Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Това означава, че Куна има право на 100% - Правиш опити да се убедиш ... себе си..

....

Интересно защо, ти е необходимо да се само убедиш?

Защото самата аз вярвам на моят духовен учител Иеова от обясненията му за моите минали животи,но не ги помня,само защото не ги помня,а вярвам само от обясненията му и то силно вярвам,въпреки,че пиша,че искам

да се убедя пак. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Всъщност да се прераждаш наистина не звучи като лоша оферта. По-добре би било от тоталното небитие на атеистите или от потенциалния ад на аврамистите (който, да си призная, и мен ме тревожи). Колко по-добре е да се прераждаш много пъти на тази всъщност доста интересна Земя: веднъж магаре, веднъж лъв, веднъж експерт-счетоводител, веднъж средна американска домакиня, веднъж Чингиз хан. Много пъти откриване на разни хубави работи като свинското, винското - те тия три неща... Звучи привлекателно, наистина. Жалко само, че не е вярно.

Пък и не е чак такова страдание, нали? Имам предвид, че ако душата ти е вечна и просто сменя телата, би трябвало да ти е все тая дали ще изкараш един мизерен живот като прокажен сирак в диамантените мини в ЮАР, щом следващият може да ти е като богаташ и късметлия. А третият, да речем, като самодоволен кокер-шпаньол или безсъзнателна амеба. Ако това е страдание - здраве му кажи. Битието при такива обстоятелства заприличва на средностатистически учебен ден: да, примерно се гънеш от ужас в час по химия, защото нищо не знаеш, но само след четиридесет минути ти предстои физическо и ще риташ с момчетата на двора, което си е жив кеф. За самоубийците вероятно можем да кажем, че са избягали от особено неприятен час, за да дръпнат една бърза фаска зад салона. Хубава представа, нали? Доста елементарна, боя се. Наистина жалко, че е незащитима по рационален начин.

Има един хубав лаф - че предимно жените вярват в прераждания, защото им се иска пак да са красиви.

За нас, сухарите, остават само аврамистките религии или атеизмът (който поне е разумно, макар и според мен погрешно убеждение). Неопаганизмите са също такива детинщини като прераждането.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Има един хубав лаф - че предимно жените вярват в прераждания, защото им се иска пак да са красиви."

Много точно казано мой човек :punk::good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Има един хубав лаф - че предимно жените вярват в прераждания, защото им се иска пак да са красиви."

Много точно казано мой човек :punk::good:

Всъщност, не знаем с положителност, че прераждането НЕ съществува :laugh: Както можем да говорим за вяра в неговото съществуване, така е и въпрос на вяра в - или допускания, без изрични доказателства за - неговото несъществуване. Хевентуално.

Слейъре, не е много точно казано ;) ами ако госпожата не е достатъчно красива, как ще иска да е пак красива? /Пък и възприятието на красотата е малко хлъзгаво - имах колежка, която беше много красива, според мен, но се оказа, че се мислела за отвратително грозна :laugh:. То това си е патологоия, ама карай, не е по темата. Та веднъж получи един херпес на устата и цяла седмица половината й лице беше 3 пъти по-голямо от другата половина. Тогава ми се оплака, че се мислела за много грозна и не се харесвала, ама с тоя херпес вече се възприемала по друг начин - демек по-малко не се харесвала/. И какви са гаранциите, че едно прераждане обещава задължително някакво подобрение? Теоретично. А ако ни омръзне да се прераждаме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Куна, тогава да поправим лафа:... че пак ще бъде млада.

