Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за скоростта на раздалечаване на галактиките


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Един въпрос ми трови здравето от много време и той е следният:

Едуин Хъбъл навремето наблюдавал, че колкото е по-отдалечена една

галактика, толкова по-голямо е нейното червено отместване - по-висока

скоростта, с която се отдалечава. До тук - добре, нормално е колкото

по-далече се намира един наблюдаван обект - толкова по-назад във времето

да го виждаме - респективно - по-скоро до големия взрив - т.е. според

мен - нормално е да има по-висока скорост - ако приемем, че всемирната

гравитация с течение на времето би забавяла скоростта на движение на

тези обекти - до скоростите на тези, които са близо (и по-скоро) до нас.

Но от всички популярни филми оставам с впечатлението, че тезата е

обратна - че наблюдавания ефект се тълкува доказателство, че с

течение на времето скоростта на рездалечаване на галактиките расте.

Моля отговорете ми - дали аз съм разбрал погрешно научно популярните

филми или правилно си обяснявам ефекта на Хъбъл?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаш късмет, че модераторите още не са видели темата.

Вселената се разширява ускорително, това са наблюденията. Мери се разстоянието до далечна галактика по метода на цефеидите и свръхновите и това се сравнява с червеното отместване.

Извода от измерванията е, че по-далечните галактики имат радиална скорост по-малка от предвидената от закона на Хъбъл, т.е. едно време константата H е била по-малка от сега и влиянието на тази едновремешна стойност се вижда само в далечните галактики, щото нали те са светлина от едно време. Сега Н расте.

Това са измерванията, Всемирът се пише с главно В и се разширява ускорително. Защо? Заради Тъмната енергия.. Няма какво да се напъваме да мислим, никой не знае какво е тъмната енергия, но ако искаш да разбереш препоръчвам ти да четеш КНИГИ и СТАТИИ вместо да гледаш филми и да пишеш по форуми.

Ако искаш да споделиш за някое приятно наблюдение или предстоящо събитие, ще се радваме да те чуем, но за Вселената направо ще те пратя в библиотеката. Пак добре, че модераторите не са видели още. Има много по-забавни аспекти от Астрономията от космологията, примерно предстоящата мисия Phoenix

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак не разбрах.

Насочи ме, моля те, коя книга да взема, за да прочета как се мери радиална скорост на отдалечена галактика. И евентуално, съответни експериментални данни.

Предварително благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно за твоето питане е това!

Това е статията от която аз съм чел. Част е от сборника статии "От кварките до Вселената" от 2005. Издадена е в годината на физиката и мисля, че я има в повечето училища, ако се интересуваш от други статии в различни области на физиката.

Други... хм..

Класиката е "Кратка история на времето" от Стивън Хокинг, има я в най-различни издания.

Други:

http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=5025

http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=7999

Но за тях не мога да гарантирам, че не пишат глупости. Втората я видях на Славейков ;)

Википедия също не е лош източник на информация, поне английските статии и стига да знаеш какво търсиш. Но най-добре е да погледнеш първата статия и после да потърсиш отделните понятия, за най-пълна картина.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Господа и дами, коя е отправната ви точка в определянето на скорости и ускорения след като движението е относително?

Галактиките се раздалечават поради резултатите от големия взрив според физиката. Понеже тя определя възрастта на вселената на около 15 милиарда години, но и самата тя не намира никаква логика в скоростта на раздалечение и моментното положение спрямо тази възраст, не е добре да бъде приемано всичко в теоретичната физика за чиста монета. Та дори емпиричната физика не е описание на действителността, особено съобразявайки се с квантовите и клонове...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...