Отиди на
Форум "Наука"

Имал ли е държава хан Кубер


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Eто какво намерих за печата на Мавър :good:

Между другото,защо в нашата историография е прието този български вожд да се нарича Мавър?

Ясно се вижда,че на гръцки името му е звучало Мауро(с),следователно най-вероятното българско име би трябвало да е Маур,а по какви лингвистични закони се е пръкнало това Мавър? :hmmm:

Точно на средногръцки се чете Маврос (буквеното съчетание алфа и юпсилон в древногръцки е "ау", но в средно- и новогръцки е "ав"). Българизираният вариант на името е просто с отрязано окончание, както обикновено.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 88
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Точно на средногръцки се чете Маврос (буквеното съчетание алфа и юпсилон в древногръцки е "ау", но в средно- и новогръцки е "ав"). Българизираният вариант на името е просто с отрязано окончание, както обикновено.

Да,прав си,попълних си един пропуск.Интересно какъв е бил произходът на този Маврос,дали това е прозвище от типа "Черния,Тъмния,Мургавия"(от гр. "μαυρόω"-затъмнявам,почернявам,помрачавам)или наистина сред народа на Кубер е имало и маври?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да,прав си,попълних си един пропуск.Интересно какъв е бил произходът на този Маврос,дали това е прозвище от типа "Черния,Тъмния,Мургавия"(от гр. "μαυρόω"-затъмнявам,почернявам,помрачавам)или наистина сред народа на Кубер е имало и маври?

Или това е просто едно гръцко име като това на император Маврикий (585-602), а самият Мавър е бил е бил ромей по произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За името - възможно е както едното, така и другото.

Във всеки случай Мавър надали е ромей. От текста на разказа става ясно, че е имал жени, а множественото число подсказва, че не е християнин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За името - възможно е както едното, така и другото.

Във всеки случай Мавър надали е ромей. От текста на разказа става ясно, че е имал жени, а множественото число подсказва, че не е християнин.

Е хайде сега, какво му пречи да има наложници и да целува кръста у палатката (юртата за тюркофилите)? Абсолютно нищо.

По едно време в Константинопол нямаше ли харем?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е хайде сега, какво му пречи да има наложници и да целува кръста у палатката (юртата за тюркофилите)? Абсолютно нищо.

По едно време в Константинопол нямаше ли харем?

По едно време - да. Между 1453 и 1922г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По едно време - да. Между 1453 и 1922г.

:tooth: Ха-ха, ще перафразирам - в христинянския Константинопол има ли харем?

До колкото помня един от Щауфените (немски, гръцки се е християнски император :tooth: ), кой по ред не помня, държеше харем, не в Константинопол разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е па аз ако бях император, и аз щях да държа харем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

A sтига бре, а къде отиде Православието ;)?

Така, така! Само хуните и другите барбароси им е позволено да имат повече от 1 жена.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Попаднах на един печат(на първата картинка),който ме навежда на интересната хипотеза,че по времето на Лъв III,евентуално и преди него може да е имало някаква ромейска област,кръстена на Кубер,братът на Аспарух :hmmm:

Повод за това терзание ми дава начинът на изписване: KVBEPIOTωN

В студията,откъдето прикачвам снимката,се приема,че става въпрос за ромейската тема Кивиреота,обхващаща южното крайбрежие на Мала Азия,но на гръцки тя се пише Θέμα ναυτικόν Κιβυρραιωτῶν,а преди 735г. тази тема се е казвала Θέμα ναυτικόν Καραβησιάνων

На втората картинка виждаме още един подобен печат от предполагаемата мистериозна област,печатът на Тарасиос - забележете,че отново имаме KVBEPIOTωN

Докато на другите печати имаме KIRVPEOTωN, KIRIPAIOTωN-форми,които явно съответстват на Θέμα ναυτικόν Κιβυρραιωτῶν

Какво мислите за въпросната хипотеза?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Попаднах на един печат,който ме навежда на интересната хипотеза,че по времето на Лъв III,евентуално и преди него може да е имало някаква ромейска област,кръстена на Кубер,братът на Аспарух :hmmm:

Повод за това терзание ми дава начинът на изписване: KVBEPIOTωN

В студията,откъдето прикачвам снимката,се приема,че става въпрос за ромейската тема Кивиреота,обхващаща южното крайбрежие на Мала Азия,но на гръцки тя се изписва като Θέμα ναυτικόν Κιβυρραιωτῶν,а преди 735г. тази тема се е казвала Θέμα ναυτικόν Καραβησιάνων

На втората картинка виждаме още един подобен печат от предполагаемата мистериозна област,печатът на Тарасиос - забележете,че отново имаме KVBEPIOTωN

Докато на другите печати имаме KIRVPEOTωN, KIRIPAIOTωN-форми,които явно съответстват на Θέμα ναυτικόν Κιβυρραιωτῶν

Какво мислите за въпросната хипотеза?

Хич ме няма по гръцкия, но по моето скромно мнение ако името на темата на Карависианците е заменено с новосъздадено име, то трябва да се чете по онова време като Кивирайотон (Κιβυρραιωτῶν) и не виждам връзка с Кубер. Ако пък просто на преден план е излязло старо име, съществувало през предходните столетия, то пак не може да се търси връзка с Кубер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами какво имаме за Керамисийска или още Куберова България:

4. Печат на един владетел на керамисиците - Тарасий.

За същия ли Тарасий(Тарасиос) става въпрос,чито печат съм показал в предния ми пост?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...