Сириус, тя тая тема бездруго само за кодош със стари лафове става. Инак по тия въпроси всеки сам си харесва рейса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз по принцип не приемам лафовете буквално :) Но мн писане ще отнеме за обеснения на логиката на лафа и тнт. :lac::117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прераждането се обяснява по различни начини, но е факт, че в санскрита няколко думи се използват едновременно по отношение на Раждане, Прераждане, Бъдещ живот, Минал живот, Съществуване, Потомство, Раса, Род, Произход, Племе, Състояние, Живот (jatya, jati, jatiya, jata). Тоест първоначалната идея на "прераждането" може да е била и друга. Примерно може Буда да е имал в предвид най-обикновенната идея, че децата са наш образ и подобие, наследство и потомство, род и бъдещо Житие. Преродили сме се в нашите Чеда!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те както и ние сме просто една част от безкрайната верига. :crazy_pilot: Все си мисля че става на въпрос за прераждане на отделния човек а не на това което споделя с някой ближен. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прераждането се обяснява по различни начини, но е факт, че в санскрита няколко думи се използват едновременно по отношение на Раждане, Прераждане, Бъдещ живот, Минал живот, Съществуване, Потомство, Раса, Род, Произход, Племе, Състояние, Живот (jatya, jati, jatiya, jata). Тоест първоначалната идея на "прераждането" може да е била и друга. Примерно може Буда да е имал в предвид най-обикновенната идея, че децата са наш образ и подобие, наследство и потомство, род и бъдещо Житие. Преродили сме се в нашите Чеда!

Това ми се струва логично. Попаднах на ето тези материали: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10420

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това ми се струва логично. Попаднах на ето тези материали: http://nauka.bg/foru...showtopic=10420

Добре звучи.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Кармата е следствие от миналите ни животи. Наистина било настоящето и бъдещето са незавършени животи от миналите ни

животи. Затова преодоляваме толкова трудности в настоящето. Когато ми съобщи,че съм била френската принцеса Изабел, дъщеря на френския крал Филип Хубави,аз не вярвах,но при обясненията му повярвах.Тя била много лоша. Пък аз в настоящия си живот не съм лоша като нея и затова не вярвах в началото. Но после от обясненията му повярвах.Така ми каза моят духовен учител Иеова."

Първо искам да кажа здравейте на всички тук :).

Марушка извинявай за въпроса,но толкова ли е важно каква си била в миналия си живот и тоталната ти вяра в твоя духовен учител не е ли причина да приемаш неща,които може би не са истина?Говориш в продължение на сума страници какво е казал твоя духовен учител,а никъде не видях какво казваш ти по въпроса.

По темата:Както каза Лъвската Царица - прераждането е прераждането на мисленето ни,на възприятията и т.н.Ако аз до днес съм била човек,който е наранявал другите и осъзная,че другите хора също са като мен,и те имат желания и мечти и коя съм аз че да отнемам живота им (примерно) или да ги наранявам.Кой може да каже чий живот е по ценен.Но осъзнавайки това,променяйки себе си,мисленето си,аз се превръщам в друг човек - един вид просветлена,но ако не го направя какво се получава.Наранявам своето дете,бия го,унижавам го,тормозя го и т.н.Малко по малко му отнемам радостта от живота,доверието,мечтите и любовта към хората.То пораства и почва да се държи по същия начин.В будизма идеята за прераждането е за прераждането на действията,тоест как едно негативно действие поражда друго и така до безкрай.Ако не искаме да бъдем наранявани ( най-общо казано) не трябва да нараняваме.Ако никой не наранява никой,няма да има причина някой да го прави.В Будизм има много примери за хора,които са извършили злини,но са достигнали просветление и са помогнали на много други да се излекуват от страданието.Най яркият пример е Миларепа,който след убийството на 35 души отвра тен от себе си тръгва да търси прозрение и достига Нирвана.

Според Тибетския будизъм:Когато човек не е извършил каквото трябва в този си живот той не може да продължи пътя си в друго съществуване и се преражда и преражда изпитвайки болката на живота,докато не разбере че причината за страданието е той самия.

Дали има или няма прераждане всеки определя спрямо това в какво вярва,но освен будизма,никое друго учение,течение,философия,вяра и т.н. не набляга толкова на осъзнаването на променливата природа на нещата и на смъртта като нещо неизбежно,за което трябва човек да се подготви вместо да се опитва да избягва.Защо трябва да умираме в страх,с крясъци,обезумели от факта че няма да има утре ако сме изживели живота си все едно всеки един миг може да е последен,дали сме цялата си любов и не сме поискали нищо в замяна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Кармата е следствие от миналите ни животи. ..."

