Отиди на
Форум "Наука"

Дали информацията е материална


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Шкафчето. Всяка комбинация на подреждане е равновероятна. Чорапите няма да тръгнат да си взаимодейства и да обменят енергия, затова в шкафчето - като затворена система - ентропията е постоянна.

Щастлив мъж си, който може да бръкне и вземе чорапи с равна вероятност!

Значи имаме ергенско шкафче с разбъркани чорапи с шест цвята. Нека спестим от размери и тънкост, но добре подреденото шкафче го отчита- аз не бих казал. Пък и да прилича на хвърляне на зар. Бъркаш в тъмното и взимаш един. Каква е вероятността вторият да е със същия цвят? 1/6.
Подреденото шкафче е, като всеки цвят е в една колона, а чифтовете съм съчетал, това го зная. Бъркам и вадя първият. Каква е вероятността, като бръкна втори път, от същата колона да извадя същия цвят? 1, т.е. 100%. Даже подредените ми чорапи са на чифтове и вадя първи и втори заедно. :) И тук,  продължавам: Ентропията е по- ниска. 

Преди 7 часа, Втори след княза said:

В отворената система- хладилника или моето шкафче с чорапи. Когато подреждам чорапите или молекулите, моторът или аз изразходва енергия, която отива навън. Обаче вътре- където в камерата става студено, а в шкафчето чорапите са подредени, намалена ли е ентропията или увеличена? 

Споменах, че енергията за подреждане е отишла в пространството. Нямам никакви възражения, че ентропията навън расте. Съжалявам, че толкова надълго се обясняваме за един очевиден случай, че подредеността е по- ниска ентропия.

Сега, връщам се към темата. Информацията в подредените чорапи ли е или у мен? Твърдя, чее у мен. Ако пуснеме маймун (да е мъжки :) ) той ще вземе от подредените един, а вторият ще вземе случайно. За него няма ред, а то и информация. Информацията не е у него. Може да се каже ,че кодът или смисълът на подредбата е у мен, но не и в чорапите.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Щастлив мъж си, който може да бръкне и вземе чорапи с равна вероятност!

Значи имаме ергенско шкафче с разбъркани чорапи с шест цвята. Нека спестим от размери и тънкост, но добре подреденото шкафче го отчита- аз не бих казал. Пък и да прилича на хвърляне на зар. Бъркаш в тъмното и взимаш един. Каква е вероятността вторият да е със същия цвят? 1/6.
Подреденото шкафче е, като всеки цвят е в една колона, а чифтовете съм съчетал, това го зная. Бъркам и вадя първият. Каква е вероятността, като бръкна втори път, от същата колона да извадя същия цвят? 1, т.е. 100%. Даже подредените ми чорапи са на чифтове и вадя първи и втори заедно. :) И тук,  продължавам: Ентропията е по- ниска. 

Споменах, че енергията за подреждане е отишла в пространството. Нямам никакви възражения, че ентропията навън расте. Съжалявам, че толкова надълго се обясняваме за един очевиден случай, че подредеността е по- ниска ентропия.

Сега, връщам се към темата. Информацията в подредените чорапи ли е или у мен? Твърдя, чее у мен. Ако пуснеме маймун (да е мъжки :) ) той ще вземе от подредените един, а вторият ще вземе случайно. За него няма ред, а то и информация. Информацията не е у него. Може да се каже ,че кодът или смисълът на подредбата е у мен, но не и в чорапите.

Имам 50 еднакви чифта, без значение ляв или десен, същият цвят, същият размер...100%, че вторият ще е същият по всичко.....Бум чакалака...

Умният се старее да преодолее хаоса. Геният го владее...👍

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Подреденото шкафче е, като всеки цвят е в една колона, а чифтовете съм съчетал, това го зная. Бъркам и вадя първият.

А ако не е в колонка, а в ред, ама бъркащият не го знае? Пак ще извади различни чорапи, макар че шкафчето е "подредено" :)

Ти привилегироваш една подредба на база някакви субективни нагласи, и за теб останалите са хаос. На практика, ти свързваш някакво знание с подредбата. Как ще възприеме ситуацията друг, който няма това твое начално знание? Затова и казах, разсъждавай, като се абстрахираш от личните си предпочитания към подредбата, те нямат място тук.

