Отиди на
Форум "Наука"

Българските титли и длъжности преди славянизациата


Recommended Posts

  • Потребители
Но за разлика от българите от ІХ век за вас ,днешните българи е срамно да признаят, че езика който използват е СЛОВЕНСКИ.

Разни хора, разни комплекси, cool.gif

Опцаля, пръц. Работата стана ясна. Той не бил българин нашио Аспарух с оня знак отзад! Ние сме "вие, българите". :crazy_pilot:

Ако позволите тогава: "Насълсънъз (как сте), аркадаш ефенди." И най-паче, какво правите в този форум?! Гаврите се се в свободното си време? Машалла!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Опцаля, пръц. Работата стана ясна. Той не бил българин нашио Аспарух с оня знак отзад! Ние сме "вие, българите". :crazy_pilot:

Ако позволите тогава: "Насълсънъз (как сте), аркадаш ефенди." И най-паче, какво правите в този форум?! Гаврите се се в свободното си време? Машалла!

Ей така им се е насаждала българската история на следосвобожденските българи, сякаш те самиите не са си я знаели и са нямали свои вътрешни учебници и пособия - "История на България" на Петър Богдан Бакшев, "История словено-българская" на Паисий, "Царственик" на Христаки Павлович. Трудовете на Раковски въобще оставям настрана...

И резултата след тази половин вековна доктринална подложка? "Македонска, Тракийска и Добруджанска народност", а българите като "малцинство" остоват в България между Търново и р. Искър.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако е така, докладвай за това на модераторския екип и ние ще вземем отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Нямам претенции да съм славянофил.Даже напротив.Но пък кръчмаро-патриотичния тон който държиш въобще не ми допада.Да не говорим че демонстрираш исторически познания които отговарят приблизително на 7 - 8 клас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ако е така, докладвай за това на модераторския екип и ние ще вземем отношение.

Екипът взе, мненията ги няма. Харамията, по същество, плз.. Доста възражения имам срещу тезата на автора на темата, но не с тоя тон. За провокация не знам, но несъстоятелна е със сигурност.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно така. Със славянофилите съм на "Вие".

Тезите ти са меко казано спорни, аз направо ще каже пълна безсмислица. Какво етническо прочистване???!? Притеснява ме начинът, по който участваш, наистина. Ресавски съвсем основателно те критикува.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз също съм на мнение че ролята на славяните в създавенето и развитието на българската държава е силно преувеличено.Но и да се говорят такива глупости като "етническо прочистване","капитулация пред Византия","предателство на Борис" е меко казано неуместно и трагикомично.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина. Това профанизира нещата изключително много. И ги измества.

"Славянизация" не знам дали е точен термин, но определено имаме такъв процес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хайде бъди по конкретен каква "гръцка" йерархия е въведена от Борис.

След капитулацията на канството България властта на кана от върховен жрец и върховен военачалник е принизена до архонт - управител на област.

Въвеждат се и новите санове по костантинополски тертип:

Логотет, Протовестиарий, Протостратор, Протокелиот, Епикерний, Велик примикюр, севастократор. деспот, кастрофилакс и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ПБЦ каптулира само и единствено след смъртта на Самуил, когато на Василий втори биват предадени ключовете на Охрид, а царското семейством, макар и с уважение, е "понижено" до висши византийски аристократи.

Никаква друга капиулация първата българска държава няма. Канът никога не е бил признаван от Византия, за да бъде принизявана титлата му. При християнизацията българският владетел е признат за пръв път от тях, като архонт. (Макар, че "кесарят Тервел" също получава такова признание...)

Посочените от теб титли не са ли от втората българска държава? Май да. Тя в политическо-правно отношение е друг субект, макар да е прокламирана като възстановена, длъжностите са прихванати от византийците и то отчасти. Това си е патент на българската държавност, така става и с третата държава, макар, че в модерното време всички така правят.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

След капитулацията на канството България властта на кана от върховен жрец и върховен военачалник е принизена до архонт - управител на област.

