Отиди на
Форум "Наука"

Пълнозърнестите продукти


Recommended Posts

  • Потребител

ПОЛЗАТА ОТ ПЪЛНОЗЪРНЕСТИТЕ ПРОДУКТИ


Хората, които искат да запазят артериите си здрави, трябва да консумират повече пълнозърнести продукти, предаде Ройтерс, цитирайки резултатите от изследване на специалисти от университета "Уейк Форест" в Северна Каролина, САЩ.

Учените са изследвали 1178 мъже и жени от различни етнически групи в продължение на пет години. В края на изследването специалистите установили, че стените на сънните артерии на участниците, които консумирали най-големи количества пълнозърнести продукти, са по-тънки отколкото на останалите.

При тези изследвани лица освен това било наблюдавано забавено втвърдяване на артериите.

"Повишената консумация на пълнозърнести продукти е чудесна възможност да се намали рискът от атеросклероза и сърдечносъдови заболявания", казват специалистите.

Резултатите от различни допитвания обаче сочат, че американците не включват в менюто си препоръчителните три порции пълнозърнести продукти дневно. За българите да не говорим… Нагъват си те белия хлебец и си отиват безвреме от този свят, покосени от инфаркти и инсулти…

Междувпрочем, над 40 % от американците са признали, че изобщо не консумират полезните за здравето пълнозърнести храни…

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • Модератор Инженерни науки

Кое е вредно, пълнозърнестите продукти ли? Баластните вещества известни още като влакнини или с чуждицата фибри?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Чакай, че не схванах... Искаш да кажеш, че в яйцата има фибри ?!?! Или че няма нужда да ядем фибри за да подпомагаме изхвърлянето на някакви вещества?

Пет сурови яйца може да те подрискат дори да си здрав. Или най-малко може да те свие корем. Отделно, че пет яйца си е много за нормален здрав човек, дори и сварени.


Влакнините /баластните вещества/ подобряват усвояването, както и стимулират перисталтиката на червата, подобряват извлекаемостта и чистят. Е, създават и известни неудобства - понеже не сме тревопасни нямаме ензим или бактерии /дали да не видиш темата за апандесита, ма така ли се казваше/, които да смелят целулозата и да извлекат енергията /полизахарид като нишестето е/, това все пак се случва но заради бактериите живеещи в дебелото черво. Резултат - от време на време освобождаваме от ректума разни горящи газове - метан, водород, сероводород...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изпий 5 сурови яйца и няма да имаш нужда от фибри, защото организма не ги изхвърля ако си здрав.

Смени хапчетата или употребявай качествени питиета, метилът не прощава.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Само където не разбрах защо фибрите да са вредни за организма?

Или, някой е учил различна биология?

Ако няма баластни вещества, как ще се спомага извеждането на отложения, най - вече от червата?

Пет (5) сурови яйца няма да решат проблема. Жоро е прав - най - много да се подрискаш, нищо повече!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

10 сурови яйца са около 900 кал.,един мъж има нужда от около 3000 кал за деня, ако и спортува.Ако не са развалени и са пресни няма проблем,някои спортисти приемат и повече.Съдържат всички необходими вещества за организма и съвсем малко въглехидрати.Усвояват се почти изцяло,няма нужда от фибри/които да дразнят червата/.Когато 98% от населението е възпитано че въглехидратите и маргарина са полезни и ако кажеш нещо различно значи че си луд.Фибрите са необходими за извеждане на ненужните/вредни/ вещества.Колкото по малко са те толкова по добре.Дневно меню:10-15 сурови яйца,250гр свинска вратна пържола/мазна/ със зелени зеленчуци,50 гр масло или сланина,100 гр мазно узряло сирене, 2-3 л вода между храненията които са през 4-5 часа и така всеки ден.Витамин С на таблетки.Двигателни упражнения задължително!!!Никакъв проблем с отходите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-добре е да пиеш кръв, съдържа всички необходими на организма вещества, смлени, разтворени,филтрирани и готови за употреба,безотпадна технология,100% усвояемост, задникът ти паяжина ще хване.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

10 сурови яйца са около 900 кал.,един мъж има нужда от около 3000 кал за деня, ако и спортува.Ако не са развалени и са пресни няма проблем,някои спортисти приемат и повече.Съдържат всички необходими вещества за организма и съвсем малко въглехидрати.Усвояват се почти изцяло,няма нужда от фибри/които да дразнят червата/.Когато 98% от населението е възпитано че въглехидратите и маргарина са полезни и ако кажеш нещо различно значи че си луд.Фибрите са необходими за извеждане на ненужните/вредни/ вещества.Колкото по малко са те толкова по добре.Дневно меню:10-15 сурови яйца,250гр свинска вратна пържола/мазна/ със зелени зеленчуци,50 гр масло или сланина,100 гр мазно узряло сирене, 2-3 л вода между храненията които са през 4-5 часа и така всеки ден.Витамин С на таблетки.Двигателни упражнения задължително!!!Никакъв проблем с отходите.

