Отиди на
Форум "Наука"

Постите


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Kато постим телесно, нека постим и духовно. Kато очистваме тялото с въздържание от храна и питие, нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли. Hека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете.

http://bgnauka.eu/index.php?mod=front&...e&pid=10512 - цялата статия

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според всички възможни диетични канони постенето без белтъчини - мляко, яйца, сирене и прочие води до силни хиповитаминози особено през зимния сезон, намалява имунитета и не знам колко очиства душата но при липсата на пресни плодове и зеленчуци на нормални цени на пазара през зимата човек може да си докара тежко заболяване и почти сигурно анемия и хиповитаминоза Б, А и Ц. Тъй че душите си ги очиствайте по други начини а не с отказ от разнообразно хранене. Този остарял метод за контрол над употребата на продоволствия от масовото население не бива да ни минава. В съвременността всички сме подложени на як стрес и натоварено ежедневие - предполагам, че на вярващите Господ ще им прости че бутат поне кисело млекце, за да неутрализират токсините натрупани от дишането на оловни изпарения...Някои канони отдавна са паднали, мисля че този за поста е един от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какво пречи на постещите да приемат витамини (примерно - "Витарал")?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип е хубаво да се пости особено месо защото тялото отделя голямо количество токсини.За повечето хора постенето е едиален аргумент да свалят некое кило.Просто съчетават необходимата им диета с малко религи и хоп - етоти от 120 килограмова учителка става на 118 кг. :)

Ако през останалото време мелеш от всичко по много даже е супер полезно да се пости, просто се отразява мн добре на тонуса приемате на здравословна храна.Аз лично никога не съм постил защото си направих труда да прочета около 900 страници литература по медицина и органична химия за състав на веществата , хранителна стойност , метаболизъм регулаторни системи в човешкия организъм и т.н. така че знам какво кога и как да го ям и не ми се налага да постя. има си изклучения де, ако нещо ти се иска много силно ... требва да си хапнеш иначе не си пълноценен :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A, просто съм копирал текста от интернет, добавих някои неща... Мисля, че е актуален, та затова го пуснах тук. Относно датите в стар стил, запазих ги, не ги изтрих, защото може някой да се заинтересува и от тях.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Постенето не е диета. Направо се превивам от смях като слушам в масовия градски транспорт как разни пуйки си разменят рецепти за соеви кюфтета или соева мусака, които "стават страшно вкусни".

Смисъла на постите е в смирението.

Да спрем малко забързания ход на времето и да помислим за скапаните си души.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По добре да не се спираме :)

Ако живота ни харесва такъв защо да се мъчим д аго промене.А й никога не се знае какво може да видиш в душата си :animatedwink: за тва набивай на пържоли и пред нищо не се спирай

