Отиди на
Форум "Наука"

Негативна критика на космическата совалка, МКС и пилотираната програма като цяло


Пилотирана програма  

17 потребители са гласували

  1. 1. Има ли смисъл от съвременната пилотирана програма на човечеството

    • Да, совалката и международната станция са жизнено необходими
      7
    • Да, совалката и станцията са най-амбициозните космически проекта
      3
    • Да, имам други съображения ( пояснете какви в темата )
      1
    • Не, заради такива проекти човек не е стъпвал на Луната от 70-те година и скоро няма да стъпи на Марс поради тази причина
      2
    • Не, международната станция е безсмислена в тази конфигурация
      2
    • Не, изследванията в околоземна орбита са безсмислени
      2


Recommended Posts

  • Потребител
Всъщност ти трябва да дадеш отговора на този въпрос. За мен е по-логично МКС да не съществува.

...Честно казано очаквах по сериозен отговор. :laugh:

Аз съм си отговорил на въпроса. Попитах ви защо съществува, а не защо НЕ трябва да съществува според вас. Това, че си против проекта ми е ясно. Нищо ново не ми каза с коментара ти. Ако пък аз трябва да обяснявам нещата за да ви обеждавам, че не сте прави тогава как може да критикуваш нещо което не го разбираш напълно? Все още очаквам вашият отговор. :whistling:

Тук обаче ще ви спестя малко от писането и ще обясна какво точно имам на предвид...

Ето какво имам на предвид :arrow_1:

За вас проекта е една фукня, но за мен това не е пълен и обоснователен отговор с който да защеитите позицията си. Общо взето до това го приведохте - една фукня...Защо проекта съществува?

Ако се разведете от историята на Студената Война насам, ще разберете каква роля играе МКС за развитието на човечеството в изучаване на космоса. Мога само да кажа, че всичко опира до икономиката на държавите която води до обединяване на нацийте. Самия факт, че МКС е построена от различни компоненти разработени от различни страни показва колко сме зависими един от друг. Договорите между САЩ и Русия за МКС и проекта Шатъл-МИР са сключени веднага след падането на кумунистите от власт през 1991 година. МИР веднага е разработена и пригодена за совалките които ще я посещават за да може станцията да бъде довършена. Както МИР така и космическата им програма на руснаците стават един вид зависими от Щатите заради инвестицията която влагат в програмата Шатъл-МИР. Тази съвместна програма е само Първата Фаза от общо Три за проекта на МКС. Съвместните проекти и взаймната подкрепа са ключът към нашето бъдеще в изучаването на космоса. Защото каквато и да е следващата амбициозна стъпка всичко ще го направим в името на човечеството, не в името на някоя отделна държава. Ако не можем заедно да постройм една международна станция в ниска около земна орбита на каде сме тръгнали тогава? Незнам според теб какво е логично и какво не...

Светът погледнат от високо няма държавни граници ...има едно човечество! :!!!:

Отправените критики към совалката са напълно излишни. Това е едитственият начин за транспорт на товар до МКС. Просто друг съществуващ варянт няма, освен Орион които още е в разработка. Да МИР е построена с ракети, но не изцяло и Международната Космическа Станция е два пъти по голяма от МИР. Друг начин за транспорт освен совалката няма за сега. Ще дочакаме Орион да стане готов, а до тогава вече МКС ще е завършена и имаме достатъчно години за напред за извършване на различни научни експерименти.

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Може ли някой критик да ми даде по приличен отговор защо въобще такъв проект като МКС съществува?

Разбира се, че можем. Сред разпадането на СССР Русия няма средства за да изведе в Космоса нов голям комплекс като Мир 2. НАСА също е нямала пари да изведе големия си комплекс Фрийдъм, отчасти заради високите такси, които се пилеят по совалките. Така че руския сегмент на МКС е остатък от Мир 2, а американския - остатък от Фрийдъм. За това вече говорих. И споразумението между Русия и САЩ включва МКС да бъде изведена в тази абсурдна орбита, в която се намира вмомента и заради която и Русия, и САЩ недоволстват.