Да, вярно, каквото направим сега, ще се отрази както на бъдещия ни живот, така и на живота на децата ни. Тоест ако сме алкохолици, децата ни, колкото и да се стараят ще имат много проблеми. Ако изкарваме много пари, децата ни ще си живеят живота добре.

Кармата обаче, по времето на Буда, и имала друго значение. Тогава, преди 2600 години, в Индия политическата система е била кастовата система. В нея, всяка каста е била със своите права. Войните са били господари, работниците не е можело да стават господари и т.н. При това вътре в кастите в различните занаяти също е имало много малко преминаване от един занаят в друг. Напремер, ако си ковач, сина ти става също ковач, ако и строител, сина ти става също строител. Тоест кармата (работата, дейността) на бащата се прехвърля на сина. После на неговия син и т.н.!

कर्मन् karma - Action, work, deed, Business, office, duty;

-

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само,че кармата в будизма има друго значение.Думата Карма на санскрит идва от корена "kri",който означава да правя или иначе казано действие.Кармата е безконечната верига от причини и следствия,но не само във физическия смисъл,но и в моралния.Добрата причина,води до добро следствие,а лошата до лошо.

Както във физиката се разглежда,че енергията не се губи,а само мени формата си така и духовните,физическите и душевни действия също никога не се губят.Кармата е закона за запазване на моралната енергия.

Чрез действия,мисли и думи,човек излъчва духовна енергия във вселената,която после се връща при него под друга форма.Човекът е изпращач и получател на всички тези влияния.Всичко това което го заобикаля е карма.

Със всяко действие,което извършва и в същото време получава,човек се променя.Променя се неговата личност и света,в който той живее.

Кармата не бива да бъде бъркана със съдбата.Съдба е вярването,че живота на човек е предопределен от някаква по висша сила и той няма никаъв контрол над нея.Кармата от своя страна може да бъде променена.Понеже човекът е същество надарено с разум,той може да променя хода на събитията:"Това,което сме е резлтат от това,което сме мислили и направили".

Тоест това,което сме е резултата от това,което сме помислили,продиктувано е от това,за което сме мислили и е резултат от него.

Относно прераждането в будизма,ще ми е мнго трудно да обясня точно какво се има предвид под прераждане.Самата аз още чета доста текстове по въпроса и не съм разбрала изцяло смисъла,за да мога да го обясня на друг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мейкбългар, разбира се, не е прав в тълкуването си на учението на Буда, но пък неправотата му е толкова творческа и добре сглобена, че ще я цитирам пред будисти (уви, и такива има в България). Чисто логически тя не може да се обори, така че ще се забавлявам. Доколкото у нас по будизма обикновено си падат все още неориентирани лица на млада възраст, с крехка физика и в екзистенциална несигурност, кодошът ще е пълен.

Социалното значение на прераждането, страданието и гладът, кармата и кастите... изобретателно е, не отричам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мейкбългар, разбира се, не е прав в тълкуването си на учението на Буда, но пък неправотата му е толкова творческа и добре сглобена, че ще я цитирам пред будисти (уви, и такива има в България). Чисто логически тя не може да се обори, така че ще се забавлявам. Доколкото у нас по будизма обикновено си падат все още неориентирани лица на млада възраст, с крехка физика и в екзистенциална несигурност, кодошът ще е пълен.

Социалното значение на прераждането, страданието и гладът, кармата и кастите... изобретателно е, не отричам.

