Отиди на
Форум "Наука"

Магазин за ензими


Recommended Posts

  • Потребители
Някой да знае магази за ензими като BamHI , EcoRI ,ограничаващ ензим и т.н.?

Какво е това?? Какви са тези ензими? Тия ензими няма ли ги в аптеките по принцип??? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези ензими са за генното инженерство и дълбоко се съмнявам да ги има аптеките ,защото ограничаващият ензим разрушава клетъчната стена и е равно на киселина или основа ,а BamHI и EcoRI решат ДНК-то на определени късове.Има и други ензими ,но без тия няма начин да продължа.Иначе ще проверя за неща като етанол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тези ензими са за генното инженерство и дълбоко се съмнявам да ги има аптеките ,защото ограничаващият ензим разрушава клетъчната стена и е равно на киселина или основа ,а BamHI и EcoRI решат ДНК-то на определени късове.Има и други ензими ,но без тия няма начин да продължа.Иначе ще проверя за неща като етанол.

Сила,

Ти за етанол хубаво ще провериш (хах даже и ще намериш), ама с тия рестриктази какво точно мислиш да направиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като за начало - клониране на бурен.Ако не се получи тогава на E.coli.После ще правя кръстоски и модификации.А някои да знае къде се продават вектори?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Като за начало - клониране на бурен.Ако не се получи тогава на E.coli.После ще правя кръстоски и модификации.А някои да знае къде се продават вектори?

И буренът и колито можеш да ги клонираш кръстосваш без нищо да ти трябва, нито ензими, нито вектори.

Ако знаеш какво е клониране разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе то бактериите не се ли размножават безполово, чрез митоза - просто делене??Тогава какво ще е клонирането на една е. коли? Изпразваш друга бактерия от ДНК-то й и и присаждаш ДНК на втората... Супер тъпо. По добре да нахраниш бактерийките и те си се "клонирват" саминки ...то безполовото делене си е един вид клониране.

А бурена много лесно се клонира - орязваш му листята и ги слагаш у вода и ако имаш късмет - о дааа пускат коренченца. Нали знаеш названието "клониране" идва от отрязването на клонка на дръвче или растение и нейното присаждане...

Как може да се клонира бактерия? Че тя е едноклетъчно????????????

Аз не мога да разбера ти как смяташ да направиш подобно нещо като в България има съвсем малко места, където има апаратура за целта...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако идеята беше до това да си имам ферма от бактерии то щях да кихна един път в една чаша и готово.Явно на вас в "религия и философия" си нямате представа какво може да стане като се прехвъря днк от една клетка на друга.Клонирането е само подготовка.В смисъл по-простото нещо ,за да имам опит за по-сложното.Ако разбираше малко от генно инженрство то щеше да знаеш ,че не нужно кой знае какво за тези опити.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ако идеята беше до това да си имам ферма от бактерии то щях да кихна един път в една чаша и готово.Явно на вас в "религия и философия" си нямате представа какво може да стане като се прехвъря днк от една клетка на друга.Клонирането е само подготовка.В смисъл по-простото нещо ,за да имам опит за по-сложното.Ако разбираше малко от генно инженрство то щеше да знаеш ,че не нужно кой знае какво за тези опити.

Виж какво ти май нищо не разбираш от генно инженерство...Тъй щото бактерията не може да бъде клонирана - т.е. може де, тя сама го прави...- какво има да й се клонира на една бактерия??? С какво би била различна Е.Коли А от Е. Коли Б - ако им размениш ДНК тата. Та нали Е.Коли А току що се е родила като абсолютно копие на матерния си организъм Е.Коли Б чрез просто делене!!!!

Виж бактерията може да бъде употребена да й се присади ДНК от друга бактерия или друг организъм - т.е. тя е проста КЛЕТКА. Бактерията след това или ще оживее и ще се раздели и ще мутира или ще умре. Говориш пълни глупости, тъй щото съм убедена, че дори ДНК под микроскоп не си виждал. Клонират се организми, които имат повече от 1 клетка - ако разбираше нещо ти, щеше да знаеш. Обясни ми как клонираш една бактерия???? ТИ за паднали от Марс ли ни смяташ? Пък и не ми се прави на знаещ. Какво ти е нужно за тия опити? А? За да извлечеш ДНК ти трябва ъъъ матриал - ти кво- плевел ли ще ползваш за материал?????