А има ли някой защитник на станцията и совалките, който ще ми даде приличен отговор защо Русия и САЩ изоставят МКС след 2010 година?

Мога само да кажа, че всичко опира до икономиката на държавите която води до обединяване на нациите

Донякъде си прав - зависимостта зависи от бюджета за космическите изследвания. Но държа да отбележа тук, че много хора недоволстват точно от този начин, по който се работи. И надеждата за пилотираните полети по отношение на станции е именно в частния сектор. Както виждаме Бигълоу Аероспейс успешно изстрелва два модула, които са прототип на модули за строежа на частна орбитална станция. Надуваемите модули пестят много от парите по изстрелването на големи модули - защото на Земята те са компактни и малки, а в космоса стават големи и голям комплекс може да бъде изстрелян и с помощта на малки ракети. Още една критика към НАСА - много хора смятат, че околоземните полети и станциите трябва да бъдат изцяло прехвърлени на частния сектор, а агенцията трябва да се занимае със строежа на нови ракети, които да ни отведат на Луната и Марс. Така хем ще си имаме орбитални станции, хем планетите ще са ни осигурени. Но за това никой досега не се е сетил, нали? И затова много хора смятат, че МКС е фукня вече - защото частния сектор има пълния потенциал да развие хем бизнес, хем научна изгода от тази работа.

МИР веднага е разработена и пригодена за совалките които ще я посещават за да може станцията да бъде довършена.

Погрешно твърдение. Модулите, които са изстреляни след разпадането на СССР - Природа и Спектр са изведени от ракетата Протон. Единственият модул, който е изстрелян от совалка е този модул, който осигурява достъп на американските астронавти на борда. Тази първа фаза, както я наричаш ти, също е остро разкритикувана. Отчасти поради езиковата бариера. Отчасти поради остаряващия комплекс - достатъчно е да спомена само за големия пожар на борда.

Ако не можем заедно да постройм една международна станция в ниска около земна орбита на каде сме тръгнали тогава?

Държа да отбележа, че първите станции бяха построени след полетите до Луната. В частност Скайлаб. И през тези отминали времена хем имахме полети до Луната, хем имахме Скайлаб и Салют и пилотираната програма имаше много повече смисъл от днес.

Отправените критики към совалката са напълно излишни. Това е едитственият начин за транспорт на товар до МКС.

... но ако МКС беше пригодена за обикновените ракети и корабите Союз, а не за совалката днес нямаше да ги има много от проблемите.

А тези бъгави лаптопи може да се случи да се бъгнат и по време на мисия до Марс или Луната. Това какво ти говори? Очаквам отговор на въпросите си.

С удоволствие ще отговоря. През 1969 година човек кацна на Луната, а през 1975 година Викинг кацна на Марс много преди съвременните компютри и много преди лаптопите да са така разпространени. Компютърната технология на корабите Аполо е сравнима с тази на съвременен електронен бележник. Още едно доказателство за абсурда на совалките и станцията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А има ли някой защитник на станцията и совалките, който ще ми даде приличен отговор защо Русия и САЩ изоставят МКС след 2010 година?

Не изостават Станцията а до 2010 тя ще бъде готова, спират полетите на совалките и до МКС ще лети Орион. А инвестицията в МКС ще продължи 6 години след като тя бъде завършена.

Целият замисъл просто не го разбирате :!!!: От там се губи и смисалът на спора. Нещата не са толко лесни колкото може би ви изглеждат. Само това мога да ви кажа защото какъвто и отговор да ви дам със съвсем ясен замисъл вие го игнорирате и търсите решения на проблемите. Това което се опитваме да постигнем с МКС е много по голямо и жизнено важно от всичките тези неща дето вие ги предлагате!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Целият замисъл просто не го разбирате :!!!: От там се губи и смисалът на спора. Нещата не са толко лесни колкото може би ви изглеждат. Само това мога да ви кажа защото какъвто и отговор да ви дам със съвсем ясен замисъл вие го игнорирате и търсите решения на проблемите. Това което се опитваме да постигнем с МКС е много по голямо и жизнено важно от всичките тези неща дето вие ги предлагате!

