Отиди на
Форум "Наука"

Какъв е смисъла на Иисусовата смърт на кръста?


Recommended Posts

  • Потребители
Здравей Lion Queen :bleh:

Знанията ми за будизма се ограничават с карма кагю линията и тибетския будизъм, няма да влизам в спор с всезнаещи. :biggrin:

Иначе благодаря за труда.

Но ако ми направиш теми за гностицизма /история/ и гносиса/нещо в религии/, също за богомилите и катарите някъде нещо, бих продължила. :bleh:

Какво да се прави, имам си определен интерес за момента и не е свързан с фантасмагориите от горния ти пост.

Аргументи?

Знаеш как се ползва Гугъл, нали /като една плаха възможност/.

Представи си, за някои може да има смисъл, също и от една сериозна тема по въпроса./не е ли тук БГ наука? Тя така една наука... свят да ти зайде.

За личните интереси към Христовата жертва едва ли е необходим аргумент, достатъчна е само вяра, понякога.

До нови срещи :bye1:

Ма нас какво ни интересува твоя интерес за момента - ако ще представяш чужда позиция не я представяй като лична :smokeing: Или пък не се изкарвай сама себе си гностик. А тука нищо не се приема на вяра. Тъй че вярата във форум за наука може да бъде само обект на психологическо, културологично, антропологично и всякакво друго изследване. Може и да уважим вярата на хората. ДА се съобразим с нея примерно. Но не и да я следваме. Поради това, че започваш да ставаш невъзпитана премахвам последния ти пост. Няма спор - понякога се налага и да модераторствам. Ще ти създам темите а очаквам от теб да си смириш огромното, неовладяно, неконтролируемо его и да покажеш уважение към своите събеседници. Всеки, който гледа отвисоко останалите тук ще бъде "премодериран" - това стана ли ясно???, не започвай да звучиш като чичковците, които вече получиха забележки, надявам се да си доста над тяхното ниво!!! Хайде сега, гностичке, започнала да говори за тибетски будизъм в християнска тема, да те видим :)

(ти аоткъде си черпиш информацията за гностицизма, богомилите, катарите и прочие от гугъл? Не бе аз просто питам? Да взема и аз да почерпя оттам )

Принципно можех и да се съглася с тезата ти относно Исус и неговата смърт.

Можех и да не й обърна внимание.

Нарочно не го направих.

И то защото говориш просто ей тъй...и замеси будизма некоректно. Аз обичам да се говори за християнство и будизъм и да се правят сравнения. Но коректно. Оказа се, че имаш идея само от едно тясно направление на будизма, но говориш така сякаш си била 25 години в Тибет! Ето за това специално започнах да ти противореча. Нека го наречем опит за възпитание на определен потребител в духа на форума - щом съм ти обърнала специално внимание, значи си провокирала интереса ми.

Толкова за теб.

Казвай сега защо мотивите за убийството на Исус да не са обект на научен интерес????

Благодаря, Романе, за разяснението :) Наистина мислиш за всичко!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 92
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Представи си, за някои може да има смисъл, също и от една сериозна тема по въпроса./не е ли тук БГ наука? Тя така една наука... свят да ти зайде.

Основен познавателен метод на науката е критиката. Винаги е градивна и полезна за този, който е способен без да се тръшка да се поучи. От хвалби и възклицания няма никаква полза. Тук е като на фронта - престрелки стават и хората така се учат да си превъзмогват собствените самомнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основен познавателен метод на науката е критиката. Винаги е градивна и полезна за този, който е способен без да се тръшка да се поучи. От хвалби и възклицания няма никаква полза. Тук е като на фронта - престрелки стават и хората така се учат да си превъзмогват собствените самомнения.

Абсолютно съм съгласна този път. :)

Поднасям извинения /ако засегнах някого/ и благодарности към Lion Queen за новите теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Толкова много постове за какво ли не и не можахме в споровете си да достигнем до някакво реално заключение? Разказа за Христовата ( Иисусовата) смърт дали е възприемана реално или е поредната заблуда? Ако има някой историк или теолог, който да знае за такива действително съществуващи примери нека да ни даде информация, за да бъдем и ние осведомени! За принц Сидхарата- БУДА, за Мухамед знаем исторически доказани факти, за наши Иисус няма такива доказуеми от науката факти. Иначе аз много харесвам Исус Супер Стар, но колкото и да го харесвам трябва да се примиря с фактологията! Поздрав!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Толкова много постове за какво ли не и не можахме в споровете си да достигнем до някакво реално заключение? Разказа за Христовата ( Иисусовата) смърт дали е възприемана реално или е поредната заблуда? Ако има някой историк или теолог, който да знае за такива действително съществуващи примери нека да ни даде информация, за да бъдем и ние осведомени! За принц Сидхарата- БУДА, за Мухамед знаем исторически доказани факти, за наши Иисус няма такива доказуеми от науката факти. Иначе аз много харесвам Исус Супер Стар, но колкото и да го харесвам трябва да се примиря с фактологията! Поздрав!

Като казваш поредната заблуда, коя е била предишната. Митът за Троянската война? Разказите за цар Соломон? Потопът? Вавилонската кула и навика на вавилонците да строят зикурати?

В свещените книги на народите историята и мъдростта са записани както в приказка. Не спазват темпорални и пространствени правила...има чудеса, има противоречия има мистификации - иначе как ще стане интересно??? Не мога да се примиря с изказвания от типа - о ама това са заблуди. Приказките не са заблуди. Приказките са чудесни. Та дори приказката за произхода на света в Битие. Но не трябва да забравяме, че науката не счита нито една приказка за факт. Но това не й пречи да черпи сведения от тях и да прави своите изследвания...така изследва не само историята, но и хората създали приказката. Исус е забулен в мистерия защото иначе щеше да е просто поредния пророк. По него време е било пълно с пророци, които са вещаели какво ли не. Исус може би дори е сбор от всички тях... Едно изкристализиране на нова идея, едно създаване на нова вяра и нова религия. Исторически данни за останалите непрекъснато пъплещи и проповядващи какво ли не пророци из земите на Исус колкото щеш - те са били по пазари, по улици, по храмове, по полета! Всеки един е претендирал, че казва ИСТИНАТА и само той казва ИСТИНАТА.... За да не тръгнем да търсим сред това множество лицето на една личност е добре просто да мислим с главите си... Да четем историята на света без да забравяме за приказките.

Мистерията на непорочното зачатие, на Възкресението, на чудото - това е сакрално, религиозна мистерия. Тя няма общо с историческата личност Исус. Истинския Исус нито е бил заченат непорочно, нито е Възкръснал, нито е правел чудеса. Но силата на словото му е била толкова голяма, че 2 хилядолетия след него все още се чудим...защо е умрял на кръста...

Дали е бил сам.

Дали е бил един.

