Отиди на
Форум "Наука"

Mars - Phoenix


Recommended Posts

  • Потребител

Тези бури на марс са баси анемичните. Сега гледах някакви снимки от роувърите и тази анимация в блога на Planetary Society:

drifts1250_51_52_53_55_57_59_65a_med.gif

Вижте колко време е нужно за да се промени минимално картинката на пясъка. Много зле. Как може да мрънкат толкова за вятър с колко си километра в час, като атмосферното налягане на Марс е толкова ниско, че не се знае този вятър дали ще помести лист хартия. А гледам снимки от роувърите правени вчера и преди 2 години. Разликата в пейзажа е само, че небето е по-мътно и няма сенки, като при облачен ден на земята.

Е при Opportunity наистина е малко мрачно, но силата на вятъра е много малка.

1N237727844ESF85W0P1569L0M1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 57
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не ми пука особено много за роувърите и Феникс. И на мен, като на Звездичко, надеждата ми е MSL. От Викингите насам на Марс не е ходило толкова важно животно. И естествено MSL няма да го е страх от пясъчни бури и вятър. Та нали ще си има RTG. Имам един навик - винаги като изстрелваме мисия до Марс, аз пиша статия за следващата. Скоро ще гледам да напиша за MSL - това е истинско чудовище, направо ми е взело акъла. Вижте видеото в закачената тема за изследването на Марс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих да кажа - изстрелването е днес (4 август) в 12:26 българско време. Статуса на ракетата може да се гледа на сайта от предното ми мнение. Изстрелването на http://www.nasa.gov/55644main_NASATV_Windows.asx

GO PHOENIX, GO!!!

Редактирано от Spirit
Премахнати са линковете към сайта на Звездичко по негова молба
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Феникса е на пада и изпуска доволна криогенна пара :) Шансовете за отлагане са 10%!

Обичам да гледам как изстрелват Делти.

T-15m and holding:)

Go Phoenix!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Остава повторното запалване на втората степен, отделянето й, завъртането на третата степен, запалването й, забавянето й и отделянето на Феникс.

Повторното запалване е след 37 минути.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Ама как се изплашихме всички... Имаше проблеми с комуникациите на ракетата веднага след запалването на втората степен... т.е. запалването не бе потвърдено. Данните после от третата степен не успяха да бъдат изпратени. Комуникацията с Феникс също дойде малко по-късно и потвърди отделянето от ракетата. Всичко е протекло нормално и ще знаем до края на деня дали е в добро състояние.

Очаквайте новина на сайта ми ( вижте подписа )

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

http://www.cosmos.1.bg/index.php?option=co...43&Itemid=2 - Ето я и статията

Spirit, можеш да махнеш по-предните си линкове към моя сайт защото вече са невалидни.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Добри новини за Феникса!

Глобалната прахова буря на Марс намалява силата си. Сега разглеждам новите кадри от Opportunity и Spirit. На снимките вече има сенки, а марсоходите вече се движат и вършат работа. Небето още е прашно, но машинките оцеляха!

Всъщност като цялото притеснението беше безсмислено. Феникса е проектиран да се приземи посред марсианското лято и голяма част глобалната атмосфера ще се намира в твърдо състояние, замръзнала на противоположния полюс. Принципно в този сезон, от това замръзване, глобалното атмосферно налягане пада до степен, при която вдигането на прахуляк е почти невъзможно. Вятърът просто няма сила :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Интересно от блога на Емили:)

Фениксът е направил първата си снимка, но понеже още е на път към Марс, снимката е на вътрешността на спускаемата капсула. На снимката се вижда греблото в края на робо-ръката, която по-късно трябва да копае дълбоки дупки в марсианската почва. За да осветяват дъното на тези дупки, на камерата са монтирани няколко светодиода, които са изиграли ролята на светкавица в непрогледния мрак на затворената капсула.

phoenix_first_robotic-arm_image.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Като цяло роботизираното изследване на космоса си е евтиния. Но тая скапана совалка и глупавият Орион... Една година - 4 полета на совалката = близо два Касини–Хюйгенса, пет мисии до Плутон или 10 марсохода. :!!!:

Разкарайте я тая дърта кошница, че вече ме отръщава!

