Отиди на
Форум "Наука"

Маршал Георгий Жуков


Recommended Posts

  • Потребител

Това са абсолютни глупости, Ресав. Защо се излагаш така?

Останалите коментари ми напомнят на една крилата фраза, изречена от велик българин: "Ако в България може да израстне някакъв гений, то това е геният на завистта." Бих добавил и на злобата. На дивата, безсмислена, ирационална завист и злоба. Иначе съм сигурен, че повечето от Вас биха се справили по-добре от Жуков с командването на десетина армии по времето на Втората сватовна война. :w00t:

Спете спокойно! Смешници.

Вижте сега Господине, ние не се се сравняваме с Жуков, няма място за сравнение (нито пък и желание). Ние не сравняваме Жуков с българските генерали (пак няма място, мащабите са други). Не сравняваме Жуков даже с генералите от Вермахта (от това няма смисъл, пък и може да се изпадне в нежелани (според мен) крайности. Със съюзническите също (всеки съюзнически генерал моментално би отишъл под съд за загубите които е понесъл, ако е на мястото на Жуков, а и на други съветски "военначалници"). НО с със съветските генерали и маршали можем да го сравним. И сравнението не е в негова полза! И не го сравнявам с "гения" Тухачевски. Може да е бил, може и да не е ("гений"- Тухачевки), но историята (в лицето на Сталин де) не му е дала шанс. Но други е пощадила (т.е. пощадил, че и издигнал). Мога да изброя, но съм мързелив по природа ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 119
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Вижте сега Господине, ние не се се сравняваме с Жуков, няма място за сравнение (нито пък и желание). Ние не сравняваме Жуков с българските генерали (пак няма място, мащабите са други). Не сравняваме Жуков даже с генералите от Вермахта (от това няма смисъл, пък и може да се изпадне в нежелани (според мен) крайности.

Господин Митак, аз не видях да сравнявате Жуков с когото и да било. Ако случайно съм го пропуснал, моля да ми напомните съответния пасаж.

Това Ваше изказване, обаче, ме заинтересува истински:

Със съюзническите също (всеки съюзнически генерал моментално би отишъл под съд за загубите които е понесъл, ако е на мястото на Жуков, а и на други съветски "военначалници").

Имало ли е изобщо, не, не прецедент......имало ли е избощо юридически предпоставки за подобно "отиване под съд" на съюзнически генерали за прекалено големи загуби?!

Или те изобщо не са понасяли големи загуби, че и напълно безсмислени. Сещам се за операция Market Garden от септември 1944 г., когато немците при тотална липса на резерви и техника за една седмица смилат 17 000 войници на съюзниците. Може да са много по-малко от загиналите в битката за Москва руснаци, но и мащабите, както ти казваш, са други.

Основният проблем е, че смъртта на тези 17 000 човека е тотално безсмислена. Монтгомери обаче не само, че не е даден на съд, ами получава и някой друг орден за храброст. Сигурно е бил много храбър в щаба си, на топличко, до английските телефонистки с големи бюстове! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ, но породен от написаното по-долу (т.е. по-горе ;))

"Ако в България може да израстне някакъв гений, то това е геният на завистта."

Каква връзка има България, гения и завистта с Жуков?

Бих добавил и на злобата. На дивата, безсмислена, ирационална завист и злоба.

Ха, злоба към кого и завист от какво? Например за мен. Защо да изпитвам завист към ..... (впрочем би ли пояснил на кого завиждам?). А и злоба?????

Иначе съм сигурен, че повечето от Вас биха се справили по-добре от Жуков с командването на десетина армии по времето на Втората свeтовна война. :w00t:

Абсолютно никакво отношение към темата. Но така и така е ОТ, аз бих се справил наистина, още преди 22.06.41-ва, ако бях на мястото на Жуков и ако трябваше да защитавам СССР (да ЗАЩИТАВАМ, не да нападам!). Знаеш какъв е бил поста на Жуков тогаз нали?

Спете спокойно! Смешници.

Това си е обида. И ще го приема лично, освен ако няма публично (форумно де) извинение

Край на ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Господин Митак, аз не видях да сравнявате Жуков с когото и да било. Ако случайно съм го пропуснал, моля да ми напомните съответния пасаж.

Ами дискусията беше в ход (развитие) преди Вие да се намесите. Всяко нещо с времето си. Очаквах защитник на Жуков с аргументи да се намеси, тогаз щяхме да сравняваме (ама дали има смисъл?). Но Вашата намеса я опорочи.

Това Ваше изказване, обаче, ме заинтересува истински:

Имало ли е изобщо, не, не прецедент......имало ли е избощо юридически предпоставки за подобно "отиване под съд" на съюзнически генерали за прекалено големи загуби?!