Кой е той?

Това е въпрос, който обезсмисля поуката от най-голямата приказка на нашето време - Библията. Ако тръгнем да търсим самоличността му ще убием...вярата. Не просто вярата във Възкресение и Чудо...а вярата в бога и човека, които са богочовека Исус... Защото самоличността на този човек е обикновена, човешка, в нея няма мистерии и най-вероятно е имало и амбиции и страсти и проблеми... Чистата история без чудесата ще обезсмисли християнските ценности.

По-интересно е другото. За това и наблягам на него. Как така учениците не са спасили своя учител? Това е ...най-големия въпрос. Той е поставен между редовете на Библията...за всеки който мисли върху убийството, не върху саможертвата и потърси истинския виновник...и отговорник за това събитие.

Убедена съм, че човеколюбецът Исус не е искал да умира.

Убедена съм, че вероятно и жертвата не е била напълно доброволна...

Примерно.

Но това са само мотиви от една приказка. Нищо чудно реалността да е била съвсем друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като казваш поредната заблуда, коя е била предишната. Митът за Троянската война? Разказите за цар Соломон? Потопът? Вавилонската кула и навика на вавилонците да строят зикурати?

В свещените книги на народите историята и мъдростта са записани както в приказка. Не спазват темпорални и пространствени правила...има чудеса, има противоречия има мистификации - иначе как ще стане интересно??? Не мога да се примиря с изказвания от типа - о ама това са заблуди. Приказките не са заблуди. Приказките са чудесни. Та дори приказката за произхода на света в Битие. Но не трябва да забравяме, че науката не счита нито една приказка за факт. Но това не й пречи да черпи сведения от тях и да прави своите изследвания...така изследва не само историята, но и хората създали приказката. Исус е забулен в мистерия защото иначе щеше да е просто поредния пророк. По него време е било пълно с пророци, които са вещаели какво ли не. Исус може би дори е сбор от всички тях... Едно изкристализиране на нова идея, едно създаване на нова вяра и нова религия. Исторически данни за останалите непрекъснато пъплещи и проповядващи какво ли не пророци из земите на Исус колкото щеш - те са били по пазари, по улици, по храмове, по полета! Всеки един е претендирал, че казва ИСТИНАТА и само той казва ИСТИНАТА.... За да не тръгнем да търсим сред това множество лицето на една личност е добре просто да мислим с главите си... Да четем историята на света без да забравяме за приказките.

Мистерията на непорочното зачатие, на Възкресението, на чудото - това е сакрално, религиозна мистерия. Тя няма общо с историческата личност Исус. Истинския Исус нито е бил заченат непорочно, нито е Възкръснал, нито е правел чудеса. Но силата на словото му е била толкова голяма, че 2 хилядолетия след него все още се чудим...защо е умрял на кръста...

Дали е бил сам.

Дали е бил един.

Кой е той?

Това е въпрос, който обезсмисля поуката от най-голямата приказка на нашето време - Библията. Ако тръгнем да търсим самоличността му ще убием...вярата. Не просто вярата във Възкресение и Чудо...а вярата в бога и човека, които са богочовека Исус... Защото самоличността на този човек е обикновена, човешка, в нея няма мистерии и най-вероятно е имало и амбиции и страсти и проблеми... Чистата история без чудесата ще обезсмисли християнските ценности.

По-интересно е другото. За това и наблягам на него. Как така учениците не са спасили своя учител? Това е ...най-големия въпрос. Той е поставен между редовете на Библията...за всеки който мисли върху убийството, не върху саможертвата и потърси истинския виновник...и отговорник за това събитие.

Убедена съм, че човеколюбецът Исус не е искал да умира.

Убедена съм, че вероятно и жертвата не е била напълно доброволна...

Примерно.

Но това са само мотиви от една приказка. Нищо чудно реалността да е била съвсем друга.

Впечатляващо откровение! Имаш ли още, остави ме безмълвен и без дъх...
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като казваш поредната заблуда, коя е била предишната. Митът за Троянската война? Разказите за цар Соломон? Потопът? Вавилонската кула и навика на вавилонците да строят зикурати?

В свещените книги на народите историята и мъдростта са записани както в приказка. Не спазват темпорални и пространствени правила...има чудеса, има противоречия има мистификации - иначе как ще стане интересно??? Не мога да се примиря с изказвания от типа - о ама това са заблуди. Приказките не са заблуди. Приказките са чудесни. Та дори приказката за произхода на света в Битие. Но не трябва да забравяме, че науката не счита нито една приказка за факт. Но това не й пречи да черпи сведения от тях и да прави своите изследвания...така изследва не само историята, но и хората създали приказката. Исус е забулен в мистерия защото иначе щеше да е просто поредния пророк. По него време е било пълно с пророци, които са вещаели какво ли не. Исус може би дори е сбор от всички тях... Едно изкристализиране на нова идея, едно създаване на нова вяра и нова религия. Исторически данни за останалите непрекъснато пъплещи и проповядващи какво ли не пророци из земите на Исус колкото щеш - те са били по пазари, по улици, по храмове, по полета! Всеки един е претендирал, че казва ИСТИНАТА и само той казва ИСТИНАТА.... За да не тръгнем да търсим сред това множество лицето на една личност е добре просто да мислим с главите си... Да четем историята на света без да забравяме за приказките.

Мистерията на непорочното зачатие, на Възкресението, на чудото - това е сакрално, религиозна мистерия. Тя няма общо с историческата личност Исус. Истинския Исус нито е бил заченат непорочно, нито е Възкръснал, нито е правел чудеса. Но силата на словото му е била толкова голяма, че 2 хилядолетия след него все още се чудим...защо е умрял на кръста...

Дали е бил сам.

Дали е бил един.

Кой е той?

Това е въпрос, който обезсмисля поуката от най-голямата приказка на нашето време - Библията. Ако тръгнем да търсим самоличността му ще убием...вярата. Не просто вярата във Възкресение и Чудо...а вярата в бога и човека, които са богочовека Исус... Защото самоличността на този човек е обикновена, човешка, в нея няма мистерии и най-вероятно е имало и амбиции и страсти и проблеми... Чистата история без чудесата ще обезсмисли християнските ценности.

По-интересно е другото. За това и наблягам на него. Как така учениците не са спасили своя учител? Това е ...най-големия въпрос. Той е поставен между редовете на Библията...за всеки който мисли върху убийството, не върху саможертвата и потърси истинския виновник...и отговорник за това събитие.

Убедена съм, че човеколюбецът Исус не е искал да умира.

Убедена съм, че вероятно и жертвата не е била напълно доброволна...

Примерно.

Но това са само мотиви от една приказка. Нищо чудно реалността да е била съвсем друга.