Да, ние нищо не разбираме, пък ти си всезнаещият. Надявам се всички да сме живи и здрави и да посещаваме този форум още много години и след време да се върнем на темата. Имало е и други ентусиасти преди като теб, но ентусиазмът им секна. Ще те видим и теб колко ще изкараш в позиция "про".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, ние нищо не разбираме, пък ти си всезнаещият. Надявам се всички да сме живи и здрави и да посещаваме този форум още много години и след време да се върнем на темата. Имало е и други ентусиасти преди като теб, но ентусиазмът им секна. Ще те видим и теб колко ще изкараш в позиция "про".

А да бе, забравих че то нали пък тея хора от космическите агинций замесени в проекта са все аматьори и незнаят какво правят. :doh: Казвам го това за да изтъкна кой в действителност се прави на "Про" след като им противоречиш и критикуваш проекта за Международна Космическа Станция. :laugh: :laugh: :laugh:

То хубаво, че разбираш ама явно познанията са ти дошли в повече за да правиш такива критики. :w00t:

Това ми беше отговора на коментара ти, а сега сериозно...правиш си погрешни изводи. Успокой се, не виждам смисъл да цапаме темата с ненужни коментари. Ако съм те обидил или засегнал по някакъв начин...

И з в и н я в а й. :v:

Спора си го проведхме предимно аз и Zvezdichko за което го поздравявам. :good: Получих доста добри отговори от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Всъщност, ако трябва да съм честен Spirit има доста по-добри познания от мен специално за ракетната техника и знае много по-добре от мен как една ракета фукционира. Но явно нервите не са му издържали в темата...

Та така... Nakun ... всеки си има право на мнение. Ти си имаш твоето, аз и Spirit си имаме свое собствено. От друга страна не казвам, че като гледам изстрелване на совалка не се чувствам щастлив, че човечеството е достатъчно порастнало в технологично отношение за да лети в космоса. Напротив, чувствам се щастлив със всеки изминал полет. Но истината е, че от 70-те години насам нещата наистина са се "закучили" ( жаргонно казано ). Наистина, тогава хората са очаквали колонизация на Луната и планетите и големи структури в околоземна орбита. Разбираемо е, че очакванията на обществото не са оправдани. Разбираемо е, че една Международна космическа станция не удовлетворява хората. Разбираемо е, че хората недоволстват, че подскачаме като бълхи нагоре-надолу до околоземна орбита и обратно.

И наистина, на много МКС е скучна. То се вижда по чуждестранните форуми от какво се интересуват хората - те се възхищават от мисии като Mars Rovers, Mars Reconnaisance Orbiter, Kaguya, Cassini-Huygens, Stardust, Deep Impact, Galileo, Venus Express и New Horizons. И е разбираемо, че очакват с голямо нетърпение наследниците на тези мисии - Mars Science Laboratory, Luna-Glob, Phobos-Grunt, Juno. Искам да спомена, че от 1996 година човечеството има постоянно присъствие на Марс от роботизирана техника. Искам да спомена също така, че хората се радват, че в следващите 10 години на Луната ще има постоянно присъствие от роботизирана техника. И то много повече се радват от завършването на МКС например.

Навремето хората очакваха, че първата американскастанция - Скайлаб ще бъде издигната в по-висока орбита и ще бъде използвана като база за пращане на хора към Луната след 1979 година. Причината, че това не стана е совалката - първия полет на Колумбия бе отложен до 1981 година и използването на Скайлаб след тази дата бе невъзможно. Още тогава се появяват първите негативни критики по совалката. Днес МКС както и да я гледаме не може да я преопределим за база към Луната - в неправилната орбита е. Единствената възможност за такъв комплекс е да бъде използвана като лаборатория за микрогравитационни изследвания. Пропуснах ли да отбележа, че следвам молекулярна биология? Ето от тази гледна точка разсъждавам, че ако центрофужния модул не бъде изстрелян смисъла на МКС е на практика нулев. А един евтин спътник от типа на Марс Гравити Биосетълайт ще е много по-полезен но проекта страда от финансов недоимък...