Той нека първо прочете нещо за будизма, пък после ще го оборваме. На този етап пише напълно несъгласувани с учението на Буда глупости. Затова е безсмислено да се коментира. А и кастите ги е оплескал.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля,че има нещо лошо хората да практикуват будизъм и ако си мислиш,че това е учение само за млади и глупави създания си много далеч от истината.Будизма е едно философско учение.Мисленето,че прераждането в будизма означава да се преродиш в кон,после в камила и после пак в човек е абсолютно погрешно.Идеята е много по различна,но както казах трябва доста четене,за да осмисля истинския смисъл и да мога да го кажа на друг.

В твой предишен пост беше казал,че вярата в прераждането е за жени,сега хората практикуващи будизъм били неориентирани.Аз практикувам будизъм,но не се смятам за неориентирана.Дали вярвам в Бог,Аллах или Буда има ли някакво значение,за това какъв човек съм?Това се определя от моите действия,не от вярата ми каквато и да е тя.Обиждането на хората и поставянето им под общ знаменател не говори добре за теб.Както аз не мога да кажа,че нещо е присъщо само за мъжете,защото не би било истина,така и ти не можеш да твърдиш,че вярата в нещо е присъща на жените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Некоректний, ти си по оборването, аз само смятам да чета и да подхвърлям неконструктивни фишеци.

Луда дамо, самият ти постинг е най-доброто потвърждение за всяка глупост, която съм написал дотук. With all due respect, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мадлейди най-ми хареса поста, може да е "препис" от някой будистки учебник или са книги, нз как се наричат, но ми допада. Присетих се също и че за да разберете какво е тфа прераждане треа да сте способни да "изключите" всякаква психология("Страстите са следствие от неадекватни идеи"(или нещо такова беше написал) - Спиноза) ако пък ми не вярвате на мен, в противен случай има да си дърдорим до старини :) Също така трябва да се разбере и за какво прераждане става на въпрос. То по принцип си е едно ама карай. Както казах по горе(или поне така си мисля..) хората когато им сочиш луната винаги ти гледат пръста, жалкото е че го гледат хора на възраст, кфо му се вика, които се имат за мъдри. Но стига вече празни приказки, айде малко практика, кой е навит да омре и после да се прероди? :) Всъщност дори тогава никой няма да разбере какво е прераждане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Присетих се също и че за да разберете какво е тфа прераждане треа да сте способни да "изключите" всякаква психология("Страстите са следствие от неадекватни идеи"(или нещо такова беше написал) - Спиноза) ако пък ми не вярвате на мен, в противен случай има да си дърдорим до старини :)

Казваш Абхидхарма да изхвърлим, хм.

Глишев, най-ме е яд като се слагат думи в устата на хората.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Присетих се също и че за да разберете какво е тфа прераждане треа да сте способни да "изключите" всякаква психология(

Ей, таман да кажа, че всичко опира, както винаги, до елементарна психология, и Слейъра ме занити :laugh: /Човек, пише се "Умре," не "Омре"/.

Не можах да разбера какво обидно се е казало тук, че някой да се засяга, ама то явно винаги човек може да намери нещо, за което да се чувства засегнат.

Имам един агент, ще го питам него какво мисли за прераждането. Т.е., не какво мисли, а какво казва неговият духовен учител, щото там нещата са такива. Малко особени. :smokeing: Ще ми е интересно, а и ще се позабавлявам. И аз като Глишев :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Некоректний, поне в случая нищо не ти приписвам - наистина смятам да подмятам неконструктивни забележки (тя темата си е само за такива).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не казах,че съм се засегнала,ами че твърдението,че някой е еди какъв си,защото вярва в еди какво си е изцяло погрешно.Жени или мъже всички вярваме в нещо,но не това ни определя като личности.

Колкото до поста ми той е точното значение на кармата според будизма,извлечено след много четене на текстове,прегледи,препратки и т.н. (Това е за колегата,който беше одобрил написано от мен,но то не е измислено от мен,а просто синтезирано).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами що, то наистина си съществува нещо като социология на убежденията. Предимно мъже не вярват в прераждането, да кажем. Предимно етнически българи са православни. Предимно възрастни хора гласуват за БСП и изпитват соц-носталгия. Въпрос на наблюдения.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...