Преди 12 минути, Втори след княза said:

Споменах, че енергията за подреждане е отишла в пространството. Нямам никакви възражения, че ентропията навън расте. Съжалявам, че толкова надълго се обясняваме за един очевиден случай, че подредеността е по- ниска ентропия.

Енергията не отива в пространството, то не е способно да я приеме по никакъв начин. Енергията е характеристика на материята, нейната способност да се извършва работа. Пространството няма отношение към това. Това едно.

За подредеността - вече ти подметнах, какво разбираш под подреденост? Ако в хладилника имаме различни обекти с различна температура, и ти ги подредиш шахматно, висока, ниска, висока, това е подредба с достатъчно висока ентропия. Ако същите обекти подредиш в нарастващ ред на температурата, това е подредба с по-ниска ентропия - може да се създаде на нейна бза топлинна машина, която да създаде повече работа от колкото в първата подредба. А ако всички обекти са с еднаква температура, имаш максимална ентропия за този обем, и това пак е подредба. На практика във всяка конфигурация можеш да намериш достатъчно скрита логика така, че да я наречеш подредба. Така че въпросът е - какво разбираш под подредба?

Преди 17 минути, Втори след княза said:

Сега, връщам се към темата. Информацията в подредените чорапи ли е или у мен? Твърдя, чее у мен.

И в теб, и в чорапите, в случая няма определено място - тя е отношение на твоето незнание към съобщението, произлязло от броенето на чорапите. А вече, ако искаш, тази информация можеш да кодираш в поредица разноцветни мъниста, или кибритени клечки с различна дължина. Така информацията ще е и в тебе, и в чорапите, и в мънистата. Ако друг със същата степен на незнание се порови в чорапите, ще получи същата информация. А ако някой информиран за подредбата на чорапите види тяхната подредба, чорапите няма да му носят кой-знае колко информация, незнанието му е на друго ниво. И ако те гръмнат, информацията (свързана с твоето незнание) ще си остане в мънистата. Друг може да я разчете, и да я ползва. Както непрекъснато става в компютрите.

На този принцип на незнанието лежат методите за компресиране на данни с речник. Ако в процеса на компресиране срещнеш поредица данни която вече си срещал, можеш да я заместиш със съответно споменаване на предишната поредица, вместо да пропускаш поредицата отново и изцяло. Намаляваш данните, защото вече знаеш, запазвайки същата информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Втори след княза said:

Да, и това е точно информацията. 

Напротив, информацията е разликата между актуалната подредба и това знание. Самото знание е чисто субективно, произволно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Благодаря за пояснението. Само още минутка...

В отворената система- хладилника или моето шкафче с чорапи. Когато подреждам чорапите или молекулите, моторът или аз изразходва енергия, която отива навън. Обаче вътре- където в камерата става студено, а в шкафчето чорапите са подредени, намалена ли е ентропията или увеличена? 

Студът какво подрежда, един парафин колкото и да го истудяваш молекулите му си остават в аморфно състояние, демек пълно хаотично разположение.Йони които са заредени молекули, се движат напълно подредено в аморфно разположените други йони на електролитен разствор в който протича ток. Въобще тази хаотичност с която се дефинира ентропията не ми харесва. По добре е да се подходи по друг начин с ентропията, например уравновесяване и хомогенност, тези епитети по и отиват отколкото хаотичност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.01.2024 г. at 22:30, scaner said:

Информацията не е знание. Тя е свързана с неопределеността на дадено събитие (или съобщение) по отношение нашето знание.

Знанието е някаква конструкция от данни (в най-общ смисъл). Информацията е абстракция на ниво над данните, определен тип отношение на данните.

Преди 1 час, scaner said:

информацията е разликата между актуалната подредба и това знание. Самото знание е чисто субективно, произволно.