Не знам дали Кибо и европейския Колумбус са добра база за сериозна наука. Аз наистина се надявам за това! Ако Кибо и Колумбус се докажат биха могли да замажат критиката на совалката и станцията. Дано...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Zvezdichko - Напълно съм съгласен с теб и всичко това което каза. И аз се вълнувам от роботизираните изследвания на планетите в слънчевата ни система. Например - Броя дните до кацането на Феникс и с нетърпение очаквам да даде някакъв резултат. Именно в темата на Феникс започна този спор. :laugh: Също така се радвам, че удължиха мисийте на Spirit и Opportunity. Както останалите така и аз проявявам голям интерес в тази насока, но именно МКС все още не е завършена и това не е всичкият й потенцял. В този смисъл критиките към станцията може би са прибързани. Все още има надежда, все пак не сме видяли цялата картина която ще се очертае след време. :) Вярвам, че проекта ще е успешен и парите които са хвърлени по него си заслужават. А когато станцията стане готова вярвам, че тогава ще започне истинската наука на МКС. Просто проекта трябва да е най-амбициозният в историята до сега и не мога да кажа нещо против него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

193204main_02_arch_history.jpg

...мисля, че няма нужда от коментар.

Обаче Буш може да хвърля не чувана до сега цифра от 806 милиарда по войни, а космическата програма пасти да яде и все не стигат парите. :dry: Защо просто не й се обърне малко по голямо внимание и всички ще бъдем доволни. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте.

Ама много сте се разгорещили гледам. :biggrin:

Хайде и аз да си кажа мнението.Но ще го направя простичко.Незнам какви са ползите и има ли изобщо такива от МКС, но ето как виждам аз нещата.Вечер, като погледна към небето и не виждам никаква Международна Космичека Станция.Но виждам друго - Луната.И ако на Луната имахме(човечеството) база и там винаги имаше хора, щях да бъда страшно горд и радостен.Друго си е да знаеш, че и на друго небесно тяло(пък било то и спътник) има хора.Гледаш Луната и си казваш:"Ето, там също има някой.Днес на Луната, утре на Марс..."

Да, сигурно МКС е свързващото звено към живота на други планети.Сигурно няма как да минем без този опит, но не е същото...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, сигурно МКС е свързващото звено към живота на други планети.Сигурно няма как да минем без този опит, но не е същото...

Грешиш, първо стъпихме на Луната, после почнахме да строим МКС. И защо - щото руснаците си имаха една поредица станции, завършващи с Мир, пък американците си имаха една историческа Скайлаб и решиха да се покажат на света, че и те могат като руснаците.

МКС не е в абсолютно никаква полза на пилотираното изследване на Луната, Марс и отвъд. Както вече видяхме през 1969 година, и без станция може да се ходи на Луната.

Накун, хубава картинка си постнал, само дето от совалката са взели само неуправляемия бустер, причиняващ страхотни вибрации, и бъгавите ECO сензори :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Накун, хубава картинка си постнал, само дето от совалката са взели само неуправляемия бустер, причиняващ страхотни вибрации, и бъгавите ECO сензори :laugh:

Спокойно, знам какво са взели. А това коклко са бъгави не го мисли ти. :bigwink: И все пак в случая парите представляват проблем. Сам каза, че нямаш нищо против STS и МКС стига да не се вземат от парите за космически изследвания - автоматични и пилотирани. Ако имаше пари нямаше да има проблеми. Изказването ми е найвно до толкова колкото и твоето мнение за МКС и STS...добре де, може би твоето е малко по-найвно. :laugh: Мисля, че ако се обърне малко по-голямо внимение на космическата програма, то резултатите щяха да бъдат съвсем различни. Не е ли така или греша нещо? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:arrow_1:A Message from William Shepherd

Vehicles sent to Mars and to other distant places will be large; too big to be fully tested on the ground, too heavy to be launched whole with single boosters. New space ships will be assembled and made functional in Earth orbit. These "ships" will have much redundancy, they will be highly self-reliant.