Демек 1 яице е 90 калории ли? Бизко си само си, но си сбъркал 1000 пъти. Такка както се различават хиляда и милион ако ме разбираш, или просто трябва да кажеш ккал. (kcal.).

За нормален човек ли говорим или културист? Сам каза че яйцата имат и други вещества, при тях е по-важна градивната , а не енергийната стойност.

Или 3 основни групи хранителните вещества биват мазнини, белтъци и въглехидрати. Хубаво е храната ни да е в съотношение 1:2:1 - М:Б:В, съответно.

- Мазнините имат най-голяма енергийна стойност но трудно се "палят". Тези молекули са най подходящи за складиране на енергия;

- Белтъци /Протеини/ - значително по-малко енергия, но и не бива да се ползват така. Те са градивен материал за организма - "тухлите" или "резервните части" и микромашинки (ензим знаеш ли какво е? Как действа, имам предвид, ни ми казвай просто катализатор)л Сигурно ще се изненадаш, но космите и ноктите са белтък - кератин;

- Въглехидрати - Всички видове захар /захариди/ нишестето (скорбялата, брашното) е полизахарид. Целулозата също, но както казах нямаме ензим за нея и не се усвоява. И за това е баластно вещество. Справка - семките и доматените люспи в изпражненията.

А зелените зеленчуци какво са бре? Какво е над 95 % от сухото им вещество?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли че хиляди хора са на високомазнино низковъглехидратно хранене/ВМНВХ/.Не е чудно че все пак населението на земята и най вече в Б-я ,измира от невежество в храненето, защото такава е световната пропаганда.Въглехидрати-диабет-рак-политика.А зелената салата е за украса,човек може и без нея!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

@mnoogo,

като гледам каква диета си "пляснал" по - горе и направо ум ми зайде!

Това диета за дървари ли е или за офис служители?

Ако нормален човек погълне това нещо на ден ( това са много над 3000 калории!) неизбежно ще трупа "мазни" килограми!

Верно, че ако копаш нивата ще се случва по - бавно, но ако си един дежурен оператор в охранителна фирма, например, ще добиеш размерите на "мазен" трикрилен гардероб за около година.

Я, да те питам: ти правиш ли разлика между мазнини и мазни храни?

Защото споменатия хранителен режим е съставен почти само от мазни храни (и като гледам тази диета си представям нискообразован бодибилдър, който няма идея от диетология!)

Най - интересна е концепцията с водата - 4 - 5 литра на ден! Само да питам: за какво ще ти остане време между уриниранията? (възрастен човек се нуждае от около 2 литра течности на ден)

Споменатия хранителен режим е подходящ, определено, само за културисти, в чийто мозък единствената мисъл е да блъскат в залата.

За мен и за почти всички нормални хора, по света, нужната дневна доза енергия се съдържа във връзка моркови, общо казано!

Такааа ...

Погледнах и какво се крия за линк'а даден ни от mnoogo, прочетох два коментара и се отказах да се занимавам!

Първия "бисер", е просто уникален и показва знания:

На въпрос дали каймака от сварено мляко е полезен, отговорът е, да, за разлика от самото мляко! (цитата не е дословен).

Е, как така? Нали искаме нещо в удобна и лесна за прием форма. Какво по - добро от прясното мляко! Ние сме си бозайници и за нас това е най - удачната храна - има си всичко в точните пропорции! Всички бозайници пият мляко (вкл. ние), в началото на живота си! Има защо.

Друг "бисер", който прочетох беше за смесването на равни единици масло и мед за бързо зареждане на организма с енергия!

Как ще да стане така, не вдевам. Да, медецът дава енергия и то доста, защото е съставен само от прости захари, готови за директна употреба. Бухай една голяма лъжица мед и си готов. Защо трябва да го мешавиш с масло, което е доста по - трудно за усвояване и отделя енергията си чрез доста преработки. Това е горе - долу като да набуташ печката със сухи и мокри дърва и да чакаш да се сгрееш!

Ама така се получава като не си познаваме телата и как функционират!