Определено не бих нарекъл совалката "дърта кошница" :!!!: :mad: Това е единствения летателен апарат в космоса, който служи за многократно използване с екипаж на борда. Това си е голямо постижение!!! За това както подръжката на орбиталния апарат, така и самите STS мисий са доста скъпички в сравнение с останалите мисий. Занеш ли колко хора са си блъскали главите за да се реализира тази програма и отстраняването на възникналите проблеми?! Поне малко уважение можеш да покажеш. И определено не мисля, че програмата е "Ненужна" както ти твърдиш за совалката. Защото ISS е една малка стъпка за нашето изучаване на космоса и не може само на роботи да разчиташ. Но критици винаги се намират, все едно те ще свършат по-добра работа. :sneaky2:

Добре, щом ние стигаме до този извод, то тези от НАСА би трябвало да са наясно с тези прости сметки. Защо се получава така и защо продължават?

Сам можеш да направиш извод до колко са ви валидни сметките.

Национална гордост, защитаване на военни и комерсиални интереси, за съжаление, на гърба на науката :(

Не знам до каква степен е национална гордост, но в проекта участват и много други даржави като Русия, Япония, Канада както и някои Европейски страни от ESA.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Това беше моя малък off-topic :whistling: А сега ON-topic-a... Изтрелването на Феникс лендъра го хванах съвсем случайно по NASA TV и то 2/3 часа преди да изтрелят Делтата. На T-10 sec ми се сви корема. :happy: Дано мисията мине безпроблемно, което е малко съмнително...но нека бъдем оптимисти. С не търпение очаквам 25 май 2008 година.

-N@kS

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Определено не бих нарекъл совалката "дърта кошница" :!!!: :mad: Това е единствения летателен апарат в космоса, който служи за многократно използване с екипаж на борда. Това си е голямо постижение!!! За това както подръжката на орбиталния апарат, така и самите STS мисий са доста скъпички в сравнение с останалите мисий. Занеш ли колко хора са си блъскали главите за да се реализира тази програма и отстраняването на възникналите проблеми?! Поне малко уважение можеш да покажеш. И определено не мисля, че програмата е "Ненужна" както ти твърдиш за совалката. Защото ISS е една малка стъпка за нашето изучаване на космоса и не може само на роботи да разчиташ. Но критици винаги се намират, все едно те ще свършат по-добра работа. :sneaky2:

Сам можеш да направиш извод до колко са ви валидни сметките.

Не знам до каква степен е национална гордост, но в проекта участват и много други даржави като Русия, Япония, Канада както и някои Европейски страни от ESA.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Това беше моя малък off-topic :whistling: А сега ON-topic-a... Изтрелването на Феникс лендъра го хванах съвсем случайно по NASA TV и то 2/3 часа преди да изтрелят Делтата. На T-10 sec ми се сви корема. :happy: Дано мисията мине безпроблемно, което е малко съмнително...но нека бъдем оптимисти. С не търпение очаквам 25 май 2008 година.

-N@kS

Дам, совалката си е дърта кошница. Ако следиш процедурите по подготвянето й за полет, ще разбереш защо. И какво като е преизползваем апарат? Едно изстрелване струва $1 милиард. По-тънко излиза да изстреляш 2 Союза за по $100 милиона и една Ариана V за $250. Да не говорим, че е по-безопасно и възможността за закъсняване на мисията е минимална.

А МКС си е чисто за фукане. Кажи ми каква наука се прави на МКС? Там не се е открило нищо. Само дето срязаха най-големия линеен ускорител в света, заради тая летяща консерва. И да се дават $5 милиарда годишно за пилотирани полети (и то до ниска земна орбита), които не носят никаква полза, при положение, че половината Слънчева система не е използвана, си е лудост. И другите агенции участват в проекта, но не дават 30% от бюджета си за него.

BTW ето къде е Феникс в момента:

30857591tk2.jpg

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Без да се обижда Nakun, аз съм на мнението на Spirit. Ако трябва да цитираме Вернер Фон Браун, че човек ще колонизира планетите до 2000 година, а ние не можем да стигнем дори и до телескопа Хъбъл да го поправим, то трябва да се сетим, че съвременната пилотирана програма много куца. На Луната не просто не е стъпвано от 70-те години на миналия век, но заради абсурдни проекти като космическата совалка не е имало сериозна лунна мисия от 1976 година ( тогава каца последния Луноход ) до 2007 година, когато бе изстреляна Кагуя! Да не говорим, че лунните мисии Клементин и Лунър Проспектър са евтиния ( Лунър Проспектър е стабилизиран по спин космически кораб без камера ) и са строени за по-малко пари от полет на совалка! На Луната не е кацано не-просто ПИЛОТИРАНО, а дори БЕЗПИЛОТНО от 1976 година насам! Не е ли това срамота? Паралелно за совалката и МКС се харчат толкова пари, колкото бихме могли да похарчим за безпилотни мисии до всички планети и Луната взети заедно. Ако не бяха совалката и МКС на Луната и Марс можеше да е пълно с луноходи, марсоходи, балони, самолети и подобни амбициозни проекти, взети заедно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дам, совалката си е дърта кошница. Ако следиш процедурите по подготвянето й за полет, ще разбереш защо. И какво като е преизползваем апарат? Едно изстрелване струва $1 милиард. По-тънко излиза да изстреляш 2 Союза за по $100 милиона и една Ариана V за $250. Да не говорим, че е по-безопасно и възможността за закъсняване на мисията е минимална.

