Отиди на
Форум "Наука"

За титлата на българския владетел Петър I (927 - 969 г.)


Recommended Posts

Много съм склонен да приема и да адмирирам общите разсъждения, изложени в предходния пост, още повече че те не са направени с нос, забоден в българската история такава, каквато националните ни пристрастия я интерпретират. Наистина смятам, че историческата ни наука се нуждае от повечко обективност, а Armand O'BOLG апелира за това, доколкото разбирам.

Не съм обаче в състояние да приема конкретиката, а именно:

Причини:

1.Който нещо "дава", може и да си го "вземе". В този смисъл - ако приемем, че ромеите са дали на Симеон някаква титла (в 913г.) и впоследствие са се отказали от жеста (914 - примерно), не може и дума да става за някакви последващи "права". Още повече, че официално императорът е изборен, а коронацията е акт на сакрализиране на направения избор. В случая със Симеон няма нито избор, нито коронация.

2.На Симеон през 913г. не е давана никаква титла - нито василевс, нито втори след василевса (по това време втората титла е кесар), нито пък престолонаследник.

3.Не само в това време (913г.), а и през целия период от 893 до 927г. в Константинопол не е имало нито "малолетен претендент", нито "нелегитимен василевс". Константин VII Порфирогенет е малолетен, но въобще не е претендент: той е "микрос василевс" още от 908г., а след 6.06.913 е единствен император - абсолютно легитимен и законен. Смятам, че нито един византолог - нито наш, нито чужд - не подлага това на никакво съмнение.

Съжалявам Йончев, но изброените причини не се споделят от други, поне от онези учени, които аз познавам. Няма да се връщам в прогимназията, за да ти припомням номера с епитрахила, който византийският патриарх поставил на главата на цар Симеона уж понеже в момента нямал под ръка корона, но всичко е точно и добре се знае. Изводът ти е верен, но доводите - грешни. Провери и тогава пиши! Същото се отнася и до natan: цар Симеон - не е искал да бъде признат за втори василевс и ти самият ти го аргументираш много добре. Той де факто е бил и това ги е смущавало, защото съзнавали че има право, а има и възможности! Йончев ако призовавам към нещо, то е да не използваме "абсолютно легитимен и законен" владетел в историята като научна дисциплина, освен ако не сме заклети монархисти и при това фенове само на една династия!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не се връщай чак в прогимназията, за да ми припомняш "номера с епитрахила", защото не става въпрос за епитрахил, а за епириптарий, което е съвсем друго нещо. Освен това смисълът на този "номер" си остава доста неясен и точно поради това има четири различни интерпретации.

А ако пък Симеон, както ти твърдиш, де факто е бил василевс, за какво тогава му е била нужна коронация - с номер или без номер?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
за Цариград Аз съм го казал ,но мнението ми е не разбрано ,че името произлиза от седалището на върховния владетел за(според) българите,за които това е caesar(цясар) и те много добре разбират смисъла му .Много добре ни е ясно, че Търново е столица на ВБЦ,а аз пиша за византийските императори след падането ни под Византия.Като към това мисля ,че влиза и се подразбира и византийските императори изобщо и времето преди Симеон да е цар,т.е. върховен владетел, за да е тезата пълна,и не избирателна.

"След падането ни под Византия кои са българските царе за средновековния българин.Доказано, е че този човек не е ренесансова личност все още или космополит и съответно Византийският император е приет за български цар.и .... че само когато имаме седящ български владетел там е Цариград"

Означава,че където е върховният владетел,там е Цариград,може и да е византийски император,а още повече и нехристиянски,османски владетел.

Да, сега разбрах каква е идеята. Трябваше да го кажеш още в самото начало, тъй като това е иновационна хипотеза и нямаше как да се сетя само от намек какво точно имаш предвид.

Според мене тази хипотеза би имала тежест, ако се намерят доказателства, че названието "цариград" гастролира съответно на промените на резиденцията на "върховния владетел", примерно: Плиска - Преслав - Средец -...- Охрид - Константинопол и т.н. Освен това е задължително да се докаже, че първичната му употреба се свързва с град на българска територия, а не на имперска.

Ако няма такива доказателства или поне много солидни аргументи и съображения, хипотезата си остава само интересно хрумване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колко само си първосигнален ,ако се погледнеш ... Робско-минтилясала душичке ...