Какво ти трябва - мажи три филии с мед и масло и бегай да ги ръфаш, ще ти са достатъчни за цял ден (между другото точно три филии с мед и масло съдържат почти всичко което ти е необходимо като дневна дажба: около 3000 kcal и балансирани дози белтъци, въглехидрати, мазнини).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

К'ъв е тоя, бре, одгде се пръкна?


Простее ми малко. Да оди да тренира фолкаджийките

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е диета,това е хранене на активен спортист или работник.Прав си за служителя,ако не тренира ще си дава парите за доктори или диетолози рано или късно.За водата прочети по внимателно какво съм писал.Това хранене не го препоръчвам на никого,за мене си е,но при мене вече яйцата са 5-8 на ден и пържолата е по-малка,по малко се движа сега.Мазнините отдават енергия директно,а захарта се преработва в мазнини и се трупа в паласките. Ядеш макарони, а трупаш мазнини, как става това?Всички които са в състояние на диабет,ревностно защитават високо въглехидратното хранене, :grin: естествено и производители/разпространителите.Всъщност за какво да споря с човек написал следното: " Погледнах и какво се крия за линк'а даден ни от mnoogo, прочетох два коментара и се отказах да се занимавам!"Редно е човек да се запознае основно и тогава да коментира или оборва.Хайде весело посрещане на Новата Година . :guitar2:


К'ъв е тоя, бре, одгде се пръкна?


Простее ми малко. Да оди да тренира фолкаджийките

:grin: , това ли Ви е научния подход към другомислещите?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Има време и за научния подход (всъщност вече ти изложих факти/арументи), макар, че той не работи при хора като тебе. Не успя да обърнеш физиката из основи, та реши диетологията... Аз друго попитах - Кой е Милко Калайджиев / пардон Георгиев? Търсих и не открих.. Завършил е нещо? Освен презентационни умения имам предвид? Ма то ученето е празна раота, част от конспирацията. Аз поне изпит по диетология съм държал, макар и 90-те години.


Диетата ти е силна дори за активен спортист.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Всъщност за какво да споря с човек написал следното: " Погледнах и какво се крия за линк'а даден ни от mnoogo, прочетох два коментара и се отказах да се занимавам!"Редно е човек да се запознае основно и тогава да коментира или оборва

Трябва да изчета всички "бисери" ли?

Как да чета нещо което е невярно?

Каймака е по - полезен от млякото!!!

Хайде, сега, това вземи и го обясни, с нужните доводи, на всички бозайници (вкл. хората)!

И другото твърдение, което прочетох, направо ме разби - мед и масло в равни количества, дават енергия!

Да те питам ти елементарни познания имаш ли? Идеята е не да се заяждам, а да те питам нещо: какво ще се получи, ако набуташ в равни количества сухи и мокри дърва в една печка?

Въпроса е по аналогия на идеята с меда и маслото.

Не знам какво още трябва да прочета от този човек, че да преценя дали има някакви познания?

Засега оставям нещата така, в очакване на отговор на конкретен въпрос ( за дървата и печката) и след това ще видим дали си заслужава да продължим дискусията.

пп: Жоро, пишеш си ти, ама като гледам нещо не те чуват ;)

@mnoogo, хайде, ако обичаш, да спреш да посочваш разни псевдонаучни статии!

Търсих референции за посочения линк, но не намерих никъде. А, за мен, референциите са си важно нещо!

Една важна подробност, която си пропуснал - нутриоцизмът не е наука, дори не е дисциплина, а само една идея, приумица на не особено добри специалисти, насочена към балъци!

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има време и за научния подход (всъщност вече ти изложих факти/арументи), макар, че той не работи при хора като тебе. Не успя да обърнеш физиката из основи, та реши диетологията... Аз друго попитах - Кой е Милко Калайджиев / пардон Георгиев? Търсих и не открих.. Завършил е нещо? Освен презентационни умения имам предвид? Ма то ученето е празна раота, част от конспирацията. Аз поне изпит по диетология съм държал, макар и 90-те години.

Диетата ти е силна дори за активен спортист.

Честита Нова Година.Здраве и дълголетие на всички!

Милко е човек, доказал се на практика,че човек може да се храни с високо количество мазнини и почти никакви въглехидрати.Спортува нормално и при такова голямо приемане на мазнини не е трикрилен гардероб.Нормален е и е здрав.Като гледам обаче,доста диетолози и разбирачи са безобразно дебели.Така че нека погледнат себе си по-напред.

Фактите и аргументите 1:2:1 демек М:Б:В водят населението до диабет,което е удобен факт за лекари и фармацевти.

Колкото до обърнатата физика,действително е необходимо да се обърне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да изчета всички "бисери" ли?

