Отиди на
Форум "Наука"

Търся информация за античната фибула


Recommended Posts

  • Потребител

Студентка съм по археология. Моля Ви изпратете ми тази информация за античната фибула за североизточна България.

Bathory:

Писането на кирилица е задължително!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:post-20645-1121105496: здравеите студент сьм по археологиа интересуваме всичко публикувано до сега эа античната фибула/статии ,теми,публикации и вазможна литература/эа таэи тема може да ми пишете на имеила предварително благодария
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Здравей!

На български не можах да намеря нищо в интернет, но съм сигурен, че в библиотеката ще има...

На руски намерих няколко...

От руската Уикипедия

Нищо друго не намерих...дано някой от историците тук...знае повече ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Възможно е да съм закъсняла с информацията, затова се извинявам. Като се рових из нета попаднах на няколко материала, които засягат тази тема.

Първите, които открих са съобщения в Известията на археологическото дружество и в Известия на Народния музей -Варна.

Втория материал на който попаднах е : " Златни накити от тракийски могилен гроб от втората половина на V век. пр. Хр. край село Долище, Варненско " на Мариана Дончева

Третия материал на който попаднах е :" Развитие и класификация на фибулите от ранножелязната епоха " на Петър Илиев Иванов

През това време сигурно е излязла и нова литература по въпроса. Нека който има повече информация да пише тук.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Всъщност не става ясно за каква фибула става въпрос в запитването. За конкретна находка, за фибулата по принцип в Античността или за предмети от гледна точка на ювелирното изкуство? В нашите земи са намирани различни - тракийски, келтски, по-късни... Благодаря на Емилия за посочената литература - " Развитие и класификация на фибулите от ранножелязната епоха " на Петър Илиев Иванов.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Колкото и да ти е странно голяма 4аст от тях са истински. По-голямата 4аст и без това са без стрела, така 4е цената е чисто символи4на. Можеш да си купиш просто ако ти е интерсно, ина4е трябва да си ги изровиш. Иначе ценни фибули в България се срещат редко, доколкото са били притижание на хора с важни посто в империята, а цели и запазени, още по рядко. Има литература по въпроса все пак.

А и дали ти ще купува6 или не те нема спрат да копат и рушат за съжаление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по добре не си куоуваи че може да те вземат за прекупвач и да загазиш много яко.но пък са много красиви и наредени във някое кътче на витрината в къщи си е добре.но проблема пак идва от държавата нема начин да си ги озакониш и остават не законни а ти прстъпник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

" нема начин да си ги озакониш и остават не законни а ти прстъпник. "

А как мислиш се полу4ават 4астните колекции, от наследтство? Определено може6 да ги узакони6, но неможе6 да търгува6 с тях след това извън България, а и съответните процедури не са много евтини и лесни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако в българия бяха направили някакъв по свестен закон аз лично щях да си купя доста неща които сега щяха да се намират вкъщи а не някаде в чужбина.вие сами предценете дали съм прав.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Да отворим!

Нито съм казал някаде че пиша без грешки нито нищо. Мога и без 4и 6 просто така пиша по-бързо.

Според мен по важен за тези който четът е какво съм написал отколкото как.

Иначе стартирай правописната тема, ще се включа и там като имам време :116:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...