Отиди на
Форум "Наука"

Започва кампания "Българска Уикипедия 100 хиляди"


Galahad

Ползвате ли Уикипедията?  

17 потребители са гласували

  1. 1. Четете ли Уикипедията?

    • Тя е основния ми источник на информация
      2
    • Да, правя справки в нея
      6
    • Правя справки в нея, но не разчитам много на написаното там
      5
    • Ползвам я рядко за справка
      4
    • Знам какво представлява, но не я ползвам въобще
      0
    • Не знам нищо за Уикипедията
      0
  2. 2. Пишете ли статии в Уикипедията

    • Да, редовно пиша и редактирам
      0
    • Да, но малко и рядко
      6
    • Не
      10
    • Не знаех, че може да пиша и редактирам статии
      1
  3. 3. Какво очаквате от кампания "Българска Уикипедия 100 хиляди"

    • Ще повиши броя на тези, които четат и пишат
      9
    • Ще нарастне броя на тези които четат
      2
    • Ще нарастне броя на тези, които пишат
      4
    • Ще нарастне броя на посетителите на енциклопедията, но малко
      1
    • Нищо
      1
  4. 4. Вие ще участвате ли в написването на нови статии

    • Разбира се
      5
    • Не
      3
    • Ще си помисля
      9


Recommended Posts

  • Потребители

Започва кампания "Българска Уикипедия 100 хиляди"

Докато ние се целим в скромното 100 хиляди статии, английската версия на Уикипедия вече публикува своята двумилионна статия.
Леле, как сме я закъсали. Въпреки риска да бъдат тотално обезобразени, май все пак трябва да се пуснат по няколко статийки. Прилагам и една анкета да видим какъв е сегашния и очаквания рейтинтг на Уикипедията сред форумчаните.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами просто след като всеки идиот може да влезне вътре и да пише каквото си иска, няма начин да разчитам на уйкипедия. Ето например това за Атила , хуните българи и тн. щуротии, ако влезе да го прочете някой незапознат с материала ще го приеме за вярно :head_hurts_kr: или пък ако влезете в македонската версия на уйкипедията - там да видите какъв купон пада :clap::clap3::party::partytime2::tooth::wavetowel2:

Може би трябва по някакъв начин да се отсяват хората, на които да им се дават авторски права за писане на статии в дадени области. Иначе ние ако искаме може 5 милиона статии да нацвъкаме, ама ако са на нивото на горе посочената по-добре да няма нищо.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имам 2-3 статии там. Едната я писах сам, а другите две ги бях преписал от достоверен източник.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм намислил да драсна по нещичко на три езика - български, френски, есперанто...

Искам да попитам, как става тая работа с писането във Уикипедията?

Регистрация ли иска, как става...? А за всеки език поотделно ли се регваш или влизаш с един акаунт и си пишеш на езиците, които владееш?!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За другите езици не знам. Доколкото разбирам идеята на кампанията е да има повече статии на български език. На английски са спретнати 2мл.

За да се пише се създава акаунт и към него се записват и статиите - който реши да се похвали тук с написаното, ней лесно ще си ги намери накуп към акаунта. По всичко личи, че има и модератори :head_hurts_kr: - да речем на макодонската страница много зорко следят да не се поправят поясненията към владетелите от Самуил до Иван Владислав и да се пишат не като македонски, а като български владетели - за целта се трият текстове, синмики от рода на Битолския надпис, а като крайна мярка се заключва статията. Тъй че не е чак толкова свободна енциклопедия, колкото се твърди. :bigwink:

Регистрацията става от страниците - горе в десният ъгъл. Попълва се формуляр, дава се мейл до който се праща отговор и чрез линк към писмото се потвърждава регистрацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

За това аз мисля, че една подобна система с истински редактори, които си разбират от дадената наука да следят и да проверяват информацията преди да се публикува би била по добре от колкото това...свободно използване и боравене на информация..., защото тази информация от полезна става вредна...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен вики-то така ми харесва. Ако се наемат редактори ще трябва да има реклами в сайта, което е мизерия. Аз основно ползвам вики за астрономически справки и от време на време за някой компютърен термин и до сега не съм срещал големи глупости, почти всичко си е точно.

Не знам какво не и харесвате, сигурно статиите по история и география са бъгави и противоречиви. Не знам, не съм чел много от тези области, но мисля че там вече има поле за изява на вандали и фанатици. То ако става дума дори учебниците не са достоверни източници, защото някой от тях са писани от вандали и фанатици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На мен вики-то така ми харесва. Ако се наемат редактори ще трябва да има реклами в сайта, което е мизерия. Аз основно ползвам вики за астрономически справки и от време на време за някой компютърен термин и до сега не съм срещал големи глупости, почти всичко си е точно.

Не знам какво не и харесвате, сигурно статиите по история и география са бъгави и противоречиви. Не знам, не съм чел много от тези области, но мисля че там вече има поле за изява на вандали и фанатици. То ако става дума дори учебниците не са достоверни източници, защото някой от тях са писани от вандали и фанатици.

Цалата глава история бъка от празноти и несъответствия. Не знам дали има толкова велик екип от модератори дето да се оправи с различните мнения само сред Българските учени например за периода от 500 до 700 г. в развитието на Българската народност. Не съм оптимист, че това може да се осъществи в цялост. Просто е колосален труд, а и обективността ще липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българската не ме кефи много, но понякога драсвам по някой ред. Виж, английската е друго нещо. Но винаги съм склонен да посещавам външните сайтове, посочени в статиите.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

След няколко дни България ще влезе в категорията на по-образованите страни. Поне - по един периферен показател. Българските статии в Уикипедия до към края на другата седмица ще достигнат цифрата 50 000. Това е граница, която щом дадена държава премине, влиза в друга категория. Ако българите по света и у нас се разгорящят на тема Уикипедия, до другата Коледа статиите могат да станат 100 000. Така целта на Уикипедия 100 000 ще бъде постигната. Има нужда от повече ентусиазъм. Bсички могат да помогнат.

Разочароващи са обаче тенденциите на грамотността. Когато в българската Уикипедия бъдат написани 100 000 статии може да се окаже, че няма да има много, които да ги четат. Неграмотността сред българите става все по-висока.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...