:046::046::046: , да не би ти сам да се освободи от Османско?!...

Някои хора си остават много нещастни, много тъпи, много неграмотни, и много комлексирани. Вари ги печи ги - все тая..

..Сега духаме супата, щото младите емигрират в Европа за да се реализират и да търсят реализация, или изобщо не раждат, защото сме на дъното.., и българчета, които се раждат са няколко пъти по-малко от тези, които умират!!, Ама това само тъпунгерите и малоумните педали не го знаят, защото ги интересува само това да си врат разни неща в минтилясалите за..ници!!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Психологията на народ, който 500г. са го клали турци, 50ж. са го клали комунисти, а от 20 години дружно го дерат турци и комунисти.

Значи ако сме били католици, щяла да ни освободи по-рано Австро-Унгария, а не по-късно Русия, така както по-сетне СССР ни е освободил от фашистко робство, а пък сега чащаме ЕС да ни спаси от комунистическо робство ... Асно е, че който толкова често го освобождават, няма да се види свободен. А за надеждите към Австро-Унгария - тя през ХVІІ век едва с външна помощ едва успява да защити столицата си Виена, тъй че май не трябва много да се надяваме на по-ранщно освобождение, ако бяхме католици. В крайна сметка Цариград е превзет не докато е отбивал турските атаки като православна столица, а като униатски град.

Я недей демагогствай моля, за какво "фашистко" ми говориш! Какво не разбра, пак ли да ти обяснявам?; С нищо не ми опонираш в момента, ами само говориш бла-бла!! Я ми кажи кой католически народ остана под османско или ислямско господство? Я ми кажи в какво социално и икономическо положение са православните Молдова, Украйна, Беларус, Сърбия, Македония, и ги сравни - в този аспект с коя да е католическа страна в Европа или Латинска Америка!!! Сложи и България и Ромъния!! Сравни ги и с ислямските страни, защото явно допускаш и че ние под Османско сме цъфтяли!, а католическа Европа е гниела!

То бива първосигналност, и липса на елементарни способнсоти за осмисляне на изразени идеи (на тая способност и казват интелигентност), ама като това на някои хора - никъде го няма!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Я недей демагогствай моля, за какво "фашистко" ми говориш! Какво не разбра, пак ли да ти обяснявам?; С нищо не ми опонираш в момента, ами само говориш бла-бла!! Я ми кажи кой католически народ остана под османско или ислямско господство? Я ми кажи в какво социално и икономическо положение са православните Молдова, Украйна, Беларус, Сърбия, Македония, и ги сравни - в този аспект с коя да е католическа страна в Европа или Латинска Америка!!! Сложи и България и Ромъния!! Сравни ги и с ислямските страни, защото явно допускаш и че ние под Османско сме цъфтяли!, а католическа Европа е гниела!

То бива първосигналност, и липса на елементарни способнсоти за осмисляне на изразени идеи (на тая способност и казват интелигентност), ама като това на някои хора - никъде го няма!!!

Нищо не обесняваш , само продължаваш да крещиш ,че мразиш Православието . Ако говорим за икономически просперитет , ти май нещо не си в час . Я си прегледай уроците по История на Западна европа през Средновековието . Гледай филма "Византийския урок " , барем да разбереш защо българите убиват децата си , работят за чуждоземници и мрат като мухи . Да си чувал за думата ГЕНОЦИД ?? .

Българино, върни си вярата , инaче ще има много да патиш!!!

Цъфтежа в социално - содомистичен вариант ,ни най-малко е интересувал българина през цялото историйно развитие . Ако се кефиш на хедонистичния и епикурейски западен живот беж да те няма !!!

Относно Австро - Унгария ,това е държава породена от предизвикателството на Османската експанзия . Няма я Османската империя , няма и нейния антипод Австро- Унгария ...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как е възможно интелигентни хора да се хванат за гушите заради историческа оценка или прогностика?

Ако ще укоряваме хода на историческите събития с оглед на това, което се е случило еди колко си века по-късно, тогава най-редно ще е да оплюем Аспарух, че не се е изнесъл в Скандинавия.

