Отиди на
Форум "Наука"

Теорията на Дахшпрахе и македонският диалект


Recommended Posts

  • Потребител

Глупости. Ако това са "контрааргументи", здраве му кажи.

Норвежката аристокрация през късното средновековие наистина говори само и изключително на датски език - забележете не на датски диалект, а на кристално чист датски език! Хората просто се срамуват от собствения си селяндурски език.

Този датски език в днешно време смесен и фризиран със собствено норвежки диалектни особености (лексика и ситкатични конструкции) се представя като един от двата основни норвежски диалекта. Той, разбира се, вече се е поотдалечил от официалния съвременен датски език и спокойно може да мине за нещо друго.

Проблемът е, че също като останалите участници в този форум, аз не виждам никаква аналогия със съвременния "македонски" език. Освен ако не приемем, че "македонската аристокрация" е говорила на чужд език и сега се е върнала към сърбо-хърватско-албанските си корени. Живи и здрави да са!

Изобщо не ме интересуват!

Рече и отсече :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Почти всички български историци, които имат териториални претенции към Сърбия, ги имат само към Босилеград и Цариброд и селата близо до тях.

Днес се занимавам с "просветителска" дейност (с помощта на "санкциониращия" даксал Стоедин мисля, че върви добре).

Гусин Михай, като "приятел на българите" се радвам да Ви информирам, че "териториални претенции" в международните отношения могат да имат само ДЪРЖАВИТЕ.

Историците, хлебарите, келнерите и тенекеджийте (дори и във Влашко) териториални претенции не могат да имат.

Със здраве!

Link to comment
Share on other sites

Глупости. Ако това са "контрааргументи", здраве му кажи.

Норвежката аристокрация през късното средновековие наистина говори само и изключително на датски език - забележете не на датски диалект, а на кристално чист датски език! Хората просто се срамуват от собствения си селяндурски език.

Този датски език в днешно време смесен и фризиран със собствено норвежки диалектни особености (лексика и ситкатични конструкции) се представя като един от двата основни норвежски диалекта. Той, разбира се, вече се е поотдалечил от официалния съвременен датски език и спокойно може да мине за нещо друго.

Проблемът е, че също като останалите участници в този форум, аз не виждам никаква аналогия със съвременния "македонски" език. Освен ако не приемем, че "македонската аристокрация" е говорила на чужд език и сега се е върнала към сърбо-хърватско-албанските си корени. Живи и здрави да са!

Изобщо не ме интересуват!

Не искам да коментира по-дълбоко защото очевидно е че имаш твърде малки информации за новежки и датски.

Link to comment
Share on other sites

Днес се занимавам с "просветителска" дейност (с помощта на "санкциониращия" даксал Стоедин мисля, че върви добре).

Гусин Михай, като "приятел на българите" се радвам да Ви информирам, че "териториални претенции" в международните отношения могат да имат само ДЪРЖАВИТЕ.

Историците, хлебарите, келнерите и тенекеджийте (дори и във Влашко) териториални претенции не могат да имат.

Със здраве!

Това е мнението ти. Аз не съм съгласен с него.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Темата е била теорията на дахшпрахе и нейното приложение в случая на български език, ако благоевградските диалекти (с изключение на неврокопския)са блъгарски или македонски. Вие обаче сте започнали да обсъдят ако македонският е езики или диалект. Вие сте офтопик.

Аз никога не казвах че македонският е по-близо до сръбски, отколкото до български но че българският е понякога по-близо до сръбски отколкото до македонски.

Аз никога не казвах че македонският е по-близо до сръбски, отколкото до български но че българският е понякога по-близо до сръбски отколкото до македонски.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ser-Drama-Lag...evrokop_dialect

"Параметер Форматион оф паст перфецт тенсе

Стандард Булгариан бях + паст партиципле – бях писал, бях молил

Стандард Мацедониан имам + паст пассиве аорист партиципле – имам писано, имам молено"

Както аз знам (може би че знам грешно) в български като в сръбски език това време се образуват само със спомагателния глагол "съм". Не знам ако в македонски език тази форма на образуване съществува. Използуването на глагола "имам" за образуването на това време е типична за романските и германските езици. Може би арумънско влияние но в днешния арумънски език няма "Пресент Перфецт".

Според чисто езикознанствена гледна точна "македонският" от Република "Македония" може да бъде смятан за език а не за говор. "Македоснките" говори от България (всички тези, не само неврокопският който е източен български диалект) обаче са български защото лексикът им е българско-руски а не българско-сръбски като в Република "Македония"

Текстове за сравнението на чески език с словашки език (диалект?)