Както винаги и този път се накефих от добре подредените думи и сентенции на "Лъвската Кралица". Харесвам да чета такива постове за което и благодаря! Явно съм бил неясен в зададеният от мен въпрос. Имам предвид само историческата достоверност за съществуването на такъв човек, нищо друго. Исторически всичко се знае за принц Сидхарата ( Буда) живял доста преди Христос. Същото се отнася и за Мухамед ( живял почти 600 години след Иисус). Това попречило ли е на Исляма да се развие, като религия...не е! Защо тогава това да е пречка за Християнството. Не говоря за Бога или за Бого-Човека Иисус. Питането ми беше за историческата достоверност и смисъла на кръстовата смърт? Питаш защо неговите ученици не го спасиха. Аз питам защо комитетските хора не спасиха Левски, когато две или три ( не е ясно май) пияни заптиета го придружават от Търново до София с една каруца и никой не се намери да гръмне поне с пушка и заптиетата да се разбягат. Така Дякона щеше да бъде спасен. Случка доста по- прясна от Евангелската приказка. И последното ти изречение е моят въпрос. Има ли някой от вас идея каква е била реалността преди 2009 години? Ако има да сподели за да знаем и ние, ако има само предположения пак е нещо. Благодаря и поздрав!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както винаги и този път се накефих от добре подредените думи и сентенции на "Лъвската Кралица". Харесвам да чета такива постове за което и благодаря! Явно съм бил неясен в зададеният от мен въпрос. Имам предвид само историческата достоверност за съществуването на такъв човек, нищо друго. Исторически всичко се знае за принц Сидхарата ( Буда) живял доста преди Христос. Същото се отнася и за Мухамед ( живял почти 600 години след Иисус). Това попречило ли е на Исляма да се развие, като религия...не е! Защо тогава това да е пречка за Християнството. Не говоря за Бога или за Бого-Човека Иисус. Питането ми беше за историческата достоверност и смисъла на кръстовата смърт? Питаш защо неговите ученици не го спасиха. Аз питам защо комитетските хора не спасиха Левски, когато две или три ( не е ясно май) пияни заптиета го придружават от Търново до София с една каруца и никой не се намери да гръмне поне с пушка и заптиетата да се разбягат. Така Дякона щеше да бъде спасен. Случка доста по- прясна от Евангелската приказка. И последното ти изречение е моят въпрос. Има ли някой от вас идея каква е била реалността преди 2009 години? Ако има да сподели за да знаем и ние, ако има само предположения пак е нещо. Благодаря и поздрав!

Исторически са ясни мотивите за обвиването на личността на Исус в мистика. Те са силно политически мотивирани. Новия завет е продукт на политиката на новата институция - християнската Църква. Трудно може да се открие реалната личност там. Реалната личност на Исус се е предавала от поколение на поколение...заедно с християнските ценности - вяра, надежда и любов... - между обикновените хора, от майка на дете...от баща на син...в приятелството, в прошката и състраданието. Това е нещо, на което хората са научили хората...а не църквата или книгите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Както винаги и този път се накефих от добре подредените думи и сентенции на "Лъвската Кралица". Харесвам да чета такива постове за което и благодаря! Явно съм бил неясен в зададеният от мен въпрос. Имам предвид само историческата достоверност за съществуването на такъв човек, нищо друго. Исторически всичко се знае за принц Сидхарата ( Буда) живял доста преди Христос. Същото се отнася и за Мухамед ( живял почти 600 години след Иисус). Това попречило ли е на Исляма да се развие, като религия...не е! Защо тогава това да е пречка за Християнството. Не говоря за Бога или за Бого-Човека Иисус. Питането ми беше за историческата достоверност и смисъла на кръстовата смърт? Питаш защо неговите ученици не го спасиха. Аз питам защо комитетските хора не спасиха Левски, когато две или три ( не е ясно май) пияни заптиета го придружават от Търново до София с една каруца и никой не се намери да гръмне поне с пушка и заптиетата да се разбягат. Така Дякона щеше да бъде спасен. Случка доста по- прясна от Евангелската приказка. И последното ти изречение е моят въпрос. Има ли някой от вас идея каква е била реалността преди 2009 години? Ако има да сподели за да знаем и ние, ако има само предположения пак е нещо. Благодаря и поздрав!

Относно фактора "време" - това дето "Всичко се знае за Буда" - сведенията за Буда в писмен вид се появяват няколко века след неговата смърт. Информацията за живота на Иисус /евангелията/ - първото е близо петнадесет години след смъртта Му. Кое те кара да подлаш на съмнение историческата информация за Иисус - понеже надхвърля като образ, личност, живот и пр. ТЕЗИ НА КОЯТО И ДА Е ДРУГА ЛИЧНОСТ? И защо обяснението пък непременно да поражда отрицание - нима именно тази Негова изключителност и недостожимист от всеки друг човек /независимо колко и високи са неговите нравствени качества, учение и пр./ не доказва това, че той не е нито просто Учител, нито Мъдрец просветен, нито Светец...., нито просто Пророк..... Той е изключителен, неповторим - и по тази причина несводим до какъвто и да е човек независимо от това, на какъв пиедестал може да бъде поставен от хората, обществото, последователите ..... :bigwink: Доста едностранчиво и манипулативно е да го свеждаме до ниво, което очевадно показва липсата на логика в такъв подход - ниво, което изобличава нашата цел в ПРИСТРАСТНОСТ и целенасочена манипулативност!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Относно фактора "време" - това дето "Всичко се знае за Буда" - сведенията за Буда в писмен вид се появяват няколко века след неговата смърт. Информацията за живота на Иисус /евангелията/ - първото е близо петнадесет години след смъртта Му. Кое те кара да подлаш на съмнение историческата информация за Иисус - понеже надхвърля като образ, личност, живот и пр. ТЕЗИ НА КОЯТО И ДА Е ДРУГА ЛИЧНОСТ? И защо обяснението пък непременно да поражда отрицание - нима именно тази Негова изключителност и недостожимист от всеки друг човек /независимо колко и високи са неговите нравствени качества, учение и пр./ не доказва това, че той не е нито просто Учител, нито Мъдрец просветен, нито Светец...., нито просто Пророк..... Той е изключителен, неповторим - и по тази причина несводим до какъвто и да е човек независимо от това, на какъв пиедестал може да бъде поставен от хората, обществото, последователите ..... :bigwink: Доста едностранчиво и манипулативно е да го свеждаме до ниво, което очевадно показва липсата на логика в такъв подход - ниво, което изобличава нашата цел в ПРИСТРАСТНОСТ и целенасочена манипулативност!

