Отиди на
Форум "Наука"

Терминът “славяни” /servus schiavismo sclavus/ през призмата на римското право и летописи.


Recommended Posts

  • Потребител

Представи доказателства, че когато Йорданес пише за склавините и антите, той всъщност има предвид не народи и родове, а социално-икономическа категория население.

Йорданес ясно е казал, че имената на Склавините, Антите и Венедите се смянат спрямо мястото, което обитават, приятелю. В границата на римската империя - склавини, извън нея Анти или Венеди.

А сега дай доказателство ти, че Йорданес като е писал за Склавините е имал предвид славяните.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 182
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Здравейте,

защо се изписва при преводите на източниците славяни като навсякъде е sclavie или производно на това. Не е ли некоректно щот си става съвсем друг смисъл. В кои источници се посочват като славяни (а не sclavie) преди 16 век.

И защо като българите са наложили т.нар славянска писменност не си се води българска писменност, така се размива малко. Примерно 24 май не е ли по правилно да се води ден на Българската писменност и култура. Особено в България.

Поздрави.

Ами правилно е приятелю, защото половината от така известните ни " славянски" народи , пишат с латинската азбука.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Йорданес ясно е казал, че имената на Склавините, Антите и Венедите се смянат спрямо мястото, което обитават, приятелю. В границата на римската империя - склавини, извън нея Анти или Венеди.

А сега дай доказателство ти, че Йорданес като е писал за Склавините е имал предвид славяните.

само за уточнение/размишление:

До колкото си спомням Йорданес е казал, че венетите се делят на склавини и анти, т.е. няма 3 местообитания, както се разбира по-горе, а 2. На скалвините и на антите, а сборът от тези 2 места са венетите.

Също така пак той е казал: "гетите, сиреч пълчищата на склавините".

Може би визира, че са били извън римската империя или ги определя като роби?

Или визира частта от гетите под римско робство?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

само за уточнение/размишление:

До колкото си спомням Йорданес е казал, че венетите се делят на склавини и анти, т.е. няма 3 местообитания, както се разбира по-горе, а 2. На скалвините и на антите, а сборът от тези 2 места са венетите.

Също така пак той е казал: "гетите, сиреч пълчищата на склавините".

Може би визира, че са били извън римската империя или ги определя като роби?

Или визира частта от гетите под римско робство?

Йорданес е казал: "Nam hi, ut in initio expositionis vel catalogo gentium dicere coepimus, ab una stirpe exorti, tria nunc nomina ediderunt, id est Venethi, Antes, Sclaveni".

" Наистина те, ( Венетите ) както почнахме да обясняваме в началото на изложението или в списъка на племената, са от един и същи произход,а сега се явяват под три имена. Венети, Анти и Склавини"

miroki : "Също така пак той е казал: "гетите, сиреч пълчищата на склавините"." - Този цитат принадлежи на Теофилакт, а не на Йорданес. За кой от двамата говориш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Написал съм до колкото си спомням.

А като цяло променя ли се съдържанието?

Или просто не търсим повод за размисъл, а да защитим позиция та си.

Всъщност има ли значение за кой говоря? Текстът и изводът не се променят от това, както и въпросът ми. Какъв е изводът от размишлението ми бе въпросът, защото аз питах. Когато знам нещо, обичайно не питам.

пп.Погледни и прикачения файл.

post-6570-0-16210200-1377686650_thumb.jp

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бел. мод.
thracers, директно си наспамил с няколко последователни постинга един след друг, пък и очевидно нямаш никакво понятие от езикознание. Тъй че сметни това за предупреждение друг път да не пишеш глупости.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата е изгубила актуалност отдавна. Има ли смисъл да я начеваме отново или е по-добре да я заключим?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...