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва на всички изказали се в защита на поста да кажа - поста няма нищо общо със здравословното хранене. Никакви мултивитамини не могат да заменят ценните протеини - съответно аминокиселини, които организма ни може да си набави само чрез поемането на животински продукти - мляко, месо, яйца, риба, морски и млечни продукти и растителни мазнини - олио, зехтин и др. Не бива да се бърка поста с вегетарианското хранене, което изключва само месото и приема сирене, яйца, понякога и рибни продукти. Постенето води почти винаги до изтощение на организма и до нарушаване на имунитета. Здравословното хранене трябва да включва от всичко по малко. Никой витамин не може да замени киселото мляко, а няколкото стабилизатора с по едно Е отпред в тези витамини вече допълнително правят поста с витамини несравним с рационалното хранене. Всички прочистващи режими изключващи незаменим фактор от менюто водят до проблеми, говоря за разни дни само на вода, на плодове и чайове и прочие. Те могат да предизвикат както стомашно-чревни проблеми - гастрити, колити, язви, така и ендокринни, имунни и всякакви други заболявания. Говоря освен от гледна точка на правилата на храненето и от личен опит. Постенето през зимния период е според мен престъпление спрямо собственото ни тяло. При ниски температури организма ни се нуждае от повече енергия, незаменими мастни киселини и аминокиселини, които се съдържат само в животинските продукти. Качеството на плодовете и зеленчуците (пресните) на пазара е много ниско, повечето хора залагат на замразени зеленчуци, туршии и естествено на тестени изделия и варива - нищо здравословно няма в това да се тъпчеш с хляб, картофи, боб, ориз и от време на време някой попаднал случайно плод или зеленчук (да речем кисело зеле или туршия). В това няма нищо здравословно. Това е принудително гладуване почти равнозначно по съдържание и питателност на хляб и вода! Витамините не са носител на аминокиселини., баланса в организма се нарушава, после по Коледа като се натъпчеш с прасенце и баници и прочие най-много наистина да си докараш язва или още повече - да увредиш черен дроб, да си докараш диабет. Повечето хора решават, че вместо да се заемат да се хранят здравословно, по-лесно и по-евтино им излиза да седнат да постят... И така си докарват проблеми. Не е нужно да ми излизате с аргумента "народа векове пости" защото, българина е крънкал от постите още в най-ранния период на въвеждането на християнството и за това винаги си крие буркани със свинско и пръжки в мазето и приготвя всяккакви колбаси, сланинки и прочие вкуснотийки за ПРЕЗ Зимата... Ако някой от вас е постил ще установи, че всъщност по време на пост голяма част от продуктите в хладилника са му забранени. Поради забързаното си ежедневие и трудността да си приготви сам някоя манджа постещите се оказват буквално на хляб и ябълки да речем... Дори едни солети не могат да изядат, защото в тях има растителна мазнина и понякога яйца.. Духовното прочистване няма нищо общо с това да малтретираме тялото си. По-добре да разберем от какво се нуждае то, да спрем да го тъпчем с полуфабрикати и изкуствени продукти (включително някои от боядисаните витаминни добавки) и да седнем да се замислим в 21 век, когато науката е дотам напреднала че да анализира почти целия състав на тялото ни и неговите нужди защо ние не знаем как да го храним правилно! Не знам какво казва християнството по въпроса за здравето и психическо и физическо, но много преди неговите повели Аристотел е записал за поколенията следната древна мъдрост: "Здрав дух в здраво тяло". Тялото на постещия ъъъ не е особено здраво...то е изложено на риск и то с цел да бъде "умъртвена плътта в името на прочистването на душата"..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се, че изпускаме нещо - не са само православните, които постят.

При нас (по произход съм католик) постът се свежда, общо взето до това да не ядеш месо в петък и то най-вече - в последния петък от постите - нищо повече (честно казано, не се сещам какво пише в Катехизиса по този въпрос, обещавам да проверя). Т.е. - за никакво лишаване от някакви жизненонеобходими вещества не може и дума да става, а тежестта пада точно на това - да потиснем, поне за малко егото си и да се замислим за нашето място във Вселената (или в Божия план - на кой както му харесва :bigwink: ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мдам...онова велико християнско чудо - смирението е всъщност въпрос на автоконтрол - овладяване на агресията, осмисляне на причините й може би, постът е може би някакъв опит за автоконтрол над желанията на тялото, но ми е много по-тежък поста без въглехидрати отколкото тоя без месо ако ме питати, вземете ми шоколада (както съм от няколко месеца на такъв режим) и вече съм смирено агънце, което папа месо, мляко, сирене и зеленчуци...Според мен на българска почва е достатъчно поста да включва спиране на употребата на алкохол - да видите тогава колко заспали съзнания ще се пробудят на трезво!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да кажа нещо и аз,ако може ,разбира се.Прочетох много интересни неща в тази тема.При нас ,аз съм мюсюлманин, постенето е нещо много важно.Но също така и избирателно.Аллах не задължава никой,макар да е казано,че е задължение на всеки мюсюлманин,то е важно твоят избор какъв ще е.За да постиш трябва да си достатъчно зрял, да съзнаваш какво правиш и за кого го правиш.В исляма постенето и рамадан,в който е постенето не е празник за човека,а за самият Бог.Ето защо трябва да има избор.В постът се отричаш от храната,пиенето и освен това -от лошите думи,лошото мислене и трябва да искаш прошка.

Много ми харесва как пише Anahronia .Поздравления от мен за това,че си запозната с темата и държиш на възгледите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Kато постим телесно, нека постим и духовно. Kато очистваме тялото с въздържание от храна и питие, нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли. Hека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете.

http://bgnauka.eu/index.php?mod=front&...e&pid=10512 - цялата статия

ето още за постите

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Току-що чух по емисията на български на Радио Ватикана едно прекрасно изказване на папата по темата; специално ще цитирам следното "Сегашният великопостен период се обезценява от прекалено много думи и изрази" (католическият Великден е на 23.03 тази година).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...