Моля за обобщение на отношенията, причинност или йерархия, или др., между термините подредба, данни, информация и знание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А ето и отговор на машината
You
Моля за обобщение на отношенията, причинност или йерархия, или др., между термините подредба, данни, информация и знание.
ChatGPT
Отношенията между термините подредба, данни, информация и знание могат да бъдат разгледани като стъпенна и еволюционна прогресия в обработката и смисъловата интерпретация на информация. Въпреки че тези термини се използват често като синоними, те имат различни нюанси и значимост в контекста на информационните науки. Ето едно обобщение на техните взаимоотношения:
  1. Данни (Data):

    • Данните са носители на факти и цифри, обикновено необработени и без контекст.
    • Те представляват сухи факти и стойности, които само по себе си не предоставят смисъл.
  2. Информация (Information):

    • Информацията възниква, когато данните се обработват и организират, добавяйки контекст и структура.
    • Това е вече смислено представяне на данните, което може да бъде полезно и разбираемо за потребителя.
  3. Подредба (Knowledge):

    • Подредбата включва разбирането и смислената интерпретация на информацията.
    • Това е ниво на разбиране, което позволява на индивида да свърже фактите, да извлича заключения и да генерира нови знания.
  4. Знание (Knowledge):

    • Знанието се изгражда върху подредбата и представлява високо степен на разбиране и компетентност в дадена област.
    • То включва способността да се прилагат знанията в практически ситуации и да се разрешават проблеми.

Така че, можем да видим, че данните са основата, информацията добавя смисъл, подредбата предоставя разбиране, а знанието представлява висок степен на разбиране и умение за прилагане. Това е стъпков процес, при който се преминава от сурови факти към разбиране и квалификация в дадена област.

You
Моля, под подредба да се разбира не подредба на сигнали, кодиране, а подредба в нещата- електрони в атома, молекули в кристала, подредени коли на паркинга
ChatGPT
Извинявам се за недоразбирането. Ако под "подредба" разбираме структурната организация или подреждане на обекти в пространство, тогава можем да обобщим връзката между термините по следния начин:
  1. Данни (Data):

    • Данните в този контекст могат да се сравнят с отделните обекти или елементи преди да бъдат подредени.
    • Това могат да бъдат например електроните в атом, молекули в кристала или колите на паркинга, разпръснати без определен ред.
  2. Информация (Information):

    • Информацията включва подредбата или структурирането на тези данни във вид, който предоставя смисъл или контекст.
    • Например, ако електроните образуват обвивки около атомния ядрен център, молекулите са сглобени в определени структури, или колите са подредени в редове и редове на паркинга.
  3. Подредба (Order):

    • Подредбата се отнася до физическото разположение на обектите в пространството.
    • Това може да включва, например, подреждането на електроните в атомите в определени енергийни нива, молекулите в кристала в определена геометрична структура или колите на паркинга, подредени в редове и колони.
  4. Знание (Knowledge):

    • Знанието тук може да включва разбирането на причинно-следствени връзки или обобщен анализ на подредбата.
    • Например, разбирането на това как електроните влияят върху химичните свойства на веществата, каква е структурата на кристалите и как подредбата на колите влияе на управлението на паркинга.

Общо взето, данните стават информация, когато биват структурирани и придобиват смисъл, а подредбата на тези информационни елементи създава конкретни образци и структури в пространството. Знанието включва разбиране на тези структури и възможността да се извличат смислени заключения от тях.

 

НАДЯВАМ СЕ, ТОВА, ЧЕ СЪМ ВЗЕЛ ОТГОВОР И ОТ ИИ, НЯМА ДА НАВРЕДИ НА ДИСКУСИЯТА И ЩЕ ПРОЧЕТЕМ И ТВОЕТО МНЕНИЕ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А съм стар ергенин винаги имам 3 чифта чорапи и всяка единица чорап си има име ,ако някой чифт дори само за 1 единица ,се бракува веднага се заменят с нов чифт и пак се  кръщават ,като бях по млад и аз съм ходил с  2 различни чорапа ,сега подхождам ,към тях не като към неодушевени предмети.Всичко е от името.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Втори след княза said:

Общо взето, данните стават информация, когато биват структурирани и придобиват смисъл

Самите данни са информация, например даните на човек относно раждането му и смърта му. 1900г. 03. 30. - раждане, и 1980г.07.09. - смърт. Даните на автомобил относно мощността 2000 конски сили, 5000 оборота в менута на колянов вал и т.н. Даните са винаги относно нещо, те носят определена информация за това нещо. Нещото било то човек или кола също са вид информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Втори след княза said:

Моля за обобщение на отношенията, причинност или йерархия, или др., между термините подредба, данни, информация и знание.