Хайде, хайде - историята на принца на племето Шакия е записана от хронолозите на раджата още веднага след като се родил, а специално е отбелязано времето, когато непослушния наследник на трона си бил камшика и тръгнал да става мъдрец. Първите текстове са Трипитака, които са утвърдени са основни текстове на будизма на събор организиран 1 година след паринирваната на Гаутама Сидхарта - т.е. след смъртта му. НА този събор, точно една година след като учителя им умрял те решили и записали основите на учението. Хич не се занасяй с нас за будизма, че ще се изложиш като с еволюцията. Буда за разлика от Христос никога не е претендирал да е свещен, нито да не е човек. Живял е мирно над 80 години и е умрял оставяйки свой наследник - Махакашяпа.

Никакви данни няма евангелията да са написани по времето на апостолите. Нито има преки доказателства за авторството им. За разлика от будистките текстове и Коранът, Евангелията съдържат нарочни символични, завоалирани послания, за да се прикрие реалността. Да не говорим за бълнуванията на Йоан.

Сравнението с Левски е манипулация.

Реалността преди 2009 години е описана много подробно от други автори. Интересно е, че онези писали Новия Завет са я мистифицирали. Ясно е, че по онова време из евреите е царствала манията да следват разни пророци, а пророците са били повсеместно явление. Дали един от тях е Исус, или няколко са описани в Библията. Дали един се е жертвал или цяла армия учители. Това няма да разберем. Защото наследниците на цялата тази история са я мистифицирали, за да изкопчат облаги, за да създадат едно силно оръдие за манипулации, една религия, която да подчиниполитически дори племе като българското - синовете на Тангра и да ги превърне в онези, които няма да спасят Левски :)!!!

Всъщност и историята с Левски бе манипулирана. НАли знаеш. Историите се манипулират, когато има политическа изгода. А политиката на Църквата винаги е била ориентирана така, че да обслужва силния на деня! Ако трябва да търсим човека Исус той трудно се открива в описанията на Евангелията. Там откриваме колективното творение на една сложна организация, с много направления (Църквата като институция) - свещената личност на божия син. Естествено, че съм пристрастна. Кофти ми е, че са го убили човека! Колко ли различен щеше да е света ако го бяха спасили... Колко ли различен щеше да е света ако турците пиеха алкохол - пияно заптие, хехе Тонка не ставай смешна, вероятно имаш пред вид заптиета преяли с баклава. Знаем, че мюсюлманите по принцип не пият алкохол, да не говорим, когато са на работа - аналогията ти с историята на Левски не е подходяща - той е поел цялата вина за подмолната дейност на комитета - дейност срещу целостта на Османската империя - демек реално престъпване на законите на държавата, в която е живеел Левски тогава - хванали го, поел вината, останалите се изпокрили и тъй ... Изпокрили ама не - цяла чета да го освободят организирали, но уви - очевидно е, че охраната не е била нито пияна, нито лека, а и българите с организирането са много тежки :) За чета за освобождението на Исус не се споменава. Нито за воля той да бъде освободен!

И каква е тая аналогия - Левски с Исус??? Странно?

Има ли смисъл смъртта му на кръстта? Няма смислена смърт. Има смислен живот. Това, че някой се е възползвал от смъртта му, за да създаде религия, която да манипулира маси народ е вече друг въпрос. И то в по-голямата си част да ги манипулира чрез вменяване на вина и греховност, а не на повелите на Исус - за вяра, надежда и любов.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
С риск да задам много лаически въпрос, ще се престраша. Евангелието ни съобщава, че Иисус, умирайки на кръста, взема нашите грехове, за да живеем ние по-добре или греша?

Ако е така, защо след неговата смърт (странно, как ние хората и то - богоизбраните евреи успяха да го убият с помощта на Римляните... разбира се...да убиеш Бог?!) жените продължават да раждат с големи мъки, като и преди Христа. Хората продължават да се убиват, мамят и лъжат, както преди Христа.

Случиха се две световни войни, които отнеха живота на милиони люде. Всеки ден по пътищата умират хора. Цари световна мафия, като и преди Христа (не е била чак толкова световна). Не сме станали по- добри и по- мъдри, както и преди Христа. Само сме натрупали повече знания и правим същите неща само, че по изтънчено за да излъжем нашего брата и да спечелим повече пари. Продължаваме да страдаме заради първородния грях, който, честно казано, не ми е много ясен, да не говорим за ескимосите, които въобще не знаят за съществуването на Библията, но и те го отнасят барабар с нас!

Та тъпият ми въпрос е какъв беше смисъла Иисус да умре на кръста?

Май е било безсмислено? Язък живота му е отишъл на халос! Всичко продължава да е като преди Христа...

Ако някой има идея нека да я сподели! Благодаря!

Здравей,

Малко късно отговарям на въпросът ти, но сега попадам на него.

За всички християни по лицето на земята, както и за християните от полюсите,

смисълът на живота им се казва Иисус Христос.

Задавам ти и аз един въпрос - Кой човек живял на земята е извършил най много добро,

без да е извършил зло?

Ако, подбудителите и изпълнителите на войните бяха приели Князът на мира, то не би се

стигнало до война.

В днешно време има много престъпления, но ако извършителите бяха изучавали Христовото

вероучение, то броят на престъпленията ще бъдат малко. Тези които приемат Евангелието

ще спрат с беззаконието, а тези които го отхвърлят ще се изпълнят с беззаконие.

Ако имаш въэможност посети страни в които се изучава в училищата евангелието и ще разбереш какво казвам.

Сега ти трябва да направиш избора си!

Ако приемеш Иисус Христос за свой личен спасител и застанеш на страната на евангелието,

ще направиш правилният избор. Защото доколкото разбирам от писанията ти, не одобряваш

беззаконието.

Ако, моят отговор не ти допада - приеми извиненията ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Матей 10:34 Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;

Това го е казал Матей, нека не забравяме :bigwink::smokeing: :smokeing: - всеки автор според характера му, явно Матю му се е воювало!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Матей 10:34 Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;

Точно така - победата над злото е бран в душата на християнина. Иисус даде "меча" - всеки за себе си трябва да го използва, за да достигне до състояние на душевен покой, мир и хармония със себе си, ближните и Бога. Това последното /вътрешния покой/ не е задължително като резултат, защото битката е до края на живота и това състояние също може да се окаже измамно.

[5:6] И тъй, смирете се под крепката ръка Божия, за да ви въздигне, кога дойде време.

[5:7] Всичките си грижи Нему възложете, защото Той се грижи за вас.

[5:8] Бъдете трезвени, бъдете бодри, защото вашият противник, дяволът, като рикащ лъв обикаля и търси кого да глътне;

[5:9] противостойте му с твърда вяра, като знаете, че такива също страдания сполетяват и братята ви в света.

[5:10] А Бог на всяка благодат, който е призвал вас за вечната Си слава в Иисуса Христа, Сам, след кратковременното ви страдание, да ви усъвършенствува, утвърди, укрепи и направи непоколебими.