А МКС си е чисто за фукане. Кажи ми каква наука се прави на МКС? Там не се е открило нищо. Само дето срязаха най-големия линеен ускорител в света, заради тая летяща консерва. И да се дават $5 милиарда годишно за пилотирани полети (и то до ниска земна орбита), които не носят никаква полза, при положение, че половината Слънчева система не е използвана, си е лудост. И другите агенции участват в проекта, но не дават 30% от бюджета си за него.

OFF-topic : Отговорът ми към Spirit е написан в тази тема :arrow_1: И да, запознат съм с етапите през които совалката преминава при подготовка за полет.

ON-topic : Има напредак. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте! Сега се регистрирах! Харесвам астрономията и наскоро разбрах за безплатните кръжоци във обсерваторията във родния ми град Варна. Ходя там около 2-3 седмици (всеки понеделник). Първият път когато отидах разказваха за Марс. Не претендирам, че знам много или, че съм много наясно със всички експериментални мисии до планетата! Но наблегах над идеята за живот на Марс. Какво мислите за част от памук, вода (за да се запази евентуално да бъде в термос), една чашка (може би от термо-стъкло или нещо такова) и семена. Може дори да са микро-организми, които предварително да се сложат във водата. Когато се изпратят на Марс, робота пуска памучето, излива върху него водата със евентуалните микроорганизми или се "закрепват" семената захлюпва цялата работа със чашката или дори да е стъклено купулче и чакаме... Не знам дали е толкова сложно да се направи и дали ще попречи на останалата апаратура, като камера, диоди, изследователска кабинка и разни други чаркове. Възможно ли е чашката (купулчето), макар обхванала марсовата атмосфера по време на захлюпването, да запази "количесство" топлина, да запази влажността на памука и все пак ще пропуска светлина. Какво ще стане? Ще оцелеят ли семената (микроорганизмите). Задължително ли трябва да има кислород, щом има вода. До колкото съм запозната на Марс има 3% Кислород останалото други хим. вещества и най-вече въглероден диоскид. А в лекцията се каза следното "Учените са убедени: има ли вода има и живот..." И наистина се надявам експедициите на марсовите полярни шапки да са успешни!!! Та нека се върнем на памучето и чашката. След време, ако робота отмести чашката и памучето "вирее" на открито какво би станало? Ако евентуално има "живот" на памука би ли се запазил и какво ще стане от него при такива условия? Не знам до колко моето предложение за експеримент е актуален, дали е измислян и е правен някога или е просто абсурден. Пък и предполагам, че няма да бъде толкова скъп с такива специални екстри на борда... Очаквам вашето мнение и ви благодаря предварително....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и още нещо! Европа, гладката и дълбоко замръзналата й повърхност с евентуален океан под нея. Не знам защо, но тази, ще я нарека, планета е малко по трудна работа от Марс поне според мен. Първо , че е доста по-дачел от нас ,а и от слънцето.Вс. не знам до колко пречи това, но поне според мен малко или много има пречка. Но ледът!!! Ако не се лъжа мисля че ледената покривка е около 5 километра. Ако се бъркам моля ви поправете ме! Това е важно, защото въпроса е колко дълго ще се разтопява леда ако се изпрати топлинен генератор.. Питам дали микровълните, които използваме във микровълновата печка не биха помогнали. Но откъде да вземем мощност - от слънцето може би, колкото ида е далеч? А А от самият студ може ли да се създаде енергия? Има ли значение дали ще чакаме 3 или 5 или 15 години ,за да се пробие този лед, ако не можем чрез огън. А ако може чрез огън, или някакво топлинно излъчване как ще стане ? Предположения..?! И тук чакам с нетърпение отговор и се извинявам, че не пиша конкретно за Марс в този топик. Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...