Цитирам първият си коментар по темата:

Клод Шенън, бащата на теорията на информацията, дефинира информацията като мярка за неопределеност или изненада. По-детайлно, той асоциира информацията за събитие с несигурността относно това събитие. Ако събитието е известно или сигурно да се случи, информационният принос е нисък. Ако събитието е несигурно или изненадващо, информационният принос е висок. Просто казано, ако знаем съдържанието на едно идващо съобщение, то за нас не носи информация, приносът на това съобщение е нищожен.

Сега разбираш ли защо информацията е разлика между актуалната подредба и твоето знание за нея? Че колкото повече знаеш за актуалната подредба, толкова по-малко информация получаваш от нея? И обратно, колкото по-голяма ти е неопределеността в знанието за нея, толкова повече е информацията която в крайна сметка получаваш?


Относно отговорът на ИИ - какъв смисъл носи информацията в ДНК, и за кого е този смисъл? И защо информацията там може да се употребява без някой да влага смисъл - репликацията и полимеразата не са чак толкова разумни че да влагат смисъл :) Защо поредица от ноти (съдържаща информация, както всяка друга) може да се възпроизвежда и без някой да е измислил смисъл за нея, тоест когато не е разбрана?

Отговорът на ИИ трябва да се чете внимателно. Той не съдържа определения, а само набляга на някои характеристики.

Въртим се в кръг, и вече не ми е интересно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Информацията е важна за обяснение на живота:

От „Кръстопътища на науките“-М. В. Волкенщейн НИ, София,(1976)

„...Хаотичното състояние е по-вероятно от подреденото. Теоретичният анализ показва, че ентропията се изразява с формулата:

S = K.lnP, ..., където:

K – константата на Болцман … ( 1,38.10^(-24) сal/deg),

а Р – е броят на начините, по които може да се реализира дадено състояние....

Като преминем към двоична система, която използвахме за пресмятане на информацията (J) ...:

S = 0.693.K.J

Ентропията се различава от информацията само с множителя K.ln2…

При това на един бит информация съответства твърде малка стойност на ентропията, тъй като константата на Болцман е много малка...

Приблизително 2,5.10^(-24) сal/deg

... (1 стр на темата "Ентропия енергия")

...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Да се върна към тази тема ми повлия тази статия https://novini247.com/novini/s-usavarshenstvaneto-na-analitichnite-metodi-sashtestvuvashtite-nauchni-modeli-neprekasnato-se_7335175.html

В нея се съобщава за откритието, че при йонизирани водни разтвори, йоните не са равномерно разпределени, а са конкретно в слоя под повърхността. 

Значи има някаква подреденост в материята, нарушена ентропия, която може да се мери и съответно отново се появява мисълта, че информацията е в материята.

Не, в материята има подреденост,  в пристигащия чрез уредите сигнал има подреденост, но едва в ума ни той става информация. Ако това се приеме, то мярката за ентропия ще мери подреденост. В материята- подреденост, в съзнанието информация. Може би за да няма такова усложнение и различаване, учените са приели, че и в подредеността на нещата, и в ума ни има все информация.
Както обичам да казвам- "Добре, нека да е както казват, те са Първи, аз съм Втори."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Тази "новина" е откритие само за тези които не са учили химия (дисперсни ситемни, колоидни разтвори, електрохимия). Списвача е ясно че не разбира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, fantom4e said:

Тази "новина" е откритие само за тези които не са учили химия (дисперсни ситемни, колоидни разтвори, електрохимия). Списвача е ясно че не разбира.

Моля за твоето виждане, дали информацията е в "дисперсните системи" или у човека.

(моето мнение е, че ако информацията е била в материята и е пристигнала до теб, защо не е пристигнала навреме и то другите? Значи подредбата си е там, а в ума информацията)

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.01.2024 г. at 14:34, Втори след княза said:

Моля за твоето виждане, дали информацията е в "дисперсните системи" или у човека.

(моето мнение е, че ако информацията е била в материята и е пристигнала до теб, защо не е пристигнала навреме и то другите? Значи подредбата си е там, а в ума информацията)

Според мен информацията е навсякъде, в суров вид. Вече кой ще я възприеме и подреди....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...