Как да чета нещо което е невярно?

Каймака е по - полезен от млякото!!!

Хайде, сега, това вземи и го обясни, с нужните доводи, на всички бозайници (вкл. хората)!

И другото твърдение, което прочетох, направо ме разби - мед и масло в равни количества, дават енергия!

Да те питам ти елементарни познания имаш ли? Идеята е не да се заяждам, а да те питам нещо: какво ще се получи, ако набуташ в равни количества сухи и мокри дърва в една печка?

Въпроса е по аналогия на идеята с меда и маслото.

Не знам какво още трябва да прочета от този човек, че да преценя дали има някакви познания?

Засега оставям нещата така, в очакване на отговор на конкретен въпрос ( за дървата и печката) и след това ще видим дали си заслужава да продължим дискусията.

пп: Жоро, пишеш си ти, ама като гледам нещо не те чуват ;)

@mnoogo, хайде, ако обичаш, да спреш да посочваш разни псевдонаучни статии!

Търсих референции за посочения линк, но не намерих никъде. А, за мен, референциите са си важно нещо!

Една важна подробност, която си пропуснал - нутриоцизмът не е наука, дори не е дисциплина, а само една идея, приумица на не особено добри специалисти, насочена към балъци!

ЧНГ

Каймака е по-полезен защото е мазнина,затова,а млякото съдържа въглехидрати,за това млечните произведения /качествените/са по полезни.Узряло 90-100 дни българско сирене е по полезно от млякото.

Защо питаш мене за мед и масло.Питай народа за това.

Аз ще ти кажа, че меда е колкото полезен ,толкова и вреден за онкоболни например.

Меда подхранва рака. Ото Варбург има Нобелова награда ,за това откритие.

Колкото за дървата и печката,ами само така се горят суровите дърва ,заедно със сухи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Честита Нова Година.Здраве и дълголетие на всички!

Милко е човек, доказал се на практика,че човек може да се храни с високо количество мазнини и почти никакви въглехидрати.Спортува нормално и при такова голямо приемане на мазнини не е трикрилен гардероб.Нормален е и е здрав.Като гледам обаче,доста диетолози и разбирачи са безобразно дебели.Така че нека погледнат себе си по-напред.

Фактите и аргументите 1:2:1 демек М:Б:В водят населението до диабет,което е удобен факт за лекари и фармацевти.

Колкото до обърнатата физика,действително е необходимо да се обърне.

Честита и на теб, жив и здрав! Живи и здрави всички!

Какво е доказал с това че яде сурови яйца? Аз до 33-тата си година нямах корем и събарях всякакви бодибилдъри на канадска. Имам и почти фантастична случка в един фитнес /по принцип уредите ми са навсяякъде на МАХ/, но ще я спестя. Какво доказва това? Аз не съм /бил/ на такава диета, ям само малко повече от човек с моите габарити.

Знам хора "доказали" разни работи във физиката и изобретенията...

Изтощително е спазването на правилата, особено за хора с малко време, тук се касае за дисциплина, а не за теория. Така че не ми говори за факти и аргументи.

Като можеш - обори физиката - за експерименти и моделиране са похарчени в световен мащаб повече от от сбора на БВП на страната ни за десетки години и всички външни дългове за това време. "Пледоарията" ти прилича повече на гледачките...

пп: Жоро, пишеш си ти, ама като гледам нещо не те чуват ;)

Хехе, мерси. Не съм и не ща да звуча като последна инстанция, просто много трябва да подбира какво чете и па-малко да слуша клиповете.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

ЧНГ, жив и здрав и много дълъг живот!

... Нормален е и е здрав.Като гледам обаче,доста диетолози и разбирачи са безобразно дебели.Така че нека погледнат себе си по-напред.

Такааа,

не съм диетолог или разбирач, но за сметка на това достатъчно сериозно се занимавам с биология.

Малко подробности за телосложението ми: висок съм около 1,75 м и тежа средно около 70 кг (в заисимост от натоварването, физическото); 12 години се занимавах с плуване и триатлон, в последните няколко години се увличам по екстремни занимания (спелиология, катеря се по скали, гмуркам се, карам колело) в допълнение имам не нормиран работен ден и не регламентирана седмица.

Сега да видим какво моцам: какво си поискам, когато си поискам и по колкото си поискам! Резултата килограм горе, два долу, в зависимост от натовареността на графика ми.

Може и да съм изключение, но не мисля, че е така. Познавам много хора които през живота си не са направили и едно упражнение, ядат какво им се харесва и не са мръднали и с килограм, през годините. От друга страна, знам хора които каквото и да хапнат им се лепи на трибуквието, отма.

