Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос 103 до папата


Recommended Posts

  • Потребители
Борис І не е знаел и така какво е отношението на папството към сарацините /арабите/ и "сарацинската" /мюсюлманската/ вяра. Затова му пише въпрос.

Разбирам иронията, но в случая тя е съвсем неуместна.

Предполагам, Иванко и всички останали са чували, че между държавите се провеждат отвреме навреме консултации по актуални въпроси на двустранните отношения и важни международни събития.

Всички знаят за противоречията между Пакистан и Индия, между Китай и Тайван, между Грузия и Абхазия, между Сърбия и Албания, но на никой не му хрумва да престане да разговаря с гореспоменатите държави по съответните проблеми, с потресаващия аргумент, че позицията им e вече ясна.

Позицията се мени и тя зависи от различни фактори:

• От мнението на конкретното политическо ръководство (в случай на конкретния папа, който, освен че е религиозен лидер на всички католици, Е ДЪРЖАВЕН ГЛАВА с голяма тежест в християнска Европа)

• От намесата на трети държави.

• От промяна в конкретната среда, предизвикана от конкретно събитие (убеден съм, че Борис е имал предвид някакво точно определено конкретно събитие или поредица от събития, в което са били въвлечени сарацините и ромеите /като минимум/през този период)

На Иванко му е интересно защо Борис не задава конкретно въпроса: Какво е Вашето отношение в настоящия момент (предвид еди какво си събитие) към сарацините?

Отговарям: Защото подобен въпрос, в контекста на останалите (и вероятно предвид конкретната неизвестна за нас ситуация) би предизвикал съвсем основателното подозрение на папата.

Елементарен пример: Ако аз съм намислил да правя нещо с Петърчо срещу Митко, но не зная какви са конкретните отношения на Иванчо с Петърчо или Митко, би било проява на идиотизъм да попитам директно Иванчо дали мрази Петърчо или Митко.

Иванчо би следвало да е изключително тъп, за да не се досети, че съм намислил нещо и да не съобщи за това на Петърчо или Митко. Това важи с още по-голяма сила за междудържавните отношения.

В дипломацията директни въпроси рядко се задават, и което е по-важно – ОЩЕ ПО-РЯДКО ПОЛУЧАВАТ ОТГОВОР.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Посредством четци, преводачи, двуезични четци. Ако е от гръцки, смятам поне сестра му Ана е могла да му чете. Да не говорим за други от двора. Съответно и с другите езици е така. Все някой военнопленник арабин или италиец се е намирал или се е разменял. А за участието на българоезични българи, знаещи и латински по съвместителство, в живота на Пиринейския полуостров от - І н.е. до същия ІХ век и нататък, просто е излишно да споменавам."

За какво иде реч, Иванко? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Борис І не е знаел и така какво е отношението на папството към сарацините /арабите/ и "сарацинската" /мюсюлманската/ вяра. Затова му пише въпрос. Обаче го пише не: " Какво ти е отношението към сарацините?

Парадоксално, но ироничната бележка на Иванко е още един аргумент за политическия подтекст на въпроса. Ако приемем, че Борис е имал предвид само религиозната сфера и съответните (богослужебни) сарацински книги, но в същото време, както намеква Иванко, е знаел за негативното по принцип отношение на "папството към сарацинската вяра", то какъв е изобщо смисълът да го пита и за книгите? Никакъв, нали?

Няма смисъл. Затова и подтекстът на въпроса очевидно не се отнася до някакви книги, а до политическите отношения между тогавашните велики сили в света и играта между тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Парадоксално, но ироничната бележка на Иванко е още един аргумент за политическия подтекст на въпроса. Ако приемем, че Борис е имал предвид само религиозната сфера и съответните (богослужебни) сарацински книги, но в същото време, както намеква Иванко, е знаел за негативното по принцип отношение на "папството към сарацинската вяра", то какъв е изобщо смисълът да го пита и за книгите? Никакъв, нали?

Няма смисъл. Затова и подтекстът на въпроса очевидно не се отнася до някакви книги, а до политическите отношения между тогавашните велики сили в света и играта между тях.

Ясно е обявено/заявено (предпоставено) във въпрос 103 че книгите на сарацините са нечестиви. ..Това според мен е аргумент в полза на твоето мнение, защото ми се вижда лишено от всякакъв смисъл и мотив, допитането до Папата за това как трябва да се постъпва с "нечестиви" книги... Бих искам да допълня и моето мнение:

Имам "подозрения" че Борис посредством задаването на този въпрос също се интересува и за мнението на Папата - за това как трябва той да се отнася към сарацинските емисари - сегашни и бъдещи (като част от общия политически контекст на питането, да кажем)..Доколкото разбирам - не е заявено в прав текст в някои от въпросите в статията /изобщо/ - че са извършени гонения и репресии към тях, /като носители на "нечестиви" книги/, както е заявено за репресии срещу други емисари и проповедници.., което незаявявне - би могло значи че или не са извършени такива репресии и гонения срещу сарацинските емисари, или предпазливо се премълчават..И един вид от отговора на този въпрос се очаква да се разбере дали Папата дава "картбланш" на изгонването и репресиите на сарацинските емисари /априори носещи .."нечестиви" книги/..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.pravoslavieto.com/history/04/31...lfila/index.htm

Склонни сме наистина да съзрем необичайно сходство между тези две религиозни виждания, арианизъм и ислям, по отношение на Христа. И двете са изключително опростени откъм догми, тайни, тайнства и култ вероизповедания, с еднакво войствено настроени последователи, както ще стане ясно от последвалото развитие на едното и на другото. Стихийното разпространение на арианството сред простолюдието в империята през IV в. и сред варварските народи извън границите й през IV-V в. се дължи немалко именно на тази схематична форма на посланието, дотолкова, че е било възможно да бъде сгъстено в куплетите на подходящ "шлагер", измислен от самия Арий за ефикасното му и бързо разпространение: песента "Талия" (Пир), съставена от самия Арий, текст и мелодия, със строфи, свързани помежду си чрез акростих, за по-лесното им запаметяване и широко устно предаване.