Или те изобщо не са понасяли големи загуби, че и напълно безсмислени. Сещам се за операция Market Garden от септември 1944 г., когато немците при тотална липса на резерви и техника за една седмица смилат 17 000 войници на съюзниците. Може да са много по-малко от загиналите в битката за Москва руснаци, но и мащабите, както ти казваш, са други.

Ами да имало е. Не точно съд но отнемане на командването.

Основният проблем е, че смъртта на тези 17 000 човека е тотално безсмислена. Монтгомери обаче не само, че не е даден на съд, ами получава и някой друг орден за храброст. Сигурно е бил много храбър в щаба си, на топличко, до английските телефонистки с големи бюстове! :good:

Пишете доста глупости (не само в таз тема де). Да предположим, че сте прав! Смъртта на 17 000 човека са много голяма трагедия, а и щом е безсмислена е нещо повече, НО смъртта на 500 000 и пленяването ( и последвала смърт на голяма част от тях) на 1 500 000 (Халдер, цифрите (така е популярно, знам, че е правилно числата) са умишлено занижени) какво е? ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хърсик "Маркет Гардън" казваш.А ми сравни я с Ржев- Сичевка или операция "Марс",или със Сичевските височини край Ленинград,или ако искаш със Зееловските височини или щурма на Берлин.Още примери?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Абсолютно никакво отношение към темата. Но така и така е ОТ, аз бих се справил наистина, още преди 22.06.41-ва, ако бях на мястото на Жуков и ако трябваше да защитавам СССР (да ЗАЩИТАВАМ, не да нападам!). Знаеш какъв е бил поста на Жуков тогаз нали?

Моите съболезнования, господин Митак! Или може би генерал Митак? Вие сте бил роден за велики подвизи, но събдата е била толкова жестока към Вас! :head_hurts_kr:

Наистина, кой можеше да заподозре тези нереализирани заложби у Вас. Но, както се казва, никога не е късно. Не се знае утре, коя армия или кой фронт ще Ви се наложи да командвате и кои войски ще разгромите. :crazy_pilot:

"Основният проблем е, че смъртта на тези 17 000 човека е тотално безсмислена. Монтгомери обаче не само, че не е даден на съд, ами получава и някой друг орден за храброст. Сигурно е бил много храбър в щаба си, на топличко, до английските телефонистки с големи бюстове! :good:"

Пишете доста глупости (не само в таз тема де). Да предположим, че сте прав! Смъртта на 17 000 човека са много голяма трагедия, а и щом е безсмислена е нещо повече, НО смъртта на 500 000 и пленяването ( и последвала смърт на голяма част от тях) на 1 500 000 (Халдер, цифрите (така е популярно, знам, че е правилно числата) са умишлено занижени) какво е? ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Кое са глупости, господин Митак?

1. Монгомери загробва 17 000 души за нищо! Така ли е? Така е.

2. Монгомери не е даден на съд, въпреки фантасмагориите, които ни излагате тук. Така ли е? Така е.

3. Монгомери получава орден за храброст за това, че е ликвидирал 17 000 от своите войници. Така ли е? Така е.

4. Голяма част от англичанките, включая и телефонистките по време на войната, са цицести, т.е. с големи бюстове, което допълнително е повдигало бойния дух на доблестния английски солдат и най-вече на непобедимия генерал Монтгомери. Така ли е? Така е!

Е, какъв е проблемът тогава? :post-20645-1121105496:

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите съболезнования, господин Митак! Или може би генерал Митак? Вие сте бил роден за велики подвизи, но събдата е била толкова жестока към Вас! :head_hurts_kr:

Най-точно е капрал. Но мисля, че даже и Вие бихте се справили. Нееее, за това не трябват никакви заложби и никакви лампази (да не си помислите, че Ви приписвам такива (както Вие на мен), не съм толкоз великодушен ;).

Наистина, кой можеше да заподозре тези нереализирани заложби у Вас. Но, както се казва, никога не е късно. Не се знае утре, коя армия или кой фронт ще Ви се наложи да командвате и кои войски ще разгромите. :crazy_pilot:

Неумеснания сърказъм продължава. Но що си мислите, че че са нереализирани :)? Майтап.

"Основният проблем е, че смъртта на тези 17 000 човека е тотално безсмислена. Монтгомери обаче не само, че не е даден на съд, ами получава и някой друг орден за храброст. Сигурно е бил много храбър в щаба си, на топличко, до английските телефонистки с големи бюстове! :good:"

Пишете доста глупости (не само в таз тема де). Да предположим, че сте прав! Смъртта на 17 000 човека са много голяма трагедия, а и щом е безсмислена е нещо повече, НО смъртта на 500 000 и пленяването ( и последвала смърт на голяма част от тях) на 1 500 000 (Халдер, цифрите (така е популярно, знам, че е правилно числата) са умишлено занижени) какво е? ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

Кое са глупости, господин Митак?