Въвеждат се и новите санове по костантинополски тертип:

Логотет, Протовестиарий, Протостратор, Протокелиот, Епикерний, Велик примикюр, севастократор. деспот, кастрофилакс и т.н.

Да обвиниш Борис че е въвел тези титли е все едно да набедиш Сиемон Сакскобурготски че не е подкрепил християните при Виена 1683 г.Горе долу времевия отрязък е същият.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да обвиниш Борис че е въвел тези титли е все едно да набедиш Сиемон Сакскобурготски че не е подкрепил християните при Виена 1683 г.Горе долу времевия отрязък е същият.

Аз написах - След капитулацията на канството България властта на кана от върховен жрец и върховен военачалник е принизена до архонт - управител на област.

Въвеждат се и новите санове по костантинополски тертип.

Процеса на дебълганизиране трае десетилетия - акта за налагане на славянския език за официален става възможен едва след 30 г. преходен период през който Константинопол е наложил гръцкия език .

Същото се отнася и за въвеждането и разгласяването на новите титли и санове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти добре го написа това, но какво имаш предвид? Че Борис е капитулирал пред някого ли???

След като отблъсква арабите през есента на 863 г. Империята организира внезапен поход срещу канство България.

С този военен натиск тя цели да откъсне канство България от съюза с Немското кралство и да я принуди да приеме християнството от Константинопол.

Византийският император знае, че кан Борис няма да успее да организира контрадействия, поради заетостта на войските му във войната ба север срещу Великоморавия.

Крайно отрицателно върху Българската държава се отразява и поражението на войските й от сърбите на княз Мутимир.

С внезапния удар от юг от 863 г. византийският император цели да застави кан Борис да подпише договор за капитулация, задължаващ го да приеме християнството от Константинопол.

През есента на 863 г. канство България е принудена да подпише договора за капитулация наречен по-късно ”дълбок мир”, чиито клаузи диктуват разтрогване на съюза с немците и покръстването на българите да се извърши от Константинопол.

Византия знае, че поставяйки българите под църковната власт на Патриаршията, ги поставят и под своето политическо настойничество.

Константинополската патриаршия се явява инструмент в държавната политика на императорите, проводник на политическите им цели.

Според патриарх Фотий християнизацията на един народ е най-сигурното средство за премахването на всякаква негова враждебност към Византия.

След покръстването на българските пратеници в Константинопол, за България заминава мисия от византийски духовници, начело с епископ.

Хан Борис със близкото си обкръжение е покръстен пръв и приема името на своя кръстник – византийския император Михаил III (842-867).

Борис е лишен от канския титул и му е дадена титлата архонт.

Йоан Скилица съобщава, че хан Борис, ръководен от известни верски и други съображения, свързани с опасността от дестабилизация във вътрешно-държавния живот, осъществява акта на своето християнско кръщение тайно през една нощ на 864 г.

За една голяма част от управляващия български елит вярата в Тангра си остава символ и крепител на държавната независимост, а християнството под скиптъра на константинополския патриарх – проводник на враждебната византийска политика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаш две неточности - Борис не е лишаван от титлата Кан, защото никой не му е я давал нито пък я е признавал; Византия му признава "архонт", дотогава де юре го е смятала за никой.

Да, християнството е политически инструмент на Византия, но я виж как Борис й го взима от ръцете и го прави политически инструмент на България.

Стига с тази Тангра, защото не е доказано нищо..... кат идеш в Булгар даг, ако намериш нещо за Тангра, ще го споделиш.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

След капитулацията на канството България властта на кана от върховен жрец и върховен военачалник е принизена до архонт - управител на област.

Това е смешно, българските владетели се наричат архонти много преди Борис - напр. Тервел, Крум, Омуртаг, Маламир, Персиан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
КОЛОБРОС - жрец, лекар, бръснар (оформящ ритуално характерната прическа чембас).

Поради всеизвестния религиозен обряд на прабългарите да си бръснат главите, длъжността на колобрите е била много отговорна.