От горното какво излезе, че диетите, може и да имат някакво значение, но в крайна сметка нещата опират до генетика. Каквото ти е заложено - това е.

Каймака е по-полезен защото е мазнина,затова,а млякото съдържа въглехидрати, ...

Току що се опита да пренапишеш биологията!

Забрави да отговориш на елементарен въпрос: защо всички бозайници, без изключение, започват живота си със сурово мляко?

След като не знаеш отговора на основен въпрос, трябва ли да продължавам(е) да ти разясняваме някои неща?

Защо питаш мене за мед и масло.Питай народа за това.

Няма какво да питам народа, сега. Отдавна съм питал и съм получил достатъчно подробен отговор, който няма нищо общо с писанията на господина от линк'а.

Затова те питах и за печката и дървата. Да, така се горят сурови дърва. Само където не разбра намека - какво ще се получи ако сухите и мокрите дърва са в равно количество?

И за да не те мъча ... отговорът е печката ще поддържа огъня, но няма да се разгори, т.е. ще гори бавно и доста по - дълго време.

Аналогично е положението с меда и маслото. Дори една филия намазана с мед и масло, на закуска, ще е достатъчна да те докара до обяд. В никакъв случай това не е нещо което да ти даде енергия на момента (както беше обяснено в линк'а). Като чета не виждам смисъл да обяснявам защо е така - най - вероятно няма да ме разбереш!

Аз ще ти кажа, че меда е колкото полезен ,толкова и вреден за онкоболни например. Меда подхранва рака.

Това си кореспондира с горното. Става въпрос за разбирането!

Четеш и не разбираш какво четеш!

Всъщност Варбург не открива нищо вредно в меда, а напротив, само потвърждава благотворното влияние на меда, известно от дълбока древност.

Меда не съдържа нито една вредна съставка и на практика, е "съвършеният" хранителен продукт. Буквално предоставя на клетките енергия в чист вид, което не е добре за онкоболни, защото раковите клетки работят с метаболизма на съвсем обикновени клетки, т.е. меда си е шест за тях (като за другите клетки), но поради особеностите на раковите клетки полезното има отрицателен знак!

В този смисъл, ако искаш енергия "на момента" лапай една лъжица мед и си готов! Медът изгаря в организма без остатък, защото е съставен от прости мономери. Когато го смесиш със сможните липидни остатъци на маслото, пак ще получиш енергия, но много по - бавно и за много по - дълъг период от време.

Пояснение:

до тук пиша като редови потребител, но сега ще напиша и нещо като модератор!

бел. мод.:

@mnoogo, тук приключва офтопика!

Темата е за пълнозърнестите продукти и от тук натам няма да търпя отклонения!

Ако искаш да дискутираме високомазнино-нисковъглехидратни диети, ще си създадеш отделна тема.

Позволих въпросния офтопик, защото беше наложително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@goshawk не се отнасяше за тебе това за диетолозите,но има такива все пак.

Виждал съм те до пясъчна статуя на снимка.

Всеки си има начин на хранене. Пълнозърнестите продукти предпочитам да дойдат при мене през прасето. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изпий 5 сурови яйца и няма да имаш нужда от фибри, защото организма не ги изхвърля ако си здрав.

Правилно. но не пет, а две сурови яйца три пъти седмично са достатъчни ако човек е решил да отслабва в комбинация с чайове и ядки..

Яйцето е богат източник на витамини A, E, D и K, B2 и B12, пантотенова киселина и минерални сътавки като фосфор, калий, калций, желязо, магнезий.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилно. но не пет, а две сурови яйца три пъти седмично са достатъчни ако човек е решил да отслабва в комбинация с чайове и ядки..

Яйцето е богат източник на витамини A, E, D и K, B2 и B12, пантотенова киселина и минерални сътавки като фосфор, калий, калций, желязо, магнезий.

И ако изхрушкаш черупката ше има и доста много, натураел калций.

Но преди това трябва все пак да се измие, за да няма инфекция на салмонела... :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ако изхрушкаш черупката ше има и доста много, натураел калций.

Но преди това трябва все пак да се измие, за да няма инфекция на салмонела... :grin::grin::grin:

Не, черупките не.

Филия пълнозърнест хляб дневно и трийсетина грама слънчогледови семки са достатъчни за осигуряване необходимите количества калций.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На обработеното зърно му махат не само обвивката, в която има фибри и ценни витамини, но и зародиша, който е много ценна част от зърното. Продава се в магазините отделно и е много добър за укрепване на организма.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...