Нормално ли е да се обвинява дадена историческа персона, че не е имала способностите на Нострадамус или на баба Ванга? Пък и защо смятате, че Борис в средата на IX век е имал грижа за съдбата на България и българите през XIV или друг някой век?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако трябва да правим сравнение между католическа Унгария и православно Влашко, то сравнението, безапелационно е в полза на власите.

Нашите православни северни съседи достойно се представят срещу турците и в крайна сметка спасяват кожата.

Докато пашата на султана, с харема си от расови маджарки, се крепи в "католическа" Будапеща 150 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нищо не обесняваш , само продължаваш да крещиш ,че мразиш Православието . Ако говорим за икономически просперитет , ти май нещо не си в час . Я си прегледай уроците по История на Западна европа през Средновековието . Гледай филма "Византийския урок " , барем да разбереш защо българите убиват децата си , работят за чуждоземници и мрат като мухи . Да си чувал за думата ГЕНОПЦИД ?? .

Българино върни си вярата , инъче ще има много да патиш!!!

Цъфтежа в социално - содомистичен вариант ,ни най-малко е интересувал българина през цялото историйно развитие . Ако се кефиш на хедонистичния и епикурейски западен живот беж да те няма !!!

Относно Австро - Унгария ,това е държава породена от предизвикателството на Османската експанзия . Няма я Османската империя , няма и нейния антипод Австро- Унгария ...

Ей, :046: , кога и къде съм "крещял че мразя православието"?

Ако говорим за икономически просперитет , ти май нещо не си в час .

Аз ли не съм в час, бе, :046: ?

Ако се кефиш на хедонистичния и епикурейски западен живот, беж да те няма !!!

Защо се правиш на неразбрал, демагогстваш, и ми слагаш думи и мисли които не съм казал или изразявал? Аз ще отговоря - Щото си п...и и мерзавец и нямаш какво да кажеш, а пък не ти отърва истината!

Относно Австро - Унгария ,това е държава породена от предизвикателството на Османската експанзия . Няма я Османската империя , няма и нейния антипод Австро- Унгария ...

И така да е, и да не е така, това няма никаква връзка с дискусията..т.е. пак нямаш какво да кажеш!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Как е възможно интелигентни хора да се хванат за гушите заради историческа оценка или прогностика?

Ако ще укоряваме хода на историческите събития с оглед на това, което се е случило еди колко си века по-късно, тогава най-редно ще е да оплюем Аспарух, че не се е изнесъл в Скандинавия.

Нормално ли е да се обвинява дадена историческа персона, че не е имала способностите на Нострадамус или на баба Ванга? Пък и защо смятате, че Борис в средата на IX век е имал грижа за съдбата на България и българите през XIV или друг някой век?

Тази идея, която предствих - беше един вид възможен отговор на въпроса, "Какво бихте желали да промените (ако зависеше от вас), или да е по-различно, в българската история?"; В интерес на истината - реагирах и на нелепото за мен патриотарско мрънкане и въздишка "ах-ох сега сме на опашката, а колко сме били Велики" - смятайки че предлагам някаква идея, която за съжаление.. явно не се разбра по някакъв конструктивен начин от съфорумеца, на когото отговорих..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, просто успокойте топката, преди да са връхлетели модераторите с ключ или - бан.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бележка на модератора

Натам вървят нещата...

Тъкмо намерих красива снимка на ключ или снимка на красив ключ - както повече ви харесва...

Някои ще бъдат наказани с вдигане на нивото на предупреждение - с малко, но пък - от сърце.

Малко по-нататък във времето може да последват и банове.

Явно от думи не разбирате, а претендирате да сте интелигентни хора.

Не сте уцелили мястото, където да се псувате и да се обиждате - пред очите на всички.

Щом предпочитате да се обиждате, вместо да използвате форума и да научите или да споделите знание...

Ще го кажа с думите на учителя Йода от филма "Междузвездни войни":

"Потайни пътищата на тъмната страна са... Дървото, ако не внимаваш ти, могъл би даже да ядеш..."

Да не говорим, че продължавате да пишете неграмотно...

---

Апелирам потребителите на форума да реагират по-спокойно и по-сдържано.

Момчета и момичета, не се палете толкова и не се обиждайте едни други, защото се задава лавина от наказания... Някои тя вече ги застигна...

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...