и после да го присадиш на едноклетъчно, чието ядро си извадил ти трябва микроскоп. Ти с какъв разполагаш?А то може и без бее... Ще зяпаш у колониите и ще се пулиш...Пък и какво работиш, че ще правиш опити с бактерии??? Мисля, че си просто ненаясно за какво говориш! По принцип бактериите и растенията тъй или иначе се размножават клонирайки се! Изобщо не знаеш КаКВО говориш....Питаш за вектори, а векторите това е ДНК най-често от фаги и става дума не за точно за клониране, а за генно инженерство и изобщо никак не е просто - ама ти отде ще се сдобиеш и със стерилна среда...то и това дори не е ясно

...ъъ просто клонират се не точно бактерията, а части от ДНК се извличат и смесват...скринират, заснемат...изследват...но това не е клониране.

И още нещо - ти отде имаш достъп до коли бактерии за генно инженерство? Щото ако имаш достъп до тях, то би трябвало да имаш достъп и до други материали.

Мисля, че нещо си сънувал нощеска...генни опити :animatedwink:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре.След като видях всичко в тоя форум дори и мод да спами в дадена тема ще помля само да се върнем към началото и ще попитам ОТНОВО къде има магазин за ензими?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре.След като видях всичко в тоя форум дори и мод да спами в дадена тема ще помля само да се върнем към началото и ще попитам ОТНОВО къде има магазин за ензими?

Драги,

Магазин няма, има фирми, които внасят продукти, можеш и сам да си ги внесеш ако държиш. През интернет дори и директно от производителя можеш да си ги купиш.

Ама първо си изясни точно какво искаш да правиш, че май нещо не ти е ясно.

За да си спестиш парите, не за друго.

Иначе дори и ДНК клонирането не е кой знае каква философия, както и векторите има малко хамалогия по-скоро, но в домашни условия ти гарантирам, че нищо няма да постигнеш.

Иначе накратко казано, клонирането е безполово размножаване и може да бъде на ниво ДНК, клетка или организъм, айде не ни брой за тъпички ако обичаш. И с бурените и колито нямаш грижи да си ги клонираш и без ензими както ти казах.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я изясни какво точно искаш да направиш- просто ми е интересно. Защото питаш за тикива неща, при положение, че и на хлапетат от първи клас им е ясно, че такива магазини за ензими няма. За мен този въпрос е нещо като: "от къде мога да си купя части за космически кораб".

пп Между другото не можеш да се занимаваш с тези работи просто ей така - от 2005 г. има ЗАКОН за генетично модифицирани организми

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето един сайт ,който ще ти задоволи твойто любопитство : xnetbg.com .Там съм един от действащите и сега съм на вълна генетика.Та какви са тея фирми и може ли да ми дадеш техните сайтове?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Този сайт нищо не може да задоволи. И понеже ми се иска да сме малко по- сериозни бих затворил темата, но все пак ще я оставя за сега, като се надявам чрез нея поне малко да разбереш, че това което искаш да правиш е немислимо ако нямаш условията, познанията, ресурса, а също и официално разрешение да го правиш. Специално с коли шега не бива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Познания- близки хора и книги.За разрешението -това е България.С коли ако имам иначе с бурен.За условия-мога да ги осигуря.Препъни камъка са материалите.За това питам иначе благодаря. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ето един сайт ,който ще ти задоволи твойто любопитство : xnetbg.com .Там съм един от действащите и сега съм на вълна генетика.Та какви са тея фирми и може ли да ми дадеш техните сайтове?

Ти от дума не разбираш явно.

Ей ти един сайт и прави каквото искаш.

http://www.neb.com/nebecomm/default.asp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това момче ще вземе да си самонавреди... Предлагам да му бъде обяснено подробно, че с познания от книги и близки хора не се става генен инженер....Няма да му се обидя, че ме обвинява че спамя, макар че му разяснявам за какво става въпрос (защото той самия не е доразбрал онова, което е чел). Има сума правила за работа с апаратура, с бактериални колонии, правила за стерилност, за безопасност, дето тоя "езотер-уфолог" не ги е и чувал.... Е.Коли щамовете за генни проучвания са специални и лишени от мутабилност и редица други способности, които да възпрат вероятното възникване на нов вид неконтролируем организъм. Фаговите вектори също са контролирани - не вярвам някой да продаде на такова същество- уфолог-конспиратор, подобен продукт. Убедена съм, че той си мисли, че подобен експеримент може да протече у стаята му и че всички фирми ще се завтекат да му продават фагова ДНК и Е.Коли!!!