[5:11] Нему слава и владичество вовеки веков. Амин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
не, това според евангелие на матея, глава 10, е казано от иисус

Е ние сме зрели, разумни хора и ще се усъмним в това! След като християнството експанзира по света на места с меч, спокойно можем да се усъмним че Исус не го е казал точно това, а някой по-амбициозен член на новата секта, превърнала се в нова религия.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ще помоля да ми обясните, какъв е точно "първородният грях" и как Исус го е изкупил и ние вече не страдаме от него.
Първородния грях го правиш със самото си раждане (то за тва е първороден), щото кат се раждаш причиняваш болка и страдание на майка си и тя кърви и вика систка дървото със зъби :help: , а бе мноо сме грешни още от самото раждане да знайш. Човек се ражда грешен. И добре че се е появило Христянството да ни научи да прощаваме , че майките щеха да ни мразят цял живот. О, какъв дар от бога е качеството да прощаваме, хвала на Ийсуса сина божии.

Преди разяснението ще пробвам да ти отговоря все пак: Иисус принася себе си в жертва. Ако кажа, че е "приносител", то излиза, че трябва да има и "получател". Но Жертвата Христова не е принесена НА НЯКОГО, щото Бог Отец няма нужда от нея.
Че за кво всичко принесено в жертва да за оня там.. горе то има ли си име? Господ? Звучи като деспот егаси :maniac: И българите не са ли най-грешната нация в тоя случай, щом непрестанно повтарят ГОСПОДине , моля ви извинете ми отсъствието. ГОСПОДине може ли да отида до тоалетна? Нали уж не трябва да се изрича името господне напразно? А може би извинението и молбата за пиш , са нещо наистина важно :laugh: Ученици, покайвате се от време на време.

Та получателя на жертвата наистина е бащата на Ийсус (само че не този който всички си мислети че е), а именно римските войници (yeah просто за да прикрие изнасилването от римски войник , тя си казала , че е заченала непорочно, who knows може би са щели да я убият с камъни, ако е била омърсена, така че пред срамът и страхът идват какви ли не извинения, който както виждаде по онова време не са били никак логични , поради доста простоватото население на земята в оня период).

Получател на жертвата са били и самите хора, щото ахаха лол божи син?! Тоя за къф се мисли , егаси богохулника , сочели са го с пръст и са го замервали с камъни. :116: Бая трее да си е повярвал.

Получател само хипотетично може да е и твоя "отец" (въпреки че аз не бих го нарекъл баща, а твой създадел) , защото просто му е станало жал да гледа как сина му се излага и му се смеят. А една смърт скива кво направи - овековечи една измислена религия. ДОста хитър ход от страна на Баща му.

Така че доста хора (и нехора) са получили от тази саможертва.

Относно фактора "време" - това дето "Всичко се знае за Буда" - сведенията за Буда в писмен вид се появяват няколко века след неговата смърт. Информацията за живота на Иисус /евангелията/ - първото е близо петнадесет години след смъртта Му.
И кво, написана е от апостолите? Онез неграмотните, дет не могат да четат? Хах или пък са я написали в толква висок литературен стил? Хаха писанията са измислица на римски автори, за затвърждаване на Христянството и централизиране на властта в римската империя, нещо от което империята е имала нужда и което е популяризирала за собствени облаги , а не защото вярва в него (смяташ ли? Толкова гонения изведнъж егаси обрата! Нема случайни неща човек, за всичко си има мотиви)

Кое те кара да подлаш на съмнение историческата информация за Иисус - понеже надхвърля като образ, личност, живот и пр. ТЕЗИ НА КОЯТО И ДА Е ДРУГА ЛИЧНОСТ?
Ем ако не знаеш Исус се е учил от източните религии. Къде мислиш е бил преди да се завърне напълно променен , носещ "бомба със закъснител" ?! Ми именно на малко на изток, където се е зараждало религия след религия. Доста хора слушейки проповедите на им после са се отделяли и са се опитвали да си направят собствена. И ето че Ийсус се завръща на 33 назубрил основите на източната религия по онова време и започва собствени проповеди.

Междудругото нали се сещаш, че поради липса на някой, който да води записките разказите за тая недостижима личност за която говориш са като рибарските разкази?! От уста на уста рибата става все по-голяма. И те така до божествения Ийсус записана там някъде 50-300 год след смъртта му.

Също така нали знаеш, че единствената разлика от ония проповедници на Изток и Ийсус е тази , че никой не е бил толкова смел да се сложи в центъра на измислената си религия като божествен. Буда? Бог? Нее не мисля че го е казвал, просто хората му са се кефели щот е пич и е точен, а не щото е уж божествен. Разбираш ли... Ситхарта си е спечелил симпатиите им без да се прай на такъв каквто не е. Ийсус просто е бил мега неуверения в собствената си осанка.

И защо обяснението пък непременно да поражда отрицание - нима именно тази Негова изключителност и недостожимист от всеки друг човек /независимо колко и високи са неговите нравствени качества, учение и пр./
Аха значи все пак е човек, аз си мислех че Отеца е бръкнал в кацата с мед :tooth: Тва е хубаво, че като гледам ква си му фенка, няма да е нужно да иска разрешение от всевишния. Радвам се че поне си осъзнала disconnection-a му с Отеца.

не доказва това, че той не е нито просто Учител, нито Мъдрец просветен, нито Светец...., нито просто Пророк..... Той е изключителен, неповторим - и по тази причина несводим до какъвто и да е човек независимо от това, на какъв пиедестал може да бъде поставен от хората, обществото, последователите ..... :bigwink:
Ммм все едно описа Египетски фараон, същите работи се говорят и за тях. Ама чеки, те са богове, пък Ийсус е божи син. Нали... как може да го сравняваме с някакви си фараони , който поне сме видели , че ги е имало... а де е Ийсус? Опаа ами че то още не е доказано , че е съществувал :tooth: (а говорим за едни 2009 год. , а фараоните са на 3000 перфе запазени, кажй не са ли божествени а :crazy: ) Изключителен и неповторими са конспирациите на църквата, като оня плащ дето уж бил увит в него Ийсус , па се оказа , че е от около 1300 година. Супер жалко е с подобни опити да се запазва интереса на хората към фантастичния разказ за божия син. Друго си е да си фен на човек, чиято философия е напълно общо човешка, а не неква божествена.

Доста едностранчиво и манипулативно е да го свеждаме до ниво, което очевадно показва липсата на логика в такъв подход - ниво, което изобличава нашата цел в ПРИСТРАСТНОСТ и целенасочена манипулативност!
След изказването ми за църквата , тия обеснения за манипулативност са ми толкоа смешни :tooth:

Точно така - победата над злото е бран в душата на християнина. Иисус даде "меча" - всеки за себе си трябва да го използва, за да достигне до състояние на душевен покой, мир и хармония със себе си, ближните и Бога. Това последното /вътрешния покой/ не е задължително като резултат, защото битката е до края на живота и това състояние също може да се окаже измамно.