от етикет на зъбна паста ;)

(без диакритични знаци)

CZ: duverujte Colgate - ucinne vas ochrani pred zubnim kazem a poskytne vam svezi dech a zdravy usmev

SK: doverujte Colgate - ucinne vas ochrani pred zubnym kazom a poskytne vam sviezi dych a zdravy usmev

CZ: Bakterie v zubnim plaku vytvareji kyseliny, ktere zeslabuji zubni sklovinu a zpusobuji zubni kaz

SK: Bakterie v zubnom plaku vytvaraju kyseliny, ktore zoslabuju zubnu sklovinu a sposobuju zubny kaz

Link to comment
Share on other sites

Чешкият и словашкият са по-близки отколкото българският и "македонският". Също е истинско за норвежки и датски, беларуски и руси, украински и беларуски и, вероятно, украински и руски. Имат и сравително много много-често-използвани думи които са различни в български и "македонски"

сръбски: молим, "македонски": молам, български моля

сръбски: йезик, "македонски" язик, български езки (руски язык)

"Македонските" правила за произношение са по-близки до сръбските отколкото до българските:

български: черен, сръбски и "македонски": црн (руски: черный)

български: слънце, сръбски: сунце, "македонски": сонце (руски: солнце)

Не искам да говоря за антропологическите разлики между българи и "македонци" защото не искам да ви обидя. Достатaъчно е да се кажа че "македонците" са физически почти идентични със сърбите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво общо имат немския, датския и норвежкия езици с нашия език и македонския диалект? Нима чуждите лингвисти по-добре разбират българския от самите българи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Македонски език, колкото и смешно, трагично и абсурдно да е, съществува. Създали са го хора по времето на Втората световна война.

Друг е въпросът доколко той е самостоятелен език, и доколко се основава на българския. Като се има предвид, че е правен на базата на македонския диалект в България - той си е чист български. Но поради сръбското влияние в Македония, в него са привнесени и сърбизми.

За мен обаче македонският си остава просто един от многото български диалекти. :smokeing::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

По един интернетен форум имаше мнение на "македонец" че "македонците"=сърбите от Лесковац, Враня и други градчета (във всички тези се говори торлашки= бивши (или още сегашни?) български говори). Според неэкспертното ми мнение (почти) всички македонски диалекти от Република Македония са по-близки до торлашките диалеки отколкото до шопските диалекти от България. Не знам което е отношението между македонските диалекти от Република Македония и шопските диалекти от Сърбия (възможно е тези две диалектни групи да бъдат по-прилични между тях отколкото македонските диалекти от Република Македония и торлашките диалекти от Сърбия, поради по-голямото сръбско влияние в шопските диалекти от Сърбия).

Според теориите и тезите ви, торлашкият може да бъде смятан като български диалект (което не е далечно от истина) и поради факта че има "диалект континуум" между българския и сръбския, всички сърбо-хърватските говори могат да бъдат смятани за български и поради факта че има "диалект континуум" между хърватския (сърбо-хърватския) и словенския, словенските говори и словенският език могат да бъдат смятани за български диалекти.

Фактът че най-голямата прилика има между македонските диалекти от Република Македония и "сръбските торлашки диалекти" се вижда от различното класифициране на горанските говори: "македонските" "езиковеди" ги считат за "македонски" а сръбските "езиковеди" за торлако-сръбски

Link to comment
Share on other sites

Следователно нямате никакви аргументи за тезата македонски са българи. Те са сърби (торлаци), както езично (диалектите от северо-западна Македония са (почти???) идентични с торлашките=сръбските диалекит от Лесковац), така антропологически и физически. Имам много интересната книжка за езика на Галисия (в Испания, не Галиция в Украйна). Този език беше португалски диалект но сега има много разлики между него и португалския и много прилики между него и испанския.

Link to comment
Share on other sites

"Македонски" език като словашкият, норвежкият, украинският, беларуският съществуват и не са диалекти на българския/сръбския, ческия, датския/шведския, полшкия/руския. Всичките "македонски" диалекти от България обаче са чисти български диалекти а торлашките и даже шопските диалекти от Сърбия са сръбски диалекти.

Сега спирам да "дебатира" съществуването на "македонски" език. Достатъчно е да се каже че нито българите, нито "македонците", нито сърбите нямат никакви права за древната Македония (най-голямата част на която принадлежа днес на Гърция). Няма никакво значение дали древните македонците първоначално са били гърци или не, когато славяните дойдоха в територията на древната Македония през 6 век, древните македонци вече бяха били асимилирани (няма значение дали цялостно или частично) от гърците.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...