1. Монгомери загробва 17 000 души за нищо! Така ли е? Така е.

2. Монгомери не е даден на съд, въпреки фантасмагориите, които ни излагате тук. Така ли е? Така е.

3. Монгомери получава орден за храброст за това, че е ликвидирал 17 000 от своите войници. Така ли е? Така е.

4. Голяма част от англичанките, включая и телефонистките по време на войната, са цицести, т.е. с големи бюстове, което допълнително е повдигало бойния дух на доблестния английски солдат и най-вече на непобедимия генерал Монтгомери. Така ли е? Така е!

Е, какъв е проблемът тогава? :post-20645-1121105496:

Поздрави

1. Вие го казвате! По отношение на..... за нищо, Монтгомери е в детската градина в сравнение със съветските "военначалници";

2. Това за "под съд" е изказване на американски генерал, ще поровя и ще постна ;), но надали в тази тема.

3. Мииии я погледнете Жуков с колко ордени и медали се е закичил (точно той да). Е некои е могло само Сталин да даде и той давал (до време);

4. Неее, Вии май не сте виждали кадри от тогаз. Най-цицестите са руските "сестри" (нема начин, най-големата цица е руската цица), които са и картечарки и летци (за лекарки нема да споменавам). Но май яко изпростявате, да не кажа, че изтрещявате.

Не прави чест на тези форуми такваз (даже не кръчмарска) ....хммм даже не е дискусия

Без поздрав

капрал митака

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, вие наистина ли не знаете, че Жуков е назначен за помощник-главнокомандуващ? Това е написано от него в "Спомени и размисли"!

Защо БГ Наука няма БИБЛИОТЕКА, както "Бойна слава" имат? Ако има, аз мога да постна много измислици на съветски величия. Който има търпението, да ги чете! Вие вярвате ли им? В началото на 90-те години, като се върнах в България, мои приятели - комунисти, но по мое мнение сомунисти (от Ямбол), ми се оплакаха, че от "дела" минали на "думи"! Не можах да разбера и се заинтересувах, за какво става въпрос? Обясниха ми, че органът на Компартията в. "Работническо дело" при социалистите, станал в. "Дума"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе, вие наистина ли не знаете, че Жуков е назначен за помощник-главнокомандуващ? Това е написано от него в "Спомени и размисли"!

зам. главнокомандващ е доста по-различно от замесник на Сталин, щот къде отиде Партията ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако Жуков беше заместник - главнокомандващ щеше да си стои в Москва и да ръководи глобално военните действия.Но той кой знае защо ръководи /или координира/ ту един ту друг фронт.Лъжите на Жуков край нямат - въобще не им се връзвайте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако Жуков беше заместник - главнокомандващ щеше да си стои в Москва и да ръководи глобално военните действия.Но той кой знае защо ръководи /или координира/ ту един ту друг фронт.Лъжите на Жуков край нямат - въобще не им се връзвайте.

Не Ресавски, бил е зам. главнокомандващ за даден момент (мисля, че преди да го пратят в Ленинград, но не съм сигурен де), но не и през цялата война.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

От достъпните ми документи е видно че е единствено представител на Ставката / с безкрайно широки правомощия/ но не и заместник на Сталин.През 1941 г. е началаник на ГЩ,командващ Резервния,Ленинградски и Западен фронт.Между другото глупостите /това е точната дума/ на Жуков че през юли 1941 г. предупреждавал Сталин за опасността от обкръжение при Киев и затова е отстранен от поста началник на ГЩ не намират потвърждение.Причината за свалянето на Жуков е тежките поражение на РККА през юни -юли 1941 г.за които началника на ГЩ няма как да не носи отговорност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Защо БГ Наука няма БИБЛИОТЕКА, както "Бойна слава" имат? Ако има, аз мога да постна много измислици на съветски величия.

http://nauka.bg/forum/index.php?showforum=50 :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бил е министър на отбраната от 1955-1957 г. и като такъв е бил член на Президиума на ЦК и на ЦК на КПСС. Това за мен е достатъчно.

Жуков е замесен и в скандала с „Трофейното дело.” Доказва се, че маршалът е „приватизирал” от дворци в Германия произведения на изкуството - мебели, златни часовници и такива с драгоценни камъни, 15 златни огърлици, над 55 картини, множество гоблени, сервизи, ловни оръжия. Дори партията го обвинява за това и той се налага сконфузно да се оправдава.