А бе човек? Защо говориш за будизма? Интерпретацията ти е свободна кат ученическо есе. Всеки си го тълкува както си иска :tooth: Егаси смеха :w00t: Матю си го казва в прав текст: "Кланяйте ми се че инъче тати, ще ви накажа." За кво трее преписваш философията на будизма към христянството? Аааа защото така ти се иска :hmmm: СОри брат , ама факт. Ще ти се ама не е , щот се вижда кво е правил Баща му на Ицо , потопи ала бала бедствия, щот ония невярвали, така че тва коет го говориш го е казал Буда мноо преди Jesus, а фактите говорят какво е имал предвид Матю.

[5:6] И тъй, смирете се под крепката ръка Божия, за да ви въздигне, кога дойде време.

[5:7] Всичките си грижи Нему възложете, защото Той се грижи за вас.

[5:8] Бъдете трезвени, бъдете бодри, защото вашият противник, дяволът, като рикащ лъв обикаля и търси кого да глътне;

[5:9] противостойте му с твърда вяра, като знаете, че такива също страдания сполетяват и братята ви в света.

[5:10] А Бог на всяка благодат, който е призвал вас за вечната Си слава в Иисуса Христа, Сам, след кратковременното ви страдание, да ви усъвършенствува, утвърди, укрепи и направи непоколебими.

[5:11] Нему слава и владичество вовеки веков. Амин.

Егаси заплахите егаси чудото :help: Господ и деспот явно не случайно са пароними :post-20645-1121105496:

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

П.п - нима това е лицето на Христянството? Привидно добра маска , а зад усмивката да се крие користна цел?! Не, христянството отдавна умря. Има една религия използвана от толкова много империи, за собствени користни цели заплашвайки хората със сякакви измислици и на тях им е забранено да почитат други богове - някак си , не е ли очевидно? Та тази религия дава на империите точно това от което имат нужда, да обединят много числените завладени мас ахора под една причина, да ги направят еднакви, да се бият за името господне (а.к.а името на владетеля). А посланието беше просто - Live in Peace. Будизъм, Ислям и те носят това послание, но не им беше изгодно на владетелите да има други религии подобни религии та настройха хората 4 пъти да тръгнат срещу тях. Обещаха богаство и земи на тези , който се хвърлят в боя. Някак си не ви ли звучи познато? Мдам като дявола, който изкушавал със земни блага. И какво излиза? Че хората водени от христянството са си продали душата :book: ?

В днешното общество няма нужда от религии. Хората израстват и придобиват ценностната си система в днешното общество. За разлика от онези времена, когато хората са се ограбвали и убивали, водели са се войни, а населението е била маса овце нуждаещ се от пастир, то сега всеки има права. Тези права му дават избора да избира сам, да научи сам. Именно поради това не може некакви си бръщолевения да го сплашат и да го управляват. За разлика от онези времена има система, която наказва. Бъдещето е в системата , а не в религията, защото тази съвест няма да спре съвременния грешник тъй като той не е толкова простоват да вярва в подобно божествено наказание. Ще го спре страхът от системата и наказанието, което тя ще приложи. Но както тогава, така и сега има хора, който могат да се възползват и от двете. Но и в двата случая това са хора с власт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е ние сме зрели, разумни хора и ще се усъмним в това! След като християнството експанзира по света на места с меч, спокойно можем да се усъмним че Исус не го е казал точно това, а някой по-амбициозен член на новата секта, превърнала се в нова религия.

тук вече се забелязва цялото лицемерие на "дълбоко вярващите". когато те цитират библия тя е "светата библия" и всичко написано в нея е единствено, само и безусловно истина. когато обаче не им е угодно те обявят, че някои е...фалшифицирал библията

между другото този текст,както и новия завет като цяло е официализиран през четвърти век - много преди християнството да "екпанзира по света с меч".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е хуу де, защо повтаряш тва което съм писал ?! Офф разбира се.. просто те е домързяло да прочетеш дългия ми пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

тук вече се забелязва цялото лицемерие на "дълбоко вярващите". когато те цитират библия тя е "светата библия" и всичко написано в нея е единствено, само и безусловно истина. когато обаче не им е угодно те обявят, че някои е...фалшифицирал библията

между другото този текст,както и новия завет като цяло е официализиран през четвърти век - много преди християнството да "екпанзира по света с меч".

Че кой ти говори за "дълбоко вярващи", аз например съм атеист. Аз не цитирам Библията, защото тя за мен не е достоверен източник, тя е литуратурно произведение. За мен Библията (особено Евангелията) е приказка писана от разни амбициозни батковци, които имат претенциите както всички подобни амбициозни батковци, да манипулират народа, че притежават всичкото знание, необходимо за оцеляването на човечеството и го продават на доста висока цена - цената на отказа от всичкото друго знание. Исус е образът, който употребяват, за да постигнат целите си. Ако е имало такава личност няма никакви сериозни доказателства, че тя е говорила тези неща. През четвърти век се е ляла доста кръв, употребявали са мечове (копия също). На върха на меча и оръжието се гради цялата Европейска цивилизация на епохата "след Христа". О, да не забравяме, че новата религия в крайна сметка е употребена (тоя 4- ти век, който споменаваш е доста преломно време) за утвърждаване на властници, които са оправдавали икономическите си и политически интереси именно с този зов на МЕЧА, който Исус би донесъл - така се оправдава и участието на Църквите в тези начинания.Така се оправдава и фактът, че и двете Църкви и Православната и Католическата обслужвали интересите на императори и царе, били политически активни и прочие се бъркали във военни и всякакви други интриги. Какво като кръстоносните походи не ка през 4ти век? Всеки събор е бил политическо събитие, което е отдалечавало християнството от свободноизбираемо вероизповедание и го е доближавало до религия на върха на меча. Нима после на хората (както някои християнски радетели продължават и сега) не се казва, че ето така пишело в Библията и за това така и така, трябва да им е кофти сега - я да воюват, я да търпят робство, я да си изколят съседите щото са варвари и езичници. И да, Исус не е донесъл мир на света цели 2000 години. Очевидно е донесъл меч. Според мен ако наистина е съществувал едва ли е имал такива намерения. Нито е очаквал "светите писания" да са толкова противоречиви...и отворени за свободно тълкуване. Огромните противоречия в Евангелията са причина хора като мен да достигнат до извода, че не само, че не отговарят на думите на онзи (ОНЗИ) човек, който е патрон на религията, но и са писани, дописвани и преработвани както си им дойде. Те не са фалшифицирани. Авторите им обаче са имали вече своите цели. Дали целите им се покриват с целите на човечеца умрял на кръстта не е ясно. :)

Но важно е едно - човекът си е умрял. Исус е бил екзекутиран от властта като престъпник пред очите на своите ученици и хората, които те после твърдят, че бил спасил. И това осмисля живота на много хора вече две хиляди години. Това обсъждаме тук. Аз не намирам смисъл в тази смърт. Тя е чужда на живота като всяка друга насилствена смърт било то доброволна, предречена, случайна или друга.

