxhelp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам малък опит с линукси и не съм очарован. Все пак и аз ще мина на SUSE съвсем скоро, не от страх, а просто за да се покефя на XGL и лудите възможности на Beryl.

За да бъде по-лесно преминаването ти препоръчвам да си сложшиш VMware, това е безплатна програма която ще ти позволи да стартираш Виндоус директно в линукса просто като прозорец, или поне така казват, не съм пробвал лично. Така куките нищо не могат да ти направят, а ще можеш да ползваш това онова от старата ОС.

И аз имам въпрос. До сега съм ползвал SLAX и PCLinuxOS, слаби дистрибуции, и искам да попитам, дали сериозните дистрибуции като SUSE имат по-добра подръжка за видео формати, защото с тези двете повечето ми клипчета не се отваряха. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Значи... най-добрите Линукси са Дебиан и Убунту. Препоръч ва се да четете книжки . Аз използвам Убунту и задоволюва всичките ми нужди. Плюс това има супер яка астро програма - КСтарс!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Звездичко, Ubuntu наистина си го бива, но поне от живото ЦД не мога да си намеря хард диска. Имам и ext3 партишън, даже него не вижда.

Как да го оправя?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Звездичко, Ubuntu наистина си го бива, но поне от живото ЦД не мога да си намеря хард диска. Имам и ext3 партишън, даже него не вижда.

Как да го оправя?

Ами с команди, иначе не става

fdisk /dev/hda

mount /dev/hda1 /media примерна

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки

Аз пак се върнах на Slackware след две години на Убунту. Бих казал следното - ако искате да научите Линукс, сложете си Слак. Наистина, Дебиан също е сериозен и иска четене, но примерно само един Слак може да ви научи как се работи с пакети, как се компилират програми и ядро и прочие.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Мисля да преминавам на Линукс в скоро време та реших да проверя дали някой тук може да сподели малко опит . По Линукс темата има мн да се обсъжда ,но мисля да започна да плюя Windows ,когато се уверя ,че Линукс наистина е по-добър (до сега само слухове ,а човек трябва сам да се увери :) ) .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...