Скандалът с „Трофейното дело” не може да ни учуди. Обаче епохалното му дело е следното (цитат оттук):

В (сентябре) 1954 году Жуков подготовил и провёл учения с применением ядерного оружия на Тоцком полигоне. В учениях участвовали не менее 45 тысяч солдат. Как солдаты, так и жители окрестных деревень получили большие дозы радиоактивного облучения. Некоторые считают, что на солдатах испытывалось действие ядерного оружия. Факт проведения испытаний не афишировался в советский период.

Докато Сталин бил човек с глобално мислене, Жуков бил човек с европейско мислене. "Мъдрият" Сталин не виждал смисъл да тръгва да завладява втората половина от Европа, след като първата половина била вече негова, ако при това САЩ останат цели-невредими. Сталин знаел, че ако завладее САЩ, ще получи втората половина от само себе си. Жуков не споделял това мнение. Той бил европейски човек и просто искал човекът да завладее Париж. Обмислял атака на Западна Европа след предварителна атомна бомбардировка. Учението на Тоцкия полигон (на територията на Европа) показало, че това няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да и Жуков се сдобива със несравнимата слава на единствения пълководец хвърлил атомна бомба над собстевната си армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Докато Сталин бил човек с глобално мислене, Жуков бил човек с европейско мислене. "Мъдрият" Сталин не виждал смисъл да тръгва да завладява втората половина от Европа, след като първата половина била вече негова, ако при това САЩ останат цели-невредими. Сталин знаел, че ако завладее САЩ, ще получи втората половина от само себе си. Жуков не споделял това мнение. Той бил европейски човек и просто искал човекът да завладее Париж. Обмислял атака на Западна Европа след предварителна атомна бомбардировка. Учението на Тоцкия полигон (на територията на Европа) показало, че това няма как да стане.

Нека не сравняваме Сталин и Жуков като политици, поне не в тази тема. Всъщност май няма да има тема за това (според мен де). Жуков се е изявил кат политик ;), ма за много малко. Много бързо му "свиват сармите" ;). Интересно обаче е защо Сталин не го е унищожил (физически) след, като изпада в немилост. Някои смятат, че е заради огромната му "популярност" както на Запад така и сред армията (хахаха). Не това не би спряло Сталин (той Вознесенски убива, че някакъв си (ще припомня, че за Сталин е много по-важна Партията, а не армията, където има вече доста "пълководци" от ранга на Жуков) Жуков ще го спре). Има една версия, че когато Сталин е решил да го направи, генералитета (които искренно са мразили "фатмака" Жуков) се обединява и дава ясно да се разбере, че времената на 37-ма година са отминали (идеята е, че ако се "посегне" на Жуков, никой друг не е застрахован). Но да се прати в 5-та глуха не са имали нищо против ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ако Жуков беше заместник - главнокомандващ щеше да си стои в Москва и да ръководи глобално военните действия.Но той кой знае защо ръководи /или координира/ ту един ту друг фронт.

Ресавски, да те светна. След декември 1941 г. Жуков е изпращан на фронтовете на които се готви голямо настъпление със стратегическо значение. Сред офицерите и войниците дори е имало поговорка: "Щом Жуков е тук, да чакаме настъпление."

Затова и присъствието на Жуков е било старателно крито от германците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, помощник-главнокомандуващ. Но, ако нещо се случи със Сталин, той автоматически става главнокомандуващ! Сега дали е вярно...това е друг въпрос. Може след войната и той да е минал на "думи"!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не не става главнокомандващ автоматически.Функциите на Сталин ще се помеат от неговите заместници в ГКО Молотов и Берия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ресавски, да те светна. След декември 1941 г. Жуков е изпращан на фронтовете на които се готви голямо настъпление със стратегическо значение. Сред офицерите и войниците дори е имало поговорка: "Щом Жуков е тук, да чакаме настъпление."

Затова и присъствието на Жуков е било старателно крито от германците.

Друг е въпросът каква е ролята му при тези действия.... Защото в спомените му тя се била променяла с всяко тяхно издание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ресавски, да те светна. След декември 1941 г. Жуков е изпращан на фронтовете на които се готви голямо настъпление със стратегическо значение. Сред офицерите и войниците дори е имало поговорка: "Щом Жуков е тук, да чакаме настъпление."

Затова и присъствието на Жуков е било старателно крито от германците.

Така ли и колко от тези настъпления Жуков довежда до успешен край?Това писание само потвърждава че Сталинградската операция е била второстепенна,отвличаща като главния удар е бил настъплението при Москва /операция Марс/.Настъпление което Жуков проваля.между другото апологетите на Жуков и досега изтъкват Сталинград като най-голямата му победа.Безсрамна лъжа.Жуков е на стотици киломитре и командва друг фронт със съвсем други задачи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...