Знаем в какви условия се е зародило християнството и е живял евентуално Исус. Няма как в тази социална общност и в тези условия, който и да е нов култ да не е отворен към експлоатация от икономически и политически формации. Знаем и че го предшества пророчество, а това може да ни наведе на мисълта, че историята в Евангелията после може да е нагодена към пророчеството!!!

В тази приказка за Месията, с предрешен край..., в който Месията или Царят съвсем не изненадващо се оказва Богочовек се откриват мотиви от цялата предходна човешка история... Мотиви познати на писачите на тази приказка. Ако е имало човек Исус, то той обаче не е направил нищо, с което да е изневерил както на пророчеството за себе си, така и на очакванията на своите съмищленици.

Ето виж пророчествата. Нима този човек е бил свободен да избере пътя си - разпнали са го...защото е изпълнявал пророчество, той е искал да говори още...вероятно. Но избор не е имал.

Старозаветните пророчества за Христос - указател по съдържание

Пророците са писали за това, че

Месията ще има две природи:

човешка

(Бит. 3:15, Ис. 7:14, Бит. 22:18, Пс. 39:7, Дан. 7:13)

и Божествена

(Пс. 2, Пс. 44, Пс. 109, Ис. 9:6, Иер. 23:5, Вар. 3:36-38, Мих. 5:2, Мал. 3:1);

Месията ще бъде най-велик

от пророците (Втор. 18:18) и царете (Бит. 49:10, 2Цар. 7:13, Пс. 2, Пс. 131:11, Иез. 37:24, Дан. 7:13);

Месията ще бъде Първосвещеник

(Пс.109; Зах. 6:12),

помазан от Бог Отец за това служение

(Пс. 2; Пс. 44; Ис. 42; Ис. 61:1-4, Дан. 9:24-27);

Месията ще бъде добрият Пастир

(Иез. 34:23-24, 37:24, Мих. 5:3).

Пророчествата свидетелствували също, че

Месията ще порази дявола и неговите сили, и че това ще бъде Негово важно дело (Бит. 3:15; Числa 24:17),

Месията ще изкупи хората от греховете и ще изцелява техните физически и душевни недъзи

(Пс. 39, Ис. 35:5-7, 42:1-12, 50:4, 53 глава и 61:1-4, Зах. 3:8-9)

Месията ще ни примири с Бог

(Бит. 49:10, Иер. 23:5 и 31:34, Иез. 36:24-27, Дан. 9:24-27, Зах. 13:1);

Той ще освети вярващите

(Зах. 6:12),

Месията ще създаде Нов Завет в замяна на Стария

(Ис. 42:2, 55:3 и 59:20-21, Дан. 9:24-27)

и този завет ще бъде вечен

(Иер. 31:31, Ис. 55:3).

Пророците са предсказали

призоваването на езичниците в Царството на Спасителя

(Пс. 71:10, Ис. 11:1-11, 43:16-28, 49:6 и 65:1-3),

разпространението на вярата, започвайки с Йерусалим

(Ис. 2:2),

това, че Неговите духовни блага ще се разпространят за цялото човечество

(Бит. 22:18, Пс. 131:11, Ис. 11:1, 42:1-12 и 54:1-5, Иез. 34:23-24 и 37:24, Амос 9:11-12, Агей 2:6, Соф. 3:9, Зах. 9:9-11),

за духовната радост на вярващите

(Ис. 12:3).

Пророците са разкрили също много детайли, свързани с пришествието на Месията, а именно че Месията:

ще произлезе от Авраама (Бит. 22:18),

ще произлезе от Юдиното коляно (Бит. 49:9),

ще произлезе от рода на цар Давид (2Цар.. 7:13),

ще бъде роден от Дева (Ис. 7:14)

ще бъде роден в град Витлеем (Мих. 5:2),

ще разпространява духовна светлина (Ис. 9:1-2),

ще изцелява болни (Ис. 35:5-6),

ще пострада, ще бъде пронизан и ще умре, ще бъде погребан в нов гроб и ще възкръсне (Бит. 49:9-11, Пс. 39:7-10, Ис. 50:5-7 и 53-ма глава, Зах. 12:10, Пс. 15:9-11),

ще изведе душите от ада (Зах. 9:11);

ще предскаже също, че не всички, ще го признаят за Месия (Ис. 6:9), но някои дори ще враждуват против Него, макар безуспешно (Числa 24:17, Втор. 18:18, Пс. 2, Пс. 94:6-8, Пс. 109:1-4, Ис. 50:8-9 и 65:1-3).

За кротостта на Месията е писал пр. Исая (42:1-12).

Плодът на Неговото изкупление ще бъде духовното обновление на вярващите и изливането върху тях на благодатта на Светия Дух (Ис. 44:3 и 59:20-21, Зах. 12:10, Иоил 2:28, Иез. 36:25).

За необходимостта от вяра (Ис. 28:16, Авак. 3:11).

Пророците са определили, че времето на Неговото пришествие

ще съвпадне със загубата на политическа самостоятелност от Юдиното коляно (Бит. 49:10),

ще бъде след указа за възстановяване на град Йерусалим (Дан. 9:24-27)

и не след разрушаването на Втория Йерусалимски храм (Агей 2:6; Мал. 3:1).

Пророците са предсказали, че Месията:

ще унищожи антихриста (Ис. 11:4),

ще дойде отново в слава (Мал. 3:1-2).

Крайният резултат от Неговото дело ще бъде постигането на справедливост, мир и радост (Ис. 11:1-10, Иер. 23:5).

Достойни за споменаване са и тези многочислени подробности от живота на Месията, които са предсказали пророците, например:

избиването на младенците в околностите на Витлеем (Иер. 31:15);

проповедта на Христос в Галилея (Ис. 9:1);

входът в Йерусалим на магаре (Зах. 9:9, Бит. 49:11);

предателството на Юда (Пс. 40:10, Пс. 54:14, Пс. 108:5);

тридесетте сребърника (Зах. 11:12);

подробности за разпятието (псалом 21);

че Месията ще бъде причислен към беззаконниците и ще бъде погребан у богат човек (Ис. 53);

тъмнината по време на разпятието на Месията (Амос 8:9, Зах. 14:5-9);

покаянието на народа (Зах. 12:10).

За природата на Месията и за величието на Неговите дела свидетелствуват също имената, с които са Го характеризирали пророците, а именно Бог, Господ, Син Божий, Син Човешки, Семе на Жена, Ангел на Завета, Бог Крепък, Изкупител, Избавител, Примирител, Съветник, Началник на света, Отец на бъдещия век, Помазаник (Месия), Праведник, Пророк, Цар, Раб (Божий), Лъв, Давид, Емануил, Звезда.