The shape of our future space exploration is still to be formed. We may have adequate technologies, but exploration is more about purpose. We are now at a crossroads, deciding whether we are bound to inhabit only the Earth, or if humans are to live and work far from the Home Planet. Space Station is a start to this journey.

It gives us unique access to the space environment, where we hope we can do very interesting and productive research, but it really means we [will] develop a lot of the capabilities and technology that'll allow humans to go elsewhere away from the planet. So, if we don't have this progress with this space station, it means that humans in space are pretty much destined to stay close to the Earth--and I don't think that's what humans are about.

@Spirit - Хубаво, стъпили сме на луната...и сега какво? Да отидем пак да стъпим? <ahttp://nauka.bg/forum/uploads/hmmm.gif' alt=':hmmm:'> Според теб каква е следващата правилна стъпка?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Като начало съм съгласен, че орбиталните конструкции са ключ към колонизирането на Слънчевата система. Искам обаче да те питам нещо и се надявам да ми отговориш: Защо критична апаратура се поврежда на МКС повече от допустимото?

Като прост пример давам: жироскопите. За последен път през това лято астронавтите поправиха жироскоп на борда на МКС. А жироскопите излязат ли от строя космическите кораби няма да могат да поддържат правилната ориентация. И не само на МКС, но и на Хъбъл жироскопите непрпекъснато сдават багажа.

От това би следвало да си направим следните изводи:

1. НАСА не знае как да направи така, че критичната апаратура на борда на орбиталните станции като жироскопи да функционира за продължителен период от време. Което би означавало, че със съвременна техника трябва да забравим да колонизираме Луната и планетите.

2. НАСА е замесена в някаква конспирация така, че МКС и Хъбъл да изискват полети на совалка да летят до тях, за да може да има смисъл от цялата пилотирана програма. Което показва, че Хъбъл, МКС и совалката трябва да бъдат прекратени.

Ако приемем че точка 1 е вярна, то това означава, че НАСА просто не може да прави жироскопи и космически кораби. Но аз бързо отхвърлям тази първа точка, защото сондите Вояджър, които са космически апарати, стабилизирани по трите оси (т.е. имат жироскопи), работят вече повече от 30 години и критичната апаратура не се поврежда. На практира критичната апаратура на безпилотните кораби - Галилео, Касини, марсианските орбитални сонди и куп други апарати не се поврежда. Само МКС и Хъбъл са проблемни, които искат поддръжка.

Така че за мен втория извод е много по-вероятен. Жироскопите на борда на МКС и Хъбъл трябва да се повреждат непрекъснато, за да може да има совалки, които да ги поддържат. Това прави така, че от совалката има смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Критиците на пилотираните полети имат нов повод да критикуват Международната космическа станция. След последната космическа разходка беше установено, че свързката между гредата и слънчевите панели на гредата Старборд С3/С4 се е повредила много бързо. Неприятен шум е довел до инспекция на механизма и изненада - железни стърготини!

Като се има впредвид, че този хардуер е нов - гредата бе изведена през юни, само преди четири месеца и вече е започнала да се поврежда, това изобщо не е нещо което успокоява привържениците на космическите полети.

Според новината в СПЕЙС.КОМ дори има шанс повредата да забави извеждането на новите модули - Колумбус и Кибо.

Както се бе изразил един критик на станцията "След толкова много отлагания и проблеми МКС ще бъде завършена точно навреме, за да може да бъде пратена в океана."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Гледам нещо суша в темата, а станцията още не е паднала... :biggrin: Гласувах за това да има подобни станции, дори няколко, а не една. Колонизирането на планети е илюзия. Много по ефтино и сигурно е да се създават подобни космически станции като автономни единици, които да са все по малко зависими от Земята. Гоооолямата наука може направо в Космоса да се твори....Размечтах се :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...