Както и по-рано съм казвал ,през Средновековието християните имат понятие за Ислямската религия като за ерес , напр. в съчиненията на св. Йоан Дамаскин .

Най-вероятно сарацини , манихеи и въобеще еретици ,могат да бъдат поставени под общ знаменател и всички еретически книги да бъдат изгорени . Най-вероятно ,така е изчезнала "Библия Бесика '' и 'Готската библия'' на Урфила .

На Запад папистите са горили богомилските и готските писания , а на изток гърците и руснаците .

Цар Борис е бил наставен да изгори цялата писменост сочена за еретическа .

Във тази връзка обърнете внимание на мисията на св. Кирил в Македония /Брегалница / и споменаването на манихеи в нея .

Апропо той е покръствал не езичници ,а манихеи в Православието .

От разговори в ЛС с Маготин и Аспидиант съм склонен да твърдя ,че българите са изповядвали някаква манихейско- авестийска религия , което потвърждава иранския им произход .

Няма никаква тангристка религия .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пиринейския полуостров от - І н.е. до същия ІХ век и нататък, просто е излишно да споменавам."

За какво иде реч, Иванко? :post-20645-1121105496:

Апенинския, т.е. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Но да оставим шегите настрана. Смята се, че учениците на Кирил и Методий идват в България цели 20 години по-късно - през 885 г. или 886 г. Едва тогава в България нещо започва да се превежда и то не от сарацински (арабски).

Въпросът, който поставя 'last_godo', обаче си е на мястото: Как са четяли книгите, като са били написани на чужд език? Ами много просто - не са ги четяли. Това още веднъж потвърждава хипотезата, че въпросът всъщност не се отнася до книгите и до написаното в тях, а има за цел да изясни отношението на папата към сарацините в политически аспект.

Не съм съгласен ,с това предположение ,че:

-не са чели книги,щото са били неграмотни

-не е ясно ,тези книги докъде са били достъпни , което ме навява на мисълта ,че са били еретични отколкото езически

-и до този момент до питането ,те са в някакво обръщение

-пък за задните мисли за което се споменава ,че Борис не знае как да се държи със сарацините е невярно,щото ние си ги бием и то лошо(не съм убеден ,че са забравили)

После по земите ни шетат няколко писмености,Вулгата,Вулфила

мисля ,че и гърците имат простонароден диалект

мисля да потърся някаква сарацинска книга да видим как изглежда ,може и да е интересно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
'Сарацини' римляните, а после и ромеите са наричали бедуините в сирийската пустиня /пръв ги упоменава Аммиан Марцеллин през 4 век/. Тогава последните още не били приели исляма. След това вече наименованието придобива религиозен оттенък и се разпростира върху всички араби - мюсюлмани.

За мене няма разлика между римляни и ромеи!

Рим и Roma е едно и също!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За мене няма разлика между римляни и ромеи!

Рим и Roma е едно и също!

тук под 'ромеи' всъщност имах впредвид 'византийците'. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
тук под 'ромеи' всъщност имах впредвид 'византийците'. :bigwink:

Да,разбрах,така ни е по лесно с някакви измислени думички да си обясняваме историята!

Сега по тия книги се зарових из разни испански сйатове и реших ,че има някаква връзка с тия сарацински книги!

До 585 готите в Испания(между другото си го казват в прав текста ,че са им донесли културата)са ариани и след събора в Толедо стават католици и след стотина години ги завладяват арабите(но при тях няма преследване на християни)

Мисля си ,че сто години е малко да станат праведни католици

En un primer momento, la población visigoda se mantuvo alejada de la población romana. Así, por ejemplo, estaban prohibidos los matrimonios mixtos, debido a la distinta religión que practicaban (los visigodos profesaban el arrianismo, mientras que los romanos practicaban el cristianismo).

Не съм мого добър в хиспаното ,но тука става въпрос че:

селищата на готите са отдалечени от селищата на ромеите,забранено им е да се женят с ромеи(смесените бракове)и че са ариани пък ромеите са християни ,туй разбрах аз ,ако има някой по добър може да внесе корекции

Cuando se habla de lengua germánica se utiliza una denominación genérica, igual que sucede cuando se utiliza lengua románica. De todas las lenguas germánicas, la que más influencia tiene en Iberorromania es el gótico (Kremer 2004). El gótico, a su vez, puede dividirse en varias ramas: fundamentalmente, se distingue el ostrogótico, que se localizó en la actual Italia; y el visigótico, que fue el que más influencia tuvo en la Península Ibérica
.

От този текст се разбира(аз) че езика германика (германския)се използва също толква колкото и романския!

готския също има и обща база с остроготския който е локализиран в исега в Италия

Така ,че аз се сега си мисля ,че има книги попаднали в нашите земи,от визиготите които са под арабска власт,и за това папата е стресиран и веднага казва да се горят!

пък ние ги разбираме ,книгите щото Вулфилската азбука е създадена в България

Значи испанския текст го взех от тука,ако някой разбира повече може да каже повече

http://www.cervantesvirtual.com/servlet/Si...35/p0000001.htm

пък за Вулфила от тука

http://www.diplomatic-bg.com/c2/content/view/455/47/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...