Пророчества за Царството на Месията

прошка на греховете

(Ис. 59:20-21, Иер. 31:31-34, Дан. 9:24-27, Зах. 6:12 и 13:1),

вест за праведността и чистото сърце (Иер. 31:31, Иез. 36:27),

сключване на Новия Завет

(Ис. 55:3 и 59:20-21, Иер. 31:31-34, Дан. 9:24-27),

обилие на благодатта

(Ис. 35:5, 44:3, 55:3 и 59:20-21, Иоил 2:28-32, Зах. 12:10-13),

призванието на езичниците

(Пс. 21:28, 71:10-17, Ис. 2:2, 11:1-10, 42:1-12, 43:16-28, 49:6, 54:12-14, 65:1-3, Дан. 7:13-14, Агей 2:6-7),

разпространение на Църквата по цялата земя

(Ис. 42:1-12, 43:16-28, 54:12-14),

непоколебимост и непреодолимост

(Ис. 2:2-3, Дан. 2:44, Дан. 7:13, Зах. 9:9-11),

унищожение на злото и страданията

(Числa 24:17, Ис. 11:1-10),

утвърждаване на радостта

(Ис. 42:1-12, 54:12-14, 60:1-5 и 61:1-4),

възкресение в плът

(Иов. 19:25),

унищожаване на смъртта

(Ис. 26 глава, 42:1-12, 61:1-4, Зах. 9:9-11, Осия 13:14)

познание на Бога

(Ис. 2:2-3, 11:1-10, Иер. 31:31-34),

тържество на истината и справедливостта

(Пс. 71:10-17, 109:1-4; Ис. 9:6-7, 11:1-10, 26 глава; Иер. 23:5),

слава на тържествуващата Църква

(Ис. 26 и 27 глави).

уподобяване на Царството на Месията на планина

(Пс. 2; Ис. 2:2-3, 11:1-10, 26 гл.; Дан. 2:34.

Старозаветните пророчества ни дават нужната информация за размисъл...как са написани Евангелията и че онзи човечец загинал, разпънат на кръст и пронизан с копие вероятно е замлъкнал точно, когато е имал да казва МНОГО! Е може и нищо да не е имал да казва... Защото в крайна сметка разумни хора като нас би трябвало да се усъмнят и да подложат на критика целия сценарий.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Какъв е смисъла на Иисусовата смърт на кръста?

Днес това се нарича : реклама :biggrin:

Смисъла на Иисусовата смърт е във ""Въскресението"".

Вероятно Иисус разбрал че това е единствения начин да популизира християнството.

Бил е Гений. И всичко мина по план.

Жалко че, от тогава до сега , толкова много поквариха неговите усилия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Какъв е смисъла на Иисусовата смърт на кръста?

Днес това се нарича : реклама :biggrin:

Смисъла на Иисусовата смърт е във ""Въскресението"".

Вероятно Иисус разбрал че това е единствения начин да популизира християнството.

Бил е Гений. И всичко мина по план.

Жалко че, от тогава до сега , толкова много поквариха неговите усилия

Може ли един наивничък въпрос - за коя реклама, какво би рекламирала на тази цена ти специално/, кое си заслужава ти самата/самият да жертваш живота си тогава или днес? Дивидентите на Иисус от това? И твоите - заради какви дивиденти би жертвала живота си за реклама?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Може ли един наивничък въпрос - за коя реклама, какво би рекламирала на тази цена ти специално/, кое си заслужава ти самата/самият да жертваш живота си тогава или днес? Дивидентите на Иисус от това? И твоите - заради какви дивиденти би жертвала живота си за реклама?

Е, добре, съгласен съм че думичката -реклама, не е подходяща особено.Но ако не се заяждаш с тази думичка и последствия произлизащи от нея, мисля че става ясно за какво говоря.

И все пак ще ти отговоря. Аз лично не бих рекламирал ништо на тази цена,защото дивидентите едва ли ще ме зарадват след такава реклама. :biggrin:

Следователно смисъла на рекламата е да донесе дивиденти на рекламодателя (посоката е към рекламодателя)

Както известно Иисус е правил за хората повече отколкото за себеси.

При Иисус посоката на дивиденти не е към него самия ,а към хората.Когато някой иска да посее доброто ,дори и с цената на личната смърт,тогава има смисъл това твърдение.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

С риск да задам много лаически въпрос, ще се престраша. Евангелието ни съобщава, че Иисус, умирайки на кръста, взема нашите грехове, за да живеем ние по-добре или греша?

Ако е така, защо след неговата смърт (странно, как ние хората и то - богоизбраните евреи успяха да го убият с помощта на Римляните... разбира се...да убиеш Бог?!) жените продължават да раждат с големи мъки, като и преди Христа. Хората продължават да се убиват, мамят и лъжат, както преди Христа.

Случиха се две световни войни, които отнеха живота на милиони люде. Всеки ден по пътищата умират хора. Цари световна мафия, като и преди Христа (не е била чак толкова световна). Не сме станали по- добри и по- мъдри, както и преди Христа. Само сме натрупали повече знания и правим същите неща само, че по изтънчено за да излъжем нашего брата и да спечелим повече пари. Продължаваме да страдаме заради първородния грях, който, честно казано, не ми е много ясен, да не говорим за ескимосите, които въобще не знаят за съществуването на Библията, но и те го отнасят барабар с нас!

Та тъпият ми въпрос е какъв беше смисъла Иисус да умре на кръста?

Май е било безсмислено? Язък живота му е отишъл на халос! Всичко продължава да е като преди Христа...

Ако някой има идея нека да я сподели! Благодаря!

Смисъла трябва да го откриеш вътре в себе си!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

След най-различни умувания, какво излиза? post-20645-1121105496.gif

Идеята за понасяне на вина и наказания за чужди грехове очевидно е дълбоко вкоренена в юдео-християнството. Примери много. Това е нормално, тъй като това е религия, предназначена да всява СТРАХ. Уплашения човек се контролира много по-лесно, което е и основната цел на занятието.

Не по-малък абсурд е идеята за изкупление на чужди (на всички хора) грехове от някой, пък бил той и Йешуа бен Йосеф... Сонцепцията за "грях" в юдео-християнството е много изкривена, но добре, да приемем, че има грях. Той обаче така или иначе е нещо лично и отговорността е абсолютно лична. Колкото и да се напъва който и да е, нещата са свързани само и единствено с конкретния човек. Както казва дон Корлеоне "Всичко е лично!" smokeing.gif

Прочее, какъв е смисъла в смъртта на Йешуа? Ами много просто - никой не може да се измъкне от ръцете на правосъдието, дори да е син божи... smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...