Те са изпълнявали и жречески, както и лекарски функции на всички нива на предхристиянската българската държавна йерархия – от кана и неговите приближени, до войниците в ордата. Във всяка орда има назначен по един колобър.

ИЧИРГУ КОЛОБРОС – стратег на колобрите, висш жрец, който обслужвал самия кан.

КАНА БОИЛА КОЛОБРОС – жрец, лекар обскужващ военните командирите подчинени пряко на на кана.

БАГАТУР БОИЛА КОЛОБРОС – жрец, лекар и бръснар на военните вътрешни багатури.

Тотални фантасмагории на ниво първи клас, почиващи на лични измислици и никакви доказателства. При това фрапантно игнориращи известното от българските паметници.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Официално предупреждавам потребителя Аспарух да коригира стила си и начина си на писане на мнения в този форум. Съжалявам, но макар всеки да е свободен да пише, писането на неща като цитираният от Маготин пост или трябва да се докаже, или трябва да не се твърди.

Аспарух, още една "бръснарска" измислица и взимането на мерки ще е неизбежно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
БАГАТУР БОИЛА КОЛОБРОС – жрец, лекар и бръснар на военните вътрешни багатури.

Тотални фантасмагории на ниво първи клас, почиващи на лични измислици и никакви доказателства. При това фрапантно игнориращи известното от българските паметници.

Официално предупреждавам потребителя Аспарух да коригира стила си и начина си на писане на мнения в този форум. Съжалявам, но макар всеки да е свободен да пише, писането на неща като цитираният от Маготин пост или трябва да се докаже, или трябва да не се твърди.

Аспарух, още една "бръснарска" измислица и взимането на мерки ще е неизбежно.

писането на неща като цитираният от Маготин пост или трябва да се докаже, или трябва да не се твърди???

Както виждаш това не e моe лично твърдениe, а теза доста широко разпространена и коментирана в интернет пространството и не само там.

Багатур боила колоброс

БъГъОТъРъ БъУИЛъ КъОЛъАБРъЧъИ – бръснещ военните вътрешни боляри....

http://borislav.digicom.bg/Book2/TITLI.htm.

Мисля, че трябва да се извиниш за сравнението с бръснаря.

Аз не съм обиждал никого в този форум, и не е хубава реклама за вас да си изпускате нервите по този начин.mad.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че ако продължиш в тоя дух няма да го бъде. Човек с познания като тебе да ми цитрира всяка интернет- глупост......

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мисля, че ако продължиш в тоя дух няма да го бъде. Човек с познания като тебе да ми цитрира всяка интернет- глупост......

Нима позоваването и цитиране на интернет сайтове от моя милост вече e престъпление? :head_hurts_kr:

Аз виждам резон в обясненията които дава П. Добрев към хуно-българските титли.

Като се абстрахираме от някой залитания, бай Петър е по-достоен от доста български псевдо-историци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В някои случаи е. В интернет може да пише всичко, значи ли, че следва да го цитираш. Стига сме спамили темата, но наистина имай предвид това, което ти написах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мисля, че ако продължиш в тоя дух няма да го бъде. Човек с познания като тебе да ми цитрира всяка интернет- глупост......

Ама моля ви се, това е "говорещата азбука на прабългарите" на оня "гений" Борислав Иванов от Бургас ли беше или там некъде! Чудя се да не са свършили психиатрите в България и защо им се дава трибуна на такива!?......... :head_hurts_kr::post-20645-1121105496::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, никой ли не е чел Петър Добрев, защо толкова подценявате този автор? Теория на аргументацията ми е донякъде и научна специалност и смятам, че се изпуска прекалено много информация заради негово цитиране извън контекста или избирателно опровергаване на твърдения. Ако го бяха чели по -подробно, дота интересни тези щяха отдавна да са изскочили в пространството и учените да са ги подложили на проверка. НЕ КАЗВАМ ДА СЕ ДОВЕРЯВАТЕ, КАЗВАМ ДА ГИ ПРОВЕРЯВАТЕ

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...