Предлагам ти съвсем сериозно да се заемеш с КЛОНИРАНЕ - облагородяване, кръстосване на овошки, може да изкараш някой лев с някой нов вкусен сорт. ....

Ама вие наистина ли? Сайт за конспирация, езотерика и уфология и сега си на вълна генно инженерство??Абе пак сме полазени от поредния човек ненаясно със себе си... Много зле.... Дано скоро не станеш на вълна присаждане на органи или нещо подобно...

Ако искаш да наблюдаваш генни експерименти може да се обърнеш към института по Молекулярна биология към БАН. С радост ще ти покажат как става! Тогава ще ти стане ясно, че нямаш нито апаратурата, нито условията, нито уменията!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това момче ще вземе да си самонавреди... Предлагам да му бъде обяснено подробно, че с познания от книги и близки хора не се става генен инженер....Няма да му се обидя, че ме обвинява че спамя, макар че му разяснявам за какво става въпрос (защото той самия не е доразбрал онова, което е чел). Има сума правила за работа с апаратура, с бактериални колонии, правила за стерилност, за безопасност, дето тоя "езотер-уфолог" не ги е и чувал.... Е.Коли щамовете за генни проучвания са специални и лишени от мутабилност и редица други способности, които да възпрат вероятното възникване на нов вид неконтролируем организъм. Фаговите вектори също са контролирани - не вярвам някой да продаде на такова същество- уфолог-конспиратор, подобен продукт. Убедена съм, че той си мисли, че подобен експеримент може да протече у стаята му и че всички фирми ще се завтекат да му продават фагова ДНК и Е.Коли!!!

Предлагам ти съвсем сериозно да се заемеш с КЛОНИРАНЕ - облагородяване, кръстосване на овошки, може да изкараш някой лев с някой нов вкусен сорт. ....

Ама вие наистина ли? Сайт за конспирация, езотерика и уфология и сега си на вълна генно инженерство??Абе пак сме полазени от поредния човек ненаясно със себе си... Много зле.... Дано скоро не станеш на вълна присаждане на органи или нещо подобно...

Ако искаш да наблюдаваш генни експерименти може да се обърнеш към института по Молекулярна биология към БАН. С радост ще ти покажат как става! Тогава ще ти стане ясно, че нямаш нито апаратурата, нито условията, нито уменията!

Те всичко ще му продадат ако има кредитна карта, знае какво точно иска и колко и може да пише официални и-мейли на английски като хората.

Ама все нещо от трите ще му липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Те всичко ще му продадат ако има кредитна карта, знае какво точно иска и колко и може да пише официални и-мейли на английски като хората.

Ама все нещо от трите ще му липсва.

Най-много да получи "КОЛИ"-ки от зор да се прави на генен инженер хиххи....

ЗАБЕЛЕЖКА - вече с чиста съвест спамя по темата :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
:) забавно е тук. Но все пак темата още я има затова щото вярвам, че човек колкото и неориентиран да е има правото да знае, да се интересува...харесва ми този стремеж, колкото и утопично да е. А със знанието нещата ще си дойдат на мястото и вярвам, че Силата ще разбере с какво точно иска да се занимава.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) забавно е тук. Но все пак темата още я има затова щото вярвам, че човек колкото и неориентиран да е има правото да знае, да се интересува...харесва ми този стремеж, колкото и утопично да е. А със знанието нещата ще си дойдат на мястото и вярвам, че Силата ще разбере с какво точно иска да се занимава.

Ми айде поне да каже какво точно си е поръчал и какво ще прави с него, щото аз така и не можах да разбера.

