Отиди на
Форум "Наука"

Търся информация за Помело


Recommended Posts

  • Потребител

Помелото навлезе сравнително от скоро на нашия пазар. Семейството ми го опита и го харесахме.Започнахме често да го консумираме и в едно от тях намерихме няколко семки. Аз обичам да експериментирам с отглеждането на интересни плодове и ги засадих. Някои от тях вече покълнаха и ще ги прехвърлям в саксия, но никъде не мога да намеря информация как се отглежда,в каква почва,при какви условия.В интернет хвалят само полезните му кечества и нищо друго.Дори пише, че това е плод без семки, но явно аз имах късмет.

Моля ви ако някой има повече информация да я сподели с мен, в противен случай започвам всичко на сляпо! :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Помелото навлезе сравнително от скоро на нашия пазар. Семейството ми го опита и го харесахме.Започнахме често да го консумираме и в едно от тях намерихме няколко семки. Аз обичам да експериментирам с отглеждането на интересни плодове и ги засадих. Някои от тях вече покълнаха и ще ги прехвърлям в саксия, но никъде не мога да намеря информация как се отглежда,в каква почва,при какви условия.В интернет хвалят само полезните му кечества и нищо друго.Дори пише, че това е плод без семки, но явно аз имах късмет.

Моля ви ако някой има повече информация да я сподели с мен, в противен случай започвам всичко на сляпо! :head_hurts_kr:

Тука видя ли ?

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%...%B5%D0%BB%D0%BE

http://de.wikipedia.org/wiki/Pomelo

Прочетох , че Помелото е безпроблемно , расте в нормална почва , може да се изкара и на вън , защото не е много зиморничаво . За 2 години успява да стигне на височина някъде около 40 см. Ако имаш излишни семки и не знаеш какво да ги правиш е най-добре да ги държиш в хладилника до евентуално засаждане .

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Това го прочетох, но няма никаква информация как се отглежда. Предполагам, че е като другите цитруси и така мисля да процедирам с отглеждането му.

Благодаря все пак!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имай напредвид, обаче, че някои цитрусови растения като грейпфрутът могат да изгубят качествата си ако са отгледани от семена.Всъщност, това е малко вероятно да стане с помелото (Citrus grandis), освен ако не е специален сорт.Но каквото и да е - помелото си е помело.Все се яде. :)

Подхранвай с железни и феро - сулфатни торове.Цитрусите обичат желязото.За почвата като структура иначе мисля, че няма големи претенции.

Впрочем, ето нещо любопитно - Грейпфрутът (Citrus x paradisi) е кръстоска между помело и портокал (Citrus x sinensis), като самият портокал е кръстоска между помело и мандарина (Citrus reticulata).Грейпфрутът притежава едно много необичайно качество - често цъфти още на първата си година.Не знам дали това не е някаква случайност при хибридизирането, но е възможно тази черта да я е взел от Помелото.Това, което исках да кажа е, че не съм сигурен, но е възможно същото да важи и за него.

Още нещо - когато стигнеш до големи дръвчета по време на цъфтеж ги изкарвай някъде на вън.Благодарение на конвергенцията на цитрусите с нашите дръвчета като черешите, вишните и др. пчелите обичат тези растения.Ако насекомите (дори и да не са пчелите) не ги опрашат едва ли дръвчетата ще вържат.

Успех! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Аз също намерих семена в едно помело, и общо взето всичките поникнаха. В момента най-високите станаха 40 см разтения, но не съм сигурен дали ще цъфнат - понеже са от семка !! Засега на по-горните листа има само трънчета. Въпроса ми е може ли помело от семка да цъфти деректно или му е нужно присадка ???

Ако някой може да ми каже ще съм му много благодарен !

Извинявам се предварително че така се вмъкнах в темата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип семеначе, ражда дивият вид на културата, ако е бил оригиналният вид такъв, ще ражда такива плодове.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...