Поне да ни държи в течение, че той май нещо се обиди и изчезна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, интересно е да разберем какво търси "Силата". Нека "Силата да бъде с нас" за да разберем. :)

Разбира се, нелепо е да се говори за клониране на микроорганизми. Но искам малко да допълня - специално бактериите се размножават чрез делене, което обаче се предхожда от репликация на ДНК (бактериите са хаплоидни прокариотни клетки - имат само една хромозома, респективно една молекула ДНК). При тях не протича митоза - тя е при диплоидните еукариотни клетки. Но при бактериите протичат и своеобразни полови процеси, водещи до промяна на генетичната им информация и естествено до промяна на признаците им, или възникване на нови такива. Тези своеобразни полови процеси се наричат "рекомбинации" и се свеждат до пренасянето на фрагменти ДНК от една бактериална клетка (донор) към друга бактериална клетка (реципиент). Тези рекомбинации се извършват за сметка на три механизма:

1. Конюгация - прехвърляне на фрагмент ДНК от донор към реципиент в резултат на контакт между двете бактерии.

2. Трансформация - преминаване на свободна ДНК (екстрахирана от донорни бактерии) в реципиента.

3. Трансдукция - пренасяне на фрагмент ДНК от донор към реципиент с участието на вирус (бактериофаг).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, интересно е да разберем какво търси "Силата". Нека "Силата да бъде с нас" за да разберем. :)

Разбира се, нелепо е да се говори за клониране на микроорганизми. Но искам малко да допълня - специално бактериите се размножават чрез делене, което се предхожда от репликация на ДНК (бактериите са хаплоидни прокариотни клетки - имат само една хромозома, респективно една молекула ДНК). При тях не протича митоза - тя е при еукариотните клетки. Но при бактериите протичат и своеобразни полови процеси, водещи до промяна на генетичната им информация и естествено до промяна на признаците им, или възникване на нови такива. Тези своеобразни полови процеси се наричат "рекомбинации" и се свеждат до пренасянето на фрагменти ДНК от една бактериална клетка (донор) към друга бактериална клетка (реципиент). Тези рекомбинации се извършват за сметка на три механизма:

1. Конюгация - прехвърляне на фрагмент ДНК от донор към реципиент в резултат на контакт между двете бактерии.

2. Трансформация - преминаване на свободна ДНК (екстрахирана от донорни бактерии) в реципиента.

3. Трансдукция - пренасяне на фрагмент ДНК от донор към реципиент с участието на вирус (бактериофаг).

Те че протичат никой не го отрича. Но това по същност е необлигатна за размножението обмяна на генетичен материал.

Мисълта ми беше, че той колита си има (дано се сети къде) и бурени си има (пред къщата блока). Ако успее да си изолира едно коли и го сложи в подходяща среда, ще си "клонира" поне още едно. Може да опита и с повече ако държи. С бурена може да си резне подходящо парче и пак да го "клонира". И в двата случая няма да "полови процеси" т.е. той ще е извършил клониране. А за какво са му рестриктази не схванах. Ти и котка като клонираш няма да ти трябват рестриктази.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето тук много хубав сайт по въпроса... Предполагам, че Силата ще си направи труда да го прочете.. Кратък курс по биология online - автор Майа Маркова

Позволявам си да цитирам от сайта относно Е.Коли, за която така уверено говори туй дите Силата - "E. coli– но не обикновена E. coli. Бактериите, принудени да се жертват за поддържането на вектора, са от щамове, специално приспособени за генното инженерство. Първо, те са лишени от системи за рестрикция и модификация. Никой не би се зарадвал, ако получената с толкова труд рекомбинантна ДНК се унищожи от рестриктаза на клетката-гостоприемник. Второ, тези бактерии са мутанти, неспособни на рекомбинация (като се почне с конюгацията и се свърши с рекомбинативната репарация). Така се избягва опасността инсертът да се изгуби или промени при рекомбинация. Изобщо в рекомбинантните ДНК-методи всяко преустройство на ДНК, ако не е планирано, трябва да се предотврати. "

Тук пък отдолу са описани методи за промяна и въздействие на ДНК...ГЕННО ИНЖЕНЕРСТВО (РЕКОМБИНАНТНИ ДНК-МЕТОДИ). НАМЕСА ВЪВ ФУНКЦИЯТА НА ДНК - автор Майа Маркова

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спокойно.Не съм се обидил и не съм си заминъл както се вижда.Просто упражнявах първата си специалност-висковолтов ел. инженер.Сега ще питам за обурдването- дестилирана вода,източник на електричество ,газ под налягане,пипетки,инкубатор(активен и пасивен) ,цетрофуга и незими.Това ли са?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...